Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD Radeon
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.05.2019., 11:17   #91
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
AMD je bacio sve karte na konzole kada je gaming u pitanju. Na tom tržištu imaju zagarantiranih 100+ miliona prodanih primjeraka i to samo na jednoj konzolaškoj platformi.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 16:40   #92
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Konzole pogotovo trebaju efikasnije proizvode. A AMD-u cak ni 7nm i nova arhitektura ne pomazu da se uopce priblize nvidiji. 180W TDP je previse ako ce performanse biti oko 2070. S tim TDP-om bi trebali prebaciti RTX 2080.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2019., 16:52   #93
great9
Premium
 
Datum registracije: Dec 2012
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 187
slažem se.
i ova "nova" ahitektura, RDNA, im je shit. sa 7nm prednosti oni još uvijek nemogu konkurirati watt vs watt. em guraju compute gpu čipove u gaming, em guraju skupi i nedobavljivi hbm2.
great9 je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 16:55   #94
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Bit će dovoljno efikasne da ih nije problem ohladiti, u konzolama nemaju direktnu konkurenciju i nema direktnih usporedbi pa nisu prisiljeni ganjati neke klokove. Snage neće faliti jer developeri iskoriste svaki tranzistor...HD 5850 u ps4 slimu još uvijek radi grafička čuda, di neće novija arhitektura.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 17:42   #95
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Bit će dovoljno efikasne da ih nije problem ohladiti, u konzolama nemaju direktnu konkurenciju i nema direktnih usporedbi pa nisu prisiljeni ganjati neke klokove. Snage neće faliti jer developeri iskoriste svaki tranzistor...HD 5850 u ps4 slimu još uvijek radi grafička čuda, di neće novija arhitektura.
PS4 je ~ HD7850

Doduše efikasost im nikad nije bila loša na malim voltažama, kad se diže onda efikasnost sve više opada, što se naročito vidi u najjačim dedicated gpu sa stock postavkama

Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Konzole pogotovo trebaju efikasnije proizvode. A AMD-u cak ni 7nm i nova arhitektura ne pomazu da se uopce priblize nvidiji. 180W TDP je previse ako ce performanse biti oko 2070. S tim TDP-om bi trebali prebaciti RTX 2080.
Istina. Jbte pa gtx 1080 je slične snage, iz 2016 godine je, na 16nm i 180w tdp... Znači 7nm i nova MAKRO arhitektura im treba da bi konkurali 3 god. staroj gpu...

Davno sam rekao da će se na 7nm borit sa nvidijom na 12/16nm po efikasnosti.

Čak je pitanje kolika će biti potrošnja

Citiraj:
AMD will launch two Radeon RX 5700 models differentiated by their typical board power (TBP) of*225W*and*180W. The RX 5700 will be AMD’s first cards based on Navi, utilizing 7nm RDNA architecture. The die of the GPU itself*is estimated*to be around 275 mm2
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 17:49   #96
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Gledajte to na drugi način. Efikasnost nije problem, vec eventualno performanse. Vec se pokazalo npr da vega je vrlo efikasna, ali to nestaje u high endu gdje krivulja eksponencijalno bjezi. A s obzirom na sve sto je mladenxy vec rekao, ubiti nema problema
Tj. Nova konzola ce biti daleko jaca i po pitanju GPU i po pitanju CPU, od prosle, i to vjerojatno ajmo reci uz istu potrošnju.

To sto konkurencija nudi u PC svijetu, njih očito ne dira. Postoje očito vazniji argumenti od dodatne konjske snage koju vi gledate.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 17:51   #97
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
PS4 je ~ HD7850
Ma znam, krivo sam napisao Ali poanta je ista.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 18:30   #98
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sreća kod novih konzola je što će imati najjači cpu ikad (naravno i u kontekstu svoga vremena). Jer dosad nisu bili "ništa posebno" ni u vrijeme izlaska.

Trenutne konzole su cpu bottleneckane do bola. Zato i forsiraju 4K rezolucije u ovim "pro" i "x" verzijama, jer gpu hedrooma ima, dok cpu koči sve živo. Digital foundry je napravio neku simulaciju one AMD kineske konzole sa R5 1400 i ona je sa manje "gpu mesa" od xbox one x imala oko duplo veći fps (+/-), pogotovo minimume, sa manje gpu teraflopsa. Next gen će imati još znatno jači cpu (8c16t zen2) i sigurno dosta jaču gpu, čak i da Navi ne ispadne nešto posebno jer će sa 7nm dobiti dosta die area. Tako da će konzole biti brutalne, još kad se uzme u obzir da iz njih izvuku sve do zadnjeg atoma... Kaže mi frend jučer - jbte ako će konzole imati 8c16t - moram hvatati taj 12 core ryzen za desktop, jer moraš imati headrooma naspram konzol specsa, jer pc uvijek ima nekog overheada

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 30.05.2019. u 18:39.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 19:13   #99
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Da, jaš ak je istina da ima 24 gb brzog rama kojeg će naravno koristiti kao vram, jao si ga nama sa portovima
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 19:22   #100
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Samo računaj da je kod konzola unificirani ram (zajednički sistemski i od gpu), pa na to gledaj kao 16gb radne i 8 video memrije, eventualno 12gb + 12gb radi 4K i sl.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.05.2019., 19:23   #101
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Jasno, samo bile su glasine da dev kitovi imaju 32 gb rama
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 30.05.2019., 21:51   #102
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Samo računaj da je kod konzola unificirani ram (zajednički sistemski i od gpu), pa na to gledaj kao 16gb radne i 8 video memrije, eventualno 12gb + 12gb radi 4K i sl.
Ako je situacija kao kod 2200g, nebitno.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 11:01   #103
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Cool

AMD Radeon RX 5000 With Navi GPUs A Hybrid of RDNA & GCN Chip Architecture – Pure RDNA Based ‘Navi 20’ GPU Coming in 2020

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Zato vjerojatno i oprečni leakovi dali je GCN ili nije, vjerojatno je nešto na pola puta. No dobro je, bitno da se drma nešto novo
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2019., 19:58   #104
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 01:32   #105
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
GCN ISA i Navi arhitektura - tako bi nekako bilo tocnije za reci. Ne vjerujem da ce AMD uskoro "napustiti" GCN, samo ce raditi nove arhitekture koje su temeljene na GCN ISA.
GCN je AMD-u nesto kao x86 za CPU, a Polaris/Vega/Navi su ekvivalent Bulldozer/Excavator/Zen.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 01:48   #106
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
GCN ISA i Navi arhitektura - tako bi nekako bilo tocnije za reci. Ne vjerujem da ce AMD uskoro "napustiti" GCN, samo ce raditi nove arhitekture koje su temeljene na GCN ISA.
GCN je AMD-u nesto kao x86 za CPU, a Polaris/Vega/Navi su ekvivalent Bulldozer/Excavator/Zen.
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 03:21   #107
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
GCN ISA i Navi arhitektura - tako bi nekako bilo tocnije za reci. Ne vjerujem da ce AMD uskoro "napustiti" GCN, samo ce raditi nove arhitekture koje su temeljene na GCN ISA.
GCN je AMD-u nesto kao x86 za CPU, a Polaris/Vega/Navi su ekvivalent Bulldozer/Excavator/Zen.
Točno tako.
To direktno potvrđuje i AMD-ov inženjer:
https://www.phoronix.com/forums/foru...-5-3-mesa-19-2
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 09:55   #108
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Nek je zovu kako hoće, na kraju krajeva sudi im se po samim karakteristikama - performanse, potrošnja, cijena, konkretni cooleri itd.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 11:10   #109
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Zanimljivo. AMD gleda na GCN kao ISA-u, ne kao mikroarhitekturu.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 13:27   #110
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Zanimljivo. AMD gleda na GCN kao ISA-u, ne kao mikroarhitekturu.
GCN je ISA i mikroarhitektura.
https://en.wikipedia.org/wiki/Graphi...ext#Iterations

Vega bi trebala biti zadnja GCN mikroarhitektura (za desktop gaming segment).
Navi će biti GCN ISA i RDNA uArch.

Madboy je napisao odličnu analogiju.
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
GCN ISA i Navi arhitektura - tako bi nekako bilo tocnije za reci. Ne vjerujem da ce AMD uskoro "napustiti" GCN, samo ce raditi nove arhitekture koje su temeljene na GCN ISA.
GCN je AMD-u nesto kao x86 za CPU, a Polaris/Vega/Navi su ekvivalent Bulldozer/Excavator/Zen.
S napomenom da AMD zapravo ima AMD64 x86 kompatibilne instrukcije. Ali ima već neko vrijeme da se isključivo bavim softverom pa sam zaboravio sve detalje

Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Nek je zovu kako hoće, na kraju krajeva sudi im se po samim karakteristikama - performanse, potrošnja, cijena, konkretni cooleri itd.
Točno tako.
S tim da ljudi bez razloga pljuju GCN. To je izvrsna mikroarhitektura koja je još uvijek relevantna u datacenter scenarijima.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 14:36   #111
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zapravo GCN bi trebao biti MAKROarhitektura - a ovo - hawaii, fiji, vega, polaris itd. - mikroarhitektura unutar te GCN familije odnosno makroarhitekture

Kao kod procesora - intel core - makro, a sandy, ivy...skylake - mikroarhitektura. Odnosno zen makro - summit ridge, raven ridge, pinnacle ridge, matisse - mikro

Ovo za GCN kao da je instruction set mi nema smisla, zvuči kao hvatanje za slamku i izgovor što će 100 godina vući jedan te isti makro, uz modificiranje. Odnosno rekli su da RDNA novi makro...

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 02.06.2019. u 14:42.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 18:12   #112
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Zapravo GCN bi trebao biti MAKROarhitektura - a ovo - hawaii, fiji, vega, polaris itd. - mikroarhitektura unutar te GCN familije odnosno makroarhitekture

Kao kod procesora - intel core - makro, a sandy, ivy...skylake - mikroarhitektura. Odnosno zen makro - summit ridge, raven ridge, pinnacle ridge, matisse - mikro

Ovo za GCN kao da je instruction set mi nema smisla, zvuči kao hvatanje za slamku i izgovor što će 100 godina vući jedan te isti makro, uz modificiranje. Odnosno rekli su da RDNA novi makro...
Ne postoji makroarhitektura, samo mikro:
https://en.wikipedia.org/wiki/Microarchitecture

Zen je bio nova mikroarch s obzirom na Bulldozer, Intel već generacijama vrti iteracije iste mikroarch.

Ako na keynoteu kažu da je nova arhitektura, onda je. AMD je američka kompanija i bilo kakva neistinita informacija te vrste je laganje investitorima i vrlo lagano podložna velikim tužbama

Tako da čisto sumnjam da su rekli da je nova arch, a da je to rebrandirani GCN ili štoveć.
Po glasinama sam bio uvjeren da nisu ništa mijenjali za Navi što se tiče arch pa sam ostao ugodno iznenađen, ali to govori koliko ljudi po internetu spekuliraju bezveze i lažu da imaju dobre izvore.
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 19:32   #113
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Spominjalo se u medijima kao nova macroarhitektura (u kontekstu "familije" proizvoda)

Citiraj:
The new series will be based on NAVI. Which is the beginning for RDNA macroarchitecture. Instead of sticking to RX 600 naming, AMD chose to add a zero instead. The Radeon RX 5000 series is basically to commemorate 50 years of AMD.
https://videocardz.com/80769/amd-ann...a-architecture

Ako je bulldozer micro i zen micro, što su onda bulldozeru - vishera, kaveri, carizzo, odnosno kod zena summit rigde, pinnacle ridge, matisse...


Citiraj:
  • Macroarchitecture - the "visible" parts, the contract between hardware and software. For example, branch instructions.
  • Microarchitecture - the "invisible" parts, the implementation strategy which affects performance but not semantics. For example, branch prediction.
No nebitno, kako god da se već odluči prezentirati - to je marketing. Uglavnom očekuju se veće promjene nego kao kod hawaii-fiji-polaris-vega iteracija...
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 19:48   #114
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,750
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ako je bulldozer micro i zen micro, što su onda bulldozeru - vishera, kaveri, carizzo, odnosno kod zena summit rigde, pinnacle ridge, matisse...
Kodna imena za CPU generacije bazirane na istoj mikroarhitekturi.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.06.2019., 23:32   #115
messiah
aka Mithrandir
Moj komp
 
messiah's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 449
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Spominjalo se u medijima kao nova macroarhitektura (u kontekstu "familije" proizvoda)

https://videocardz.com/80769/amd-ann...a-architecture
Ima već X godina da sam završio faks, i uvijek sam više vukao na softver nego hardver stranu, ali ako se dobro sjećam tako nešto stvarno ne postoji, bez obzira što neki mediji kažu

Postoji ISA (instruction set) i uArch (implementacija ISA-e). Možeš imati više raznih uArch koji implementiraju istu ISU:
1. Bulldozer i Zen su implementacija x86 (AMD64) ISA-e (nije potpuno ista ISA, ali konceptualno je). Složit ćemo se da su Bulldozer i Zen ipak različite
arch
2. Vega i Navi su implementacija GCN ISA-e. RDNA bi trebala biti nova uArch.

Ono malo što znam je da GCN uArch ima ograničenje od 4 shader engina što je neefikasno pri većem broju compute unita.
Primjer:
1. RX 570 ima 32 CU (8 po shader enginu)
2. RX 580/590 imaju 36 CU (9 po SE)
3. Vega 56 (14 po SE)
4. Vega 64 (16 po SE)

Sve iznad 56 compute unita je već neizbalansirana arhitektura gdje je jedan shader engine zadužen za previše compute unita, tj. možda je bolje reći neizbalansiran za gaming scenarije jer ta arhitektura je i dalje odlična za compute/scientific scenarije.

Iskreno se nadam da su Navijem uspjeli zaobići ovo ograničenje jer to znači da bi mogli staviti više compute unita koji bi onda bili efikasni i mogli konkurirati nVidiji u high-endu.

Krajem ove godine se vjerojatno prebacujem na development igara, pa ću možda i naučiti malo više o hardveru
messiah je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2019., 01:40   #116
Tajl3r
Dobro je sve.
Moj komp
 
Tajl3r's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2012
Lokacija: 00001
Postovi: 2,151
Covik objasnio.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Tajl3r je offline   Reply With Quote
Staro 09.06.2019., 19:43   #117
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
AMD Radeon RX 5700 XT Specs


Malo bezvezna naming shema, samo jedna 0 ju razlikuje od RX 570
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 18:45   #118
Amepshi
Premium
Moj komp
 
Amepshi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 738
Videocardz ima službeni slajd s performansama 5700XT. Fajt sa 2070?
Amepshi je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 19:04   #119
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Yup, ta priča je od početka (još dok nije bilo RTX 2070, nego gtx 1080 kao ekvivalent).

Mene konretno zanima neki slabiji model i cijene.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2019., 19:18   #120
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Videocardz ima službeni slajd s performansama 5700XT. Fajt sa 2070?
A 2070 je jača od 1080? Tako da ako je ovo imalo točno, ne bude to loše. Samo je pitanje cijena. Ako bude 3000, bude dobro.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Brko je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na