Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.10.2009., 11:39   #1
Beeman
Premium
Moj komp
 
Beeman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Kako napraviti propuh?

Pozdrav svima!

Kupio sam novu MB MB Intel DP45SG, pao je i novi porc Q8200 treba to adekvatnije hladiti!

Kučište je neko no name (midi), koje sam morao čak malo modificirati da bi stalo napajanje Corsair VX 450 Watt. to napajanje mi trenutno jedino baca zrak van.
Kako najbolje složiti propuh kroz kučište?
Uzeo sam jedan 120mm vent u linksu i potenciometar za ventilator Scythe kaze Q 3.5 ( http://www.links.hr/index.php?option...kl=050.912.096 ) s time mislim složit hlađenje. možda još jedan vent kasnije dodam.
Dal da mi taj vent vuče zrak van ili da da upuhuje?
mislim s vremenom kupiti neko bolje kučište i još jedan vent i složiti pravi propuh!


P.S. stavim sliku kočišta kad dođem doma
Beeman je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2009., 11:59   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,338
Prednji vent mora uvlačiti zrak u kućište, a zadnji/gornji ga mora izbacivati iz kućišta. Na svakom ventu imaš strelicama označen smjer vrtnje i smjer kretanja zraka tako da ih lako možeš našimati u skladu sa svojim potrebama.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.10.2009., 13:23   #3
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Ako imaš samo jedan, OBAVEZNO ga stavi da ispuhuje zrak na stražnjem dijelu, ispod napajanja. Tamo se zbog CPU-a i VRM-ova na matičnoj ploči generira dosta toplog zraka i to ti je prioritet za hlađenje kompa!

Bez slike je teško reći što dalje, korisnost prednjeg upuha je dvojbena (kad imaš ispuh, podtlak svejedno potegne zrak izvana). Upuh je dobar kad je ciljan na komponentu (npr. na grafičku ili procesor, kad stoji na bočnoj stranici). Iako bi upuh sprijeda trebao stvoriti zračni tunel kombiniran s ispuhom straga, obično je toliko daleko i blokiraju ga razne stvari (npr. HDD cage) da vrlo malo zraka zapravo dođe do komponenti koje se griju.

Ako ne možeš bočno (zbog starog kućišta), preporučio bih ti da slijedeći 120mm vent fiksiraš ili nekako objesiš na kraj 5.25" cagea, da puše prema procesoru (znači da bude na sredini kućišta, a ne na prednjoj masci). Tako ćeš mu skratiti put i mogao bi imati nekakav efekt na područje oko područja procesora.

P.S. Ako kupuješ novo kućište, pogledaj s kojim ventovima dolaze po defaultu (npr. popularni CM 690 dolazi sa tri 120mm venta ok kvalitete, tako da uz potenciometar nema velikog smisla kupovati ekstra ventove).
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2009., 16:13   #4
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2009., 17:08   #5
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
da ne otvaram novu temu, pitati ću ovdje, može se pitanje nadovezati.

Koliko je pametno (ako je uopće pametno) imati otvorene bočne stranice kućišta?
Ja imam 1 vent koji upuhuje zrak na početku, vent na procu i napajanje koje je isto jedino koje izbacuje zrak vani trenutno.

Otvorena mi je jedna strana kućišta, dok drugu nikad ne zatvaram (a iskreno, ni ne znam gdje se nalazi druga ploča).
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 06.10.2009., 23:11   #6
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Kod dobrih kućišta je moguće složiti airflow tako da su temperature manje sa zatvorenim kućištem. Inače, temperature su obično bolje sa otvorenom.

Glavni ti je problem prašina i buka, ovisi o tebi koliko ti to smeta... Negdje sam čitao da previše prašine može izazvati kratki spoj, mada mi se to čini malo nebulozno.
Jackson je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2009., 13:33   #7
d4rk_ch1ld
Premium
Moj komp
 
d4rk_ch1ld's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Krapinske Toplice
Postovi: 695
Glavni ti je problem prašina i buka, ovisi o tebi koliko ti to smeta... Negdje sam čitao da previše prašine može izazvati kratki spoj, mada mi se to čini malo nebulozno.[/quote]

Neki dan sam čistio svoje napajanje nakon više od 3 godine. Majko božja pcb i elementi se nisu uopće vidjeli a prašina unutra se praktički ko u neku spužvu pretvorila, ko da ju je netko unutra naštopal. Moja prašina onda očito nije vodljiva .
d4rk_ch1ld je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2009., 15:48   #8
bego2
Banned
Moj komp
 
bego2's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 2,724
prašina vodi elektricitet ali on je bezopasan za komponente...sem ak nije kojih 1-2kw
bego2 je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2009., 10:40   #9
Beeman
Premium
Moj komp
 
Beeman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
evo slika kučište možda će sada biti jasnije.

mislio sam stavit dole vent da puše po grafičkoj i matičnoj pa prema napajanju

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 09.10.2009. u 11:21. Razlog: Slike u thumb!
Beeman je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2009., 10:59   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
zapali ovaj kejs ti je moj savjet... loša je to osnova za bilo šta + složeno je nutra kriminalno, što ne doprinosi dobrom hlađenju.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.10.2009., 10:59   #11
P_KAMENi
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 232
ma ima to potencijala, samo treba radit...



mogu reci da imam slicno kuciste

ja sam sebi propuh slozio na nacin da sam digao dvd skroz gore, na zadnju stranicu stavio 2 8cm venta, a ispod cda uglavio 12cm vent i ispred njega stavio mrezicu. kablove sam maksimalno ocistio i pricvrstio za bokove, gdje god sam mogao, tako da ostane cisti put do proca.
ovaj 12cm se vrti na 5v, zadnja 2 na 7v. bocna stranica mi ima predvideno mjesto za vent "iznad" procesora i dolje kod graficke za dobavu hladnog zraka za nju. ovu gornju rupu kod proca sam zatvorio tako da je ostala samo donja radi GPU.

na cpu imam arctic cooling freezer 64 pro pwm koji takoder puse prema zadnjoj stranici.
instalacijom prednjeg venta sam smanjio temperaturu na procu i unutar kucista za par stupnjeva i smanjio brzinu vrtnje cpu venta

daj sliku kak tvoja bocna stranica izgleda
__________________
Stari se...
P_KAMENi je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2009., 11:01   #12
Beeman
Premium
Moj komp
 
Beeman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 91
Citiraj:
Autor Beeman Pregled postova
mislim s vremenom kupiti neko bolje kučište i još jedan vent i složiti pravi propuh!
ako mi pošalješ bolje kučište zapalim ga i posnimim kako gori pa stavim u topic! do tada je ovo najbolje kaj imam
Beeman je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2009., 11:19   #13
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma možeš ti izvuć od ovoga, ali onda treba ubodna, pa dremel pa ovo, pa ono... ako nemaš alat onda nemreš ništa.

na kraju balade zemeš nekaj tipa malog šarkoon rebela za kolko već je, pošto je sav izbušen ni ne treba ti neki vent, a opet kad ćeš uzet jaču konfu onda možeš ga nakrkat sa ventovima.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.10.2009., 11:32   #14
Jackson
Guest
Moj komp
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 648
Citiraj:
Autor P_KAMENi Pregled postova
bocna stranica mi ima predvideno mjesto za vent "iznad" procesora i dolje kod graficke za dobavu hladnog zraka za nju.
Ja imam isto kućište na starom kompu i ima masivnu stranicu, bez bočnih rupa...

Citiraj:
ovu gornju rupu kod proca sam zatvorio tako da je ostala samo donja radi GPU.
Možda je bolja ideja samo nabiti mrežicu na nju bez venta, ipak se može dosta zraka potegnuti kroz nju, osobito kad imaš top-down cooler.

Osobito zato što je prednja stranica dosta masivna, pa zrak slabo ulazi.

Inače, kućište je dosta loše, a eto... Ovaj setup kao P_KAMENi i jest najbolji za njega.
Jackson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na