Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.05.2020., 21:26   #7951
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Je da. Nađi mi 90% netočnih. Pogledam isti jedno 3-4 godine skoro svaki dan.
Potpis.. Kakav god "klaun" lik bio cinjenica je da ima nekakav kredibilitet kad pricamo o leakovima...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 21:31   #7952
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Doduše treba reći da nisu u nekom momentumu što se tiče vlastitih izvora u zadnju godinu do dvije, nego prenesu iz drugih izvora (digitimes, APISAK, videocardz, youtuberi poput Adoreda i Moore law is dead u zadnje vrijeme), kad je neki shady twitter leak napišu da izvor nema neki kredibilitet itd.

Šema kod tih leakova je da je kod hardvera jednostavno previše ljudi u tom lancu da bi se čuvala tajna, dakle od samih zaposlenika intela, nvidie, amd-a, no najviše curi vjerojatno od njihovih suradnika - tvornice (tsmc), vendora odnosno AiB partnera i pro overclockera
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.05.2020., 21:42   #7953
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Meni je najveći problem kod Wccftecha i sl. to kaj sve (istina, glasina ili nekaj između) pišu u stilu najvećeg žutila s ovih prostora. Pa koliko puta su iz ničega (jednog tweeta) napisali nekoliko A4 stranica teksta, a konkretnih informacija nema ni pod razno. I onda kad stvarno imaju nekakvu ekskluzivu, opet je sve na isti način sročeno i nemreš skužiti ko pije, a ko plaća, pa rađe odustanem odmah u startu. Kasnije kad i drugi prenose iste "vijesti", također ih zaobilazim.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 21:49   #7954
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Dobro da, od informacije koja je jedna rečenica naprave 2 stranice A4 teksta u stilu "what we know so far". Nekad je to iritantno (pogotovo kad se ponavljaju), no nekad baš zbog toga imaju najbolji tekst, jer ne izbace samo golu informaciju, nego to uklope u neku priču, povežu s nečim, navedu primjer iz prošlosti itd. pa je često kod njih neka informacija najbolje objašnjena odnosno stavljena u kontekst


Nego hoću reći nekim ljudima je teško shvatiti/prihvatiti da neka informacija iscuri prije nego što je dotična firma službeno objavi. Kao što sam rekao - pa koliko je tisuća i tisuća ljudi uključeno u taj lanac. Znate kako se može sačuvati tajna? Ako nikom ne kažeš ili ako je "other guy" mrtav


A to je nemoguće. Uzmi tog APISAKA. Bez veze sam njega uzeo za primjer. Dečko je očito iz azije, 99% iz Tajvana, a SVI AiB partneri za mbo i gpu su Tajvanske kompanije, a najznačajnija tvornica - TSMC je također iz Tajvana. Dakle dečko je očito u žiži zbivanja (zaposlenik tih firmi). On ili njegov brat, cimer, kumić, prijatelj, tetak...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 27.05.2020., 22:02   #7955
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Dobro da, od informacije koja je jedna rečenica naprave 2 stranice A4 teksta u stilu "what we know so far". Nekad je to iritantno (pogotovo kad se ponavljaju), no nekad baš zbog toga imaju najbolji tekst, jer ne izbace samo golu informaciju, nego to uklope u neku priču, povežu s nečim, navedu primjer iz prošlosti itd. pa je često kod njih neka informacija najbolje objašnjena odnosno stavljena u kontekst.
Ma namjerno to rade, bombastičan naslov na temelju rekla-kazala, puno kopiranog teksta iz prethodnih "članaka" i klikovi se samo gomilaju.

Tak jasno. Zato mi je bolje par dana kasnije čitati AnandTech i sl., nego se zajebavati s ovima.

To da bude uvijek procurenog materijala - bude, ali ima načina da se prezentira, a da nije Wccftechov stil žutila.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 10:30   #7956
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,160
DA XT ,nebi me ni iznenadilo da im taj refresh nebude bio 'cujte nemoze na starije ploce sad ce izac nove smh'.
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 10:32   #7957
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ako R3 3300X ljudima radi bez bios updatea (dok imaju bios za zen2), onda neće trebati ni za ove sa par sto mhz većim clockom

Jedna je stvar kad nemaš bios za novu arhitekturu, a druga je kad segmentiranjem izmisle neki proc na istoj arhitekturi (broj jezgri ili različiti clockovi), ploči bi to trebao biti isti kuratz
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 10:41   #7958
Thiniad
Premium
 
Thiniad's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 127
Thiniad je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 13:41   #7959
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
TSMC's enhanced 5nm process enters mass production in Q4, ahead of schedule.

AMD's new Ryzen first to adopt
ako je istinito, znaci da je AMD ofišl no.1 partner TSMCu, isto tako Intel se protiv ovoga nece moci boriti niti na jednom frontu.

Ostaje samo za vidjeti kako ce AMD rijesiti probleme disipacije temp(na 7nm je vec bilo povuci/potegni), i hoćemo li napokon vidjeti mini peltiere u nekoj vrsti stackinga.
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:22   #7960
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Da, ako je istinito onda se poklapa s prijašnjim vijestima (1 - 2), ali bome 5nm+ za Zen 3 mi nekak predobro zvuči, mada ne bi bilo čudno, ako su već toliko daleko dogurali.

Mislim, poboljšani 7nm proces za Zen 3 + 15-20% IPC napredak je već fini odmak od trenutnih modela, a kamoli kaj god da imaju spremno s 5nm+.
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.05.2020., 17:34   #7961
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Šta se događa sa TSMC N7+ EUV?

Sve zadnje informacije su iz jeseni 2019, a AMD je izbacio spominjanje tog nodea iz službenog marketinga za zen3 (nisam siguran za RDNA2

Ovaj node:

Citiraj:
When compared to N7 (1st Generation 7 nm) that solely relies on deep ultraviolet lithography, TSMC lists its N7+ process as providing a 15% to 20% higher transistor density as well as 10% lower power consumption at the same complexity and frequency. Furthermore, after less than two quarters in production, TSMC is stating that N7+ now matches N7’s yields, which has been used for over a year now.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:39   #7962
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Ide to dalje, TSMC ga uredno štanca za (pre)ostale klijente i bome ne bi se čudil da postepeno postojeće Zen 2 7nm modele prebace na 7nm+ EUV, ali izgleda da je AMD uspjel dogovoriti nekog Isusa Boga s tih 5nm+, jer sve unatrag nekoliko posljednjih mjeseci sad sjeda na mjesto, ali za Zen 3, umjesto za predviđani Zen 4 sljedeće godine. S tim da je AMD-ov Papermaster u nekoliko navrata pričal da je Zen 3 (Milan) poveći odmak u arhitekturi u odnosu na Zen 2, tj. da neće biti običan refresh generacija, a sad s ovom 5nm+ Zen 3 informacijom - ili imaju spremno čudovište ili neko nekoga laže.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:52   #7963
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
A ovaj XT refresh, da li bi to mogao biti 7nm+?

3600XT bi trebao boostati do 4.7 GHz, što je 300 MHz više od 3600X. Sumnjam da je 7nm proces toliko sazrio da mogu postizati tako visoke taktove na istom TDP-u.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 17:55   #7964
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
I to je moguće. Kak je krenulo, sad je sve moguće kad su AMD + TSMC u pitanju.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:02   #7965
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Ide to dalje, TSMC ga uredno štanca za (pre)ostale klijente i bome ne bi se čudil da postepeno postojeće Zen 2 7nm modele prebace na 7nm+ EUV, ali izgleda da je AMD uspjel dogovoriti nekog Isusa Boga s tih 5nm+, jer sve unatrag nekoliko posljednjih mjeseci sad sjeda na mjesto, ali za Zen 3, umjesto za predviđani Zen 4 sljedeće godine. S tim da je AMD-ov Papermaster u nekoliko navrata pričal da je Zen 3 (Milan) poveći odmak u arhitekturi u odnosu na Zen 2, tj. da neće biti običan refresh generacija, a sad s ovom 5nm+ Zen 3 informacijom - ili imaju spremno čudovište ili neko nekoga laže.
5nm za zen3? Ma to bila ludnica, no ne znam koliko je realno. Novi node uglavnom ide prvo mobilne verzije i ostala low power sranja

Micanja 7nm+ (EUV) sa slajdova po meni prije ima negativno značenje, odnosno korištenje postojećeg 7nm "enhanced" nodea, a ne 5nm godinu prije planiranog...

Citiraj:
Autor sti Pregled postova
A ovaj XT refresh, da li bi to mogao biti 7nm+?

3600XT bi trebao boostati do 4.7 GHz, što je 300 MHz više od 3600X. Sumnjam da je 7nm proces toliko sazrio da mogu postizati tako visoke taktove na istom TDP-u.
Ma nema šanse. To je samo ovaj postojeći zreliji 7nm node "enhanced".

To je samo refresh, odnosno par novih modela sa malo većim clockovima, neće na refreshu ići na skroz drugi node
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:07   #7966
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Velim, ništa me više ne bi čudilo u ovoj situaciji. Frajeri su složili 7nm Zen 2 Ryzen 4000 APU koji je trebal biti budžet rješenje i eto ga sad - u samom vrhu sa svime kod sebe i susjeda.

Tak da 5nm+ Zen 3, ako se ovo prije spomenuto obestini i AMD stvarno nema nikakvih briga, a Intel onda ozbiljno mora razmisliti kud dalje, a da nije 14nm+++ ... unedogled.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:35   #7967
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Ovo je malo neočekivano ali sasvim moguće, potvrđeno iz Tsmc-a da idu u mass volume production tijekom Q4/2020, razvoj 3nm tehnologije je On-track.... a službenom reportu za dioničare stoji da su započeli sa preliminarnim studijama i razvojem na 2nm i manje !!
Pitanje je sad do kada će naštancati dovoljno tih novih Zen3 za tržište, nekako mi taj Matisse refresh sada ima više smisla...)
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:43   #7968
sti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Lawl
Postovi: 1,327
RUMOR: AMD Zen 3 Based Next-Gen Ryzen 4000 ‘Vermeer’ Desktop CPUs To Utilize TSMC’s 5nm Process Node

Evo i Hassana sa rumor člankom.

Ne znam, meni je nevjerojatno da samo tako otpile 7nm EUV kojeg su planirali za Zen3 i skoče na enhanced 5nm

Koja je poslovna logika iza toga, imaju godinama napredniji proces od muzejskog Skylake-a, mogu ga cijediti još minimalno kroz cijelu 2021, kao što su i najavljivali na slajdovima.

A nema šanse da su znali da će TSMC droppati Huawei i njihov 5nm pa da su samo tako skočili na taj vlak. To je već next-level industrijske špijunaže.

Zato sam i pretpostavio da bi Matisse refresh bio 7nm+ (EUV).

Ovo ima potencijal uzrokovati najveći tektonski pomak u desktop segmentu u zadnjih 15 godina.

Zadnje izmijenjeno od: sti. 28.05.2020. u 18:51.
sti je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:47   #7969
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ne znam dečki nekako mi je to debelo preoptimistično. Mada kad smo kod toga Linus je u nekoj od recenzija bubnio da će zen3 navodno biti 5nm, no čito sumnjam da je to iz nekog znanja, prije neinformiranosti (vraga on zna AMD roadmap)

Meni to sve više izgleda kao da AMD lagano diže ručnu, te da zen3 neće biti 7nm+ EUV kao predviđeno, nego na običnom 7nm, jer znaju da je dovoljno dobar tj. da im ne treba poboljšanje nodea. Zatim se spominje zen3+ po prvi puta (doduše neprovjereni leakovi) koji nije trebao postojati nego zen4 drito. Možda taj zen3+ bude onda 7nm+ EUV itd .

Dakle meni to sve vuče na kontra stranu, usporavanje, umjesto guranje 5nm godinu prije. No volio bi da ste u pravu

Edit

Ako hassan kaže
Mora nešto biti i u onih 10% (krivih)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:50   #7970
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Evo jedan live feed na YT...između ostaloga i na tu temu (28.40min)..

https://www.youtube.com/watch?v=Sw8ZK3pwh2c


https://www.techpowerup.com/267798/g...icing-revealed

Objavljene cijene Gigabyte B550 ploča... očekivano pre-skupo, barem za ove premium modele..
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 18:54   #7971
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Ovo bude malo veći skok, jer u slučaju da se stvarno odigra na taj način, oni (AMD) direktno idu na 5nm+ EUV, a to su već fini pomaci u svemu poprijeko.

Također, primjera radi: Zen 2 Rome modeli su orginalno bili spremni za borbu s 10nm Ice Lake garniturom, pa se brzo ispostavilo da se AMD natječe sam sa sobom.

U svakom slučaju, izgleda da AMD nema ni najmanju namjeru čekati bilo kakav odgovor od Intela. TSMC ide jako agresivno naprijed, a AMD je odmah uz njih sa svakim napretkom u proizvodnom procesu.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:04   #7972
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sad će se svi nahajpati na 5nm kao na 5ghz, pa kad bude 7nm razočaranje
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:10   #7973
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Ma i ako se ne odigra na taj način, nikome ništa, nema tu loših novih procesora. Ovo bi samo stvarno bilo super s tehnološke strane, jer bi još jednom pokazali koliko daleko su dogurali u svega nekoliko godina od ruba bankrota.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:43   #7974
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
AMD CEO Lisa Su commented on the rumor during Bernstein’s “Annual Strategic Decision Conference”. She stated that new nodes usually start with mobile processors as these are easier to manufacture. She did not mention Zen3 when talking bout 5nm node, but she did mention Zen4 a few times.

dugo je trajalo
__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:47   #7975
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Kupujem Intel.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 19:56   #7976
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Znači sa 7 na 5 pa 2...koliko je to u stvari bitno. Nije da prelazimo sa 32 na 12 kao sa FX-a na Ryzen. Osim ako će dobiti još više ispravnih chipova po waferu i dodatno sniziti cijene.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 20:02   #7977
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Znači sa 7 na 5 pa 2...koliko je to u stvari bitno. Nije da prelazimo sa 32 na 12 kao sa FX-a na Ryzen. Osim ako će dobiti još više ispravnih chipova po waferu i dodatno sniziti cijene.

Pa bitno je da nemože biti bitnije. Znači možeš praviti puno više procesora po wafferu, manji je die, kud više više čipova po wafferu, tu više ispravnih (jer manja je šansa da će te defekt pogoditi na 50mm2 nego na 200mm2 itd...)


Više tranzistora na istoj površini znači da se može praviti jači cpu u globalu (više jezgri, cachea, šta već treba), zatim veća efikasnost (gdje se opet tah headroom može iskoristiti u jači cpu). Inače nakon 5nm bi trebao ići 3nm
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 20:09   #7978
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Kao što rekoh, ako snize cijene super, ili ak daju 10% više za istu cijenu. Ostalo mi je već lagano postalo priglupo. Još više jezgri, aj super
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 20:21   #7979
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,771
Bude od svega pomalo, bolje/niže cijene, više jezgri za određeno vrijeme i porast performansi. Uostalom, sve ko i dosad.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.05.2020., 20:26   #7980
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ja bi daleko više volio da se uhvate GPU segmenta i to počnu štancati u 5nm za 4K gaming 60 fpsa full detalji po cc 2000 kn Ovo mi blago postaje nezanimljivo.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na