Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > Iskustva s IT trgovinama
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.01.2020., 00:17   #241
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,639
Ti ćeš se pozvati na zakon ili na "mišljenje" inspektorata?

Zakon nije dobro definiran, i u ovom dijelu o kojem raspravljamo, ne štiti ni trgovca ni kupca. Naspavaj se pa čitaj opet. Znam da ti neće pomoći oko kulturnijeg načina rasprave, ali možda shvatiš o čemu pišem.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 00:25   #242
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
ček ivane, kako otvorit nešto ovakvog tipa



bez da razjebeš cijelu ambalažu

znači postoji povrat od 14 dana, ali zapravo bi taj proizvod trebalo izvadit iz ambalaže kako, telepatijom?
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 00:32   #243
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Ti ćeš se pozvati na zakon ili na "mišljenje" inspektorata?
Inspektor je osoba pravne struke kojoj je posao tumačiti zakon i provoditi isti.
Taj isti inspektor koji je dao mišljenje će sutra i postupati po njemu u nekom slučaju.
Nisam tražio mišljenje svog poštara nego osobe koja na dnevnoj bazi riješava ovakve slučajeve.
Šta si ono ti po zanimanju pa si stručniji?

Citiraj:
Zakon nije dobro definiran,
Zakon je savršeno definiran i potpuno jasan, svakome tko ima pameti i razumije napisano.

Zadnje izmijenjeno od: panasonic. 17.01.2020. u 00:41.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 00:56   #244
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ček ivane, kako otvorit nešto ovakvog tipa
To je jos dobro, skalperom od iza lagani rez No sta cemo sa ovime ?!?



Da bi ja iskoristio ovo:
Citiraj:
Naime, trgovac Vam ne može umanjiti iznos, ukoliko ste Vi, radi isprobavanja proizvoda, morali otvoriti ambalažu.
Moram skinuti naljepnicu i montirat to na avto Kak ces gumu drugacije isprobati ? Inace cekam dostavu istih iz MALL.HR pa da vidimo koja su sad moja prava ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 01:02   #245
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Otvoriti nije isto kao i potrgati, bez obzira na zlorude komentare kolege Panasonica o nasoj gluposti, zakon tu stvarno nije dobro definiran i siguran sam da bi trgovac mogao dokazati umanjenje vrijednosti proizvoda zbog nemogucnosti da proizvod nakon otpakiravanja proda pod novi, a samim tim bi vjerojatno o sucu na kraju ovisilo bi li to uvazio ili ne. Postoje razna pakiranja i razne grupe proizvoda koje je nemoguce ovako siroko definirati, jer ni se sigurno dalo nac i suludih proizvoda di je proizvod trajno unisten samim uklanjanjem pakiranja tako da bi tom logikom mogli vracati i, karikiram, kondome ili tampone otpakirane i samo isprobane unutar 14 dana bez pitanja.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 01:14   #246
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
tako da bi tom logikom mogli vracati i, karikiram, kondome ili tampone otpakirane i samo isprobane unutar 14 dana bez pitanja.
Sva sreća pa je u zakonu i navedeno što se ne može vraćati, između ostalog i higijenski proizvodi.
Ali zašto bi ti čitao zakon ili slušao nekoga tko zna, lakše se ovdje logirat i pisat nebuloze, svoje logike, spamat i davati neka svoja mišljena koja su totalno nebitna sa zakonske strane.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 01:25   #247
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Joj daj sonic, napisao sam da karikiram. Naravno da ne mislim citat cijeli zakon niti trazit proizvode koji savrseno odgovaraju u definiciju a sigurno ih ima, neznam - vreca cementa?, procitao sam dijelove koji su bitni i nigdje eksplicitno ne pise to sto ti tvrdis. Citirao si misljenje inspektorata koje bi sasvim drugacije bilo sroceno da ga je uputio trgovac sa istim pitanjem i tvrdnjom da je zbog ostecenja ambalaze proizvodu trajno umanjena vrijednost. Zakon je napisan na ruku potrosaca i to treba pozdraviti, ali isto je tako neodgovorno od tebe eksplicitno tvrditi to sto tvrdis jer je evidentno da je u zakonu namjerno ostavljeno prostora za slobodno tumacenje sucu u slucaju spora. Izdvajas sto ti odgovara i drzis se toga, makar u tom istom zakonu postoje stavke koje ostavljaju rupe u toj definiciji. To sto ljudi uspiju istjerat vecinom na svoje jest nusprodukt toga da se vecini firmi ne isplati sudit radi takvih stvari i da je na kraju jednostavnije napravit povrat. Mozemo i okladu bacit, ja napisem mail u inspektorat na drugacije srocen nacin ispred firme, dam si jaja rezat ako odgovor ne bude dijametralno suprotan. No, slozimo se da se ne slazemo u forumskom duhu, i zavrsimo OT.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 08:41   #248
mbed
Premium
Moj komp
 
mbed's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 346
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
...Mozemo i okladu bacit, ja napisem mail u inspektorat na drugacije srocen nacin ispred firme, dam si jaja rezat ako odgovor ne bude dijametralno suprotan. No, slozimo se da se ne slazemo u forumskom duhu, i zavrsimo OT.

Evo, ovo bih baš volio vidjeti. Pa da imamo bolji uvid u mišljenje inspektorata.
__________________

.
mbed je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 09:23   #249
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor mbed Pregled postova
Evo, ovo bih baš volio vidjeti. Pa da imamo bolji uvid u mišljenje inspektorata.
Čitam i ne vjerujem. Imamo mišljenje inspektorata, člana foruma koji tvrdi da je u suradnji s pravnicom "istjerao pravicu" i dobio puno povrat nazad, a i dalje se priča kako dućan ima pravo ne isplatiti puni iznos ako je artikl otvoren?

OK, naše pravo nije temeljeno na anglo-saksonskom, pa nemamo presedan, i svaki sud / inspektor može suditi / tumačiti po svom, ali opet...

Mene više fascinira ovdje zašto se toliko brani dućane? Dal se ovdje brani dućane ili su to neke osobne kontre pojedinim članovima foruma?

To što zakon ne ide na ruku dućanima, a jebga, nisu ni oni išli na ruku nama 30 godina, pa ste se plakali kak su dućani grozni. Sad kad nas zakon štiti, sad "jadni dućani".

I da, može netko naručiti cijeli lager, ali kad ga pokuša vratiti u roku 14 dana, ta tvrtka ima pravo angažirati svoje pravnike da ga u tome spriječi. Tvrdeći da je ta kupnja obavljena sa namjerom da se dućan upropasti, što je protivno duhu zakona. Oni tebi odbiju, vučete se po sudovima, ti imaš cijeli njihov lager za koji plaćaš skladište, zaštitare godinama dok traje taj sud...

Edit: Zaboravih na quote reći "I ja "
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 12:06   #250
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
I ja čitam i ne vjerujem, stvar je gledišta. Ja ne branim nikoga, a kamoli trgovine, nego me brine da netko ne naj... zbog potencijalno krivog tumačenja pojedinaca. Time ne tvrdim automatski ni da sam ja u pravu, samo mi se čini da nigdje, a uključujući citat inspektorata ne piše eksplicitno to kaj se po forumu tvrdi, dapače, u zakonu postoji osnova za naplatu povrata kao takva, a to ima i svoje uporište u EU zakonu koji piše da trgovac ima pravo naplatiti povrat. Poslao sam mail pa ćemo vidjet.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 13:06   #251
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Kristijan_7 Pregled postova
I ja čitam i ne vjerujem, stvar je gledišta. Ja ne branim nikoga, a kamoli trgovine, nego me brine da netko ne naj... zbog potencijalno krivog tumačenja pojedinaca. Time ne tvrdim automatski ni da sam ja u pravu, samo mi se čini da nigdje, a uključujući citat inspektorata ne piše eksplicitno to kaj se po forumu tvrdi, dapače, u zakonu postoji osnova za naplatu povrata kao takva, a to ima i svoje uporište u EU zakonu koji piše da trgovac ima pravo naplatiti povrat. Poslao sam mail pa ćemo vidjet.
Nisam siguran kakve veze ima "naplatiti povrat", s obzirom da se to odnosi na troškove poštarine, a ovdje se govori o ambalaži?

A imamo mišljenje inspektora iz 2015. koje jasno kaže

"Slijedom navedenog, vezano uz Vaše pitanje da li se navedeni stavak predmetnog Zakona odnosi samo na proizvod ili na ambalažu proizvoda, mišljenja smo da se odnosi samo na umanjenje vrijednosti proizvoda.

Naime, trgovac Vam ne može umanjiti iznos, ukoliko ste Vi, radi isprobavanja proizvoda, morali otvoriti ambalažu. "
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 13:11   #252
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Sto je sasvim logicno jer da bi utvrdio prirodu, obiljezja i funkcionalnost robe, moras otvoriti ambalazu.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 13:16   #253
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
Samo izrazavam svoje misljenje i brigu oko plasticne interpretacije toga. Pogotovo sto mnogi shopovi imaju cjenik povrata prema stanju upravo ambalaze, nekak ne vjerujem da su izmislili to bas svi.
Nego, netreba naklapat dalje, poslao sam mail i ak sam u krivu, posipam se pepelom.

Takoder bas ne razumijem kaj znaci utvrdivanje funkcionalnosti proizvoda, nisam sasvim siguran da to znaci koristiti proizvod, upravo je tu dosta toga u sivoj zoni, jer nekim proizvodima to i nebi smetalo, dok su neki prakticki nepovratno unisteni. Takoder, ima proizvoda di je ambalazu lako otvoriti i zatvoriti, i proizvoda di je nemoguce otvoriti ga bez unistenja ambalaze. Je li to onda sastavni dio proizvoda, i tko to utvrduje? Kupac, trgovac? Sto ako se oni ne slazu oko definicije?
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 17.01.2020. u 13:29.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 13:23   #254
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Čitam i ne vjerujem. Imamo mišljenje inspektorata, člana foruma koji tvrdi da je u suradnji s pravnicom "istjerao pravicu" i dobio puno povrat nazad, a i dalje se priča kako dućan ima pravo ne isplatiti puni iznos ako je artikl otvoren?
Mene zanima na koji način su istjerali pravicu, u smislu da su se priprijetili dućanu pa je dućan "izašao u susret" i vratio lovu, ili su ekšli išli na ročište?


Jer ako je ovo prvo, ne znači da bi nužno tako završilo na ročištu, ali se nikome neda zezati zbog toga. Pogotovo što inspektori uglavnom imaju izražen prokupac stav. Ja sam u dućkasu imao par puta izvid, i doslovno je svaki put završilo na način da inspektor napravi izvid u vezi konkretnog slučaja, i na kraju kaže, u svakom trenu vam mogu naći xy propusta u dućanu, riješite to s kupcem. Nikad nije došlo do ročišta, a vjerujem da bi bilo 50:50, odnosno da nebi kupac uvijek pobijedio dućkas.



Citiraj:
Autor Elven Pregled postova

To što zakon ne ide na ruku dućanima, a jebga, nisu ni oni išli na ruku nama 30 godina, pa ste se plakali kak su dućani grozni. Sad kad nas zakon štiti, sad "jadni dućani".
U kojim to situacijama se dućanima išlo na ruku zadnjih 30 godina?



Meni je drago da mi kupci imamo više prava nego ikad prije, ali mi je isto žao da ćemo jednog dana ostati bez tih prava, jer se ista zloupotrebljavaju. Vraćanje telki poslije prvenstva ili naručivanja 5 pari tenisica pa vraćanje 4 para o trošku trgovca. Pa nisu trgovci i vendori debili.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 17.01.2020. u 13:29.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 14:02   #255
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
U kojim to situacijama se dućanima išlo na ruku zadnjih 30 godina?


Meni je drago da mi kupci imamo više prava nego ikad prije, ali mi je isto žao da ćemo jednog dana ostati bez tih prava, jer se ista zloupotrebljavaju. Vraćanje telki poslije prvenstva ili naručivanja 5 pari tenisica pa vraćanje 4 para o trošku trgovca. Pa nisu trgovci i vendori debili.
Zapravo još uvijek im se ide. Lažno oglašavanje najviše. Pod time mislim "bait & switch" (ono TV na super akciji, imamo 1 primjerak, Pevec style) kao i na "do 40% popusta", a zakon je jasno propisivao kada to smiju pisati, ako im je bar pola robe (koja je na popustu) na tih 40, a oni imaju većinu na 15-20...
Pa podizanje cijena prije najavljenih popusta i onda spuštanje cijena na -10%, a reklamiraš -30%...

Ne znam iz iskustva, ali mogu samo reći da nikada nisam čuo da je su dućani dobili po prstima zbog toga.

Nije postojalo nikakve zaštite kupaca u vezi povrata robe, pa se sve svodilo na dobru volju trgovca (začudo, u davna vremena je tu HG Spot uvijek maximalno izlazio u susret, barem meni). Nekad bi to bio nazad keš, nekad zamjena artikla za nešto drugo iz dućana, a nekada ni to...

Po pitanju povrata je bilo jako puno samovolje, danas je to uglavnom regulirano. Oglašavanje popusta je isto tako regulirano, ali se baš ne primjenjuje.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 14:37   #256
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Zapravo još uvijek im se ide. Lažno oglašavanje najviše. Pod time mislim "bait & switch" (ono TV na super akciji, imamo 1 primjerak, Pevec style) kao i na "do 40% popusta", a zakon je jasno propisivao kada to smiju pisati, ako im je bar pola robe (koja je na popustu) na tih 40, a oni imaju većinu na 15-20...
Pa podizanje cijena prije najavljenih popusta i onda spuštanje cijena na -10%, a reklamiraš -30%...

Ne znam iz iskustva, ali mogu samo reći da nikada nisam čuo da je su dućani dobili po prstima zbog toga.

Nije postojalo nikakve zaštite kupaca u vezi povrata robe, pa se sve svodilo na dobru volju trgovca (začudo, u davna vremena je tu HG Spot uvijek maximalno izlazio u susret, barem meni). Nekad bi to bio nazad keš, nekad zamjena artikla za nešto drugo iz dućana, a nekada ni to...

Po pitanju povrata je bilo jako puno samovolje, danas je to uglavnom regulirano. Oglašavanje popusta je isto tako regulirano, ali se baš ne primjenjuje.

hrvati prije svega nisu svjesni svojih potrosackih prava, pa loseg trgovca trebaju kaznit kupci, a ne svemocna drzava...a sto se tiče zaštićenosti, kupac i potrosaci su zakonski bolje zasticeni nego u zapadu... online vraćanje bez pitanja 14 dana, garancija 3-5 godina... svugdje vani ima 1 god garancije, ostatak plati... drugo je to sto vani će trgovina sama izać u susret kupcu, ne treba im zakon da znaju da je svaki kupac bitan...
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 14:57   #257
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Mene zanima na koji način su istjerali pravicu, u smislu da su se priprijetili dućanu pa je dućan "izašao u susret" i vratio lovu, ili su ekšli išli na ročište?
Samo sam čekao kad će se pojaviti Pupo sa svojom standardnom pričom: "trgovac je izašao u susret".
Tu foru si na forumu ponovio jedno 350 puta, svaki puta kad nešto zakonski mora ići u korist kupca, ti pričaš o nekakvom izlaženju u susret.

Citiraj:
Meni je drago da mi kupci imamo više prava nego ikad prije, ali mi je isto žao da ćemo jednog dana ostati bez tih prava, jer se ista zloupotrebljavaju. Vraćanje telki poslije prvenstva ili naručivanja 5 pari tenisica pa vraćanje 4 para o trošku trgovca. Pa nisu trgovci i vendori debili.
Ti znaš da se nešto zloupotrebljava?
Čuješ jedan-dva primjera i misliš da se 99% ljudi tako ponaša.
Koliko ja pratim IT trgovine u HR, sve posluju i više nego dobro, i to godinama. Kako to?
Mi nećemo ostati bez svojih zakonskih prava jer se prava donose u saboru, a ne u trgovini, i takva prava su svugdje u svijetu, onaj trgovac kome ne pašu zakoni će zatvoriti svoja vrata i zamjenit će ga neki drugi.

P.S. Taj povrat u roku 14 dana je toliko financijski neisplativ za naše trgovce da se zapravo natječu tko će više produljiti taj rok.
Tako je mobis.hr produžio taj period na 20 dana, znači, 20 dana drndaj po mobitelu i vrati im ga.


ekupi.hr je otišao još dalje pa malo-malo produljuje taj period povrata na 30 dana (!):
https://www.ekupi.hr/30-dana-bez-rizika-1166019.aspx
Nedavno su imali i Motorola mobitele u toj akciji, koristi ih 30 dana pa vrati ako želiš:
https://www.ekupi.hr/Probaj-MOTOROLU...e-1440321.aspx

Tako da, nemojte glumit odvjetnike trgovinama i pričat da im kupci nanose štetu.
Trgovac zna da će jako mali broj ljudi išta vratiti i njima se sve ovo isplati.

Zadnje izmijenjeno od: panasonic. 17.01.2020. u 15:16.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 15:41   #258
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Javio se panasonic, sudac, porota i izvršitelj u svakoj temi.

Pusa.



@Eleven

Za oglašavanje imaš pravo, nisam razmišljao o tom sektoru. Za hgspot isto imaš pravo, to je jedan od razloga zašto su propali. Koliko se muljalo na povratima. Al to je priča za neki drugi dan.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 15:43   #259
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Bu-hu. Prilagodi se ili nemoj poslovati online.
Ne znam kakve veze ja imam s prilagodbom kada ne prodajem robu online, ne znam u kojem si ti hashu...

Citiraj:
Stvarno mislis kako bilo kakav veci proizvodjac nema ukalkuliranu ovu mogucnost i proceduru za taj scenarij, ili da mala firma koja preprodaje robu snosi trosak ovog scenarija?
Zaista nemam neko misljenje o tome. Pitao sam vrlo konkretno pitanje, dobio sam samo feedback nesigurnih nervoznih nadripisara.

Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Kakvi tebi scenariji padaju na pamet...
Kakvi meni scenariji padaju na pamet, ni Spilberg ih ne bi mogao pretociti u kameru, ali pitanje je vrlo konkretno a odgovor je takakv kakav sam i ocekivao...

Targetiram shop, narucim 100 komada blister pakiranih skupih stickova, primjerice ovih od 512GB, trazim svojih ~200.000 kn natrag i vratim 100 stickova, netaknutih, ali s polomljenim pakiranjem (jer ga nikako drugacije ne mogu izvaditi vani).

I, kaj se onda dogadja u tom shopu? Imaju 100 stickova vrijednosti 200.000 kn koje (sada vise niti teoretski) ne mogu prodati pod nove, jer sam im razjebao ambalazu, i kakav problem sam stvorio trgovcu? Kako god okrenes, sve da i proizvodjac/distributer direktno moze odraditi prepakiravanje, poprilicno sam siguran da takav postupak sigurno nije bez ikakvog troska, makar u pogledu shipping&handling troskova.

Skaliraj si primjer na koje god brojeve hoces, ali poanta ostaje ista - đikanske fore vratit-cu-proizvod-jer-sam-malograđanski-idiot u principu kostaju iskljucivo trgovca, najopipljivije. Pa ako je to istina, onda je zakon u ovom segmentu pisan iskljucivo na trgovcevu stetu!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 15:44   #260
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Aj mod pliz otvori novu temu "Prava potrosaca" pa tamo prebaci ovo.

Napravili ste cijelu znanost oko jedne recenice.
Citiraj:
Potrošač je odgovoran za svako umanjenje vrijednosti robe koje je rezultat rukovanja robom, osim onog koje je bilo potrebno za utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe.
Dakle, nema umanjenja ako je ono posljedica utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 15:45   #261
Kristijan_7
Just don't give a fuck
 
Kristijan_7's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Zg
Postovi: 764
@ Sonic
Pise da mora biti vraceno u neostecenoj originalnoj ambalazi sa svim opremom. I to je promo akcija, nema veze sa pravima povrata. Ali vi ste skrenuli s teme zeru, 14 dana svakako, pa i vise ako moze, ali pitanje je podlijeze li to kakvim uvjetima propisanim od strane trgovca vezanim uz stanje pakiranja i moze li trgovac odbiti ili traziti nadoknadu slucaju umanjenja vrijednosti proizvoda, i je li moguce tumaciti razvaljenu ambalazu kao umanjenje vrijednosti. Generalni stav je da ne, podkrijepljen mišljenjem inspektorata, a meni se cini da sve sto ide tome na ruku korjene vuce iz jamstvenih prava, i imam odredene rezerve da je to zbilja tako bas u svim slucajevima bez iznimke.
__________________
“One morning I shot an elephant in my pajamas. How he got into my pajamas I'll never know.”

Zadnje izmijenjeno od: Kristijan_7. 17.01.2020. u 16:00.
Kristijan_7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 16:02   #262
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,457
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova


znači postoji povrat od 14 dana, ali zapravo bi taj proizvod trebalo izvadit iz ambalaže kako, telepatijom?
ajde da sam sebe kvotam, vratite ovo sa slike u neoštećenoj ambalaži
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 16:21   #263
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor mamutarka Pregled postova
ajde da sam sebe kvotam, vratite ovo sa slike u neoštećenoj ambalaži
Zajebo si se u prvom postu, ne telepatijom, nego teleportacijom.

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Aj mod pliz otvori novu temu "Prava potrosaca" pa tamo prebaci ovo.

Napravili ste cijelu znanost oko jedne recenice.

Dakle, nema umanjenja ako je ono posljedica utvrđivanje prirode, obilježja i funkcionalnosti robe.
Cuj, ja znam da trgovci nisu cvecke, ali bogami ni potrosaci nisu nista bolji. Jebiga, love you give is equal to the love you get. Samo sam se draufnuo na cinjenicu da ipak ti volsebni povrati nisu bas tako bezazleni i kostovno neutralni kako se pokusavaju prikazati, nista drugo...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 16:30   #264
schetz
Premium
 
schetz's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
svugdje vani ima 1 god garancije, ostatak plati...
https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_en.htm
schetz je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:13   #265
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Targetiram shop, narucim 100 komada blister pakiranih skupih stickova, primjerice ovih od 512GB, trazim svojih ~200.000 kn natrag i vratim 100 stickova, netaknutih, ali s polomljenim pakiranjem (jer ga nikako drugacije ne mogu izvaditi vani).

I, kaj se onda dogadja u tom shopu? Imaju 100 stickova vrijednosti 200.000 kn koje (sada vise niti teoretski) ne mogu prodati pod nove, jer sam im razjebao ambalazu, i kakav problem sam stvorio trgovcu?
Besposlen Pop ide i Jarice krsti... tako i te tvoje teorije urote zvuce, ne da je NE-dostojno Spilberga sto je usput svetogrdje da ga uopce spominjes u bilo kojem kontekstu vezano s tebom, nego ti napisano ima tezinu i argumente nesto slicno ovome:



Pa jedan Links u svojim poslovnicama ima ravno po jedan ili mozda 2 komada Gamepada neki dan. kada sam trazio iste i vrlo malo je stvari sto jedan takav web-shop ima i 5 komada mozda kod sebe
na nekom internom skladistu. Vecina takvih shopova nema NISTA i roba ide "preknjizavanjem" od dobavljaca preko shopa do kupca. Slazem se da jedini troskovi mogu biti oni sto ce dobavljac to
morati prepakirati no to nisu neznam koji troskovi da ce isti plakati i tko kaze da mozes znati jesi dobio novo tvornicki pakirano ili prepakirano ? To nemos znati osim ako se dokazu/utvrde neki tragovi koristenja
na proizvodu pa da se zalis... i opet dobijes "novo" pomnije prepakirano

Mislim, cemu grizes toliko ? Sta se bojis online ugovorit kakav posao pa da ti kupac slucajno nakon 14 dana ne "vrati" muku programersku jer mu se ne svidja kak si smrljao neku stranicu u wordpressu ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:31   #266
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Besposlen Pop ide i Jarice krsti... tako i te tvoje teorije urote zvuce, ne da je NE-dostojno Spilberga sto je usput svetogrdje da ga uopce spominjes u bilo kojem kontekstu vezano s tebom, nego ti napisano ima tezinu i argumente nesto slicno ovome
Vec je vidjeno da ti je citanje problematicno, pa do citanja s razumijevanjem nisi ni dosao, no, pokusat cu jos jednom polako...

Citiraj:
Vecina takvih shopova nema NISTA i roba ide "preknjizavanjem" od dobavljaca preko shopa do kupca.
I kakve to veze ima, nobelovce, s originalnom premisom?

Ja sam od tebe narucio 100 stickova. Hoces li ih ti drzati na lageru ili naruciti s AliExpressa, mene kao kupca uopce ne interesira. Kada ti istresem 200k kn i za 10 dana dobijem svoje stickove, vracam ti ih drugi dan raspakirane natrag i od tebe ocekujem novac natrag, sto mi evidentno zakon dopusta.

Drugim rijecima, bas zato sto ih nisi imao na lageru, kao trgovcu ti je nacinjena direktna steta. Mene nije briga kako ces ti operativno djelovati dalje. Bitno je da sada svakako imas visestruke probleme:

- kolicinu robe pomnozenu sa nabavnom cijenom na skladistu
- kolicinu robe koju vise ne mozes prodati kao novu cak niti u teoriji dok ne odradis odredjenu proceduru "prepakiravanja" ili kojecega, sto te kosta dodatne novce i vrijeme i minimalno stvara oportunitetne troskove (ne moras se truditi shvatiti ovo, nema veze...)

Imam neki lagani osjecaj da blagodat koja je dana meni kao kupcu vjerojatno nije dana trgovcu da istom mjerom moze vratiti proizvod distributeru. O eventualnim knjigovodstvenim peripetijama uopce sada niti necu, jer ih ionako ne bi shvatio.

I upravo iz tog razloga takvo tumacenje zakona za hrvatskog trgovca moze biti problematicno, sto i je sustina mojeg pitanja - ide li ovaj zakon na direktnu stetu trgovcu?

Ocekivano je da Links ili xyz doo s vise stotina milijuna kuna prihoda to proguta bez vecih zamaranja. Pitanje je samo zasto samo netko "veliki" to moze odraditi bez puno muke i glavobolje zato sto je kupac prepotentni idiot kojeg stiti zakon.

Evo ti tebi mozda blizi primjer - jasno mi je da kada narucis jabuke a dobijes banane, vratis to jer si dobio krivo. Ali da narucis jabuke i zakljucis unutar 14 da vise volis jesti govna (a burek je 7 kuna!), e jebiga sad, to mi vec nije jasno zasto bi trgovac patio zbog tebe.

Citiraj:
Sta se bojis online ugovorit kakav posao pa da ti kupac slucajno nakon 14 dana ne "vrati" muku programersku jer mu se ne svidja kak si smrljao neku stranicu u wordpressu ?
Osjecas li ovo sto se dogadja izmedju nas dvojice?

Da... Ta barijera srama sto si tako svojevoljno glup zaista je neprocjenjiva.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:35   #267
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
... love you give is equal to the love you get...
off: ja dajem pun k. ljubavi online pa mi se nist ne vraca


on: bubba, zakonski je napisano vrlo jasno, na trgovini ili proizvodacu je da se s tim sekira pošto su odvojeni zakonom od potrosaca da se oni bave s tom problematikom.

Sto se tiče 2 šlepera stickova, da mozes to napraviti, taj postupak nije zabranjen zakonom u doslovnom smislu rijeci, ono sto nije izricito zabranjeno nije ni zabranjeno. Kad se desi da neko popljuga grdo, onda ce sud biti taj koji ce donesti odluku iz trenutnih zakona dal se moze po kojoj stavci to opredjeliti kao prekrsaj/kd. Mislim da treba uredit tu problematiku, svakako da nije u redu da se to može odraditi na muku trgovca.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:43   #268
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
off: ja dajem pun k. ljubavi online pa mi se nist ne vraca
Malo si se zajebo, za online ljubav su potrebni tokeni.

Citiraj:
on: bubba, zakonski je napisano vrlo jasno, na trgovini ili proizvodacu je da se s tim sekira pošto su odvojeni zakonom od potrosaca da se oni bave s tom problematikom.
Pa niti u jednom trenutku ja nisam osporio da se to zakonski moze. Sve pet.

Moje pitanje je samo ide li to direktno na stetu trgovcu, i s kojim tocno benefitom za kupca? Vracam nesto samo zato jer mi se moze i to je OK, a to sto druga strana ima pljugicu i direktnu stetu je, eto, igra nesretnog slucaja i nes(p)retnog zakona.

Citiraj:
Sto se tiče 2 šlepera stickova, da mozes to napraviti, taj postupak nije zabranjen zakonom u doslovnom smislu rijeci, ono sto nije izricito zabranjeno nije ni zabranjeno. Kad se desi da neko popljuga grdo, onda ce sud biti taj koji ce donesti odluku iz trenutnih zakona dal se moze po kojoj stavci to opredjeliti kao prekrsaj/kd.
Temeljem cega bi isao u Skorizam "sude mi"? Kupio, vratio, zakon omogucio - EOD!

Evo, jebali vas stickovi, uzmi to da si kupio neku bijesnu Teslu od 100k kn. Uzmi da uopce nisi taknuo ambalazu, nova je, nedirnuta, samo si ju vratio. Sto da trgovac radi s opskurnim i bolesno skupim projektnim hardverom ako nema istovjetnu mogucnost zakonskog vracanja distributeru/proizvodjacu? A ako i ima, tko pokriva zavisne troskove necijeg hira, koji potencijalno ne moraju biti niti mali (recimo da takav aparat moras naruciti iz Amerika pa imas dodatne carinske i slicne troskove)?
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:57   #269
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Osjecas li ovo sto se dogadja izmedju nas dvojice?
Bilo bi vrijeme da se priblizis bilo cemu sto je zenskog roda jer ova nejebica sto te puca godinama je vec stvarno previse, kupi si telefon pa da imas makar SIRI.

Sta ide u "teoriji urote kupca" nakon Tesle, dvorac u Bangladesu ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 17.01.2020., 17:59   #270
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Bilo bi vrijeme da se priblizis bilo cemu sto je zenskog roda jer ova nejebica sto te puca godinama je vec stvarno previse, kupi si telefon pa da imas makar SIRI.

Sta ide u "teoriji urote kupca" nakon Tesle, dvorac u Bangladesu ?
Sve pet, ispao si glup, tesko je i pobrojati koji put i jesi li uopce ikada prekinuo niz u svojim postovima, a sada je vrijeme za log off i da pustis velike decke da pricaju o temi dalje.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na