Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.01.2019., 15:44   #7951
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nedaj se zavaljati, odi nazad i traži novo jamstvo.
a po kojem računu će mu vrijedit jamstvo? ionako svi grakču "imate li račun"?

novi račun će dobit?
kako će ga fiskalizirat i pravdat u promet kad para nema?

ima li ko ovdje daje dobio NOVI uređaj i NOVO jamstvo i NOVI račun?
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 15:56   #7952
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
ima li ko ovdje daje dobio NOVI uređaj i NOVO jamstvo i NOVI račun?
Šta će ti račun ako je jamstvo ovjereno?
To što trgovci izdaju neovjerene jamstvene listove je drugi problem.
Zakon uopće ne traži račun prilikom reklamacije nego ovjeren jamstveni list na kojem jasno piše kad je šta kupljeno i dokle vrijedi.


Tako da, ne trebaš dobiti novi račun niti je on vezan za jamstveni list.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 17:09   #7953
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
a po kojem računu će mu vrijedit jamstvo? ionako svi grakču "imate li račun"?

novi račun će dobit?
kako će ga fiskalizirat i pravdat u promet kad para nema?

ima li ko ovdje daje dobio NOVI uređaj i NOVO jamstvo i NOVI račun?
Ajmo polako. Ne možeš uvijek dobiti račun za nešto što nije plaćeno. Zato ti trebaju papiri od zamjene.
Fokusiraj se na zakonske norme, ne sve što netko bez veze traži.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 17:28   #7954
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
a po kojem računu će mu vrijedit jamstvo? ionako svi grakču "imate li račun"?

novi račun će dobit?
kako će ga fiskalizirat i pravdat u promet kad para nema?

ima li ko ovdje daje dobio NOVI uređaj i NOVO jamstvo i NOVI račun?
Kod dva bivša poslodavca sam to uredno radio u slučaju zamijene.

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 17:53   #7955
kantonac
Premium
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 69
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
a po kojem računu će mu vrijedit jamstvo? ionako svi grakču "imate li račun"?

novi račun će dobit?
kako će ga fiskalizirat i pravdat u promet kad para nema?

ima li ko ovdje daje dobio NOVI uređaj i NOVO jamstvo i NOVI račun?
Ja sam bome u tele 2 dobio novi mate 9, račun i garanciju.
Kad mi je 4. put krepao lg g4 ..
kantonac je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 19:42   #7956
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
Citiraj:
Autor panasonic Pregled postova
Šta će ti račun ako je jamstvo ovjereno?
To što trgovci izdaju neovjerene jamstvene listove je drugi problem.
Zakon uopće ne traži račun prilikom reklamacije nego ovjeren jamstveni list na kojem jasno piše kad je šta kupljeno i dokle vrijedi.


Tako da, ne trebaš dobiti novi račun niti je on vezan za jamstveni list.

heh, malčice krivo si formulirao. Račun ti treba, neovisno tražio to zakon ili ne. račun je dokaz kupnje proizvoda, a jamstveni list nije (iz konteksta trgovca/trgovine).
možda servis ne traži račun nego uredno ispunjen jamstveni, ali zamisli da dobiješ odobrenje za drugi uređaj ili povrat, trgovcu trebaš predočiti račun.
u svakoj opciji, poželjno je imati račun.
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:11   #7957
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
upravo to...mnogi traže račun koji se poklapa sa datumom na jamstvenom listu... i mnogi imaju napomenu da jamstvo ne vrijedi bez računa.

nadalje hrpa servisa pošalje novi uređaj (nevezano za IT) ali bez ikakve popratne dokumentacije . čak ni ne pošalju stari jamstveni list (novi koji se dobije uz prozivod je bjanko)

dakle dežurni moralisti panasonik, old igy...tvrde da račun ne treba nego jamstveni list. jeste li ikad išta tako reklamirali - bez računa?
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:16   #7958
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
dakle dežurni moralisti panasonik, old igy...tvrde da račun ne treba nego jamstveni list. jeste li ikad išta tako reklamirali - bez računa?
Naravno. Na stranu što često nemam račun (niti si ga dužan imati), kao što ni zakon ne traži isključivo račun.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:19   #7959
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
dakle, primjer - krepa HDD.
pošeljem trgovcu račun i onaj samoljepiv neispunjen list (obično zaljepljen na antistatik vrečku)
dobijem novi HDD. u onoj antistatik vrečki...sa bjanko jamsvenim listom. eventualno stari račun.

dakle, jamstveni list neispunjem i stari račun. ko će mi ovjerit taj bjanko list? ko će ga priznat?
ja NIKAD nisam dobio nijedan IT prozivod sa popunjenim jamstvom. samo račun.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:32   #7960
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor BSA Pregled postova
ali zamisli da dobiješ odobrenje za drugi uređaj ili povrat, trgovcu trebaš predočiti račun.
Neću to zamišljati jer pričamo o pozivanju na jamstvo, a povrat novca je raskid ugovora, sasvim drugi akt zakona.
Znači, ako trebaš nešto servisirati u jamstvenom roku trgovac uopće nema šta tražiti račun.
Citiraj:
u svakoj opciji, poželjno je imati račun.
Naravno, to nitko ne spori.


Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
i mnogi imaju napomenu da jamstvo ne vrijedi bez računa.
Ne može trgovac imati nikakve napomene koje su iznad zakona.

Citiraj:
dakle dežurni moralisti panasonik, old igy...tvrde da račun ne treba nego jamstveni list. jeste li ikad išta tako reklamirali - bez računa?
Nemoj vrijeđati sa svojim glupim izjavama nekoga tko ti tumači zakone, zakon nije stvar morala nego crno na bijelo propis kojeg se svi moraju pridržavati.
Kad nešto kupuješ onda traži ovjeren jamstveni list i taj dokument je jedini koji ti treba prilikom reklamacije.
Ali svakako ne vidim ni gdje je problem priložiti račun, ali ovo je sve čisto sa zakonske strane gledišta.

panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:45   #7961
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
dakle, ti dobiješ ovjeren listić za IT gađete koji je onako priljepljen za kutiju??

DA - NE??

ili ti možda odeš osobno kod prodavača kad kupiš prek weba i tražiš da ti ovjeri taj listić?

i kako ćeš priložiti račun ako ti je prozvod zamjenjen novim i po HR zakonu imaš pravo na novo jamstvo, a račun je od XY mjeseca ranije?
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:51   #7962
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Ja kupujem kod trgovca kod kojeg uredno dobijem taj listić uvoznika ovjeren.
Na njega napiše datum kupnje, lupi svoj žig trgovine i potpis, a uvoznik je već ranije napisao trajanje jamstva i to je sve što mi treba.
Tvoje je pravo da to tražiš, ako ne žele ovjeriti onda traži drugu trgovinu.

Naravno da ne dobijem svugdje ovjereno jer se trgovci prave grbavi, ali da mi je to bitno za artikl koji kupujem onda bi svakako tražio.
panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2019., 20:57   #7963
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
aha.

ja ništa od IT opreme nisam dobio sa ovjerenim jamtvenim listom.
jer tih par stvari šta sam reklamirao tražili su račun, no kasnije nisam dobio novi jamstveni list. nikad.

s tim da - račun je samo 1 (fiskaliziran kod PU).
jamstveni list uglavnom nema serrijski broj pa se stoga može napisati XXX puta (svaki put novi datum) i ovjeriti. dali to ulazi u kakve prevare???
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 00:42   #7964
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
aha.

ja ništa od IT opreme nisam dobio sa ovjerenim jamtvenim listom.
jer tih par stvari šta sam reklamirao tražili su račun, no kasnije nisam dobio novi jamstveni list. nikad.

s tim da - račun je samo 1 (fiskaliziran kod PU).
jamstveni list uglavnom nema serrijski broj pa se stoga može napisati XXX puta (svaki put novi datum) i ovjeriti. dali to ulazi u kakve prevare???
Nije mi baš jasno što te muči.
Imaš račun sa S/N? Nemaš? Praktički nemaš nikakav dokaz da ti je oprema u jamstvu.
Jamstveni list? Svaki put traži da ti ga ovjere. Nisu? Traži opet.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 02:43   #7965
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Pitanje kad ste se vec dotakli tih jamstvenih listica. Kako su ti papiri cesto unutar pakiranja, npr. mobovi, sto radite kada kupite mob na daljinu? Dobijes racun, jasno, al te papirice nitko ne ispunjava osim mooozda kada kupis mob u operater centru i trgovac ti ga otvori, ubaci karticu i vjerojatno lupi kakav pecat.

Ovo sto je proslo kroz moje ruke, bilo kupljeno u trgovini ili webu, dobio bi samo racun. Jamstva iz kutije su bila prazna, kutije neotvorene.

Nezgodan trenutak je bio kupovina moba na abrakadabra gdje mi je jamstveni list trebao za protevto jamstvo - morao sam ih moliti da mi ga posalju i poslali mi ispunjen A4 list bez IMEI-a, kazu slobodno ga sami upisite.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 07:28   #7966
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Pitanje kad ste se vec dotakli tih jamstvenih listica. Kako su ti papiri cesto unutar pakiranja, npr. mobovi, sto radite kada kupite mob na daljinu? Dobijes racun, jasno, al te papirice nitko ne ispunjava osim mooozda kada kupis mob u operater centru i trgovac ti ga otvori, ubaci karticu i vjerojatno lupi kakav pecat.

Ovo sto je proslo kroz moje ruke, bilo kupljeno u trgovini ili webu, dobio bi samo racun. Jamstva iz kutije su bila prazna, kutije neotvorene.

Nezgodan trenutak je bio kupovina moba na abrakadabra gdje mi je jamstveni list trebao za protevto jamstvo - morao sam ih moliti da mi ga posalju i poslali mi ispunjen A4 list bez IMEI-a, kazu slobodno ga sami upisite.
Mob bi se prije slanja trebao otvoriti da se jamstvo ovjeri. Guess what, radio sam i to 😁

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 08:53   #7967
zalman1
Banned
 
zalman1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 623
Nema potrebe otvarati kutiju telefona niti podržavam takav način rada, ne mora biti ovjerena ona knjižica/warranty card koju isporučuje proizvođač, uvoznik/trgovac bi trebao na kutiju nalijepiti svoj jamstveni list koji se ovjerava, neki to i rade.

Neki nalijepe svoj jamstveni list ali ga ne ovjere, kao što sam nedavno ja imao slučaj.
Kupljen Samsung mobitel na mall.hr, kutija uredno plombirana (kako i treba biti), na kutiji zaljepljena pvc vrećica u kojoj se nalazi jamstveni list ali naravno da ga nisu ispunili.

Mislim ono, što ljepiš te papire na kutiju ako ih ne želiš ispuniti, specijalci.
zalman1 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 09:53   #7968
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,680
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije mi baš jasno što te muči.
Imaš račun sa S/N? Nemaš? Praktički nemaš nikakav dokaz da ti je oprema u jamstvu.
Jamstveni list? Svaki put traži da ti ga ovjere. Nisu? Traži opet.
pa to me zanima, ovdje svi govore "novi zamjenjen proizvod - novo jamstvo od datuma zamjene" al niko se ne referira na račun i dal je tako zaista i dobio. poglavito sa HDDima koji se šalju bog-te-pitaj gdje i dobiju novi natrag - a niko ne spominje ovjeren jamstveni list.

i dali to vrijedi u HR za sve ostale stvari (bijela tehnika, auto dijelovi,gađetarija...)

konkretno nemam svoj slučaj al smo tak u društvu se dotakli toga pa sam reko daću provjeirt na forumu sa ljudima koji znaju zakon u svako slovo i dal to radi u stvarom životu.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 10:30   #7969
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
pa to me zanima, ovdje svi govore "novi zamjenjen proizvod - novo jamstvo od datuma zamjene" al niko se ne referira na račun i dal je tako zaista i dobio. poglavito sa HDDima koji se šalju bog-te-pitaj gdje i dobiju novi natrag - a niko ne spominje ovjeren jamstveni list.

i dali to vrijedi u HR za sve ostale stvari (bijela tehnika, auto dijelovi,gađetarija...)

konkretno nemam svoj slučaj al smo tak u društvu se dotakli toga pa sam reko daću provjeirt na forumu sa ljudima koji znaju zakon u svako slovo i dal to radi u stvarom životu.
Prvo što moramo definirati je tko i kako daje jamstvo i na osnovu čega. Zakon o obveznim odnosima i Zakon o zaštiti potrošača su tu glavni elementi na koje se netko može pozivati.
Koliko se sjećam, ni ZOO ni ZoZP ne definiraju nikakav račun, dapače, jedino se pozivaju na jamstveni list (u nekim uvjetima), kod kojeg je jasno navedeno i to da je jamstvo definirano na bilo koji način prije prodaje (ukljuujući i npr. reklamno, usmeno it.), ali da mora biti i izdano u pismenom obliku na bilo koji trajni način ako kupac zatraži.
Račun je problematičan iz više razloga: prvi je taj da 90+% računa u sebi nema direktnu poveznicu s uređajem koji kupac kupuje (npr, u IT-u model / serijski broj), kupac ga ne mora niti ga je dužan ni imati ni čuvati iz više razloga (npr. poklon, već zamijenjen dio, itd.), nekad nije prenosiv i slično.
Jamstveni list je nešto što je standard već desetljećima, ja kad kupujem uvijek tražim ovjeru, dio trgovaca se buni ("pa ne treba vam, imate račun"), ali svejedno ovjere.
Kad je roba zamijenjena, mora postojati nekakav pismeni trag (servisni / radni nalog i slično) gdje opet mora biti navedeno što je i kako napravljeno. Ako je zamijenjen uređaj, ide novo jamstvo.
I da, vrijedi za sve.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 10:53   #7970
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor zalman1 Pregled postova
Mislim ono, što ljepiš te papire na kutiju ako ih ne želiš ispuniti, specijalci.
Možda moraju imati pripremljen garantni list nedajbože da uleti inspektor...
Stara garda ima stare navike.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Nije mi baš jasno što te muči.
Imaš račun sa S/N? Nemaš? Praktički nemaš nikakav dokaz da ti je oprema u jamstvu.
Jamstveni list? Svaki put traži da ti ga ovjere. Nisu? Traži opet.
Meni nije jasno kako u današnje vrijeme ne dobiješ račun sa S/N - zadnji put kad sam kupovao u HR, ionako prodavač skenira taj serijski broj pored bar koda prije nego mi ispostavi račun.

Naljepnice i papiri koji bi trebali biti garantni list su trebali prije bar 5 godina otići u ropotarnicu povijesti.

Dosad sve što sam kupovao na mojoj trenutnoj lokaciji (DE), na računu uredno stoji serijski broj, bez garantnih listova.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 11:01   #7971
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Meni nije jasno kako u današnje vrijeme ne dobiješ račun sa S/N - zadnji put kad sam kupovao u HR, ionako prodavač skenira taj serijski broj pored bar koda prije nego mi ispostavi račun.
S/N nije obavezni dio računa, zakonski gledano.
Na stranu što valjda 90% računa nije dovoljno trajno (termalni papir).

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Naljepnice i papiri koji bi trebali biti garantni list su trebali prije bar 5 godina otići u ropotarnicu povijesti.

Dosad sve što sam kupovao na mojoj trenutnoj lokaciji (DE), na računu uredno stoji serijski broj, bez garantnih listova.
lako za Njemačku, uvedi to u RH. Svaka država ima nešto svoje, sama ideja račun / serijski broj / jamstvo bi se mogla izvesti na n puta bolje načina, ali...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 11:17   #7972
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Na stranu što valjda 90% računa nije dovoljno trajno (termalni papir).
To je problem i ovdje, pogotovo ako se kupuje primjerice električni alat u lidlu. Moje rješenje je skenirati račun dok je još friški i staviti ga u kutiju, kutiju sačuvati. Onda ostane sačuvano
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 11:55   #7973
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
To je problem i ovdje, pogotovo ako se kupuje primjerice električni alat u lidlu. Moje rješenje je skenirati račun dok je još friški i staviti ga u kutiju, kutiju sačuvati. Onda ostane sačuvano
To i je problem dijelu ljudi. Pola ih izgubi račun u roku odmah, a valjda samo 1% kopira da ga dulje sačuva.
Ja još imam dokumentaciju opreme koju sam nabavio 90-ih, malo me nekad gledaju kao pacijenta, ali što ćeš...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 12:34   #7974
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Prvo što moramo definirati je tko i kako daje jamstvo i na osnovu čega. Zakon o obveznim odnosima i Zakon o zaštiti potrošača su tu glavni elementi na koje se netko može pozivati.
Koliko se sjećam, ni ZOO ni ZoZP ne definiraju nikakav račun, dapače, jedino se pozivaju na jamstveni list (u nekim uvjetima), kod kojeg je jasno navedeno i to da je jamstvo definirano na bilo koji način prije prodaje (ukljuujući i npr. reklamno, usmeno it.), ali da mora biti i izdano u pismenom obliku na bilo koji trajni način ako kupac zatraži.
Račun je problematičan iz više razloga: prvi je taj da 90+% računa u sebi nema direktnu poveznicu s uređajem koji kupac kupuje (npr, u IT-u model / serijski broj), kupac ga ne mora niti ga je dužan ni imati ni čuvati iz više razloga (npr. poklon, već zamijenjen dio, itd.), nekad nije prenosiv i slično.
Jamstveni list je nešto što je standard već desetljećima, ja kad kupujem uvijek tražim ovjeru, dio trgovaca se buni ("pa ne treba vam, imate račun"), ali svejedno ovjere.
Kad je roba zamijenjena, mora postojati nekakav pismeni trag (servisni / radni nalog i slično) gdje opet mora biti navedeno što je i kako napravljeno. Ako je zamijenjen uređaj, ide novo jamstvo.
I da, vrijedi za sve.

baš zbog toga te trgovac može tražiti dokaz kupnje ukoliko reklamiraš proizvod u trgovini i ako je takav interni propis, i čak tu nema nikakvog prekršaja.
velika većina će te tražiti i potencijalno odbiti ukoliko ga nemaš (ili predložiti druge opcije) jer nemaš dokaz kupnje.

Nije stvar u konačnici u tom famoznom komadu papira, nego da ti kao kupac trebaš imati nekakav dokaz da je stvar kupljena određenog datuma kod trgovca kod kojeg reklamiraš.

sve ostalo se da riješiti, aposlutno sve, to vam garantiram... *


ne razumijem što je tu sporno nekima?
kupio bih gorenje vešmašinu u emmezeti, i kad mi rikne, galamio bi u pevecu da ja ne trebam račun prilikom ostvarivanja jamstva, i da sam kod njih uzeo...
p.s. doživio ne jedamput di ljudi zaborave ili "zaborave" gdje su kupili proizvod, a nemaju račun.
zato je bitno "forsirati" trgovca da vam uredno ispuni jamstveni list ukoliko ga artikl ima!



*jest da je IT i generalno elektronika specifičnija jer za nju treba jamstveni, dok npr. za cipele ne dobiješ jamstveni, al su generalno pravila ista.*


davatelju jamstva ili servisu je račun manje bitan ali i on kupca (ili trgovca) ima pravo tražiti račun na uvid uz ovjereni jamsteni, kako bi se uvjerio da je proizvod reklamiran u propisanom datumskom roku, te da se i jamstveni podudara sa računom.
tu kao kupci imamo pravo odbiti dati račun na uvid, ukoliko je jamstveni uredno popunjen.

generalno račun sadrži naziv proizvoda te možda kakvu dodatnu informaciju te je to dovoljna poveznica za ostvarivanje jamstva. (na stranu moguće manipulacije sa računima u bilokavom obliku)
još nisam vidio račun da nema nikakve veze sa kupljenim artiklom, ali čak i ako se takvo nešto dogodi, trgovac internom pretragom utvrđuje valjanost
artikla u sustavu vođenja robe, možda npr. naziv artikla je predugačak za račune tiskane na manjim formatima od A4 (tipa standardni maloprodajni račun na termo papiru).


to što je u 'rvackoj nedođiji sve sustavno loše, a dobar dio potrošača ne razumije/krivo tumači svoja prava i ne čuva račune i/ili jamstvene, jest drugi par opanaka.
onaj trenutak kada se budu povezali s/n brojevi sa računima, tada će svima biti lakše, neovisno o postojanju računa.


@destrojer
iako ti skeniranje računa pomaže da sačuvaš podatke o vremenu kupnje i artiklu, vrlo vjerojatno ti većina trgovaca neće uvažiti takvu kopiju računa prilikom reklamacije, ali ćeš im barem olakšati da ti naprave valjani izvod kako bi ostvario svoja prava. naravno, sve to ovisi od trgovca do trgovca.
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.

Zadnje izmijenjeno od: BSA<AK-47>. 25.01.2019. u 12:42.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 12:43   #7975
fishkal
Premium
Moj komp
 
fishkal's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor BSA Pregled postova
Nije stvar u konačnici u tom famoznom komadu papira, nego da ti kao kupac trebaš imati nekakav dokaz da je stvar kupljena određenog datuma kod trgovca kod kojeg reklamiraš.
Ispunjen jamstveni list sa datumom i pečatom ti daje upravo to. I time dosta ovog opširnog teksta koji si pisao pada u vodu.
__________________
Gledam, čitam, kad ne znam pitam!
fishkal je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 12:53   #7976
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
Citiraj:
Autor fishkal Pregled postova
Ispunjen jamstveni list sa datumom i pečatom ti daje upravo to. I time dosta ovog opširnog teksta koji si pisao pada u vodu.

jep, to sam i naveo, ukoliko se radi o artiklu uz koji dolazi jamstveni*, i na njemu ima išta više osim potpisa trgovca i pečata (standardna praksa),
u protivnom ti i dalje nedostaje datum, koji ti je na računu



no, kako vidimo u praksi, to ne funkcionira baš tako.
nit kupci čuvaju račune, niti se obje strane (kupac i trgovac) potrude osigurati da je sva popratna dokumentacija uredno ispunjena.




*znam da tu poglavitno govorimo o it opremi :P

ali nije na odmet znati da u kontekstu cipela ili sobne lampe i slične potrošačke robe, RAČUN ti i jest svojevrsni JAMSTVENI LIST, te si u milosti trgovca u tom slučaju.
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.

Zadnje izmijenjeno od: BSA<AK-47>. 25.01.2019. u 13:08.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 13:07   #7977
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor BSA Pregled postova
jep, to sam i naveo, ukoliko se radi o artiklu uz koji dolazi jamstveni i na njemu ima išta više osim potpisa trgovca i pečata (standardna praksa),
u protivnom ti i dalje nedostaje datum, koji ti je na računu
Pa na jamstvenom piše među ostalim i datum.
iliti, jamstveni je u praksi najčešće jedini papir koji potvrđuje sve - tko je trgovac, tko je nosilac jamstva, koji su uvjeti jamstva, za koju točno robu, otkad jamstvo vrijedi.

Citiraj:
Autor BSA Pregled postova
no, kako vidimo u praksi, to ne funkcionira baš tako.
nit kupci čuvaju račune, niti se obje strane (kupac i trgovac) potrude osigurati da je sva dokumentacija uredno ispunjena.
Greška kupca je greška kupca. Hoće li netko biti odgovoran i čuvati nešto pet godina, to je na njemu.
Na trgovcu je da ispuni obveze u samom startu. A jedna od obveza je i jamstveni list, ako postoji.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 13:31   #7978
BSA<AK-47>
Napokon dočekao DNF :)
Moj komp
 
BSA<AK-47>'s Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,453
@Iggy,

ako se ne varam, ne mora nužno biti datum, trgovac je DUŽAN potpisom i pečatom ovjeriti jamstveni ali ne i upisati datum....



naravno, obaveza trgovca je da te uputi u sve i ispuni obaveze maksimalno koliko može, i dio krivnje je njegov na kraju krajeva.
No propusti se neminovno događaju.



ali nebi mi ni vjerovao koliko kupaca kupi artikl, i sa kase samo produži van iz dućana (iako mu blagajnica kaže da ode do info pulta ovjeriti garanciju na proizvod!)

Naravno, čovjek nije bio dužan doć ovjerit garanciju, ali nam se onda vrati za par dana i jebe kolegicama majku jer mu nije ovjerena garancija...


više aludiram na neki common sense kod kolega sa foruma, jer nije sve baš tako crno bijelo, bar do trenutka dok se zakoni ili odredbe ne promijene tako da kupac bude maksimalno zaštićen.....

no i onda će biti tuduma koji će gubiti račune/jamstvene listove, ali će vikati na trgovce da se ne poštuju njegova prava
__________________
I dont know you. I dont know what you want. If you leave, that will be the end. I wont look for you, I wont pursue you. But if you dont, I will look for you, I will find you and I will ignore you.

Zadnje izmijenjeno od: BSA<AK-47>. 25.01.2019. u 13:46.
BSA<AK-47> je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 16:07   #7979
panasonic
Banned
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: EU
Postovi: 1,215
Citiraj:
Autor BSA Pregled postova
ako se ne varam, ne mora nužno biti datum, trgovac je DUŽAN potpisom i pečatom ovjeriti jamstveni ali ne i upisati datum....
A odakle ti sad to?
Ako se ispunjuje jamstvo onda se ispisuju svi bitni podaci pa tako i datum kupnje.

panasonic je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2019., 16:35   #7980
KrpaZG
Brazilian Jiu-Jitsu
 
KrpaZG's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Munich
Postovi: 240
Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
dakle, primjer - krepa HDD.
pošeljem trgovcu račun i onaj samoljepiv neispunjen list (obično zaljepljen na antistatik vrečku)
dobijem novi HDD. u onoj antistatik vrečki...sa bjanko jamsvenim listom. eventualno stari račun.

dakle, jamstveni list neispunjem i stari račun. ko će mi ovjerit taj bjanko list? ko će ga priznat?
ja NIKAD nisam dobio nijedan IT prozivod sa popunjenim jamstvom. samo račun.
Evo ti moj primjer, radio sam u Mikronisu u tech support/servis i neki dan sam se vratio kolegama na RMA. Toshiba P300 1tb mi riknula. Ostavljeno kod njih, nakon 2 dana sam pokupio novi HDD. Novo jamstvo mi ide na novi HDD, dokaz je radni nalog/primka/otpremnica iz Mikronisa.

Gdje god da ideš na RMA, moraju ti dati nekakav papir da su ti zamjenili uređaj na rekalamciji? Nekakav papirnati trag mora biti...
__________________
1,2,3,4 ......
KrpaZG je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na