Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Case Modding
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.04.2020., 11:38   #1
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 118
Aluminij i bakar= galvanska korozija?

Pozdrav svima,


nedavno sam nabavio Zalman Reserator XT.Znam da za današnji pojam custom vodenog ovo je ajmo reći zastarjelo već ali imam neke ideje što i kako. To čudo je od Anodized Pure Aluminija,tako piše na netu.Kako imam već xspc vodeni blok, 360mm radijatore,fitinge.. da sastavim nešto od toga svega.
Čitajuči po netu navodno nije dobro ako je aluminij i bakar zajedno u loopu onda dolazi do galvanske korozije. Koliko je to istina,neznam.Pitao sam lokalnog mehaničara i lik kaže da nalijem antifriza pomiješanog s vodom i to je to. Susjeda koja je profesorica kemije mi je objasnila da to nemože tako,da mora biti neka vrsta posebne tekućine ako postoji,da štiti onda od te korozije.


Ima netko tko se razumije u to jer neznam kome vjerovati

Hvala na pomoći
tino je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 13:14   #2
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Antifriz crveni će ti pomoći.

Korozija je problem, ali neće ti komp poživjeti toliko da ti nešto procuri. Ja sam imao kombu oko godinu dana, sve izmješano i nije bilo vidljivih problema. Da li se nešto događalo ispod, vjerojatno je.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.04.2020., 15:30   #3
Carpe Diem
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Čakovec
Postovi: 27
Ako ti budu trebali dijelovi, moj stari plavi Reserator se još mota po garaži, ako ne, nudim kome treba gratis.
__________________
Uživajte i iskoristite dan!
Carpe Diem je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 16:20   #4
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Tog reseratora bi uzeo samo da ga mogu staviti u vitrinu
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 17:30   #5
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 118
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Antifriz crveni će ti pomoći.

Korozija je problem, ali neće ti komp poživjeti toliko da ti nešto procuri. Ja sam imao kombu oko godinu dana, sve izmješano i nije bilo vidljivih problema. Da li se nešto događalo ispod, vjerojatno je.

Znam da postoje one tekućine od EKWB-a, od litru,prozirno i u bojama,dali bi to bilo dobro,neznam.Poslat ću im email,ako ne, stavit ću antifriz kako ti kažeš Onda je lokalni mehaničar bio u pravu,samo nije rekao koje boje
tino je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 17:47   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Nemoj se zamarat s tim, kupi crveni antifriz i bok. Imaš gerila vodeno i sad ćeš davati puste pare za tekućinu.

Naravno da će ti reći da se to ne preporuča.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 17:54   #7
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
Gledaj da je na bazi etilen-glikola, dakle plavozeleni G11 ili crveni G12, ništa drugo. INA antifriz na prvoj bengi je sasvim u redu. Ne bi trebao imati problema s algama, a sadrži inhibitore korozije za metale koji te brinu. Svakako ga moraš razrijedit ako je koncentrat, ali opet ne previše jer gubi funkciju. Omjer prepuštam tebi.

Galvanska korozija jednostavnim rječnikom; metal se doslovno topi (ionizira), u ovom slučaju kroz elektrolit (vodu) anoda (Al) ide na katodu (Cu). Slikovito, čestice kilera se postepeno talože na bloku. Više ti je pomogao mehaničar nego profa kemije.
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 19:07   #8
tino
Premium
Moj komp
 
tino's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 118
Citiraj:
Autor killuminati Pregled postova
Gledaj da je na bazi etilen-glikola, dakle plavozeleni G11 ili crveni G12, ništa drugo. INA antifriz na prvoj bengi je sasvim u redu.

Našao sam u garaži antifriz sa slike,to je taj plavozeleni,piše G11 na flaši,i uzeo par litara demineralizirane vode u trgovini.Nisu imali destiliranu


Za omjer sam mislio da u litru vode stavim trećinu antifriza,to bi trebalo biti dosta. Prije sam koristio za custom loop onu crvenu boju od ekwb-a koja se pomiješa s vodom,dali to čudo u sebi ima zaštitu za koroziju,tko će ga znati..


Hvala na objašnjenju,da,više mi je pomogao mehaničar hah.
Čovjek nije nikad čuo za custom loop pa me zbunjeno gledao za šta ga to pitam
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20200421_174950.jpg‎
Views:	430
Size:	522.6 kB
ID:	22186  
tino je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 20:08   #9
killuminati
Premium
Moj komp
 
killuminati's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 351
Ljudi su koristili od 50:50 do čak 95% u korist vode, ali ovisi o samom antifrizu. Otprilike po tehničkom listu za ovaj inin, nekih 20% antifriza i manje bi bilo oke. Iznad toga gubiš toplinsku vodljivost, povećava se viskozitet i tak.
killuminati je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2020., 20:26   #10
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 723
Citiraj:
Autor tino Pregled postova
Našao sam u garaži antifriz sa slike,to je taj plavozeleni,piše G11 na flaši,i uzeo par litara demineralizirane vode u trgovini.Nisu imali destiliranu


Za omjer sam mislio da u litru vode stavim trećinu antifriza,to bi trebalo biti dosta. Prije sam koristio za custom loop onu crvenu boju od ekwb-a koja se pomiješa s vodom,dali to čudo u sebi ima zaštitu za koroziju,tko će ga znati..

Ma stavi deci-dva, ja imam Reserator (obični) rezervoar u kompletu sa no name blokom već godinama i ne primjećujem koroziju. Više antifriza ubija hlađenje.
Roy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na