Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.11.2019., 07:04   #2131
BlackDwarf
BIND SOFT d.o.o.
Moj komp
 
BlackDwarf's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Novska
Postovi: 2,275
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
zamijenili su nam 40tak god stari telefonski ormarić sa novim. stavili su nam ovo sa slike.
kako se otvara? odvidam ove 2 plastične vide ili ima kakva druga caka? htio bi bacit oko unutra. najavili su mi dostupnost optike idući mjesec pa me čisto zanima da nije nešto već unutra :P
odvrnes dva vijka lima i onda ces ispod naci bravicu. dalje ti je sigurno jasno.
BlackDwarf je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 08:40   #2132
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,754
Sta bi ovo bilo, telefonija ili nesto trece? Izgleda pomalo kao infrastruktura neke zemlje treceg svijeta, al u pitanju je zgrada u Gironi gdje imaju 100/100 optiku. Mogli su barem malo podvezati kablove Masu zgrada ima ovakve ormarice i sumu kablova po fasadi

https://imgur.com/a/tjtaYZP
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 08:44   #2133
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
To nije FTTC već FTTDP i to je trenutno u fazi pilot projekta.
možeš malo opširnije? zanima me...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 11:00   #2134
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
nego, kako koliko i koga u t-comu treba podmititi da se nekoga spoji na mini fttc centralu koja je na stupu 200m od mene?
ovo je jasno-ko-dan montirano za određenog korisnika, međutim taj izlazni kabel nije spojen - ide na vrh stupa u kutiju sa regletama ali dalje ne ide ništa. bio je jedan kabel koji već barem godinu dana stoji bačen sa strane i nije spojen.

po putu do mene su već drveni stupovi, a i podzemni kabel koji izvire u mom ormariću ide ovom trasom i prolazi pored ovog stupa. kad bi nekoga samo mogao uloviti i da mi to odradi... samo kako?

vdsl 100/20 bi na toj udaljenosti trebao raditi, i ja bi bio sasvim zadovoljan s time
Kao što je kolega rekao, to je FTTDp, to će se valjda sad testirati, i moguće da će HT tom opcijom ići na pokrivanje manjih sela i toga. Moguće da je to čak i G.fast pa bi to onda moglo i puno brže od 100/20. No, s obzirom na to da je za samo 8 korisnika, vjerojatno će se spajati samo oni koji imaju odgovarajuće pakete. Eventualno, ako se možda može povećati na 16 korisnika kad ima izlaz za još jedan kabel, ali možda i ne može.

FTTDp je tehnologija kad se optika dovodi do zadnje milje, ali onaj potez do korisnika ostaje bakar. Recimo, gdje su na stupovima oni telefonski ormarići s spojnicama za telefonske linije se stavi jedan ovakav i onda se na njega prespoje korisnici da budu bliže. Samo, za razliku od FTTC koji ima mjesta za više stotina korisnika, FTTDp se oslanja na to da ih se postavlja više na stupove oko korisnika jer imaju kapacitet za po 8 ili 16 korisnika koliko sam vidio, znam za Zyxel da imaju VDSL2 za 8 i 16 korisnika i G.fast za 4, ali ovako ne izgleda. Malo sam guglao na brzinu i vidio da ima neki Calix E3-16F G.fast koji izvana ima rupe na sličnim mjestima kao ovo što si ti slikao, samo je on za 16 korisnika. No, te stvari se rade često custom za providere i ima milijun modela, a samo stave nešto na internet jer to baš nisu stvari koji obični korisnici pretražuju.

Kako je to spojeno na struju? Ne vidim nikakav kabel za struju.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 20.11.2019. u 11:21.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 11:01   #2135
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Sta bi ovo bilo, telefonija ili nesto trece? Izgleda pomalo kao infrastruktura neke zemlje treceg svijeta, al u pitanju je zgrada u Gironi gdje imaju 100/100 optiku. Mogli su barem malo podvezati kablove Masu zgrada ima ovakve ormarice i sumu kablova po fasadi

https://imgur.com/a/tjtaYZP
Ništa čudno, da vidiš tek Rumunjsku i Bugarsku... Kad sam bio u Sofiji ovako su izgledale one urednije zgrade
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 12:47   #2136
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kao što je kolega rekao, to je FTTDp, to će se valjda sad testirati, i moguće da će HT tom opcijom ići na pokrivanje manjih sela i toga. Moguće da je to čak i G.fast pa bi to onda moglo i puno brže od 100/20. No, s obzirom na to da je za samo 8 korisnika, vjerojatno će se spajati samo oni koji imaju odgovarajuće pakete. Eventualno, ako se možda može povećati na 16 korisnika kad ima izlaz za još jedan kabel, ali možda i ne može.

FTTDp je tehnologija kad se optika dovodi do zadnje milje, ali onaj potez do korisnika ostaje bakar. Recimo, gdje su na stupovima oni telefonski ormarići s spojnicama za telefonske linije se stavi jedan ovakav i onda se na njega prespoje korisnici da budu bliže. Samo, za razliku od FTTC koji ima mjesta za više stotina korisnika, FTTDp se oslanja na to da ih se postavlja više na stupove oko korisnika jer imaju kapacitet za po 8 ili 16 korisnika koliko sam vidio, znam za Zyxel da imaju VDSL2 za 8 i 16 korisnika i G.fast za 4, ali ovako ne izgleda. Malo sam guglao na brzinu i vidio da ima neki Calix E3-16F G.fast koji izvana ima rupe na sličnim mjestima kao ovo što si ti slikao, samo je on za 16 korisnika. No, te stvari se rade često custom za providere i ima milijun modela, a samo stave nešto na internet jer to baš nisu stvari koji obični korisnici pretražuju.

Kako je to spojeno na struju? Ne vidim nikakav kabel za struju.
u prijevodu - mani se ćorava posla i pusti t-com nek radi šta hoće.
oko tog stupa bi moglo bit 8 korisnika jer je ovo "rezidencijalna" zona sa prvenstveno privatnim kućama.
eh, kad bi ovo barem stavili na moj stup, i kod nas je 8-10 korisnika na stupu. a u dvorištu mi je. g.fast samotako

napajanje bi trebalo bit POE 48V, to je neki standard , uz optičke niti u kabelu ide i bakar za napajanje.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 13:13   #2137
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
Hm, nije li se spominjao Reverse Power Feeding za takve točke?
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 20:15   #2138
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
to je malo... nefer. ako već korisnik plaća pretplatu, zašto bi još morao plaćati struju za napajanje tuđe opreme koja je na remote lokaciji?
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 21:56   #2139
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
to je malo... nefer. ako već korisnik plaća pretplatu, zašto bi još morao plaćati struju za napajanje tuđe opreme koja je na remote lokaciji?
I sad imaš tuđu opremu kod sebe pa joj ti moraš osiguravati struju. G.fast je dosta zelen, kad se podaci ne prenose on troši daleko manje nego inače. To je par vata, ispadne 4-5 kuna mjesečno.

Stvar je u tome da je nezgodno kod tih pola-mounted stvari dovoditi struju. Ako bi se postavljalo brojilo, pa onda trošak za odobrenje, postavljanje i sve što uz to ide ispadne ogroman. Plus, jedan taj je za 4, 8 ili 16 korisnika, znači za neko manje selo trebaš recimo desetak. I zamisli da za svaki treba taj priključak za struju koji teško da po ormarićiu dođe manje od 10 tisuća kuna, za 16 korisnika, to je 700 kuna po korisniku. A korisnici u konačnici imaju struju i priključak i na taj način ispada cjelokupna stvar jeftinija.

Jer bi telekom taj priključak za struju svakako uračunao u cijenu usluge, teško da će smanjiti svoju maržu. Ovako u konačnici usluga ispada jeftinija za korisnike. Da je baš fer, pa možda i nije, ali kad se sve zbroji, u konačnici je jeftinije.

Zadnje izmijenjeno od: Exomaniac. 20.11.2019. u 22:03.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 23:51   #2140
.Delboy
Premium
 
.Delboy's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: hr
Postovi: 755
Pa bilo se pisalo o tome već i ide reverse power feed za FTTDp, i znam da je negdje u onim uvijetima sa ht stranice pisalo da se snižava mjesečna naknada za neki iznos zbog veće potrošnje struje.
.Delboy je offline   Reply With Quote
Staro 20.11.2019., 23:55   #2141
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Pa bilo se pisalo o tome već i ide reverse power feed za FTTDp, i znam da je negdje u onim uvijetima sa ht stranice pisalo da se snižava mjesečna naknada za neki iznos zbog veće potrošnje struje.
Ja stvarno ne znam, nisam vidio ništa za taj reverse power feed sve dok nisam danas vidio ovu sliku. Onda je to sasvim korektno od njih odrađeno.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 07:15   #2142
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Mene zanima nešto drugo, jel oni mogu oni tu FTTDp opremu za G.fast smjestit u DTK zdence okolo zgrada u gradovima di nema onih HEP stupova?
Jer meni se zadnjih mjesec dana stalno nešto muvaju oko tih DTK okana a zgrade niti ne gledaju.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 12:22   #2143
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Moguće je ali je neisplativo onda bolje da postave jedan FTTC jer ovako bi morali postaviti više FTTdp-a da pokriju isti broj korisnika.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 12:33   #2144
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,364
Citiraj:
Autor .Delboy Pregled postova
Pa bilo se pisalo o tome već i ide reverse power feed za FTTDp, i znam da je negdje u onim uvijetima sa ht stranice pisalo da se snižava mjesečna naknada za neki iznos zbog veće potrošnje struje.
Osobno, ne bih imao problem s time. Samo da mi skrate paricu s 1200 metara na 200 metara, koliko imam imam zračne parice po tavanima do ormarića. Jer od optike i NOP-a očito ništa.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 12:48   #2145
Froxie24
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sisak
Postovi: 810
Citiraj:
Autor franzD Pregled postova
Osobno, ne bih imao problem s time. Samo da mi skrate paricu s 1200 metara na 200 metara, koliko imam imam zračne parice po tavanima do ormarića. Jer od optike i NOP-a očito ništa.
A netko će morati ako ne žele plačati penale EU. S obzurom kako kažeš od NOP-a ništa.
Froxie24 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 14:12   #2146
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Froxie24 Pregled postova
Moguće je ali je neisplativo onda bolje da postave jedan FTTC jer ovako bi morali postaviti više FTTdp-a da pokriju isti broj korisnika.
Kolega evo danas sam ih opet primjetio sa radovima u DTK zdencu ove iz (prs ict .d.o.) taj DTK mi je odmah kod ulaza.Pa ak ti nije teško malo bacit pogled a budem i na BUG-u postavio pitanje baš me zanima što bi ovo moglo bit jesu to neke nizinske pripreme .
Napominjem da još nigdje nisam primjetio svjetlovod da razvlače ovo je sve na slikama bakar. A FTTC je od ovog DTK zdenca udaljen manje od 50m.
Naime prvi put sam primjetio i Ericsson auta kod FTTC kabineta i DTK zdenaca a ne samo i uvijek dosad ove i HT-ea...hmm zanimljivo.

https://imgur.com/5oqnDhI
https://imgur.com/JroB6F4
https://imgur.com/Elx9Fx3
https://imgur.com/CiwMSWR
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 14:26   #2147
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
sanacija bakrene mreze
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 21.11.2019., 14:27   #2148
Mate22
Registered User
Moj komp
 
Mate22's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 288
Znači čorak, hvala kolega na pojašnjenju nema šanse da ja ugledam nešto drugo od bakra ili nešto u vidu fttb/fttdp a jok.
Mate22 je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 18:40   #2149
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
A poor man's akterna :)

Od ovih telekom routera kod kojih se kroz web-config mogu iskopati relativno točni podaci o stanju parice:

postoji neki model koji bi te podatke prikazao neovisno o operateru i bez potrebe za unos korisničkih dsl podataka ?
Ideja je da imam takav router spojen na 12v bateriju za mobilno napajanje i laptop / smartphone za prikaz podataka.

Onda tu svoju skalameriju spojim na glavni ulaz tel linije u kuću i provjerim stanje linije, prije nego krenem sa zamjenom kabela kroz kuću.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 18:52   #2150
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
svi.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 19:03   #2151
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Opa, nisam očekivao da je tako jednostavno

Znači neovisno o ACS-u dobijem prikaz stanja linije. A koji VDSL router ima najrealniji prikaz ?
Za ADSL se sjećam da je to bio Siemens SX763
T-com ZTE na kojem sam davno provjeravao je prikazivao nerelano dobre parametre
Ovi novi špidport postoje tri verzije ? Na nekoj od njih nisam mogao doći do tih podataka.

Da znam kako najpametnije potrošiti tih 50-100 kn
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 19:17   #2152
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
zte onaj stari bijeli ogroman (zxdsl nešto...) ima krivi prikaz, pokazuje manje. ne podržava annex M.
iskon zyxel je solidan, ali isto pokazuje manje. nije baš kooperativan sa mobilnim browserima.
innbox v45/51 su najtočniji, i prikaz im je na prvoj stranici čim se logiraš (iako za kompletnu statistiku linije moraš malo klikat).
speedport AC (samo njega imam) je malo zakopan za doć do statistike linije koliko se sjećam, a i mislim da pokazuje samo trenutnu brzinu , ne pokazuje attainable. nisam 100% siguran da govorim točno, samo jednom sam ga spojio na dsl.

od nabrojanih, innbox troši najmanje struje i najveći su izgledi da ćeš ga butat sa powerbankom.
svi se butaju predugo, barem 2 minute neovisno o tome da li su ili nisu spojeni na dsl liniju.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 19:38   #2153
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Tnx,

Onda pratim Njuškalo pa nabavim Innbox kada se pojavi.
Napajanje nije problem. Sve i da nije standardnih 12v lako ubacim buck/boost konverter između baterije.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 21:46   #2154
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
svi.
nije bas tak, adsl modem se nece ulovit na vdsl, anex a modem se nece ulovit na anex b i obratno, neki modemi ne podrzavaju vectoring pa nece ulovit dsl...
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 22:00   #2155
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Znači modem mora podržavati baš onaj Annex koji koristi određeni telekom, podrška nije univerzalna.
Koliko Annex tipova se kod nas uopće korisiti, 2 ili više ?

Za ADSL podršku nije problem - VDSL modemi bi trebali podržavati ADSL, a ako su u uporabi uglavnom dva tipa anexa onda samo trebam dva vdsl modema / routera da pokrijem sve / 90% situacija.


edit:
Evo malo gledam po Wikipediji u vezi aneksa ( ono davno sa faksa je ishlapilo )
Zadržali su se kod samo kod VDSL-a, dok VDSL 2 ima profile.

"
The VDSL1 standard has three bandplans: Annex A (Asymmetric BandPlan), Annex B (Symmetric BandPlan) and Annex C (Fx BandPlan). Annex A and Annex B were formerly called Plan 998 and Plan 997 respectively. VDSL1 Annex C is intended for use in Sweden only and it uses a variable separating frequency between the second downstream band, and the second upstream band.

The VDSL2 standard defines a wide range of profiles that can be used in different VDSL deployment architectures.
"

Ako se ne varam, kod nas se sa ADSL2 odmah prešlo na VDSL2


Javim rezultate nakon što probam na par lokacija

Zadnje izmijenjeno od: Doom. 22.11.2019. u 23:37.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 22:37   #2156
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,052
vdsl nema annexe. to je bilo aktualno na adsl-u.
mislim da svi moderni ISP modemi podržavaju vectoring.
ukratko - šansa da kupiš vdsl modem na našem tržištu i da on NE radi na nekoj liniji su minimalne.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 23:31   #2157
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
vipov tj. a1 huawei hg658 ne podrzava vectoring. isto tak ak uzme innbox v45 od optime ili h1, ili zte h267n od h1 koji imaju annex a fw, nece mu se ulovit dsl na annex b liniji
okarm je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2019., 23:41   #2158
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,541
Obzirom na "zahtjev" od trenutnih / aktualnih Innbox V45 "VDSL verzija" bi najbolje odgovarala,
eventualno ako naletiš i na ADSL verziju ali te su najčešće Annex A/M.

Drugi potencijalni problem tj. treba obavezno "ubit" remote i TR069 jer bi mogao imati problema.
Na žalost "univerzalni free fw" je gotovo nemoguće dobiti / naći ...

U ostalom zar ti principal nije trebao dati / osigurati support opremu ?
Ako je "za po doma" ne znam koliko ima smisla.

Edit: Innbox V45 "VDSL verzija"će se "okačit" na Annex B, za Annex A se više ne sjećam.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2019., 00:35   #2159
Doom
Émile Flournoy
Moj komp
 
Doom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Okokolo Pule
Postovi: 1,492
Tnx Nikky:

Radim za sebe i nije da baš ima toliko posla da mi se isplati ulaganje u profi opremu.
Treba mi neko ovakvo relativno univerzalno diy rješenje sa kojim mogu provjeriti stanje linije.

Većinom zovu ljudi koji su sa informatikom na Vi i želio bih izbjeći spajanje na njihovu kućnu opremu / mrežu. Većina kuća je na T-comu, nešto A1.

Kao što si mi i sam napomenuo, ACS ( remote ) vidim kao potencijalni problem i to bi svakako trebalo riješiti. Ako je moguće, dovesti fw u što čišće stanje.
Doom je offline   Reply With Quote
Staro 23.11.2019., 09:40   #2160
okarm
Premium
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 754
aha, ti to mislis u fusu radit? kaj ces napravit recimo kad dodjes nekom ko ima a1, spojis tudji modem, izmjeris, vratis stari modem, a modem recimo ne zeli vise povuci podatke dok preko HTovog smca ne napravis lock/unlock i reset porta?
okarm je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na