Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.01.2020., 15:19   #4621
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,526
tako i ja kontra, kupio za frenda laptop, pa mu prodavač nafrljio eng edit
ajd da bacim na hrv, isto je pola pola
očito treba clean install
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 16:09   #4622
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
ma kvaka je da laptop origigi dolazi s windowsima, a na poledjini ne vidim cd key... pa sad ne znam kak sta
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.01.2020., 16:13   #4623
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Pa w10 ce se automatski reaktivirati nakon instalacije

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 16:18   #4624
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
w10 ce se automatski reaktivirati nakon instalacije > key je upisan u UEFI / Bios - u,
samo ti opali reinstall (sve iz početka).
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 16:24   #4625
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
onda ok.

malo researcham i vidim da gro ljudi ima s tim problem, pokusao sam postavke iz linka applyati ali nece.

jedan korisnik navodi da problem ima veze sa w10 home editionom, da apgrejd na pro to rjesava...

https://answers.microsoft.com/en-us/...5-9b69f37eb678


btw imao sam zanimljiv rezultat pretrage u microsoft edgeu dok sam upisao download google chrome

https://ibb.co/yQSQ9sL

ocito microsoftu jos nije dosta placanja penale za svoj browser
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 16:36   #4626
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Prilikom (re)instalacije ovaj put odaberi ENG za display jezik, tak da se sve aplikacije prikazuju na tom jeziku, CRO za regiju (mada i ENG bude OK), ali svakak složi STANDARD za layout tipkovnice i nemoj dodavati neki drugi ili treći mada ti nudi - samo zanemari. Nakon toga, prilikom prvog logiranja u OS, lako posložiš QWERTY umjesto QWERTZ tipkovnice i to je to. Svakak provjeri, odnosno isključi opciju da aplikacije na temelju regije ili jezika tipkovnice automatski skidaju pripadajući jezični paket, jer se budeš u roku 5min na netu našel u istoj situaciji di je sve zbrda-zdola na dva (ENG-CRO) jezika.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 16:51   #4627
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Ma to je neka M$ brljotina u win 10 opcenito.
Meni sa win 10pro do verzije 1809 je sve bilo na engleski, nakon updatea (koji sam odgadjao kolko sam mogo) na 19×× dogadja mi se da sad nepise vise starting windows i upgrading nego je taj dio na HR, isto tako end task u task manageru i not responsing je na hrvatski.
Prije je bilo sve na engleski.
Za sad jos nije promjenjen explorer na srecu i programi su svi dalje na eng pa nisam cackao ali 99% sam suguran da to win update se pravi pametan i tako razj... nesto u postavkama sto ga niko nije trazio .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 17:09   #4628
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ma to je neka M$ brljotina u win 10 opcenito.
Meni sa win 10pro do verzije 1809 je sve bilo na engleski, nakon updatea (koji sam odgadjao kolko sam mogo) na 19×× dogadja mi se da sad nepise vise starting windows i upgrading nego je taj dio na HR, isto tako end task u task manageru i not responsing je na hrvatski.
Prije je bilo sve na engleski.
Za sad jos nije promjenjen explorer na srecu i programi su svi dalje na eng pa nisam cackao ali 99% sam suguran da to win update se pravi pametan i tako razj... nesto u postavkama sto ga niko nije trazio .
upravo iz tog razloga sam odgadjao prelazak na win10 (na destkopu imam 8.1), jer mi se ne svidja ta autonomija OS-a da on odlucuje sta ce instalirat od tako nekih stvari, bez da pita usera...
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 19:23   #4629
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Kod mene je pod preferred languages samo engleski i više nemam tih problema. Kad sam tu imao ispod još i hrvatski, onda je bilo sličnih pizdarija.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 11.01.2020., 19:58   #4630
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ma to je neka M$ brljotina u win 10 opcenito.
Meni sa win 10pro do verzije 1809 je sve bilo na engleski, nakon updatea (koji sam odgadjao kolko sam mogo) na 19×× dogadja mi se da sad nepise vise starting windows i upgrading nego je taj dio na HR, isto tako end task u task manageru i not responsing je na hrvatski.
Prije je bilo sve na engleski.
Za sad jos nije promjenjen explorer na srecu i programi su svi dalje na eng pa nisam cackao ali 99% sam suguran da to win update se pravi pametan i tako razj... nesto u postavkama sto ga niko nije trazio .
Svi ti problemi ne postoje na windows serveru, usto mi se cini stabilniji (makar bi i to mogla biti posljedica ne-updateanja na neprovjerene updateove).


Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.01.2020., 00:20   #4631
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Svi ti problemi ne postoje na windows serveru, usto mi se cini stabilniji (makar bi i to mogla biti posljedica ne-updateanja na neprovjerene updateove).
Ja updejtam samo kad moram, cak sam instalirao i one neke 3rd party programe koji sprjecavaju updateove ali nakon nekog vremena dodje kad ni registry hack vise nefuncionira pa moras updejtati . Uzas.

Prvo sam godinu i pol bio na prvoj verziji 1703 dok me nije natjeralo na 1809 (doslovno se komp restartao bez pitanja u pola posla i onda 45 minuta je bilo "windows is now updating, please do not turn of..." tada sam poludio (bio sam u sred projekta) i onda 10 minuta bio na vezi sa Microsoftom na 0800 300 300 i spominjo ima dosta rodbine .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 05:26   #4632
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Nakon stoljeća backupa, kloniranja... napravio sam novu instalaciju. Radi i 128GB stick samo mora biti FAT.
Nakon što sam se opekao s account name koje ima samo pet slova, na netu sam pročitao da Win tako rade I da sami uzmu prvih pet karaktera koje si ukucao prilikom aktivacije ali i to da treba isključiti net pustio me da složim željeni username s neograničenim kukanjem zašto ne MS account ali ja sam bio odlučan i sve radi. S tim da se pojavio problem gdje sam ga najmanje očekivao.
Slova na desktopu, u menijima, u browseru su tanka za poludit iako sam probao Tahomu, Verdanu... i to, pogotovo u browseru izgledaju kao da su izjedena u nekoj kiselini pa su na nekim dijelovima tanja, na nekim deblja. To uopće ne sliči na TTF, a ako stavim Bold neprirodno su debela.
Opet na starom disku s prastarom instalacijom sve bude u redu i u ovoj situaciji snalazim se ko mlada prvi put u kuhinji. Očito je smicalica od Win 10 i osveta što nisam uzeo MS account ali treba mi neko rješenje jer u Total Commanderu jedva čitam koliko su tanka iako sam mijenjao font, mijenjao sistemski font ostaju tanka i kržljava, a opet ako stavim Bold predebela su.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 08:44   #4633
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Lewis Pregled postova
Ja updejtam samo kad moram, cak sam instalirao i one neke 3rd party programe koji sprjecavaju updateove ali nakon nekog vremena dodje kad ni registry hack vise nefuncionira pa moras updejtati . Uzas.

Prvo sam godinu i pol bio na prvoj verziji 1703 dok me nije natjeralo na 1809 (doslovno se komp restartao bez pitanja u pola posla i onda 45 minuta je bilo "windows is now updating, please do not turn of..." tada sam poludio (bio sam u sred projekta) i onda 10 minuta bio na vezi sa Microsoftom na 0800 300 300 i spominjo ima dosta rodbine .
Pokusaj s serverom 2016/2019.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 09:14   #4634
santos
Premium
Moj komp
 
santos's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Čakovec / AT
Postovi: 1,782
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Nakon stoljeća backupa, kloniranja... napravio sam novu instalaciju. Radi i 128GB stick samo mora biti FAT.
Nakon što sam se opekao s account name koje ima samo pet slova, na netu sam pročitao da Win tako rade I da sami uzmu prvih pet karaktera koje si ukucao prilikom aktivacije ali i to da treba isključiti net pustio me da složim željeni username s neograničenim kukanjem zašto ne MS account ali ja sam bio odlučan i sve radi. S tim da se pojavio problem gdje sam ga najmanje očekivao.
Slova na desktopu, u menijima, u browseru su tanka za poludit iako sam probao Tahomu, Verdanu... i to, pogotovo u browseru izgledaju kao da su izjedena u nekoj kiselini pa su na nekim dijelovima tanja, na nekim deblja. To uopće ne sliči na TTF, a ako stavim Bold neprirodno su debela.
Opet na starom disku s prastarom instalacijom sve bude u redu i u ovoj situaciji snalazim se ko mlada prvi put u kuhinji. Očito je smicalica od Win 10 i osveta što nisam uzeo MS account ali treba mi neko rješenje jer u Total Commanderu jedva čitam koliko su tanka iako sam mijenjao font, mijenjao sistemski font ostaju tanka i kržljava, a opet ako stavim Bold predebela su.
daj screenshot... prvi put cujem za ovako nesto....
__________________
slow is smooth, smooth is fast...
santos je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 10:29   #4635
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,520
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Nakon stoljeća backupa, kloniranja... napravio sam novu instalaciju. Radi i 128GB stick samo mora biti FAT.
Nakon što sam se opekao s account name koje ima samo pet slova, na netu sam pročitao da Win tako rade I da sami uzmu prvih pet karaktera koje si ukucao prilikom aktivacije ali i to da treba isključiti net pustio me da složim željeni username s neograničenim kukanjem zašto ne MS account ali ja sam bio odlučan i sve radi. S tim da se pojavio problem gdje sam ga najmanje očekivao.
Slova na desktopu, u menijima, u browseru su tanka za poludit iako sam probao Tahomu, Verdanu... i to, pogotovo u browseru izgledaju kao da su izjedena u nekoj kiselini pa su na nekim dijelovima tanja, na nekim deblja. To uopće ne sliči na TTF, a ako stavim Bold neprirodno su debela.
Opet na starom disku s prastarom instalacijom sve bude u redu i u ovoj situaciji snalazim se ko mlada prvi put u kuhinji. Očito je smicalica od Win 10 i osveta što nisam uzeo MS account ali treba mi neko rješenje jer u Total Commanderu jedva čitam koliko su tanka iako sam mijenjao font, mijenjao sistemski font ostaju tanka i kržljava, a opet ako stavim Bold predebela su.
Jesi siguran da imas ispravnu rezoluciju slozenu? Ovakve stvari se desavaju ako imas krivu rezoluciju...

Druga opcija je da se poigras sa skaliranjem (DPI Fix)...

http://windows10-dpi-fix.xpexplorer.com/ za pocetak pa vidi ako ti radi...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 13:56   #4636
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Jesi siguran da imas ispravnu rezoluciju slozenu? Ovakve stvari se desavaju ako imas krivu rezoluciju...

Druga opcija je da se poigras sa skaliranjem (DPI Fix)...
http://windows10-dpi-fix.xpexplorer.com/ za pocetak pa vidi ako ti radi...

Pokušao sam i ne mogu se pohvaliti da vidm neku razliku.
Inače najljepše je što ponegdje font bude dobar dok negdje ne i to je najgori problem kada negdje radi, a negdje ne


Inače:
Start/Settings/System/Display pokazuje 1920x1080 kako treba i biti jer je monitor 23" i baš te rezolucije. Ponešto se razumijem u te fontove jer sam godinama radio grafičku pripremu tiska na Mac i PC i dan danas mi je ispod tipkovnice tipometar.
Sami Win u svojim Settings pokazuju pravi font i ispravno ga pokazuju ali Total Commander, Firefox... drugo još nisam ni gledao. Sami Firefox u Bookmarks ima nešto što slići na tanušni Times New Roman ali to se da izmjeniti u postavkama od Firefoxa i tek moram vidjeti kako će raditi.
Obzirom da sam se nainstalirao Windowsa jer PC imam od 1990. dok sam već 1992. brinuo o desetak računala u jednoj firmi gdje su na njima radili tek priučeni pa sam se nagledao svega i svačega ali ovako nešto zaista nikad nisam vidio.
Dobro. Nije greda. Najbolji prijatelj mi ima neku prastaru instalaciju, a 500Mbp/s i SSD čuda rade kad nešto veliko treba napraviti Update. Naravno da ih ima još koji bi mi rado ustupili svoje instalacijske ali već 4 godine ne izlazim iz kuće i jedino kad negdje idem je kad me vode u bolnicu.
Dobro sam se sjetio. I ti drugi imaju telefon
Kompjuter i browser su mi esencijalni jer već dugo vremena ne mogu gledati TV pa, na opću radost kontrolora koji me redovito godišnje posjećuju TV nemam, a nemam ni radio jer jednostavno TV ne mogu gledati ni radio slušati ali zato mogu ponekad satima monotono kucanje Anthorna na 60KHz ili DCF na 77,5 i kako to mogu prava je misterija. I mogu ponešto pogledati pa i pročitati na kompjuteru. Ne mogu plakati ni smijati se. U zadnjih 15 godina pokopao sam oca i majku da nisam suzu pustio. Spuštaju mi najdražu majku u grob, svi nariču, a ja ko da mi čitaš politički referat. Općenito na vijesti o nesrećama gdje se ljudi zgražaju potpuno sam neosjetljiv. Ne mogu čitati uključujući najdražeg Gospodara prstenova kojeg sam pročitao tisuću puta i to davno prije prije je snimljen film koji je po meni smeće, ne mogu čitati novine, postoje periodi kada nisam u stanju platiti režijske račune preko E bankinga nego molim brata da mi ih klasično plati, periodično ne osjećam glad i žeđ i da nije pismenog upozorenja da moram piti i jesti jer sam svjestan da bih inače umro, a kad bude još gore onda me brat hrani pire krompirom kao malu bebu. Ne zna čovjek što gubi dok ne izgubi.
I naravno opet zam zastranio ali koga svrbi taj se češe, a mene ćeše ko da imam buha ko čopor pasa lutalica.
Netko je tražio screenshot pa sam uzeo baš iz Firefox Help_a gdje je najbolje baš u samom textu vidljivo pa ga evo. Click image for larger version

Name:	Font.jpg
Views:	254
Size:	167.1 kB
ID:	21851


Akhmmm! Baš sam pogledao svoj attach i uopće ne liči na ono što vidim u stvarnosti na monitoru ali ako malo bolje pogledate tekst vidjet će te da su neka slova dijelom tamnija kao da je Bold dok je sam drugi dio slova svijetliji i onaj tamniji dio slova izgleda normalno dok oni svjetliji je nekako anorexičan..

Zadnje izmijenjeno od: Hombre. 15.01.2020. u 14:13.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 14:27   #4637
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,520
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
pripremu tiska na Mac i PC i dan danas mi je ispod tipkovnice tipometar.
Sami Win u svojim Settings pokazuju pravi font i ispravno ga pokazuju ali Total Commander, Firefox... drugo još nisam ni gledao
To bi mogao biti problem sa DPIjem jer je to opcepoznati problem za Windows10, cak i Windowsi negdje nude mogucnost da ti to automatski srede... Instaliraj onaj tool koji sam ti poslao pa vidi ako mozes sa time ista srediti...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 15:05   #4638
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,004
Ima li tko neku provjerenu stranicu za kupiti ključ za win 10 pro? Na računulu su već instalirani win 10 pro, ali nisu aktivirani.
Hvala
Stipest je online   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 15:57   #4639
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Legalno ili privatno (siva zona)?

Ako siva:
https://www.ebay.com/itm/Microsoft-W...gAAOSwTeJd6Hc0
30kn
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 15.01.2020., 16:31   #4640
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
To bi mogao biti problem sa DPIjem jer je to opcepoznati problem za Windows10, cak i Windowsi negdje nude mogucnost da ti to automatski srede... Instaliraj onaj tool koji sam ti poslao pa vidi ako mozes sa time ista srediti...
Ali skaliranje je i u 1909 katastrofa, od Windows Explorera gdje imaš nekoliko različitih fontova, neki se na 14" u 1080p jedva vide, do MMC-a i određenih aplikacija koje su mutne da te glava zaboli, ne može se uopće raditi. Onda nakon nekog vremena popizdim i sjednem pred 27" u 1080p gdje nema nikakvog skaliranja jer nema potrebe i bude milina za raditi. Ne znam što čekaju s tim i zašto konačno ne riješe.

EDIT: Testirao sam tool što si poslao i opet banana. Na Win 8.1 100% mi je definitivno sve presitno, na 125% bi bilo OK da mi na nekim mjestima nisu slova i ikone odrezane pa gadno izgleda, ali mi se sve čini oštro. Na 150% nema rezanja ikona i slova, ali je opet sve mutno.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB


Zadnje izmijenjeno od: domy_os. 15.01.2020. u 17:23.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 04:56   #4641
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Legalno ili privatno (siva zona)?

Ako siva:
https://www.ebay.com/itm/Microsoft-W...gAAOSwTeJd6Hc0
30kn

Skoro pa 40kn jer je funta oko 10kn.
Usput pogledaj što piše iznad oglasa točno iznad lijevog kuta kvadrata reklame u nekoj blijedo žutoj boji.


Neka pogleda na allkeyshop.com neko je u zadnjih par stranica ovdje na forumu stavio link baš za Win 10
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 05:13   #4642
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Odustao sam od, očigledno ćorava posla, a problema koji su neuporedivo veći od tog s fontovima imam za izvoz pa ću napraviti novu instalaciju jer imam dva mala SSD od 256GB.
Jedan je instaliran "prije nekoliko dana" kad sam kupio kompjuter, MAR licencu sam dobio na poklon jer sam dugo čekao i s njim nema apsolutno nikakvih problema.
U samoj instalaciji se nemam što zajebuniti jer je Win najteže podesiti da rade donekle kako hoćeš dok je sama instalacija za djecu iz prvog osnovne i ne mogu se načuditi ljudima koji misle da je to viša matematika ali svejedno ne znaju ništa pa što će im i to.
Uzet ću neku instalaciju od ekipe i kasnije napraviti update.


BTW Pokrenuo sam onaj tool i rezultati su nezadovoljavajući.


A pošto sam za kompjuterom od popodne, a sada je 5 ujutro znači da!!!
Idem spavat.
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 07:37   #4643
lomba100
Troogdooor!!!
 
lomba100's Avatar
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 34
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Odustao sam od, očigledno ćorava posla, a problema koji su neuporedivo veći od tog s fontovima imam za izvoz pa ću napraviti novu instalaciju jer imam dva mala SSD od 256GB.
Jedan je instaliran "prije nekoliko dana" kad sam kupio kompjuter, MAR licencu sam dobio na poklon jer sam dugo čekao i s njim nema apsolutno nikakvih problema.
U samoj instalaciji se nemam što zajebuniti jer je Win najteže podesiti da rade donekle kako hoćeš dok je sama instalacija za djecu iz prvog osnovne i ne mogu se načuditi ljudima koji misle da je to viša matematika ali svejedno ne znaju ništa pa što će im i to.
Uzet ću neku instalaciju od ekipe i kasnije napraviti update.


BTW Pokrenuo sam onaj tool i rezultati su nezadovoljavajući.


A pošto sam za kompjuterom od popodne, a sada je 5 ujutro znači da!!!
Idem spavat.
ClearType uključen? Smrdi mi na to.
Također (iako mi se ne čini da je to problem), možeš uključiti "Fix scaling for apps"
lomba100 je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 10:24   #4644
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,520
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Skoro pa 40kn jer je funta oko 10kn.
Funta je na razini 8.5kn vec godinama, JFTR...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 10:27   #4645
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,520
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Ali skaliranje je i u 1909 katastrofa, od Windows Explorera gdje imaš nekoliko različitih fontova, neki se na 14" u 1080p jedva vide, do MMC-a i određenih aplikacija koje su mutne da te glava zaboli, ne može se uopće raditi. Onda nakon nekog vremena popizdim i sjednem pred 27" u 1080p gdje nema nikakvog skaliranja jer nema potrebe i bude milina za raditi. Ne znam što čekaju s tim i zašto konačno ne riješe.

EDIT: Testirao sam tool što si poslao i opet banana. Na Win 8.1 100% mi je definitivno sve presitno, na 125% bi bilo OK da mi na nekim mjestima nisu slova i ikone odrezane pa gadno izgleda, ali mi se sve čini oštro. Na 150% nema rezanja ikona i slova, ali je opet sve mutno.
Cek malo... Jel ti to imas spojen eksterni monitor na laptop kada imas taj problem sa fontovima i ikonama? Ako da, onda iskljuci kloniranje displaya i slozi ili extend display ili external display only...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 16:20   #4646
Hombre
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2011
Lokacija: Ploče
Postovi: 263
Instalirao sam ponovo Windowse i kako to obično biva sada je sve u redu. Da na istoj mašini složiš sto instalacija ni jedna na kraju ne bi bila ista ali od OSa koji na Ebay košta par dolara čovjek ne može više ni očekivati

Zato su se javili drugi problemi. Firefokx koji je jutros, dok sam strože pogledao ikonu skako ko Sergej Bupka, nakon što sam sve lijepo poinstalirao i posložio Firefoxu treba preko 5 sekunda da se pokrene i ono glavno ako se neki program prvi put sporije pokreće drugi put ga ima u kešu ali ovdje je drugi put još sporiji.
Inače ja sam izdarije u Firefoxu na našem jeziku riješio tako da VPN stavim u USA i skinem genuine USA verziju koja ne prevodi pola sadržaja dok se ovo drugo ispravnim podešavanjem jezika da svesti na razumnu mjeru. Obzirom da je od navike teža samo odvika, a ja sam se navikavao na programe ne engleskom od 1990. godine naši prijevodi su mi doslovno nerazumljivi ali ovi mlađi bi ipak trebali imati malo domoljubnog zanosa i imati HR verzije ko što ih švabe francuzi i ostali uljudni EU svijet kojeg smo i mi (na papiru) dio pa bi bio red da se pokušamo tako ponašati.
Idem pokušat prokužit zašto je ovaj jutros tako živahan program popodne tako ispuha ko da je nepripremljen trčao maraton.
I idem isključit type checker jer mi je sav tekst crven :-)
Hombre je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 17:00   #4647
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Citiraj:
Autor Hombre Pregled postova
Inače ja sam izdarije u Firefoxu na našem jeziku riješio tako da VPN stavim u USA i skinem genuine USA verziju koja ne prevodi pola sadržaja dok se ovo drugo ispravnim podešavanjem jezika da svesti na razumnu mjeru.
Kako um informatičara komplicira stvari.

Inače, kada odeš na firefox stranicu, možeš ručno otvoriti en-US stranicu i skinuti "originalni" firefox. Druga mogućnost ako ti učita HR stranicu firefoxa, ispod tipke za preuzimanje imaš link na preuzimanje svih ostalih inačica, uključujući en-US.

Da ti uštedim pokretanje VPNa.

https://www.mozilla.org/hr/firefox/all/
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2020., 17:27   #4648
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,389
Citiraj:
Autor calypso Pregled postova
Cek malo... Jel ti to imas spojen eksterni monitor na laptop kada imas taj problem sa fontovima i ikonama? Ako da, onda iskljuci kloniranje displaya i slozi ili extend display ili external display only...
Nemam, radim uvijek s jednim monitorom. Radi ili samo ovaj na laptopu, ili spojim na vanjski, a laptop poklopim, Windowsi onda sami skaliraju ovisno o tome koji display je aktivan. Ako dugo trebam i normalnu tipkovnicu i miš, onda se skroz prebacim na desktop PC.

Našao sam još jedan bug. Ako neku aplikaciju iz recimo Officea odmah nakon startupa pokrenem na većem monitoru pa se kasnije prebacim na manji, skaliranje u tom slučaju ne radi nego se sve zamuti. Onda treba zatvoriti i ponovno otvoriti Office da bi sve bilo oštro. Ludilo...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 15:30   #4649
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,004
Koji program preporučate za čiščenje C: diska?
Hvala
Stipest je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 15:40   #4650
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Koji program preporučate za čiščenje C: diska?
Hvala

imas u windowsima



ako bas zelis app onda
https://www.google.com/search?client...lary+utilities
alen.s je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na