Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.10.2012., 17:09   #31
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Probaj prije instalacije windoza, privremeno iskopcat ta dva ide diska.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 17:26   #32
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Citiraj:
Autor nino Pregled postova
Probaj prije instalacije windoza, privremeno iskopcat ta dva ide diska.
Nije to moja slika, to sam na netu nasao. imam samo jedan SAMSUNG 250 gb.
Idem sad napravit moju sliku.

Mislis li da je pametno da i njega pokusam iskopcat?
U kakve se ja probleme uvali... nece ovo vise nikad delat...





Ajde sad, pojasnite... kako, kuda...
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2012., 18:52   #33
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Najprije uzmi user manual, ako ga nemaš dl odavde:
http://202.69.85.13/Mainboard%20Manu...9npa%2Bsli.pdf
(spor dl sa te lokacije pa moraš pričekati)

Prvo detektiraj gdje je spojen hdd na mobo, SATA1 - 4 kontrolira nForce4 a SATA5 - 6 Silicon Image SiI3132.
I onda ideš čitati od str. 46 Chipset IDE devices i otkriješ da je amd tada za * * * o motku, jer ne postoji opcija IDE mode na sata portovima.
Postavi da su sata kanali upaljeni (Enabled) a ispod sve RAID opcije isključene (Disabled).

Zbog ovog moraš na rješenje koje sam naveo u postu poviše a to je dodavanje sata drajvera u momentu pokretanja instalacije tj. prije pronalaženja hdd - a na koji će se izvršiti instalacija os - a.
Otvori ovu stranicu: http://www.nforcershq.com/forum/win7...ks-t70915.html
na njoj nađi: 32bit driverpack v9.0 for Win7 x86 and Vista x86:
>Download Link<
i dl to. Potom raspakiraj negdje, nađi folder "IDE\Win7\sata_ide", sadržaj sata_ide foldera stavi na floppy i/ili na usb.

Sada ponovo pokreni install dvd i kada dođe do ekrana izbora gdje instalirati os (već si prijavio da je prazno), dole lijevo pritisni Load Driver i odvedi rutinu do fajlova koje si ranije pripremio.
Ako ovi drajver odgovara nakon šta se učita hdd bi se trebao pojaviti na listi, a ako se ne pojavi znači da drajver nije odgovarajući i treba nastaviti tražiti (pod uvjetom da uopće postoji).
Ako je hdd detektiran floppy ili usb nemoj vaditi sve dok se os ne instalira jer install rutina zna više puta pristupati tim fajlovima.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 19:06   #34
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Hvala!
upravo sam to uspio napravit - dodem pogledam i vidim tvoj odgovor. nakon sto se ocita driver sa USB sticka, pokaze mi se disk sa dvije particije. Nakon toga kad kliknem instal (ili next) nisam siguran ODMAH blokira i moram reset. pokusao 3 puta i svaki put isto.

Evo ova slika je zaleđena: (svaki put tu stane)



Edit: izgleda da je bila slucajnost da je bas tu stao... jer sljedeci put nisam ni uspio do tu doci, blokirao je na koraku prije toga (onog gdje vidim 2 particije)

Ajde, lakse mi je sad znamo koji drajver treba... al zasto blokira? jel moguce da sam nesto u biosu unistio? I jel moram odabrat win 7 32 bita jer je ovo neki 32 bita driver?

thx

Zadnje izmijenjeno od: H@rdc0r3M1nD. 20.10.2012. u 19:18.
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 19:20   #35
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Ili ti ne valja instalacijski DVD od Windowsa 7 ili ti ne valja HDD, odnosno, ima bad sectore.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 19:25   #36
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Drajver koji sam ti gore dao je za W7 x32 (x86) pa instaliraj tu verziju, za x64 bi trebao drugi drajver a i bolje da ne instaliraš tu verziju jer bi lako mogao upasti u brdo drugih problema.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 20:17   #37
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Citiraj:
Autor Rade0n Pregled postova
Ili ti ne valja instalacijski DVD od Windowsa 7 ili ti ne valja HDD, odnosno, ima bad sectore.
Pokusao sam sa 3 razlicita instalacijska DVD.a (sa tih je normalno prije bio instaliran win 7)

Kako mogu provjerit bad sectore? postoji li software koji unatoc tome sto nije instaliran OS moze provjerit stanje hard diska.

Nikky, nije problem digao bi ja i X86 win 7 samo kad bi radilo.

Al onda nebi mogao vidjet sve 4 gb memorije, jesam li u pravu? a bas zato sam isao stavljat win 7

POkusao sam jos nekoliko puta, svaki put blokira. Jel moguce da u BIOSU nesto nije dobro, odnosno da treba neki "parametar" promjenit?
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 20:45   #38
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor H@rdc0r3M1nD Pregled postova
Pokusao sam sa 3 razlicita instalacijska DVD.a (sa tih je normalno prije bio instaliran win 7)

Kako mogu provjerit bad sectore? postoji li software koji unatoc tome sto nije instaliran OS moze provjerit stanje hard diska.

Nikky, nije problem digao bi ja i X86 win 7 samo kad bi radilo.

Al onda nebi mogao vidjet sve 4 gb memorije, jesam li u pravu? a bas zato sam isao stavljat win 7

POkusao sam jos nekoliko puta, svaki put blokira. Jel moguce da u BIOSU nesto nije dobro, odnosno da treba neki "parametar" promjenit?
1. Hirens Boot CD, skineš, spržiš, bootaš, nađeš alat proizvođača, testiraš.
http://www.hirensbootcd.org/download/

2. Ti bi mogao vidjeti, OS ne bi znao baratati s njima. Uglavnom, 4 GB i više je za x64 OS.

3. Svašta je moguće, ali nitko odavde ne vidi tvoj BIOS, niti šta si ti s njime napravio. Najbolje bi ti bilo da poslikaš sve bitne stavke koje se tiču boota, pa se možda vidi kakva greška. Ovako je sve nagađanje. Varijanta "B" je da probaš na drugi HDD, ako imaš koji.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.

Zadnje izmijenjeno od: [GOW]Nec. 20.10.2012. u 20:54.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 21:03   #39
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
hirens se przi
A morat cu se zadovoljit sa 3.4 gb rama, samo da to dela
Ako bude potrebno slikat cu sve sto treba, samo da se upali, samo da rjesim ovo. iako jedino sto sam ja dirao u biosu je LOAD OPTIMIZED DEAFULTS.
Imam jedino jedan vanjski hard, u nekoj staroj ladici, al je pun i nemam pojma jel to SATA.
thx
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2012., 21:47   #40
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Rekao sam poviše a ne čitaš dobro, ne slušaš:
- drajver koji sam gore dao je za W7 x32 i tu verziju trebaš instalirati sa njim
- za W7 x64 trebaš drugi drajver ako ga ima na onoj stranici, procedura je ista ali je drajver drugi
- stavio si 4 Gb rama, x32 os će viditi / upotrebiti 3,25/3,5 Gb, neš ti šta si "izgubio"
- na Hirensu imaš alate za provjeru ispravnosti hdd - a prema proizvođaču, dovoljno je da prođe quick test a ako tu zapne ideš na full test
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.10.2012., 22:28   #41
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Evo ti link na driver za x64, ako ćeš poslije probati s njim. Ništa te ne košta.
http://win-lite.de/benutzer/fernando...bit%20v9.0.rar

Ako ćeš ići na x86 (32 bit), onda stavi onaj koji ti je Nikky dao.

U svakom slučaju, prvo testiraj HDD.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 11:05   #42
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Stvarno se trudim sa razumijevanjem citat, samo sam se krivo izjasnio.
Drajver je za 32 bitnu verziju i ja stavljam 32 bitnu verziju.
evo sto sam tokom noci otkrio.
Kad pokrenem Hirens nemogu koristit samsungove alate jer on radi samo sa samsungovim diskovima i moj disk (koji JE samsung) neprepoznaje kao takav - vec sve 4 stavke napise kao UNKOWN device.

Zato sam koristio:HDD Regenerator i dobio sljedece rezultate (cca 2 sata skeniranja) - jel moguce da bas nema nakon svih godina niti jedan BAD sector?



Druga stvar. Komp je svih ovih godina radio sa 2 GB memorije (SAMSUNG PC3200 DDR400) a ja sam pred 15 dana kupio ova 2 GB memorije TRANSCEND (pc3200 DDR400). Kad sam ih stavio XP je normalno radio, spasili smo podatke sa pocetka ovog threada. Jel moguce da nesto drugo u vezi memorije treba napravit? Jel moguce da sa XP-om memorija zajedno radi a u WIN 7 ne radi (znam da je glupo pitanje - al neka opcija ili nesto)?


Zadnje izmijenjeno od: H@rdc0r3M1nD. 21.10.2012. u 11:15.
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 13:06   #43
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Bez uvrede, ali brljaviš uzduž i poprijeko i ako tako nastaviš, nećeš ništa napraviti. Ovo više nema smisla - neće ti istestirati hard s Hirensom, neće ti instalirati W7,.... Daj taj komp nekome tko se više od tebe kuži u materiju da vidi šta je s njime jer ovako možeš do beskraja, a da ništa nisi napravio.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 16:02   #44
Rade0n
Guest
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 820
Baš to, ovaj topic će natuć 10 str., a nećeš se maknuti s mjesta.
Ne može se PC popravljat ako nemaš elementarno znanje, a očito nemaš.

To je kao da otvorim topic da mi netko objasni kako da promjenim remenje na autu, a ja nikad pod haubu zavirio nisam.

Daj nekome ko se bar malo kuži u kompove.
Rade0n je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 16:54   #45
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Nemojte zamjerit, ja priznajem da sam veliki laik i NEMAM nikog blizu koga bi mogao pitat. Jednostavno nemam. A zelim naucit. Meni ovo nije niti blizu struke, ima 1000 stvari koje mi je neugodno pitat, jer jednostavno neznam pravilno formulirat pitanje.

Inace radim sa ljudima - doduse ne blizu ovog podrucja al rado pomognem svima onima koji neznaju bas nista i kojima treba elementarno znanje, nebitno koliko pitanje primitivno i priprosto bilo.

Veliko hvala svima koji su izdvojili vrijeme da pogledaju ovo i koji su pomogli.

Mogu reci sljedece, sad sam izvadio 2 X 1GB memorije i uspio sam formatirat HDD i instalirat win 7 ultimate X86.
Sad cu pokusat na gotovu instalaciju dodat jos ova 2 X 1 GB samsung memorije pa cemo vidit kako ce se ponasati.

@RadeOn - e da je makar remenje, to bih ti opisao do najsitnijeg detalja, objasnim ti postupak nebitno o marki vozila [al ako moze dovezi VW-a tu sam ipak doma...]

P.S. Smijem li jos nekoliko elementarih pitanja pa onda neka se pobrise sve ovo ako nekom smeta.
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 20:25   #46
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Evo imam konkretno pitanje, na dobrom smo putu da rjesimo ovo do kraja.
Znaci win 7 se uredno vrti na 2 GB memorije.
Sad sam ja isprobavao razne kombinacije.

Ukoliko je u kompu 2 X 1GB Transcend memorije sve super radi.
Ako je unutra 2X 1GB SAMSUNG (3-3-8-3 [2T Timing]) takoder radi bez problema.

Kad sam stavio 1 GB SAMSUNG i 1 GB Transcend takoder 3-3-8-3 opet radi bez problema /znaci te memorije bi trebale radit zajedno/

Al kad stavim 2 X 1GB Transcend i 2 X 1GB Samsung (2.5-3-7-3 (zasto se to promjeni)) nakon pokusaja dizanja win 7 javi se plavi ekran i one oznake tipa npr. 0X0205503, 0X53490583

Kako to rjesit? jel postoji nesto u biosu gdje treba postavit na 4 plocice memorije ili nesto slicno?
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2012., 21:26   #47
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Uzmi si 2 keksa RAM-a za koje si zihera da rade, pikaj po raznim slotovima i probaj. Možda ti je jedan slot neispravan, ili jedan od svih tih keksa.

Druga varijanta je da vrtiš memtest za svaku pločicu posebno, a druge povadiš van.

Kad nađeš problem, probaj čistom logikom doći do rješenja. Tako ćeš se jedino naučiti otkloniti kvar.

Ovo zašto ti se mijenja latencija je vjerojatno zato jer je jedna od tih pločica druge brzine. Usporedi ih, po broju ćeš skužiti, tipa "PC3200"
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 17:30   #48
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Evo nakon skoro 24 sata truda i testiranja raznih kombinacija, saznao sam sljedece.


Ovo je ta ploca - EpoX 9NPA+ Ultra
Vidimo 4 memorijska slota ----> 1 i 2 su valjda channel 1 dok su 3 i 4 channel 2

Vrtio sam memorytest86 verzija 4.10 i moram napomenuti da nisam imao nikakve greske [al i dalje nema sanse da se dignu windowsi sa 4 GB]. Prva slika prikazuje 2 GB memorije, druga 4 GB memorije.



Ono sto vidimo da nema errora niti na jednoj slici. Al cim su stavljena 4 GB odmah je palo sa 200 Mhz na 167Mhz! Takoder vise nije DDR400, vec DDR334 i promjenilo se sa 3-3-3-8 na 2.5-3-3-7.

E sad ono sto sam dodatno otkrio. 99% sam siguran da su sve memorije ispravne.
ALI, ukoliko stavim 2 GB al tako da ih razmjestim u slotove 1 i 3 ili 2 i 4 takoder blokira /nema sanse da ucita windowse/ - prilikom bootanja mi napise DDR 400 @ 166Mhz, Single channel, 64 bit [2T Timing] 2.5-3-7-3
Isto tako ako stavim 2 razlicite memorije (samsung + transcend po 1 GB) u slotove 1i2 ili 3i4 radi bez problema.

Sad kad razmisljam - kad sam stavio 4 plocice za vrijeme XP-a normalno ih je prepoznao i radio sa njima. Naravno vidio je 3.2 Gb.

Ocito treba nesto sa plocom napravit, neka od postavki nije dobro postavljena. Sto bi moglo uzrokovat blokiranje ukoliko je memorija na dva razlicita kanala? I zasto pada sa 200 na 166 Mhz?

I sa 3 GB blokira jer opet koristim 2 kanala... Ustvari radi jednimo ako je jedan od kanala u upotrebi...cim se koristi drugi - nema sanse da digne sustav.

Aj pomozite,
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 18:33   #49
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Nema tu postavki. Čitaj i radi što sam ti napisao, pa možda dođemo do rezultata, bilo povoljnih ili nepovoljnih po tebe i tvoju ploču.

Još imam nešto strpljenja, pa ću te pitati opet: Hoćeš li, molim te lijepo sa šlagom na vrhu, usporediti fuckin' kekse te memorije ili barem prepisati podatke s njih?
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 20:28   #50
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Nemoj pretpostavljati nego pročitaj u manualu kako su složeni kanali memorije, jel par 1+2 ili 1+3 a analogno tome drugi.
Rekao si da si "u đavla doma" pa i nemaš trgovinu / susjeda odmah iza kantuna, probaj strampit ta dva para memorije za jedan 2 x 2Gb.
Prvo u manualu provjeri jeli ta kombinacija podržana, samo sam vidio na netu da je 4Gb max.
Samo za usporedbu postavki Biosa, vidi > http://www.motherboards.org/reviews/...ds/1505_4.html
pazi šta mijenjaš i kako.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2012., 21:01   #51
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
@[GOW]Nec
i radio sam kako si rekao, testirao sam sve memoriju i pokazalo se da nema gresaka.
Evo ti slika, da vidis kojim podacima raspolazem.Ako treba jos nesto, potrudit cu se i do toga doci.



@Nikky
evo iz manuala. Ljubicasti su jedan kanal, smedi su drugi kanal.
Hvala na linku, pogledat cu malo tamo postavke i kako je kod mene, al necu nista mjenjati.

H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2012., 00:34   #52
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Tekst na sličici se ne slaže sa zbiljom, a ni sa slikom. Kaže da su parovi 1. i 3. slot i 2. i 4.

Vidim da si probao već kombinirati i nije urodilo plodom. Uglavnom, vjerojatno je stvar automatike ploče, ali vidi da li ima negdje u BIOS postavkama forsiranje 128-bit sabirnice memorije. Kakve uopće imaš ponuđene opcije za memoriju?

Probaj ovo što ti je Nikky rekao, iako mislim da nećeš tako lako naći DDR u keksima po 2 GB.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2012., 17:58   #53
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Citiraj:
Autor [GOW]Nec Pregled postova
Tekst na sličici se ne slaže sa zbiljom, a ni sa slikom. Kaže da su parovi 1. i 3. slot i 2. i 4.

Vidim da si probao već kombinirati i nije urodilo plodom. Uglavnom, vjerojatno je stvar automatike ploče, ali vidi da li ima negdje u BIOS postavkama forsiranje 128-bit sabirnice memorije. Kakve uopće imaš ponuđene opcije za memoriju?

Probaj ovo što ti je Nikky rekao, iako mislim da nećeš tako lako naći DDR u keksima po 2 GB.

Gledam, trazim al nevidim memoriju DDR400 u keksima od 2GB.
Ovo sam nasao na jednoj stranici.

al meni i dalje blokira kada to upalim [stavim na enable obje opcije].

KOliko se meni cini "forsiranje 128 bitne sabirnice je prisutno. sto vidimo na ovoj slici.


Evo nekoliko slika BIOS-a mozda netko nesto shvati, sto nije OK. Jer sad sam 1000% siguran da su svi keksi memorije ispravni. Ploca nesto "hebe".



Posebno me zanima ovo:


Smijem li bez straha i posljedica pomaknut ovaj memory frekvency na DDR400 @200 Mhz?

Pokusajmo jos to ili sve ide kroz prozor
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2012., 18:43   #54
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
palo ti je na ddr333 jer su popunjena sva 4 slota sa double sided ramom veliko opterecenje za kontroler. 400 bi moglo radit ali bi potencijalno moglo zahtjevat i vecu voltazu, generalno nije ti ni vazno zasad na kojoj brzini rade, dapace, cim manje tim bolje dok se ne upogoni.

takoder, transcenti kako ti pise i na samim keksima, na 400 su deklarirani na cl3.

Moguce da ce biti potrebno rucno unositi vrijednosti za odredene tajminge posto bi ploca automatski htjela 2.5 staviti u "dram configuration"

za probu probaj spustiti takt memorije maksimalno (ddr200), opustiti tajminge malo (povecati ih) i probaj malo dici voltazu (dimm voltage), recimo 0.1-0.2V, ako radi probaj spustat voltazu do normalne, ako radi na normalnoj pomalo dizi brzinu.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2012., 18:59   #55
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor H@rdc0r3M1nD Pregled postova

Evo nekoliko slika BIOS-a mozda netko nesto shvati, sto nije OK. Jer sad sam 1000% siguran da su svi keksi memorije ispravni. Ploca nesto "hebe".



Posebno me zanima ovo:


Smijem li bez straha i posljedica pomaknut ovaj memory frekvency na DDR400 @200 Mhz?

Pokusajmo jos to ili sve ide kroz prozor
Ova slika gore, prve dvije stavke. Vidi šta možeš s njima. Makni ih sa "auto", prati promjene. Latenciju fiksiraj na 3, ako ti keksi tako kažu.

To bi trebalo utjecati na prepoznavanje memorije.

Ovo drugo zasad ostavi na miru.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2012., 21:53   #56
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Bravo ekipa, bravo!
Iako jos ne radi, napredujemo.
Sad sam digao CAS latency na 3 i uspio sam PRVI put doci do desktopa .... al onda je blokirao...

daj me naucite - znaci li to na memoriji CL3 da je minimalna "latencija" na kojoj mora radit 3 [onaj prvi od 4 broja]?

i drugo pitanje vezano uz dimm voltage, jesu performanse bolje sa sto vecim naponom [tj. veci napon - bolja svojstva]?

jer meni je to totalno nebitno, ja bi samo da on radi... al Auto CAD vrti bez problema i ja sretan.

Znam da sam vas sve skupa vjerojatno zivcirao zadnjih dana, al vjerujem da smo pred rjesenjem. Hvala svima na trudu!
H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2012., 23:58   #57
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
performanse nece biti bolje s vise napona, ali je moguce da napon nije dovoljno stabilan za popunjena sva 4 slota.

dakle, malo ga povecaj samo, za 1 korak ili 2. To nije opasno niti za memoriju, niti za kontroler.

zapisi sve latencije na komad papira da imas kao orijentir za kasnije.

Taj natpis je deklarirana latencija (CL ili CAS ili Tcl) na kojoj proizvodac garantira da modul radi, ali dok je solo ili eventualno u paru s jos jednim (ako si u kitu kupio), ali ako se nalaze 4 pogotovo dvostrana modula u ploci memorijskom kontroleru to nije dovoljno pa treba dodatno povecati vrijednost.

Nakon toga potpuno opusti sve tajminge, pokusavamo natjerat komp da radi, ne dobiti performanse. Kad proradi i bude stabilan onda polako smanjujes sve vrijednosti dok ne dodes do najboljeg, najbrzeg sto je stabilno.

Tako ti se overclocka komp
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2012., 00:02   #58
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Sad si u onoj stavci iznad latencije, memory timing, isforsiraj jedno od odabranog. Mislim da ćeš morati odabrati 2T radi 4 modula DDR-a, ali probaj sa force-anjem jedne pa druge opcije.

Mislim da će to riješiti tvoj problem.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2012., 21:56   #59
H@rdc0r3M1nD
Premium
Moj komp
 
H@rdc0r3M1nD's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Croatia;Velebit
Postovi: 434
Ekipa, evo trudim se oko toga.
Dosao sam do sljedece stvari.

Sad se komp upali na 2-3-4 minute al vise ne blokira nego se odmah pojavi plavi ekran i resetira se sam od sebe. [slika kasnije stize]

Citam ove vase postove 100 puta i ovakve sam postavke ostavio 3-3-8-3 [zakljucio sam da tako "najduze" radi] i DIMM voltage sam stavio na +3.0. Dal jos dizat DIMM voltage? Dal da mjenjam CPU ili Chipset voltage?

Nec - nisam najbolje razumio sto si htio rec [a mislis da ce rjesit problem] - pa daj molim te pojasni jer ovo iznad latencije mi je postavljeno na Auto/2T

H@rdc0r3M1nD je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2012., 19:54   #60
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
E, baš to.

Ponuđene opcije su 1T, 2T i Auto/2T, ako se ne varam. Probaj staviti na 1T, probaj dignuti OS. Onda ako nije dobro 2T, pa probaj opet. Trenutno je na Auto, tako da je moguće da iz nekog razloga ploča "promijeni mišljenje".
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na