Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.03.2015., 10:42   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,685
SilentiumPC Grandis XE 1236 test

Danijel je testirao SilentiumPC Grandis XE 1236 hladnjak.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 09.03.2015., 18:01   #2
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Šteta da nije bio i treći vent uključen u test, kolikogod to možda izgledalo pretjerano. Zašto: postoji dosta veliki broj kućišta koja su svojom širinom odnosno visinom hladnjaka ograničena, Silentium je jedan od relativno rijetkih koji su ispod 160 mm.
Dodavanjem trećeg venta vjerojatno bi temperature još dodatno pale, a bilo bi interesantno vidjeti odnos buka-hlađenje pogotovo ako bi se broj okretaja ograničio.
Što se samog kapaciteta hlađenja tiče, za tu cijenu nema prigovora.
Za kraj jedno pitanje: zašto se u testove ne uključe rezultati hlađenja kada ploča regulira broj okretaja (bez obzira na to što svaki proizvođač koristi drugačije postavke regulacije)?
Nekako mi se naime čini da velika većina korisnika koristi upravu tu mogućnost u svojim konfama (polazim od sebe) pa stoga mislim da bi ti rezultati bili ako ne potpuno mjerodavni a onda barem vrlo interesantni za usporedbu.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.03.2015., 19:49   #3
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,312
Super vent čini se, samo nije mi jasno zašto svi ventovi sad po novom na vrhu nemaju ko neki ukrasni završetak recimo moja scythe katana 3000 ima te neke ko ukrasne završetke dok od prijatelja i sve ove šta dolaze sad pod zadnje nemaju više te ukrase, a vidim i kod ostalih da ne stavljaju. Baš izgleda ko da je neko odlemio jadno cijev na vrhu, malo onak nije estetski lijepo bar po mojem mišljenju.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2015., 01:45   #4
Razer
.
 
Razer's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 11,642
Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Šteta da nije bio i treći vent uključen u test, kolikogod to možda izgledalo pretjerano. Zašto: postoji dosta veliki broj kućišta koja su svojom širinom odnosno visinom hladnjaka ograničena, Silentium je jedan od relativno rijetkih koji su ispod 160 mm.
Dodavanjem trećeg venta vjerojatno bi temperature još dodatno pale, a bilo bi interesantno vidjeti odnos buka-hlađenje pogotovo ako bi se broj okretaja ograničio.
Nisam dodavao treći vent jer sam htio da rezultati performansi budu kakve se mogu očekivati od hladnjaka out-of-the-box. A kako vidim većina ostalih medija su ga testirali samo s dva ventilatora.

S druge pak strane iz usporedbe rezultata s jednim i dva ventilatora bi se moglo zaključiti kako bi eventualni dobici na temperaturi mogli biti u rangu stupnja-dva. E sad, s trećim bi se vjerojatno dobilo nešto ako bi se radilo o spuštanju na nekih 500-600 okretaja.

Citiraj:
Autor lobo64 Pregled postova
Za kraj jedno pitanje: zašto se u testove ne uključe rezultati hlađenja kada ploča regulira broj okretaja (bez obzira na to što svaki proizvođač koristi drugačije postavke regulacije)?
S ovim dijelom u zagradi si dao odgovor U više sam navrata namjeravao testirati hladnjake u kombinaciji s ventilatorima kontroliranim preko PWM opcije, no to sam na kraju ipak odbacio iz razloga jer ne bih dobio konkretne rezultate obzirom na previše faktora koji su u igri. Vrlo vjerojatno ne bi dobio niti optimalnu razinu buke, a ni performanse. Ovo normalno opet ovisi kakvog su hladnjaci kalibra, i što hlade. Manji/slabiji hladnjaci bi na kraju završili s tim da se vrte na maksimalnom broju okretaja. U slučaju jačih hladnjaka, brzina ventilatora bi se smanjila na neku random vrijednost, koja bi i dalje bila varijabilna u ovisnosti od opterećenja. S tim da bi dobio neizbježan efekt konstantnog zvuka ubrzavanja i usporavanja ventilatora. Po meni je bolje imati neki konstantan zvuk ventilatora nego zvuka koji često varira i samim time utječe na pozornost prilikom rada na računalu.

Mogu do sutra pisati kakvi su sve mogući scenariji kod korištenja PWM opcije. I onda izvrtiš sve žive kombinacije, dobiješ hrpetinu rezultata, izgubiš sate i sate na testiranje da bi dobio čušpajz rezultata Ovako imaš dvije opcije, ventilatore na maksimalnoj i nekoj srednjoj brzini okretaja. A te srednje bi vrlo vjerojatno dobio u slučaju nekog predefiniranog PWM profila. Više manje svaki proizvođač matičnih ploča ima drukčije podešen PWM sustav regulacije ventilatora, plus što sam korisnik može složiti svoje postavke, pa je to još jedan razlog

S druge strane, pitanje ti je na mjestu. Netko doma tko ne testira hladnjake u slobodno vrijeme sjedne, nađe optimalnu frekvenciju/napon procesora, onda se baci na testiranje temperatura, i na kraju u ovisnosti od njih - podešavanje opcija ventilatora u BIOS-u ili nekom softverskom alatu. Stvarno je moguće izvući super kombinaciju na elegantan način uz relativno malo truda. Svakako bolje nego brikanje molexa sa 12 na 7 ili 5 V...

Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Super vent čini se, samo nije mi jasno zašto svi ventovi sad po novom na vrhu nemaju ko neki ukrasni završetak recimo moja scythe katana 3000 ima te neke ko ukrasne završetke dok od prijatelja i sve ove šta dolaze sad pod zadnje nemaju više te ukrase, a vidim i kod ostalih da ne stavljaju. Baš izgleda ko da je neko odlemio jadno cijev na vrhu, malo onak nije estetski lijepo bar po mojem mišljenju.
Čuj, ovo je stvar ukusa o kojem se ne raspravlja Meni su osobno takvi ukrasni završeci pomalo kičasti, dok je tebi to super, jel
Razer je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na