Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.12.2005., 16:35   #1
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
ideja za vodeno ....

imam jednu ideju za vodeno vec duze vrijeme, tj. bolje reci raspored ...

originalna ideja je da prije svih blokova (kojih mislim staviti milijon ) voda ide u neki "razvodnik" i u njemu se racva na ostale blokove - 6kom ...
____________
____________= <- ulazak
| | | | | |
izlazi za pojedine blokove

e sada me zanima kako bi se to sve ponasalo, posto bih htio da na svim izlazima bude jednaki protok ili bar slican ... ovaj ulaz bi bio kroz prikljucak od 11mm (unutarnji promjer), a izlazi sam misilio da budu ili 6mm ili 4mm (isto unutarnji) ...

Ali sad nastaju komplikacije, povrsina presjeka ulaza je oko 95mm2, a u slucaju da idem na 6mm za izlaz, zbroj presjeka je oko 168mm2 ... posto neznam fiziku pretpostavljam da bi se voda poprilicno usporila nakon svakog izlaza, ali ako koristim 4mm izlaze, zbroj presjeka je oko 75mm2, pa bi po toj logici trebao biti mozda veci protok, ali mi je bitnije da bude priblizno jednak na svakom izlazu.

Nakon sto voda prodje kroz sve te blokove ulijeva se u rezervar, bez ikakvih spajanja, znaci 6 prikljucaka direkt u rezervar, svaki za sebe.

E sad, jel netko ima neku pametnu ideju ili prijedlog ili kritiku ili mozda savjet ... uostalom sta mislite o takvoj razvoju dogadjaja ?
turpija je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2005., 20:04   #2
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
zgodna fora al onda trebas to napravit isto kad i ulazi u pumpu posudu radiajtor itd...inace to se radi preko y razdjelnika...
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.12.2005., 20:18   #3
Tao2
Registered User
Moj komp
 
Tao2's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 317
@turpija
Kaj ćeš hladit? cpu-chipset-gpu i-----?
__________________



DFI LP ut-sli-D
Amd64 3000+ Venice E6 @ 2800mhz 1,45v + vodeno
...max oc 3009.17 mhz @ kamikaza screen
Leadtek px6600td @ 350/660
Hardovlje & Maxtorovi sata 80 i pata 40 + Hitachi 160
Mema / neka



Tao2 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2005., 23:50   #4
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
Evo da malo razjasnim kako sam to zamislio ...



Kad vec slazem, idem onda sve ohladiti

Ali prvenstveno me zanima pumpa i odabir crijeva, posto svi blokovi nisu jednaki (ne pruzaju jednak otpor) htio bi postici priblizno jednak protok na svima, cak razmisljam o varijanti da na CPU stavim nesto veci promjer crijeva kako bi mu osigurao vise hladne vode ...
Jel netko ima nekih prakticnih iskustava ili neku ideju ?
turpija je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2005., 06:55   #5
4444josip4444
Premium
 
4444josip4444's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VG
Postovi: 846
Tako sam ja napravio....
Nije loše samo dobivaš na količini cijevi.... pa bude malo natrpano.... bolje napravi klasično, blokove u seriju....
4444josip4444 je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2005., 12:46   #6
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
Citiraj:
Originally posted by 4444josip4444
Tako sam ja napravio....
Nije loše samo dobivaš na količini cijevi.... pa bude malo natrpano.... bolje napravi klasično, blokove u seriju....
Ajde malo opisi koje si dijelove koristio, kojim redosljedom je pospajano, koliko blokova imas i tako to ... ne bi bilo lose da stavis neku sliku ako imas ...

btw ovo sto se tice kolicine cijevi zapravo i je poanta, izgledat ce atraktivnije , a zasto kazes da ih pospajam u seriju ?? Kakva su ti iskustva s ovim "setupom" ?
turpija je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2006., 11:23   #7
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
Evo ako nekoga zanima na ovom forumu cu stavljati slikice kako napreduje izrada vodenog. Ne da mi se u duplo praviti pa i ovdje stavljati ...

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=105157
turpija je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 16:36   #8
piNheaD
Premium
 
piNheaD's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Senj
Postovi: 636
Svaka čast majstore :clap: :clap: Baš me zanima kako će to na kraju ispasti :burn:
__________________
Suck Satan's cock
piNheaD je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 16:56   #9
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
Da ne otvaram novu temu može li neko nabaciti koji link sa shemama blokova za sck. 478 i X850xt.

Ono dimenzije bi mi trebale.

Planiram nešto raditi.
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 17:33   #10
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
: goood : : goood : : goood :

pa nek ameri vide ko je gazda...a ne kaj kupi 7800gtx za 500kn pa sjbe isti cas...
Matesonik je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2006., 17:45   #11
ćiber_manija
CyberSky
 
ćiber_manija's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Jastrebarsko
Postovi: 1,168
Ovo mi izgleda na neko industrijsko hlađenje!
Svaka čast majstore svaka ti dala!
ćiber_manija je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 20:29   #12
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
Zahvaljujem na pohvalama :clap:

radi se radi ... valjda ce uskoro stvar prohodati ...

Jos se ne mogu odluciti za boje, znaci u koju boju da prefarbam kuciste (izvana i iznutra), mislio sam otfurati u profi lakirnicu da to odrade sa nekom specijalnom bojom, tipa "candy" ili nesto, ali ne znam u koju ...
a jos se premisljam koje boje osvjetljenje staviti ... plava mi je super, ali je PRE ISFURANA, pa mi padaju na pamet neke kombinacije s bijelom i jos neka za nijansiranje ...

ako imate kakav prijedlog ili ideju, samo

turpija je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2006., 20:53   #13
Matesonik
prcknedl
Moj komp
 
Matesonik's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,131
kombinacije :
crne i kobaltno plave "rajnglblau" + svjetloplava/bijela neonka
samo crno + bijela/crvena neonka
crno/crveno + crvena neonka

eto.

ali ti si biraj-ukusi su razliciti, a tvoje je kuciste, ne moje...
Matesonik je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2006., 09:44   #14
monteboy
Registered User
 
monteboy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Podgorica/Beograd/Minhen
Postovi: 5
svako racvanje ce ti smanjit protok ne razumijem zasto pojedine blokove ne svedes u seriju ?

koja je koristi tvoje ideje ?

temperatura vode se ionako vremenom mora stabilizovati.

poz...
__________________
AMD Opteron 148@FX-57*DFI LP NF4 Ultra@SLI*Sapphire GTO2@X850PE*Geil One TCCD@311/2.5 3 3 6*
monteboy je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2006., 10:10   #15
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
omg, svaka čast pogotovo kaj se tiče izrade radijatora
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2006., 10:43   #16
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
zgodno, no radijtor niej sasvim savršen.
Naime ovako je površina relativno mala.

A druga stvar je da si trebao napraviti tako da se voda pri ulasku grana u sve te cijevi jer dužina cijevi ne donosi veliki dobitak,.
Još jedna prepouka trebao si stavit nešto što će razbijati struju vode i raditi vrtloge unutra cijevi jer na taj način se poboljšava prijenos topline.

Blokovi u seriju? nemoj ni razmišljti o tome jer to znači da će ti već zagrijana voda iz jednog bloka ići u drugi, i time si napravio ništa.

inače svaka čast
:clap: :clap:
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2006., 11:34   #17
NITROS
Premium
Moj komp
 
NITROS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Varaždin - Zagreb
Postovi: 874
Svaka cast. Bas sam sada pregledao onaj topic na bit-tech. Super si to napravio.
__________________
MacBook Pro 15" (late 2011), 16GB RAM, Quad 2.2 i7
Asus PA246Q
Wacom Intuos 4 M
NITROS je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2006., 15:37   #18
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
Citiraj:
Originally posted by monteboy
svako racvanje ce ti smanjit protok ne razumijem zasto pojedine blokove ne svedes u seriju ?
Tu onda dolazi jaca pumpa koja ce taj protok opet povecati ... o kakvim protocima se radi cu tek znati kada se to sve sklopi

Citiraj:
Originally posted by monteboy


koja je koristi tvoje ideje ?

temperatura vode se ionako vremenom mora stabilizovati.

poz...
Ako cemo gledati prakticnost i isplativost - jako mala ili je nema uopce, sve se to sasvim ucinkovito moze hladiti i zrakom. A kako sam krenuo praviti vodeno i vidio da ce tu biti dosta mudrovanja i igrarija - reko zasto ne bi to slozio na malkoc unikatniji nacin, a onda kad ce vec biti vodeno, nek se onda sve hladi

Citiraj:
Originally posted by Isus
zgodno, no radijtor niej sasvim savršen.
Naime ovako je površina relativno mala.

A druga stvar je da si trebao napraviti tako da se voda pri ulasku grana u sve te cijevi jer dužina cijevi ne donosi veliki dobitak,.
Još jedna prepouka trebao si stavit nešto što će razbijati struju vode i raditi vrtloge unutra cijevi jer na taj način se poboljšava prijenos topline.
Nisam te bas skuzio sta mislis.
Naravno da nije savrsen - pa nisam ja fabrika
A sto se tice povrsine, relativno je mala, ali je radijator dosta "dubok" i savrseno se uklapa u midi tower, tako da je ako se mene pita - savrsen :clap:

Hm, meni se cini da je ova varijanta efikasnija, samim time sto ce vruca voda ici prvo kroz cijevi najudaljenije od ventilatora tako da se najtopliji zrak automatski izbacuje iz kucista, a kako voda ide blize ventilatorima sve se vise hladi vanjskim zrakom i u konacnici izlazi iz cijevi koje su tik do ventova i tako je maksimalno hladna ... ovo je moje razmisljanje sto moze, a i ne mora imati veze sa stvarnoscu

A sto se tice ovog sa vrtlozenjem cijevi, hm ... potencijalno komplicirano, ali bi mozda i obicna opruga polozena u cijev odradila posao ...

Citiraj:
Originally posted by Isus

Blokovi u seriju? nemoj ni razmišljti o tome jer to znači da će ti već zagrijana voda iz jednog bloka ići u drugi, i time si napravio ništa.


inače svaka čast
:clap: :clap:
Ma od tog sam davno odustao, a i ovako je atraktivnije
turpija je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2006., 17:36   #19
Isus
Headbangig Grunf!
Moj komp
 
Isus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: headbanger's ball
Postovi: 4,372
Citiraj:
Autor turpija
Tu onda dolazi jaca pumpa koja ce taj protok opet povecati ... o kakvim protocima se radi cu tek znati kada se to sve sklopi



Ako cemo gledati prakticnost i isplativost - jako mala ili je nema uopce, sve se to sasvim ucinkovito moze hladiti i zrakom. A kako sam krenuo praviti vodeno i vidio da ce tu biti dosta mudrovanja i igrarija - reko zasto ne bi to slozio na malkoc unikatniji nacin, a onda kad ce vec biti vodeno, nek se onda sve hladi



Nisam te bas skuzio sta mislis.
Naravno da nije savrsen - pa nisam ja fabrika
A sto se tice povrsine, relativno je mala, ali je radijator dosta "dubok" i savrseno se uklapa u midi tower, tako da je ako se mene pita - savrsen :clap:

Hm, meni se cini da je ova varijanta efikasnija, samim time sto ce vruca voda ici prvo kroz cijevi najudaljenije od ventilatora tako da se najtopliji zrak automatski izbacuje iz kucista, a kako voda ide blize ventilatorima sve se vise hladi vanjskim zrakom i u konacnici izlazi iz cijevi koje su tik do ventova i tako je maksimalno hladna ... ovo je moje razmisljanje sto moze, a i ne mora imati veze sa stvarnoscu

A sto se tice ovog sa vrtlozenjem cijevi, hm ... potencijalno komplicirano, ali bi mozda i obicna opruga polozena u cijev odradila posao ...



Ma od tog sam davno odustao, a i ovako je atraktivnije

Bi ma naobiöniji komad zice na ulazu bi napravio stvar. Fora je u tome kaj sam se io dosta bavio time i dosao do saznanaj da duzina cijevi niej prednst nego grananje.

Grananje u biti palelen cijeli koje imaju jedan ulaz i jedan izlaz.

Hm kak da ti objasnim jedna cijev dovodi vodu i ta voda se onda na ulazu grana u recimo 5 cijevi i na kraju se opet skuplja u jednu ( kao grana na auspuhu od auta), na tu foru su radjeni najbolji radijatori ( black ice xtreme ).
__________________
Porsche 6cyl.boxer se hladi zrakom komp se hladi vodom!
Chairman of G.M.S. , Heavy Metal Thunder!
Former member of PCE 100+kg demolition squad
Grunf je moj idol!
Moji Grunf type modovi
NB:Mini Monster NB,VGA:Ye Monster C!, Ye Monster D!,Abit NB:Abit mini Monster,PSU:Ultra Monster!
Alfisti site, Alfisti forum

Zadnje izmijenjeno od: Isus. 03.03.2006. u 17:48.
Isus je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2006., 19:10   #20
turpija
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 70
Citiraj:
Autor Isus
Bi ma naobiöniji komad zice na ulazu bi napravio stvar. Fora je u tome kaj sam se io dosta bavio time i dosao do saznanaj da duzina cijevi niej prednst nego grananje.

Grananje u biti palelen cijeli koje imaju jedan ulaz i jedan izlaz.

Hm kak da ti objasnim jedna cijev dovodi vodu i ta voda se onda na ulazu grana u recimo 5 cijevi i na kraju se opet skuplja u jednu ( kao grana na auspuhu od auta), na tu foru su radjeni najbolji radijatori ( black ice xtreme ).
hm, vjerovatno ima i tu nesta, ali ja sam skloniji vjerovati da puno vise efekta imaju oni limici koji zapravo tu toplinu rasprsuju u zrak. Jel kad vidim hrpu tankih limica (debljine lista papira) naguranih, to jednostavno mora biti efikasno, e sad to je dosta tesko konstruirati, nije nemoguce, al zajebano.
Mozda sam u krivu, ali eto
turpija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na