Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Komentari i prijedlozi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2009., 01:05   #1
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
Vezano za nerealne procjene

ispricavam se moderima/adminima ako sam pogrijesio podforum, ali namjerno sam otvorio ovdje jer se lako ubace i ostali korisnici sa svojim misljenja......... pa kako uobicajno krene pa zavrsi u Svaštari, odmah sam ovdje otvorio.

nego, primjetio sam osobno (a i jos par ljudi garant) kako u posljednje vrijeme se nakupilo podosta ljudi koji ili krivo, ili nerealno bacaju procjene na odredene komponente. nije nista strasno, osobno me zaboli jer znam koliko otprilike kosta dobar dio polovnog hardvera, no malo zuljka kad se kasnije iste komponente vide na istom forumu/drugim forumima za stotku-dvije vecom cijenom. nije strikno to cilj, ljudi grijese boze moj, ali procjenjivati hladnjak/kuciste/eksterno kuciste na 50% i vise posto manjom cijenom od najnize na nabavi meni nikako ne sjeda u glavu. i onda ako se kojim slucajem upustis u raspravu ispadnes idiot, jer svatko ima pravo na svoje misljenje.

ono sto predlazem je, npr ja CMa 690 procjenim na 300 kuna, a stanje vrlo dobro prema odlicnom, sacuvano itd itd itd.........
to skuzi netko od korisnika, i fino me ispravi. meni jedna procjena zavrsila neslavno.
zalomi se opet slicna stvar, netko me ispravi - druga kriva procjena.
treca kriva procjena - zabraniti postanje u tude teme osim otvaranje svojih podforuma Procjene, nesto slicno kako je sada Prodaja uredena.


ne znam koliko se slazete ili ne sa idejom, no ne moze svatko biti procjenjitelj. svaka cast pojedincima, no isto tako ima pojedinaca koji vrlo cesto stvarno izazivaju podsmjeh sa nebulozno niskim/visokim procjenama koje su znak ili da nema pojma o cemu prica, ili da gleda kako labanuti po sto nizoj cijeni. ovim nacinom mislim da biste izbjegli gluposti tipa "Potpis", medusobna polusvadanja tko je u pravu tko ne i vise pomogli samom korisniku koji trazi procjenu.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 08:49   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
OK, možda i zvuči dobro, no kako to izvesti u praksi? Mislim, općenito su procjene, po meni u 90% slučajeva nepotrebne. Koliko puta se tražitelj procjene posvađa s ekipom koju mu procjeni manje ne nego je on zamislio...
Ovaj sistem koji ti predlažeš bi možda i mogao fercerati da nema ovoliko članova, ovako nekako sumnjam.
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2009., 09:20   #3
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Po meni bi procjene trebale funkcionirati tako da lik koji trazi procjenu dodje s nekom svojom cijenom i pita ostale juzere jel ta njegova cijena u redu ili ne? Cak i ako se povede rasprava - nije uopce lose i moze se vidjeti iz same rasprave tko lovi u mutnom, a tko objektivno procjenjuje po nekakoj situaciji prodaje na forumu.

Svercera ce uvijek biti i tu se nista ne moze, jer je nas trznjak jeftiniji 10-ak ako ne i vise posto od njuza, a da ne spominjem njuskalice i tu ljudi vide priliku za zaradu pa hapaju sve sto stignu i to trpaju na drugim oglasnicima. Tko ima soli u glavi nece odmah topiti komad hardvera nakon jedne - dvije procjene, nego ce sacekati drugi dan i viditi razvoj situacije. Cisto da ne proda kao onaj lik Gainward 8800GTS 512 sa jamstvom za 500kn, jer da je bio malo pametniji mogao je izvuci koju pinku vise i pocastiti ekipu s gajbom piva, ako nista drugo.
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 09:34   #4
Jelc
Super Moderators
 
Datum registracije: May 2002
Lokacija: Zg
Postovi: 17,469
Citiraj:
Autor Dizel Pregled postova
Po meni bi procjene trebale funkcionirati tako da lik koji trazi procjenu dodje s nekom svojom cijenom
Pa, da zna koliko mu ardver vrijedi nebi ni otvaral temu za procjenu
__________________

Phenom X4 9850 BE&OCZ Gladiator MAX/DFI 790FXB-M2RSH/2x1GB SuperTaljent CL4/Sapphire 5850&AVerTV Hybrid Speedy/WD 320GB/Bare 120GB/500GB/Zamzung F3 1TB/Zamzung SE-S184/Corsair TX650W/Zamzung 205BW/TerraTec SiXPack 5.1+/Klipsch ProMedia 2.1

Amiga 1200 HD/DELL externi floppy :-)/Commodore 1084S
Jelc je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 09:58   #5
Dizel
3.14zda ®
Moj komp
 
Dizel's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 8,311
Taj koji ne zna koliko vrijedi ni otprilike, nece ni prodavati u komadima nego ce kao svaka prava sobarica dati konfu staro za novo u neku malu supu od trgovine i pri tome ce ga trgovac uredno prevesti zednog preko vode
__________________

QuadCore Intel i3-8100
Gigabyte H310 MBO
8GB DDR4 Transcend
Gigabyte GeForce GTX 1060 3GB Windforce
Kingston 240GB SSD
Dell U24 monitor
Sharkoon AM5 Case
Corsair 400W PSU




Pentium G4600
Asus H110
16GB G.Skill Aegis
Kingstom 240GB SSD
Sapphire Pulse RX560
Point Of View 500W Black Diamond
Samsung 225 LCD/TV
Benq DVDRW 18X
Antec NSK4400
Sharkoon "S-Series" 1x120mm + 2x80mm
Logitech mouse & Logitech UltraX Flat keyboard
Logitech Rumblepad II & Cordless Rumblepad II




Lenovo X1 Extreme

QuadCore Intel i5-8300H CPU @ 2.30GHz
8GB DDR4 Samsung
240GB Samsung
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti Max-Q





HexaCore Intel i5-9400F
MSI B360I Gaming PRO AC ITX MBO
8GB DDR4 Transcend
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X 4GB
Patriot Burst 240GB SSD
Dell U24 monitor
Thermaltake Core V1 case
LC Power 650W PSU


Pentium D Presler 940 3.2GHz
Asus P5WD2 Premium
4GB Kingmax DDR2 667MHz
XFX GeForce 8800GTS
Kingmax 240GB SSD
LC Power 550W PSU


Pentium G620
Gigabyte H61
8GB Kingmax DDR3
Radeon HD6670
Kingmax 240GB SSD
MS 550W PSU



Dizel je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 10:05   #6
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Zašto uopće procjenjivati-ak netko stavi preveliku cifru, ne bude to prodao, pa kad skuži da je pretjerao možda spusti-a umjesto procjene neka mu ponude na PM ljudi cifre. Ako je nekome za lovu, pristat će na manju cfru, ako ne neka drži cifru koja je veća od one u dućanu.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 11:17   #7
Paske
Ekspert iz sjene ...
Moj komp
 
Paske's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: New Eden
Postovi: 3,801
Procjenu traži sama osoba. Traži od svekolikog PCEX puka. Eh sad puk kao takav ima svoje mišljenje koje je u većini slučajeva oprečno sa mišljenjem prije i poslije njega.

Na prodavaču je da procijeni koju bi cijenu mogao dobiti i prodat po tome.

Tržnica je trgovina otvorenog tipa i kao takva ravna se po sistemu - prodavač bubne cijenu za koju misli da je dobra, a na kupcima je da se cjenkaju ako treba ili zgrabe priliku ako mogu. Dali kupac dalje prodaje preko Plavog oglasnika ili ne se ne tiče nikoga doli samog kupca.

Ja sam kupio od Franceka 8800 GT za 300 Kn i stavio u Plavi za 500 Kn. Cijena je ispod normalne od ostalih u oglasniku i prodat će se brzo, a meni 200 Kn u džep. Nije moj problem kaj Francek ne zna koja je cijena realna. Niti sam mu mater niti otac, nije moje da pazim na milo dijete dok se ući trgovini.

Drugim riječima - nije mi bitno za koliko neka osoba prodaje stvari ili koliko netko drugi procijeni. Razlog za to je vrlo jednostavan - ne volim kad mi se netko petlja u moje osobne stvari i ne volim se petljati u tuđe. Ako netko prodaje 30" NEC monitor za 700 Kn njegov problem. Osim toga kad sam nekoga upozorio ( prije ponešto vremena ) da su im cjene prevelike/premale dobio sam fof odgovor i da gledam svoja posla. Realno dobar odgovor i u pravu su ....
Paske je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 11:39   #8
VulcanRaven
Premium
Moj komp
 
VulcanRaven's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Rijeka-Belveder
Postovi: 741
I budale su vec shvatile da sami sebi rusimo cijene. Procijenimo jedan komad hardware-a 100 kn nize da ga mozda jeftinije ubodemo a onda kad ga zelimo prodat nama drugi rusi cijenu. Isto je u poslu kojim se bavim,keramikom,kvadrat je bio 80kn sad ljudi rade za 50 samo da nadu posao,a tako sami sebi rusimo cijenu rada...isto tako je i sa HW...

usporedba mi je jaca,nadam se da ste shvatili sta sam htio reci
VulcanRaven je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2009., 12:31   #9
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Niti može kupac razmišljati kao prodavač,ni obrnuto.

Procjena je posve neobvezujuća,i naravno da silom prilika najniži procjenitelj neće često uspjeti kupiti izvjesni NEC 30tku za 700kn, ali njegova je uloga da ruši onoliko koliko smatra da može platiti. Smisao procjene se gubi stvaranjem okvira,jer onda korisnici unaprijed znaju minimum i maksimum koji mogu dobiti,što je opet nepotrebno.

Slažem se s Burkom da su neke procjene van razuma,ali preteško je to uvesti zbog nekoliko pojedinaca,a opet - često sam ovdje svjedok da netko procjeni Abit ploču na 500kn,a Asus na 300,zato što Abit više ne postoji,i zato šta su jako mili i dragi njegovom srcu,mislim BS na kvadrat.

Tako je i sa svim ostalim,taj procjenitelj je možda kao i prodavatelj koristio taj proizvod,jako je zadovoljan bio,ili je još uvijek njime,i cijeni ga više. Drugi će ga pak procjeniti vrlo nisko,na temelju poz.iskustava ove dvojice, i pokušati će ga istrollati za sebe povoljno,ili ga preprodati,na što ima puno pravo.

Ono s čim se ne slažem je osjećaj za pravednost,i to tako iznenadan i grub. Kako sam napisao,procjena je neobvezujuća,ali nitko nije dužan upozoriti prodavatelja,ako zna manje od procjenjivača trolova,da su mu podcijenili opasno proizvod. To je dobra volja puka na PCE,kao što je dobra volja puka,da prođe što jeftinije,na što isto ima pravo.

Drugi primjer s kojim se često susrećemo su zvučne i grafičke kartice, ima brdo ljudi ovdje koji nešto nisu koristili,s tim se slažem 100% s Burkom, nego bacaju procjene,samo da nešto napišu,ili se nadaju da post-counter i tu radi svoj posao,onda svaka procjena krene u OT,i rodbinske veze i feštu sa kartonima i banovima,gdje i često sam prednjačim.

Pustimo procjeni da bude - procjena. Bez okvira,ali i bez budalaština. A tko će procjeniti okvire,odnosno budalaštine pitate se? Pa nažalost sam prodavatelj. Ako ne zna šta prodaje,neka ni ne prodaje. Osjećaj za vrijednost je često subjektivan kod polovnih stvari,što ne znači da dotična Gainwardica nije mogla biti prodana za 50kn više. Naravno da je mogla, ali 600kn za nju neće dobiti na PCE,550kn je možda i mogao. Njegova stvar.

Isto kao i 3850 za AGP port,čitao sam negdje tu,da je za 350kn otišla. Da i? Pa super,čestitke sretnom dobitniku,čemu zajedljivost? Ili sugestije prodavatelju,budalo mogao si 500 ulovit..mislim ljudi gledajte svoja posla i pročitajte prvu rečenicu mojeg posta.
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2009., 19:55   #10
Kristijan1
Premium
Moj komp
 
Kristijan1's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Čepin
Postovi: 1,442
Dodao bih još jednu bitnu činjenicu kod trgovine na PCE-u a to je da se ovdje svaki dan nudi velika količina hardvera , tj. da je ponuda vrlo velika .
Samim tim cijene moraju biti nešto niže od ostalih oglasnika koji nisu specijalizirani za ovaj tip robe što se prodaje na PCE-u ( naravno ako se nešto želi prodati kroz koji dan a ne tjednima čekati na ponudu ) .
Sve je to regulirano zakonom ponude neke stvari i potražnje za istom te voljom samog prodavaća da proda tu istu stvar ( za manje novca ) ili čekati poštenog kupca koji će platiti baš koliko i prodavać traži ( nemojmo biti licemjeri ) , svatko normalan će pokušati rušiti cijenu a na prodavaču je da odluči dali mu ta cijena odgovara ili ne .

Kada čitam oglase za prodaju često se upitam zašto se prodaju tako divne , mažene i pažene uber super komponente i kojih tu epiteta sve nema , jedan korisnik je za grafu koju prodaje naveo da se rastaje od LJUBAVNICE ( čisto me i strah kupiti tu grafu i uzeti je u ruke :-) , ali to je marketing i ti divni epiteti služe da privuku kupca da postane vlasnik tako jednog divnog komada HARDWERA .
Kristijan1 je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.02.2010., 19:28   #11
Red Dwarf
Bajker s AMD-om na dresu
Moj komp
 
Red Dwarf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 959
što nije cilj procjena i traženja tuđeg mišljenja viditi ne koliko vrijedi taj hardver nego koliko bi recimo ja kao procjenitelj dao svoje love za to?tako da teoretski svaki komentar bi bio dobrodošao a naravno na kraju je na prodavaču hoće li prodavati za 100, 200 ili 1000000 kuna...onome kome stvarno treba YX proizvod će cijena koju prodavač daje uvijek biti prihvatljiva

@tor : a čuješ bio na podforumu pa rekao da se i ja javim

Zadnje izmijenjeno od: Red Dwarf. 23.02.2010. u 19:45.
Red Dwarf je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2010., 19:33   #12
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Autor Red Dwarf Pregled postova
što nije cilj procjena i traženja tuđeg mišljenja viditi ne koliko vrijedi taj hardver nego koliko bi recimo ja kao procjenitelj dao svoje love za to?tako da teoretski svaki komentar bi bio dobrodošao a naravno na kraju je na prodavaču hoće li prodavati za 100, 200 ili 1000000 kuna...onome kome stvarno treba YX proizvod će cijena koju prodavač daje uvijek biti prihvatljiva
Malo kasniš, zadnji komentar je bio 24.12.2009
No, ionako su te sve priče oko procjena odavno prožvakane.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2010., 19:50   #13
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
pa ja trazim procjenu, kad iskreno neznam ni sam koliko bi trazio, ima me i na newsima, njuskalu, oglasnicima i od silnog gledanja nekad neznam koliku bi cijenu stavio. Netko je rekao gore da dodje do svadjanja prodavaca s ljudima koji napisu procjenu, pa zasto je onda i stavljao procjenu ako nemoze podnijeti procjenu drugoga. Ja sam mislio za svoju Nokiu E51 dobiti bar 600kn no kad sam vidio da ostali prodaju s puno vise bundlea stavio sam na procjenu ljudi su mi govorili 350kn, a neki 550kn. Da sam napisao prodaje se za 350 taj bi ju sto posto prvi krenio kupiti. Uvijek imam neku cijenu u glavi, a procjena mi samo pomaze da otprilike odlucim koliko cu staviti. Mislim da nebi ljudi trebali prihvacati OSOBNO kao sto to neki cine, i zato izbiju svadje.

"uzdaj se use i u svoje kljuse" cim pocne spamara po tvojim procjenama prijavis post moderatorima i siguran sam da ce ti pomoci u rijesavanju takvih slucajeva. Ne treba dozvoliti da vas procjene isprovociraju i sve ce biti uredu. Ali je istina ako je netko uhvatio priliku i kupio za 300kn grafu a prodat ce je za 500kn to je njegova sposobnost, jer da nije on netko drugi bi.

EDIT: sad sam tek skuzio od kad su postov kad je tor napisao . Nepaznja
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na