Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.02.2019., 14:20   #181
ShebY
Premium
Moj komp
 
ShebY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Velika / Osijek
Postovi: 1,441
Ne znam je sam nešto prospustio, jel nije bolje uzet NAS izvan tog kompa nego u njega trpati 2TB hdd?
__________________

ShebY je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 14:21   #182
Keano16
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 780
Naravno da ima vise logike

Tako je kod nas rijeseno (Qnap TS231 s 2 diska u RAID-u)
Keano16 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 14:47   #183
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Ne treba te Synesis zabrinjavati, nije zahtjevan program.
Ako hoćeš izbjeći W10 smetje + legalni W7 x32 razmisli o ovoj kombinaciji:
- refurbished second hand sa garancijom + W7

Fujitsu Esprimo P900 tower > https://www.rabljena-računala.hr/pro...-esprimo-p700/
(Intel i5-2400, 4GB RAM, 320 GB HDD)
cca 1.400 Kn

ili

LENOVO M81 i5-2400/4096/250/DVDRW > https://www.gigabit.hr/product/173/l...4096-320-noodd
(Intel i5-2400, 4GB RAM, 250 GB HDD)
cca 1.400 Kn

ili

LENOVO M83 MT i5-4570 > https://www.gigabit.hr/product/335/l...w-win7-pro-coa
(Intel i5-4570, 8GB RAM, 500 GB HDD, DVDRW, WIN7 PRO COA)
cca 2.400 Kn

+

odvojeno uzmeš 128 / 256 GB SATA SSD sa 5 god. garancije pa kloniraš sistem na njega
cca 500 Kn

+

za sigurnost podataka je važnije offline kombinaciju (USB 3 "ladica" + 2.5" HDD) nego online RAID koji može nastradati ako popase virus ili sl.
nema potrebe za 2 TB HDD, ako baš hoćeš / moraš rađe 2x 1TB WD Blue 7200 koji je ustvari WD Black sa drugom naljepnicom i kraćom garancijom

+

"teta" će biti zadovoljna ako uzmeš neki Dell IPS monitor nego neki TN šroteks

+

u "uredu" treba složiti GB mrežu, dovoljno je GB switch + ISP šroteks

That's it
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 14:59   #184
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Hvala svima na odgovorima, sad ste me samo jos vise zbunili

Ova knjigovotsvena firma funkcionira tako da trenutno imaju taj glavni komp/server i ostala 2 se spajaju na njega i odatle, preko mreze ova 2 pokrecu synesis.

E sad, jel bolje ici na NAS ili sloziti jedan jaci komp na koji bi se onda 3 kompa spajala?
Kako bi uopce funkcioniralo to sa instalacijom synesisa onda ako bi se islo na NAS + jos 1 komp?

EDIT:
tek sad vidim Nikkyev post.

@NIkky - Znaci, s ovom tvojom solucijom bi izbjegao NAS i sve bi islo offline na taj komp?
Volio bih da se slozi RAID, cisto zbog backupa, ako neki disk krepucne, da se poslije ne bi plakalo za izgubljenim podatcima
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 15:01   #185
Keano16
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 780
Racunalo 1 - knjigovodja 1 + Synesis "server"
Racunalo 2 - knjigovodja 2
Racunalo 3 - knjigovodja 3

NAS je negdje blizu switcha spojen direktno u njega.
Keano16 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 16:12   #186
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Da, sa ovim prijedlogom bi imao:
- izbjegneš W10 smetje
- na W7 (još uvijek) radi porezna, banke (stick token)
- Synesis je složen tako da je na "glavnom" kompu program i baza(e),
ako nisi mijenjao po defaultu je na SystemDrive\Synesis
- u programu ima "Arhiviranje" bilo svega ili pojedine "knjige" ALI je manualno (znači mora sam user pokrenuti)
- nakon instalacije uredno radi "goli" copy/paste u svrhu backupa ili restore
- za slučaj ako HDD u gl. kompu krepucne sam i predložio USB 3.0 ladicu za backup
- možeš ti složiti "automatiku" da winsi (sami ili uz pomoć nekog programa) rade backup na:
a) na RAID1 u samom gl. kompu (mada mislim da nema smisla)
b) na HDD u 2. kompu i/ili HDD u 3. kompu
c) NAS sa 2 HDD u RAID1

- poželjno da ne radi overwrite nego do x kopija (pa ih vrti u krug) + da dodaje date / time tag u ime ili description,
npr. SYN_pon, SYN_uto, ... pa tako imaš do 7 kopija backupa po danu u tjednu

- pa ti sad računaj vjerojatnost ako imaš 7 kopija na 3 različita kompa / HDD - a + eventualno USB 3.0 ladica

- ako ti je i to malo Boot varijanta Acronis True Image + ASZ na kraju HDD - a na svakom kompu,
je - nije backup ali te vraća u operativno stanje za xy min.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 19:31   #187
A.J.
Premium
Moj komp
 
A.J.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka (Umag)
Postovi: 1,197
Ako se smijem ubacit u temu, a možda iskoči koristna informacija za Immortalis. Mama mi također koristi u svom servisu Synesis i naime kod tih računanja koji traju mnogo vremena, procesor, niti bilo koja druga komponenta nije iskorištena maksimalno. Dali netko zna uzrok tome i kako bi se moglo ubrzati?
A.J. je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 19:33   #188
Kal-EL
Premium
Moj komp
 
Kal-EL's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 478
Ja sam svojima ubacio SSD u komp i ne zale se vise, mozda je do toga?
Kal-EL je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 20:11   #189
Keano16
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 780
Sigurno nije do SSD-a jer Synesis radi uredno i dosta brzo na obicnim HDD-ima vec mnogo godina... nesto drugo je u pitanju, a moze biti dosta razloga.
Keano16 je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2019., 20:12   #190
Keano16
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 780
Citiraj:
Autor A.J. Pregled postova
Ako se smijem ubacit u temu, a možda iskoči koristna informacija za Immortalis. Mama mi također koristi u svom servisu Synesis i naime kod tih računanja koji traju mnogo vremena, procesor, niti bilo koja druga komponenta nije iskorištena maksimalno. Dali netko zna uzrok tome i kako bi se moglo ubrzati?
Koji tocno moduli tj. koje radnje traju mnogo vremena?

Nakon sto se sve dobro objasni, Synesis podrska obicno jako brzo detektira sto je uzrok.
Keano16 je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 16:16   #191
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Prepao nam se kolega Immortalis, kad smo ga izbombardirali informacijama nema ga
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.02.2019., 17:37   #192
A.J.
Premium
Moj komp
 
A.J.'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Rijeka (Umag)
Postovi: 1,197
Kad napravi radni nalog i nakon toga zadužuje materijal i ta primka traje dugo. SSD je ugrađen u komp.
Poslat ću još upit podršci Synesisa.
A.J. je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2019., 01:01   #193
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp
 
Immortalis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zg
Postovi: 842
Još gledam gdje mi je nestala tema
Poslao sam sve to u taj knjig. ured, pa nek vide sta im je bolje, predstavio sam im opcije...
Hvala svima na pomoci!
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 19.04.2019., 11:21   #194
Ajmobijeli
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Split
Postovi: 1
Pozdrav, trebala bi mi pomoć oko nekoliko stvari.
Znači treba mi nekakva konf za ured (tur. agencija i mjenjačnica), za mjenjačnicu bi koristio računalo a za poslovni dio agencije bi koristio laptop. Svjestan sam da mi ne treba nikakva napucana konfiguracija ali bi isto volio uzeti nešto dobro i brzo u radu.
Cijena do nekih cca 3.000,00 hrk

Jedino baš bitno je da mi je računalo što tiše, i da ima original Windowse (ne bi win10)
Uz računalo mi treba i neki pristojan monitor (tu ću više gledati sami izgled monitora ali bar okvirno neka preporuka)
I naravno treba mi bežična tipkovnica i miš.

Što se tiče laptopa, bitno mi je da ima bolju grafiku i da brzo procesira podatke.

Još jedna stvar koja ne znam da li je bitna, pa ću ovdje pitati, kamere i video nadzor bi isto trebale biti spojene na to računalo ili trebaju imati svoju posebnu kutiju ili disk?

Hvala unaprijed
Ajmobijeli je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2019., 15:56   #195
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,000
server za trgovinu

Pozdrav,
trebao bi sloziti racunalo/server koji će raditi bez gašenja, a na kojem će se vrtiti baza podataka i program za 3 manje trgovine robom(po mogućnosti na windows 10 ako je moguce?). Server bi se trebao nalaziti u glavnom uredu koji je na remote lokaciji. U svakom trenutku bi se max 5 računala spajalo na taj server (3 kase i računalo u uredu te laptop, najčešće nebi svi istovremeno). Dali je potrebno ići na složene brand servere ili se može složit stolna ryzen konfa za ovakve potrebe?

ako može složenac može preporuka konfe? ono što bi volio je bar 16gb rama, 2 ssda (450+gb) barem za raid složit, windows original treba bit i office. UPS bi isto volio stavit samo za server. Cijena do 10000kn

Sveskupa mi treba 5 licenci windowsa i officea.

Nisam nikad ovo radio očito, pa eto ako sam glupo pitanje postavio isprike. Cijene za računala se mogu korigirati po potrebi.

Hvala i pomalo!

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 07.09.2019. u 10:37. Razlog: za laptope postoji posebna tema
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2019., 20:30   #196
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Kakva baza podataka i kakav program. Na tom programu se radi na serveru ili ima klijent verziju za pojedino računalo, a na serveru je samo baza ? U pravilu bi trebao ići na brand name server, ali s obzirom na buđet nisam siguran baš da se ikoji uklapa.....
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 03:29   #197
Overclock_freak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Rijeka-Zagreb
Postovi: 1,206
Slozi jednu masinu sa ryzenom i 32gb rama, da su ssdovi u mirroringu i samo na njega stavit licencu office i windows

ovi svi nek se spajaju rdp-om a na njima linux i gotovo
Overclock_freak je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 10:40   #198
kiki86
Tehničar
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,000
Citiraj:
Autor Forace Pregled postova
Kakva baza podataka i kakav program. Na tom programu se radi na serveru ili ima klijent verziju za pojedino računalo, a na serveru je samo baza ? U pravilu bi trebao ići na brand name server, ali s obzirom na buđet nisam siguran baš da se ikoji uklapa.....
Program za vođenje stanja inventure, trenutno se to vrti na nekom dell brand name kompu (nema serverske komponente) i radi ok. Na svakom računalu/kasi je klijent verzija a na serveru baza. Koje bi bile cifre za brand name server?

Citiraj:
Autor Overclock_freak Pregled postova
Slozi jednu masinu sa ryzenom i 32gb rama, da su ssdovi u mirroringu i samo na njega stavit licencu office i windows

ovi svi nek se spajaju rdp-om a na njima linux i gotovo
internet je limitiran na lokaciji di bi server trebao biti (10down/2up) pa neznam kako bi to ferceralo? Korisnici su pak dosta limitirani znanjem, i naučeni na windows okruženje (a iskreno i ja sam pa je lakše održavat opremu u slučaju problema)
kiki86 je offline   Reply With Quote
Staro 07.09.2019., 10:46   #199
Alister
Premium
Moj komp
 
Alister's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2009
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 1,448
Entry level serveri (tower bez redudantnog napajanja i s entry level RAID kontrolerom) ti kreću od 3500kn pa na dalje, ali moraš uzeti u obzir da RAM za servere je duplo skuplji nego za kućna računala, a SSD-ovi isto. Tako da za 10k kuna nema šanse da dobiješ server s 32GB rama i SSD diskovima, a pogotovo još Windows-i i Office u toj cijeni.
Alister je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2019., 23:32   #200
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Pozdrav, može preporuka pouzdane i dugotrajne konfe za ured, možda čak AiO. Namjena ništa zahtjevno, email, teamviewer, računovodstveni programi i sl.
Bitno da ima SSD od min. 256GB, cijena do 4-5k kn.

Svidio mi se onaj Lenovo A340 AiO. Barem ne trebam odvojeno kupovat monitor, a s njim se dobije i tastatura i miš. Jedino ne znam kakvi su ti AiO-ovi (privatno ih ne bih kupio nikad).
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2019., 09:40   #201
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Slagao mrežu nedugo u jednoj firmi, uzeli 45 tih Lenovo AiO kompova, ja sam bio oduševljen. Doslovce monitor, miš i tipkovnica, stol kompletno prazan, responzivnost i brzina izvanredne, fakat thumbs up za taj Lenovo.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2019., 12:14   #202
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Slagao mrežu nedugo u jednoj firmi, uzeli 45 tih Lenovo AiO kompova, ja sam bio oduševljen. Doslovce monitor, miš i tipkovnica, stol kompletno prazan, responzivnost i brzina izvanredne, fakat thumbs up za taj Lenovo.
Super, to se traži.

____________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2019., 11:25   #203
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,958
Iz mog (lošeg) iskustva sa jeftinim Lenovo AiO računalima, mislim da je bio model 260, preporučio bih izbjegavati te najjeftinije AiO modele.


Ovi koje smo mi uzeli su imali nekakve ultra low power okljaštrene procesore od 10W i sve je radilo prilično sporo i trzavo. Ništa specijalno zahtjevno se nije vrtilo, office paket, browseri, cloud program u Javi i windows media player ali je sve ipak bilo sporo i jadno.


Vjerujem da se stvar sada popravila, to je bilo prije 3-4 godine, ali i dalje imam taj strah od jeftinih AiO-a
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2019., 11:48   #204
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Ovaj A340 sa i5 procesorom, SSD-om i još jednim HDD-om je 5600kn... mislim da ne spada u jeftine?

____________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 25.10.2019., 12:11   #205
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,958
Definitivno ne, taj bi vjerujem bio odličan za uredski rad.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2019., 14:52   #206
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,970
Od ovih Lenovo AiO kompova jedino je dostupan ovaj: https://www.mikronis.hr/Proizvod/len...0e600f9ri/4754

Kaže djelatnik da je ovaj s novom generacijom i3 procesora sa 4 fizičke jezgre i da nije ništa slabiji od ovih sa i5 procesorima. Mislim da je to ok za ured ?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 11:06   #207
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Pozdrav! I ja tražim riješenje za synesis. Uglavnom, klijent bi se spajao na synesis i unosio , printao podatke iz programa. Za to nam treba računalo koje bi glumilo server. Synesis kaže da imaju imaju jaču verziju svog programa i to je riješeno što se tiće rada u synesisu u isto vrijeme za 2 osobe.
Pitanje, što kupiti, za 24/7 rad, na koji bi zakačio synesis. Jel se može proći sa serverskim računalom, windowsima oko 5-6 tisuća kuna za to što nama treba. za arhiviranje, ide ručno, kao i do sad, aventualne promjene se lako nadograde.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 12:18   #208
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A što želiš napraviti?

Dići na nekoj normalnoj konfiguraciji Windows Server, istalirati Synesis i da se kompovi mogu spajati na taj "server" unutar LAN-a?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 13:57   #209
vladjan1901
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A što želiš napraviti?

Dići na nekoj normalnoj konfiguraciji Windows Server, istalirati Synesis i da se kompovi mogu spajati na taj "server" unutar LAN-a?

ne preko win servera, nego win10, spajaju se preko remote desktopa. ne LAN.
vladjan1901 je offline   Reply With Quote
Staro 12.11.2019., 14:38   #210
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ma ne LAN kablom, već unutar lokalne mreže

Kontaktiraj ih i pitaj ih što traže pod minimalne specifikacije.

Digni Win10, digni RDP i probaj se poigrati.

Samo nemoj WIN10 Home, nema RDP.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na