Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 31.05.2007., 18:44   #1
X4K
Registered User
Moj komp
 
X4K's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: -------
Postovi: 22
Seagate 320GB 16MB

Skoro pa da sam cijeli pcekspert forum prosao s pitanjima. A tak je to kad je bolje pitat nek skitat. Anyway, kaj me muci.
Imam doticni disk, star 2 tjedna, sve novo, novi comp, i problem je sound. Generalno fino radi i tiho i brzo, ali zna se dogoditi da uz normalan rad (npr. podizanje windowsa, a dogodi se i u normalnom radu, ali nikad kad nist ne radim) ispusti taj neki cudni kratki zvuk, a ponekad i vise njiih za redom. Stvarno blesavo zvuci i tesko mi je opisat, ali nekao bi nablize bilo kao da kazete brzo "ck". Skinuo seatools i veli da je sve ok s diskom. Taj zvuk je generalno povezan s promjenom temperature harda. So, ak ima kakvih prijedloga kaj bi to moglo biti... Pogotov ako ima netko s takvim diskom... Inace, tokom tih "ck-anja" sve ide uredovno. Nema smrzavanja sistema ili usporavanja i sl.
Hvala na strpljenju i pomoci.
Pozdrav!
X4K je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2007., 18:58   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Jesi siguran da je problem vezan uz temeperaturu diska? Meni prije liči na seek tj. roštanje dok traži podatke. Nemaš brige s tim jer je to najnormalniji rad - pomakne se glava za čitanje.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 31.05.2007., 19:09   #3
X4K
Registered User
Moj komp
 
X4K's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: -------
Postovi: 22
Pa ispada mi da je vezano za temp. Pratim na kucistu, pa vidim da se nakon sounda koji sec promjeni i temp... No jako nebitno ako je to normalna stvar.
Fala!
X4K je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 15:50   #4
mmihanov
Banned
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 9
Citiraj:
Autor X4K Pregled postova
Skoro pa da sam cijeli pcekspert forum prosao s pitanjima. A tak je to kad je bolje pitat nek skitat. Anyway, kaj me muci.
Imam doticni disk, star 2 tjedna, sve novo, novi comp, i problem je sound. Generalno fino radi i tiho i brzo, ali zna se dogoditi da uz normalan rad (npr. podizanje windowsa, a dogodi se i u normalnom radu, ali nikad kad nist ne radim) ispusti taj neki cudni kratki zvuk, a ponekad i vise njiih za redom. Stvarno blesavo zvuci i tesko mi je opisat, ali nekao bi nablize bilo kao da kazete brzo "ck". Skinuo seatools i veli da je sve ok s diskom. Taj zvuk je generalno povezan s promjenom temperature harda. So, ak ima kakvih prijedloga kaj bi to moglo biti... Pogotov ako ima netko s takvim diskom... Inace, tokom tih "ck-anja" sve ide uredovno. Nema smrzavanja sistema ili usporavanja i sl.
Hvala na strpljenju i pomoci.
Pozdrav!
Isti slucaj kod mene sa Seagateom 250 GB 16 MB Cash. Ja sam isto trazio svuda po netu ali nema konkretnog odgovora. S vremena na vrijeme se pojavi taj click metalni zvuk, a za sada disk najnormalnije radi. Ja sam svojeg kupio u HG shrota ti? Ne svidja mi se bas to ali nemogu im odnjeti natrag kad je disk u redu, nemam pojma sto napraviti. Fora je u tome sto kupis novi disk i sad se bojis na njega stavljati vazne podatke jer imas osjecaj da ce prdnuti svakog trena.

Pozdrav!!

P.S. Ukoliko netko ima kakve informacije o ovom problemu nek posta.
mmihanov je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 15:54   #5
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Kod mene je Hitachi ispustao takav zvuk u eksternom kucistu ali radi kod kolege vec godinu bez problema pa je to ok.
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 18:20   #6
X4K
Registered User
Moj komp
 
X4K's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: -------
Postovi: 22
Citiraj:
Autor mmihanov Pregled postova
Isti slucaj kod mene sa Seagateom 250 GB 16 MB Cash. Ja sam isto trazio svuda po netu ali nema konkretnog odgovora. S vremena na vrijeme se pojavi taj click metalni zvuk, a za sada disk najnormalnije radi. Ja sam svojeg kupio u HG shrota ti? Ne svidja mi se bas to ali nemogu im odnjeti natrag kad je disk u redu, nemam pojma sto napraviti. Fora je u tome sto kupis novi disk i sad se bojis na njega stavljati vazne podatke jer imas osjecaj da ce prdnuti svakog trena.
Pozdrav!!
P.S. Ukoliko netko ima kakve informacije o ovom problemu nek posta.
E sad je sve ok. Izgleda da je to neka fija brija Seagateovih diskova. Definitno dobar opis zvuka. Ja sam svog uzeo, kao i whole comp, kod Alphe-m u Varazdinu. Ni meni se neda reklmirati, kad je vec pun podataka. Presnimavanje.... Na zadnjem, starom WD od 40GB sam izgubio skoro pa 3000 fotografija jer je riknuo.
Pozdrav!
X4K je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2007., 23:18   #7
denied
Premium
Moj komp
 
denied's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,182
I meni seagate napravi "klik" ali netko je ovdje napisao da je to namještanje glave..Uglavnom radi već barem godinu dana i nikakvih problema s njim, tako da se ne trebaš bojati. Hladi ga jedan 12cm vent.
denied je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2007., 11:13   #8
X4K
Registered User
Moj komp
 
X4K's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: -------
Postovi: 22
Znaci preporuca se dodatno hladjenje? Ja nemam nist, a temp mi je oko 37-40 stupnjeva, ovisno dal kaj radi.
X4K je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2007., 13:38   #9
antunhr
Premium
Moj komp
 
antunhr's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Popovec(Sesvete-Zagreb)
Postovi: 552
Ja znam da kod Hitachia je bilo normalno da mjauce. Mozda je i kod ovoga normalno da tako zacvili. Znam da je iritirajuce a opet temp od 37-40 je sasvim ok za hard disk.
antunhr je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2007., 16:32   #10
robee
Premium
Moj komp
 
robee's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: VinkovcI
Postovi: 884
imam isti takav hdd i nema takvih zvukova...kortisim ga skoro godinu dana... no meni smeta zvuk vrtnje koji je izuzetno iritantan
mislim da vise necu seagate kupovati,....
robee je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.06.2007., 17:02   #11
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Hm...

Moj nema nikavih iritantnih zvukova...

Utišan je malo sa gumenim oblogom na bokovima da ne prenosi vibracije na case i to je o, možeš ga čuti tek kad je u sobi jako, jako tiho a ni onda to nije kliktanje, roštanje nego samo onaj tak-tak-tak kad nešto jako kopira (npr. pri defragu) i to je to...

Ja sam maksimalno zadovoljan svojom baricom...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2007., 18:19   #12
Radeon
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 23
Imam jednu 250 gb desetku i ne čujem nikakva nepodobna kliktanja. Disk radi uredno. Jedino što klikće je Hitachi od 160 gb kad ga upalim i wd 200 gb kad se komp gasi, ali to je sve pod normalno. Ono što me malo iritira kod Seagata je što je to objektivno najglasniji disk – WD-ac zna roštat, hitachi-ja i ne čujem, ali seagate stalno pušta isti zvuk avionske turbine. To je prvi zvuk koji čujem kad upalim komp, a bome i posljednji, jer se disk vrti još bar 5 sekundi kad ga zgasim. Unatoč tome ja sam zadovoljan sa svojom Barracudom.

Inače, što se toliko brinete oko tih zvukova iz diskova? Napisano je miljon tema oko toga i zaključak je bio da svaka revizija pojedine serije (ili čak samo različita tvornica, traka ili Mao-jing koji ih je sastavljao) svira neku svoju pjesmu. Na kraju krajeva, ako i rikne imate 3/5 godina garancije... A backup je ionako nužna stvar.
Radeon je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2007., 22:55   #13
mmihanov
Banned
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 9
Eto samo da obavjestim pucanstvo da je moj disk riknuo, odnosno otkazao poslusnost i da sam ga zamijenio za novi. Zakljucak je da definitivno ono kliktanje nije bilo ok. Opet sam uzeo Seagate samo drugu verziju i taj ne klikce. Vidit cemo kako ce se ponasati.

Pozdrav!!
mmihanov je offline   Reply With Quote
Staro 13.10.2007., 23:59   #14
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,475
Citiraj:
Autor mmihanov Pregled postova
Eto samo da obavjestim pucanstvo da je moj disk riknuo, odnosno otkazao poslusnost i da sam ga zamijenio za novi. Zakljucak je da definitivno ono kliktanje nije bilo ok. Opet sam uzeo Seagate samo drugu verziju i taj ne klikce. Vidit cemo kako ce se ponasati.

Pozdrav!!
Vecina diskova iz serije 7200.10 320GB klikce na pocetku, kasnije se to umiri. Jedino ako se ne smiri nakon par dana to tjedan dana onda je to vec problem.
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 01:53   #15
mmihanov
Banned
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 9
Thumbs up

Citiraj:
Autor Bono Pregled postova
Vecina diskova iz serije 7200.10 320GB klikce na pocetku, kasnije se to umiri. Jedino ako se ne smiri nakon par dana to tjedan dana onda je to vec problem.
Eto moj disk nije bio 320 GB nego 250 GB ST3250620AS i kliktao je od prvog dana kad sam ga uzeo do zadnjeg kad sam ga zamijenio. Sad sam uzeo model ST3250410AS i taj ne klikce i za sad radi dobro. Onaj gornji je izdrzao cak 5 mjeseci. Napominjem da u HG spotu nisu radili nikakve probleme donio stari rekao da je kaput i dali mi nalog za zamjenu za drugi. Eto to su moja iskustva sa Seagateom. Imam i jednog maxtora 200 GB taj radi bez greske vec 2 godine pa sad ti reci.
mmihanov je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 08:57   #16
Momir
Premium
Moj komp
 
Momir's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,009
Kliko je i moj 320GB na pocetku. Ali ne kod mene, nego kod lege na abitici i sa 865PE chipsetom, nesjecam se koji je to south bridge. Kod mene na jednom PCI sata kontroleru, na asrokici sa intel p945g i sada na gigabyte nije ni jednom kliknuo. Radi sad vec godinu i pol, bez ikakovih problema. Po mom koda je vise povezano sa chipsetom i/ili drajverima. Mozda opet nekakove nekoompatibilnosti.
Momir je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 09:33   #17
mmihanov
Banned
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 9
Citiraj:
Autor Momir Pregled postova
Kliko je i moj 320GB na pocetku. Ali ne kod mene, nego kod lege na abitici i sa 865PE chipsetom, nesjecam se koji je to south bridge. Kod mene na jednom PCI sata kontroleru, na asrokici sa intel p945g i sada na gigabyte nije ni jednom kliknuo. Radi sad vec godinu i pol, bez ikakovih problema. Po mom koda je vise povezano sa chipsetom i/ili drajverima. Mozda opet nekakove nekoompatibilnosti.
A neznam sto bi covjek vise rekao, ni diskovi vise nisu sto su nekad bili. Istina je da nude sve bolje performanse, ali cini mi se uz kraci vijek trajanja. Ja nisam mijenjao MBO. Chipset je Nforce 520 (Asrock). I ovaj novi disk se niti ne cuje. Doduse drugi model je, onaj stari nisam probao na drugom chipsetu, ali ocito da bas sa njim nije bilo nesto u redu kad je riknuo nakom 5 mjeseci.
mmihanov je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 09:38   #18
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Ajde daj nemoj sad...

Cjela serija 7200.10 ne postoji tolko dugo da bi mogli govoriti o tome kako imaju "sve kraći rok trajanja" da ne spominjemo da imau garanciju od 5g a prije je malo koi disk imao preko 1g garancije...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 12:49   #19
mmihanov
Banned
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 9
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
Ajde daj nemoj sad...

Cjela serija 7200.10 ne postoji tolko dugo da bi mogli govoriti o tome kako imaju "sve kraći rok trajanja" da ne spominjemo da imau garanciju od 5g a prije je malo koi disk imao preko 1g garancije...
Ma OK, to je mozda moje subjektivno misljenje, ali ipak imam osjecaj da su HDD prije bili kvalitetniji. Ne mislim pri tome bas na 7200.10 seriju, nego na HDD opcenito.
mmihanov je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 13:07   #20
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,313
Citiraj:
Autor mmihanov Pregled postova
Ma OK, to je mozda moje subjektivno misljenje, ali ipak imam osjecaj da su HDD prije bili kvalitetniji. Ne mislim pri tome bas na 7200.10 seriju, nego na HDD opcenito.
Ponovi to vlasnicima IBM 'Deathstar' serija i nekoliko serija WD-a.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 16.10.2007., 15:57   #21
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Nećemo opet u offtopic, molim lijepo...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2007., 07:45   #22
pablito
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: virovitica
Postovi: 16
I ja imam problema (?) sa seagate discom serije 7200.10. ali ne sa kliktanjem već sa roštanjem.
U Vemilu sam kupio seagate baraccudu ( otpakiranu ? ) i disc je stvarno
sranje.
Imam instaliranu Vistu na njemu i disc non stop krcka ( seek ) da mi već
stvarno ide na živce.
Da li je to normalno za seagate discove ili sa ovim discom nešto nije u
redu?
Da li se može reklamirati a da ne ispadnem smiješam?
Thanx.
pablito je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2007., 15:53   #23
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,475
Citiraj:
Autor pablito Pregled postova
I ja imam problema (?) sa seagate discom serije 7200.10. ali ne sa kliktanjem već sa roštanjem.
U Vemilu sam kupio seagate baraccudu ( otpakiranu ? ) i disc je stvarno
sranje.
Imam instaliranu Vistu na njemu i disc non stop krcka ( seek ) da mi već
stvarno ide na živce.
Da li je to normalno za seagate discove ili sa ovim discom nešto nije u
redu?
Da li se može reklamirati a da ne ispadnem smiješam?
Thanx.
Opcije:
a) Skini HDtune i provjeri da li ima S.M.A.R.T errora
b) Skini seagate program i provjeri disk da li ima kakvih problema, ako ima mozes ga odnijet u Ve-mil jer ce ionako oni provjeravat sa istim problemom
c) Sto je najvjerojatnije da ti Vista indeksira disk, negdje sam vidio da postoji bug u visti da svaki put iznova indeksira cijeli disk. Sad neznam da li si na to mislio kad si rekao krcka.
Bono je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2007., 07:49   #24
pablito
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: virovitica
Postovi: 16
Hvala Bono,
isključio sam indeksiranje i disk je prestao non stop krckat, međutim još uvijek je preglasan u seeku, pa ću ga provjeriti sa navedenim programima.
Pozdrav.
pablito je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na