Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2012., 16:48   #151
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Za par korisnika je potpuno besmisleno ići na SSD, kamoli na dva u RAID0. Isto tako, da sve ovisi samo o disku prijenosnik bi bio bolji od pSeries + midrange diskovni sustav, ali u stvarnosti bi ga ovaj pojeo za doručak (u stvari, stao bi u rupu u zubu) sa samo SATA diskovima u istom.
Iznenadio bi se koliko malo jedan produkcijski DW može imati korisnika. Ali su oni ključni!

Isto bi se možda iznenadio koliko jednoj prosječnoj bazi znači disk u odnosu na brzinu i količinu CPU-a. Naravno da je neumjesno uspoređivati pSeries sa T500 ali dalo bi se eksperimentirati sa pojedinim procesima...


Citiraj:
Autor dh41400 Pregled postova
Što se SSD vs. običnog diska tiče ... dosad su se koristili mehanički diskovi za ozbiljne namjene i nije bilo nekih problema, ali im je zato kontroler, kao i organizacija podatkovnog sustava bila od itekakve koristi.
Kakvih problema je trebalo biti sa mehaničkim diskovima? Ne razumijem... Što znači organizacija podatkovnog sustava? Kakve to veze ima sa SSD-om?
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;

Zadnje izmijenjeno od: doublev. 16.02.2012. u 17:00.
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 17:28   #152
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Hvala ekipa na odgovorima
Da, poanta je da bude malo, prenosivo i demonstrira brzinu. Ne radi se o nikakvoj produkciji i nečem kaj mora raditi 24/7. Zato i sandforce u cijeloj priči, a ne neki Samsung ili Intel (ili Samsung).
Procjena je bila da bi ovo trebalo biti taman tu negdje kaj se tiče pros i consa. Zato se nije išlo na ozbiljnije stvari, neke SLC-e etc.

Jel ima smisla ovo govno (kad već neće biti TRIM-a najvjerojatnije) držati upaljeno cijelo vrijeme da disk svoje radi između demonstracija? Pošto je sa i5 more than dovoljno za work, office, net i te gluposti!
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2012., 18:24   #153
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor doublev Pregled postova
Iznenadio bi se koliko malo jedan produkcijski DW može imati korisnika. Ali su oni ključni!
Vjeruj, ništa me više ne može iznenaditi.

Citiraj:
Autor doublev Pregled postova
Isto bi se možda iznenadio koliko jednoj prosječnoj bazi znači disk u odnosu na brzinu i količinu CPU-a. Naravno da je neumjesno uspoređivati pSeries sa T500 ali dalo bi se eksperimentirati sa pojedinim procesima...
Znam koliko znači, ali znam i koliko znači ostatak mašine - puno više nego sam disk. Naravno, ovisi o situaciji, ali da li bi naslijepo išao na brži disk ili više memorije ne znajući sve ostale zahtjeve i parametre - išao bi na više memorije.

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Jel ima smisla ovo govno (kad već neće biti TRIM-a najvjerojatnije) držati upaljeno cijelo vrijeme da disk svoje radi između demonstracija? Pošto je sa i5 more than dovoljno za work, office, net i te gluposti!
Niš' mu neće bit'.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 18:34   #154
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
ali da li bi naslijepo išao na brži disk ili više memorije ne znajući sve ostale zahtjeve i parametre - išao bi na više memorije.
I ja isto Ali samo ako ne znam nista drugo...
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 19:17   #155
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor doublev Pregled postova
Kakvih problema je trebalo biti sa mehaničkim diskovima? Ne razumijem...
Nema ih ... jer su bili dovoljni i za prijašnje baze, a dovoljni su i za današnje. Pogotovo kada pričamo o nekim malim homemade serverčićima.
Citiraj:
Što znači organizacija podatkovnog sustava? Kakve to veze ima sa SSD-om?
Pa tebi očito nema, ali mnogim korisnicima željnim optimalnog rada sa njihovim podacima itekako ima.

Organizacija podatkovnog sustava je ništa drugo nego podešavanje OS-a, diskova, kontrolera i diskovnih polja za optimalan rad ... što je zapravo logično samo po sebi.

Neoptimizirani rad je s druge strane: "Baciti ću hrpu SSD-a u rajd i to je to."
dh41400 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2012., 19:35   #156
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,885
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Jel ima smisla ovo govno (kad već neće biti TRIM-a najvjerojatnije) držati upaljeno cijelo vrijeme da disk svoje radi između demonstracija? Pošto je sa i5 more than dovoljno za work, office, net i te gluposti!

Iskljuci hibernaciju i diskovi ce se oporavit jako dobro kroz neko vrijeme u idleu. Zapravo je to "govno" po tom pitanju uz Intel puno bolje od ostalih kad ostanu bez TRIMa.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2012., 20:28   #157
ChP3
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Ploča je asrock extreme4 gen3.
Trenutno imam dva agilitya u raid 0 i oba dva su spojena na ploči u intelove sata portove. U mogučnosti sam nabaviti još dva Agility-a.
Ostala su još dva marvellova sata porta koje bi također iskoristio.
Jel moguce iskoristiti još ova dva marvellova porta i postaviti 4 agilitya u raid 0?
ChP3 je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2012., 20:47   #158
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Ne, ali mozes iskoristiti 4 sata2 porta pa dignut raid.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 30.10.2012., 21:21   #159
ChP3
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Svi su mi portovi zauzeti samo sam imao namjeru dva velika diska od 2TB izvaditi van i postaviti ih kao NAS u Synology DS112j .
Pošto sam u prilici nabaviti još dva Agility 3 ssd-a mislio sam ih postaviti u raid, tako da ih bude 4.
ChP3 je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 09:01   #160
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 377
RAID 1 polje

Komp star nekih 5 godina, (AMD X2 6000+, gy-M57SLI-S4 ploča) nutra je jedan HDD od 320GB poprilično star.
Na kompu se vrti 90% autocad, 2d, ništ zahtjevno.
Pošto je disk preko 5 godina razmišljam o novom, na način da piknem jedan SSD (recimo 128GB) koji bi bio sistemski te k ovom od 320GB stavim još jedan u RAID1 polje.
Znači SSD na kojem bi vrtio OS i 2 od 320GB u RAID1 polju na kojima bi bili podaci.

Vidim ploča podržava RAID, ima 6 SATA 3GB priključaka, samo nisam siguran dal bude ta konfiguracija radila?
U BIOS-u imam sljedeće postavke:

NV SATA RAID function [Disabled]
x NV SATA 1 Primary RAID Enabled
x NV SATA 1 Secondary RAID Enabled
x NV SATA 2 Primary RAID Enabled
x NV SATA 2 Secondary RAID Enabled
x NV SATA 3 Primary RAID Enabled
x NV SATA 3 Secondary RAID Enabled


te u manualu za ploču:

NV SATA RAID function
Enabled Allows users to configure individual SATA channels as RAID or ATA mode.
Disabled Disable the RAID function for all of the onboard SATA channels. (Default value)

Te dal diskovi u raid1 polju moraju biti identični ili je dovoljno da su istog kapaciteta? Jer teško da ću sad moći kupiti identični disk kao pred 5 godina.

Hvala
vlovrec je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 05.09.2013., 09:30   #161
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Bude radilo no pitanje je što želiš - RAID polje nije backup kao što se obično misli, tako da ne vidim na što ciljaš, pogotovo ne s RAID1 konfiguracijom.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 09:41   #162
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 377
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Bude radilo no pitanje je što želiš - RAID polje nije backup kao što se obično misli, tako da ne vidim na što ciljaš, pogotovo ne s RAID1 konfiguracijom.
Ciljam na to da mi se podaci pohranjuju na 2 diska, zar nije RAID1 miror?
Ako jedan krepa da na drugome ostanu podaci. Sam OS mi nije tolko bitan, to se reinstalira.
barem prema ovome:

http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=62627

RAID1 polje:
Nazivamo još mirroring. Zapamtite, uvijek se koristi paran broj diskova... Ovo polje obično će koristiti serveri jer su im podaci od velike važnosti. U slučaju kvara jednog diska, RAID ne "puca" nego drugi disk nastavlja nesmetano raditi. S tim da s ovim poljem ne dobivate na brzini... Ali samo prilikom čitanja može se ubrzati ovo polje a brzina zapisivanja će ostati ista kao i kod jednog diska. Nedostatak je visoka cijena primjene. Dodatnu zaštitu ovog polja dat će nam Duplexing-pri čemu će diskovi biti spojeni na različite kontrolere čime eliminiramo prekide u radu uzrokovanom kvaru na kontroleru. Također, jedan ili više diskova možemo spojenih na kontoler možemo konfiguirati kao hot-spare disk. Hot-spare disk će nam u slučaju kvara nekog od diskova u RAID1 polju preuzeti njegovu funkciju, kako bismo polje što prije vratili u stanje kakvo je bilo prije kvara.
vlovrec je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 10:05   #163
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
je, no korisnost od toga na takvoj ploči sa soft. kontrolerom je i više nego upitna. I kad ti rokne jedan disk, moraš opet nabaviti isti da bi napravio rebuild raid polja da bi mogao doći do podataka. Ne znam jesi li svjestan, no kad jedan disk rikne, s drugim se možeš slikati dok crknuti ne zamijeniš s novim, klikneš na rebuild polja i držiš fige da sve prođe ok Ne možeš samo tako jednostavno ubost taj ispravan disk i doći do podataka na njemu...
Radije ubaci taj još jedan disk i s nekim softverom za sinkronizaciju napravi presliku raw podataka na drugi disk, napraviš scheduler da ti to izvodi na dnevnoj ili kako već bazi. Tako ćeš zapravo imati dvije kopije podataka, jednostavno i uvijek dostupnih bez obzira na kvar jednog od njih.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 10:40   #164
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 377
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
je, no korisnost od toga na takvoj ploči sa soft. kontrolerom je i više nego upitna. I kad ti rokne jedan disk, moraš opet nabaviti isti da bi napravio rebuild raid polja da bi mogao doći do podataka. Ne znam jesi li svjestan, no kad jedan disk rikne, s drugim se možeš slikati dok crknuti ne zamijeniš s novim, klikneš na rebuild polja i držiš fige da sve prođe ok Ne možeš samo tako jednostavno ubost taj ispravan disk i doći do podataka na njemu...
Radije ubaci taj još jedan disk i s nekim softverom za sinkronizaciju napravi presliku raw podataka na drugi disk, napraviš scheduler da ti to izvodi na dnevnoj ili kako već bazi. Tako ćeš zapravo imati dvije kopije podataka, jednostavno i uvijek dostupnih bez obzira na kvar jednog od njih.
Eh, to nisam znao. Mislio sam da su podaci normalno dostupni ako jedan rikne
Mada mi to nema neke logike, pouzdanost samog polja se time znatno smanjuje.

Imaš možda preporuku koji program za sinkronizaciju (po mogućnosti freeware)? Svašta sam već isprobavao, ali nisam niš pametnoga našao, dosad sam sve rješavao bat skriptama, no to mi je dosta neefikasno, jer se neki podaci updateaju, a neki nastaju i novi? Nemam ni neku veliku količinu podataka ni broj datoteka nije velik. REcimo dnevno nastane ili se promijeni do 10 dokumenata, ukupne veličine nekoliko MB...

Hvala
vlovrec je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 10:59   #165
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,396
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
... no kad jedan disk rikne, s drugim se možeš slikati dok crknuti ne zamijeniš s novim....
Pa normalno moze radit sa 1 diskom. Osobno sam probao.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je online   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 11:01   #166
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Ha? na RAID 1 polju, na OB controleru?
Sad kad si napisao - mislim da nisam nikad probao na tim"običnim" kontrolerima to napraviti

Zadnje izmijenjeno od: tor. 05.09.2013. u 11:32.
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 11:27   #167
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,533
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
je, no korisnost od toga na takvoj ploči sa soft. kontrolerom je i više nego upitna. I kad ti rokne jedan disk, moraš opet nabaviti isti da bi napravio rebuild raid polja da bi mogao doći do podataka. Ne znam jesi li svjestan, no kad jedan disk rikne, s drugim se možeš slikati dok crknuti ne zamijeniš s novim, klikneš na rebuild polja i držiš fige da sve prođe ok Ne možeš samo tako jednostavno ubost taj ispravan disk i doći do podataka na njemu...
?!?!

Jel ovo neka globalna urota protiv zdravog razuma u zadnji par dana na forumu da si i ti potpao pod istu, torko, ili koji q? To i jest poanta RAID 1 polja, ako se radi o RAID 1 polju. "Soft", "hard" ili nesto pedeseto - nebitno, RAID 1 je RAID 1 i radi upravo ovo sto si ti napisao da ne radi.

Isto tako, nema nista specijalno "soft" u njegovom o/b kontroleru; da, postoji mogucnosti da se radi o obicnoj sinhronizaciji podataka u writeu gdje nema posebnog pomaka u readu, no s druge strane, obzirom da kontroler nije baziran na aplikativnoj razini (OS) i ne postoji potreba za racunanjem pariteta s dediciranim procesorom, daleko je to od "softa"...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 11:33   #168
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
OK ok; soft je kriva riječ - nije na razini OS-a, već posebnog kontrolera na ploči...i da, bijah uvjeren da bez rebilda ništa od polja, moja greška
tor je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 12:17   #169
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ma, zamisli RAID1 kao simple mirror. Ja se čak ne mučim sa kontrolerima nego samo softverski u OS-u napravim "polje" baš zato što se radi o RAID 1 polju pa tu nema ništa komplikovanog za home use. I meni služi kao backup, nije da ću ja slučajno nešto pobrisati (nisam budala), nego čisto da se zaštitim hardware failurea.
  Reply With Quote
Staro 05.09.2013., 12:27   #170
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 377
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
?!?!

Jel ovo neka globalna urota protiv zdravog razuma u zadnji par dana na forumu da si i ti potpao pod istu, torko, ili koji q? To i jest poanta RAID 1 polja, ako se radi o RAID 1 polju. "Soft", "hard" ili nesto pedeseto - nebitno, RAID 1 je RAID 1 i radi upravo ovo sto si ti napisao da ne radi.

Isto tako, nema nista specijalno "soft" u njegovom o/b kontroleru; da, postoji mogucnosti da se radi o obicnoj sinhronizaciji podataka u writeu gdje nema posebnog pomaka u readu, no s druge strane, obzirom da kontroler nije baziran na aplikativnoj razini (OS) i ne postoji potreba za racunanjem pariteta s dediciranim procesorom, daleko je to od "softa"...
Ok, znači to bude radilo.
Mogu uzeti bilokoji disk da je istog kapaciteta?

I još jedno pitanje za SSD, pošto je OS winxp imam namjeru uzeti neki intelov SSD pa instalirati Intel® Solid-State Drive Toolbox.
https://downloadcenter.intel.com/Det...?DwnldID=18455

Piše da podržava i winxp te da optimizira ssd, da radi trim, itd...
Jel tko probao, dal to funkcionira?
vlovrec je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 08:31   #171
ZOX
Premium
Moj komp
 
ZOX's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Koprivnica
Postovi: 297
Takav konfig i sam koristim vec par godina (prvo raid 5, a zadnje dvije 1).
Nije backup u smislu da ne cuvas starije varijante, ali je backup od rikavele diska.
Najbolje ti je staviti dva ista diska jer mozes ocekivati najbolje perf.
Moj savjet ti je prelazak na W7 soft raid jer nemas prepolovljenu brzinu pisanja.
Na maticnoj je tak i tak sw raid kontroler samo kaj koristis nvidijin sw ...
R1 uredno radi bez svih diskova prisutnih + uzmes disk van i stavis na bilo koji drugi komp
i sve normalno radi.
ZOX je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 08:56   #172
vlovrec
Premium
Moj komp
 
vlovrec's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 377
Citiraj:
Autor ZOX Pregled postova
Takav konfig i sam koristim vec par godina (prvo raid 5, a zadnje dvije 1).
Nije backup u smislu da ne cuvas starije varijante, ali je backup od rikavele diska.
Najbolje ti je staviti dva ista diska jer mozes ocekivati najbolje perf.
Moj savjet ti je prelazak na W7 soft raid jer nemas prepolovljenu brzinu pisanja.
Na maticnoj je tak i tak sw raid kontroler samo kaj koristis nvidijin sw ...
R1 uredno radi bez svih diskova prisutnih + uzmes disk van i stavis na bilo koji drugi komp
i sve normalno radi.
Hm, nije bi baš opcija W7, jer to radim na 2 kompa kaj mi onda odmah povlači kupovinu 2 licence. Time bih udvostručio investiciju.

A uz to imam još i autocad 2008 gore za koji nisam siguran kako će raditi na w7

I još jedno pitanjce:
Sad su windowsi na postojećem disku.
Prilikom nadogradnje stavim SSD u komp i instaliram winxp na njega.
K postojećem HDD stavim još jedan i formiram RAID1 polje.
Dal podaci ostaju na tom (starom) disku ili se gube prilikom formiranja RAID1 polja?

Zadnje izmijenjeno od: vlovrec. 06.09.2013. u 09:06.
vlovrec je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 10:29   #173
hedgehog
Premium
Moj komp
 
hedgehog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2013
Postovi: 1,335
gube se podaci prilikom stvaranja bilo kojeg raida
hedgehog je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 10:55   #174
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Dvije stvari:

1. RAID nije nikad backup, bez obzira koji RAID bio u pitanju. Backup je jedno, povećanje kapaciteta / dostupnosti / brzine je drugo i to se ne smije miješati. RAID i backup ne smiju ići u istu rečenicu ni slučajno.

2. Ima raznih načina izvedbi, no obično je bitno ono što je "ispod haube". Osim same veće dostupnosti, pravi kontroleri mogu i povećati brzinu rada (korištenje cachea umjesto direktnog zapisa, čitanje s oba diska istovremeno). Tu ima dosta razlika i ne smije se reći "nebitno je koja je vrsta RAID-a kad je RAID 1 u pitanju".
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 10:56   #175
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
prvo raid i onda kreni na instalaciju
domis je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 11:04   #176
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
1. RAID nije nikad backup, bez obzira koji RAID bio u pitanju. Backup je jedno, povećanje kapaciteta / dostupnosti / brzine je drugo i to se ne smije miješati. RAID i backup ne smiju ići u istu rečenicu ni slučajno.
Evo da te pitam. Za mene doma. Zašto bi mi bolje bilo imati dva diska, onda sa jednog svako malo kopirati sadržaj na drugi za backup u slučaju mehaničkog/elektroničkog kvara diska kada mogu samo strpati u mirror RAID?
  Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 11:13   #177
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
opet, to nije backup...to je redundantnost, ako ti se nest softverski sjebe, badava ti bilo koji raid

al za home usera je svejedno
domis je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 11:19   #178
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
A što se to mora softverski spigat da mi se folder po folder obriše? Na kompu na kojem se vrti XBMC, a net služi samo za potegnut eventualno dodatne tilove i slične stvari + google music stream i slično!

Sa nekog Risk Management standpointa za mene doma mi nema smisla sam sebe "mučit". Zato ne volim crno-bijelo gledanje na to što je RAID kada je kao i sve on the case-to-case basisu.
  Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 12:10   #179
nex
Premium
 
nex's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: .
Postovi: 526
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Evo da te pitam. Za mene doma. Zašto bi mi bolje bilo imati dva diska, onda sa jednog svako malo kopirati sadržaj na drugi za backup u slučaju mehaničkog/elektroničkog kvara diska kada mogu samo strpati u mirror RAID?
Niti drugi disk u istom kompu nije backup. Medij na koji vrsis backup se pohranjuje na odvojenu lokaciju, iz ocitih razloga: strujni udari, pozar, poplava, potres, itd...

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
A što se to mora softverski spigat da mi se folder po folder obriše?
Pa, dosta je da selektiras par foldera i stisnes Shift+Delete. I onda shvatis da nisi to htio napraviti. A backup nemas jer se tvoja tvoja Shift+Delete akcija zahvaljujuci mirroringu primjenila na oba diska.
nex je offline   Reply With Quote
Staro 06.09.2013., 12:19   #180
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Živim u Kupskoj. Statističke šanse da se neko žešće njesra dogodi opet su jako male :P ili da opet bude poplava kao u šezdesetima :P

Citiraj:
Autor nex Pregled postova
Pa, dosta je da selektiras par foldera i stisnes Shift+Delete. I onda shvatis da nisi to htio napraviti. A backup nemas jer se tvoja tvoja Shift+Delete akcija zahvaljujuci mirroringu primjenila na oba diska.
- Zato mi je OS na SSD-u.
- To mi se nikad nije dogodilo i neće jer nisam tulac
- Da se dogodi, vratio bi podatke u roku keks.
  Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na