Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2017., 10:29   #61
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Ušteđevina..
O koliko se love radi ako se smije znati?
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2017., 11:22   #62
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Za to bi izdvojio 10k...
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.03.2017., 11:26   #63
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
10k za otvaranje servisa i trgovine? :S Uff..zaboravi na to

Ako imaš 10k, moj savjet ti je ovako:

1. nastavi raditi gdje radiš
2. otvori paušalni obrt za izradu web stranica i servis te radi od doma
3. kupi jedan rig za rudarenje, za cc 10k složiš rig sa 5 grafi koje ti daju oko 800kn/mj. čistog

I to je to Drugo zaboravi sa 10k uloga...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2017., 12:13   #64
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Citiraj:
Autor FRipper Pregled postova
10k za otvaranje servisa i trgovine? :S Uff..zaboravi na to

Ako imaš 10k, moj savjet ti je ovako:

1. nastavi raditi gdje radiš
2. otvori paušalni obrt za izradu web stranica i servis te radi od doma
3. kupi jedan rig za rudarenje, za cc 10k složiš rig sa 5 grafi koje ti daju oko 800kn/mj. čistog

I to je to Drugo zaboravi sa 10k uloga...
Ne mogu raditi popravke i servis i za to davati račune...nemam kvalifikacije za to..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2017., 12:23   #65
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
10 soma je ništa...
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2017., 12:27   #66
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Nikak na zelenu granu..a koja je shema onda recimo da otvorim paušalni obrt ili šta već sa servisom..jer zadnje kaj imam je sistemski i mrežni admin..a ne vjerujem baš da sa tim mogu dobiti nkd 90...oni di su popravci..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2017., 13:19   #67
reiben101
Registered User
Moj komp
 
reiben101's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: EU
Postovi: 59
Mislim da ti je najbolje da pođeš u ured za gospodarstvo, pokažeš im koju stručnu spremu imaš i što bi htio registrirat pa vidi što ti kažu.

Vezano za onu mjeru za samozapošljavanje (35.000,00 kn) dosad ti je bilo da ne smiješ registrirat obrt/tvrtku prije nego što podneseš zahtjev za tom mjerom.
reiben101 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2017., 08:19   #68
FRipper
MiningMod
Moj komp
 
FRipper's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 8,682
Koliko sam vidio, taj poticaj za samozapošljavanje moraš biti bar 6 mj. na burzi...
FRipper je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2017., 08:51   #69
reiben101
Registered User
Moj komp
 
reiben101's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: EU
Postovi: 59
Dosad nije bilo propisano koliko dugo moraš biti prijavljen, a koliko vidim ništa se nije mijenjalo po tom pitanju.
reiben101 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2017., 09:18   #70
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Ah ti poticaji..ne zamaram se previše njima....nek ne znam uopće kaj sad, i kak...
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.03.2017., 18:13   #71
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Ah ti poticaji..ne zamaram se previše njima....nek ne znam uopće kaj sad, i kak...
Trebao bi se zamarati sa njima. Prije par godina bila je dobra akcija "do 29 godina", plaćaš manje ili uopće ne plaćaš zdrastveno/mirovinsko. Nije loša stvar ako imaš kojeg mlađeg radnika. Znam da je ekipa dobivala dosta para za softver, ja sam prije cca 7g dobio bio 10.000,00 za računalo za rad.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2017., 20:59   #72
Mr.Black
Premium
 
Mr.Black's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: -
Postovi: 1,679
Iskreno malo sam zbunjen..dobio sam 20 odgovora da ne ulazim u takve pothvate, sad smo već na temi poticaja..
Mr.Black je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2017., 22:07   #73
X-Plosiv
Premium
Moj komp
 
X-Plosiv's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Pula
Postovi: 1,803
Pa ako već ideš u to, da ti barem pokušamo malo pomoći.
X-Plosiv je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2017., 11:59   #74
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Pozdrav,

ne bi htio otimati temu, ali da opet ne otvaram novu..
Susjed (jako dobar prijatelj, kad bolje razmislim, znam ga najduže u životu osim familije), zaposlen je i ima priliku (ideju) za posao - radi se o usluzi. Ili da budem precizniji koliko mogu, radi se o kupnji i ugradnji specifične vrste hardvera (ovo je nužno zlo) i održavanje istog (e tu se on vidi).
ZA sada, posla nema toliko, da se isplati full time raditi samo na tome, pa bi on (ako može):
- ostao zaposlen tu gdje je (sadašnja firma i budući posao nemaju nikakvih dodirnih točaka)
- otvorio jdoo (može li na kućnoj adresi?). Možda i ne može, radi MTU?
- budući da je već zaposlen, koji su nameti (u smislu poreza,prireza i doprinosa) u "novoj firmi".
- ako netko ima ovakvog iskustva da da koji mudar savjet, možemo ina PM.

Pa ako situacija krene po planu, onda se naravno prebacuje i posvećuje svojoj firmi, ako ne - nikom ništa.

Hvala
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2017., 23:23   #75
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Prvi preduvjet je da mu postojeći poslodavac dopušta da se zaposli na nekom drugom mjestu.
MTU za sjedište nije potreban osim ako ne planira imati fizičku poslovnicu u kojoj će vršiti prodaju. Za sami ured odnosno sjedište firme može iznajmiti sam sebi ili od svojih neki prostor na postojećoj adresi.

Od nameta - najbolje vidjet sa knjigovođom, a minimalni troškovi su mu knjigovođa te najam poslovnog prostora za sjedište.

Knjigovodstvo u pravilu zna više manje sve odgovore na ta pitanja, ali postojeći poslodavac je prvi korak.
Forace je offline   Reply With Quote
Staro 31.05.2017., 23:41   #76
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Postojeći poslodavac nema ništa sa time.

Osoba osigurana preko redovnog rada kod nekog poslodavca može osnovati d.o.o. ili j.d.o.o. bez ikakvih problema i konzultacija sa trenutnim poslodavcem zato što ona može istovremeno biti član društva u svojoj firmi (vlasnik) i osoba ovlaštena za zastupanje (direktor) a ne biti prijavljen u svojoj tvrtki. Pod prijava mislim na ugovor o radu u svojoj tvrtki pa prijava temeljem tog ugovora na HZMO/HZZO.

Kad to ne bi bilo tako, rizik poduzetničkog poduhvata osoba koje su već negdje zaposlene bi bez razloga bio povišen.

Pošto je zaposlen negdje drugdje, jedini fiksni namet koji mi pada na pamet je 42 kune mjesečno za članarinu HGK. Porez na tvrtke je ukinut od 2017. Trošak knjigovođe i najma prostora svakako treba uračunati.

Ostali nameti bi ovisili o prihodima i dobiti.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 00:48   #77
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
poslušaj ekipu otvori obrt i za početak samo usluge ,prijavi sjedište na adresi gdje stanuješ i reci da radiš kod korisnika usluga tako da nemaš extra troškova kao kad bi imao svoj lokal/servis.
To je dobra i čista lova ,paušalno plačaš porez (prvu godinu oni odrede veći iznos ,druge i svake sljedeće na osnovu prometa) ,davanja za komoru, i ne sjećam se više al bila je nekakva naknada jel za spomenike i godišnje porez na ime firme (tak nešto).

Ja sam tako gurao 7g. bez problema ,izdaci godišnji za sve gore navedeno cca 3000kn (plača se mjesečno osim poreza na ime firme) ,fixni trošak ti je gorivo i održavanje vozila ,uglavnom ostane puno čiste love.
Jest da nema troškova za odbitak i slično al lova je tu.
Radio sam IT podršku i web stranice, složio jednostavne stranice u wpressu iz kupljenog template-a i vozi.

Zadnje izmijenjeno od: duggi. 01.06.2017. u 00:55.
duggi je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 09:34   #78
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Zahvaljujem, prenijeti ću. Uglavnom se to slaže s onim što sam dosad proguglao (ovo što piše Exy).
Jedino imam neke dvojbene informacije, koje ješ nisam dobio jednoznačan odgovor:

- jel mora ta nova firma (jdoo) imati zaposlenih ili je dosta da ima vlasnika/direktora da bi se ta usluga obavljala?
- da li je (s obzirom da je on zaposlen i radi puno radno vrijeme u postojećoj firmi) ipak dužan plaćati minimalno propisane doprinose na plaću za direktora u svojoj firmi ili ne mora ništa?

Hvala!
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 10:03   #79
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,979
Nije potrebno imati zaposlenih da bi se usluga obavljala. Prijatelj neće imati problema sa poreznom oko toga, nitko ne sprečava direktora da u slobodno vrijeme radi za firmu. Bilo bi problema u slučaju da nije nigdje prijavljen, ali i to je upitno. Ja konkretno znam za slučaj čovjeka koji ima tri tvrtke i sve normalno rade iako sve tri ukupno imaju jednog zaposlenog, njega
Dakle izdaju račune, primaju račune itd.

Jedino naravno treba paziti da tvrtka bez zaposlenih naravno ne smije u rashode stavljati stvari koje se tiču zaposlenih, tipa seminari, lokalne vožnje, prijevozni troškovi i sl. Ali to prijatelju neće biti problem na početku vjerujem.

Ne mora se prijavljivati na osnovicu člana društva (direktorska plaća, od 01.01.17. = 5.030,35 kn bruto) pošto je već osiguran temeljem redovnog rada kod drugog poslodavca.

Ali ukoliko bi npr. dao otkaz u sadašnjoj firmi, imao bi obvezu osigurati se po osnovi toga što je direktor i morao bi staviti tu minimalnu osnovicu za članove društva u svojoj tvrtki.

Još samo jedna stvar, neka se malo više informira o j.d.o.o., ljudi obično misle da je to nešto što se trajno ima ali j.d.o.o. je zamišljen kao privremeno rješenje prema "pravom" d.o.o. dakle ima neka ograničenja koja obični d.o.o. nema. Ukoliko j.d.o.o. na kraju godine ima dobit, 25% te dobiti po sili zakona ide u dokapitalizaciju pa tako svake godine dok se ne dostigne 20.000 kuna gdje firma prelazi u status punog d.o.o.
To zahtjeva reviziju i javnobilježničke troškove svake godine (nekoliko tisuća kuna). J.d.o.o. vrlo lako može postati skuplji od običnog.

Ako je moguće, ja uvijek preporučujem otvaranje običnog d.o.o. (20.000 kn kapital na početku). U startu su javnobilježnički i drugi troškovi viši oko 3000 kuna ali vlasnik može raspolagati sa dobiti kako on želi od početka.
Također, sa tih 20.000 se od starta raspolaže kako se želi.
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 10:29   #80
tborzic
Premium
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: 21000 Split, Hrvatska
Postovi: 142
Vrlo dobro, vrlo informativno, jako zahvalan. (tip radi u trgovini auto dijelova ako ti štogod treba .
Slažem se, najbolje ići na doo u startu, tako da nema peripetija kasnije, a budući da ide u posao sa namjerom da postoji neka dobit, bolje to u startu riješiti kako treba.
U ovoj našoj državici, veseli me i podupirem korake k privatnom poduzetništvu, budući da je kod nas to dosta komplicirano (ili su ono o čemu slušamo za EU zemlje bajke .
Hvala!
tborzic je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2017., 12:27   #81
duggi
Premium
Moj komp
 
duggi's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 597
Citiraj:
Autor Mr.Black Pregled postova
Nikak na zelenu granu..a koja je shema onda recimo da otvorim paušalni obrt ili šta već sa servisom..jer zadnje kaj imam je sistemski i mrežni admin..a ne vjerujem baš da sa tim mogu dobiti nkd 90...oni di su popravci..
bilo koje tehnicko usmjerenje odgovarat ce za servis racunala
duggi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na