Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.03.2016., 19:05   #1
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Problem pri paljenju racunala

Kao sto i sam naziv kaze, dogadaju mi se neke cudne stvari nakon sto stisnem tipkicu za upaliti racunalo.
Upalim ga i pocne svijetlit sve, cuje se kao da krece zalaufat i podic sustav, ali se resetira odjednom. Tako par puta krepa i ponovno se upali, pa opet krepa, pa se ponovno upali... Nekad uspije iz 2., 3. zapalit mašinu, a nekad mu treba i po par minuta konstantnih restartova.

Komponente su pod "Moj komp" sastrane.
Bojim se da mi otkazuje napajanje koje je izdrzalo sad valjda vec i 9. godinu?
Kad sam kupovao komp prosle godine, sve sam promijenio osim tog napajanja, pa pretpostavljam da je vrijeme da ga napokon zamijenim?

Kako da provjerim da li je do napajanja ili do necega drugog? Nemam bas neke rezervne dijelove, a i radim 10tak sati dnevno, pa nemam previse vremena prckat po kompu samostalno. Zato sam se tu dosao posavjetovat sta da provjerim i koje testove da provedem.

Hvala unaprijed
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 21.03.2016., 23:39   #2
Rocky Rocastle
Premium
Moj komp
 
Rocky Rocastle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Unknown
Postovi: 247
Idealno bi bilo kada bi ti neki kolega/susjed/poznanik posudio napajanje da provjeriš, to je čas posla i najbrži put da potvrdiš ili otkloniš glavnu sumnju, pa ovisno o tome kreneš dalje.

Ima li kakvih beepova ili čudnih zvukova?

Provjeri kablove koji napajaju proc i ploču, možeš pokušati i s različitim pozicijama memorije ili da jednu izvadiš i obratno. Kakva je situacija s ventilatorima u kućištu ako ih imaš? Jesi li mijenjao postavke u BIOS-u u zadnje vrijeme? To su mi neki basic potezi u otklanjanju takvih problema koje se provjeri za 5-10 min.

Frend je jednom prilikom uzimao nove komponente i sačuvao OCZ-ovo napajanje koje je nakon 3-4 mjeseca riknulo, a bilo je mlađahno u usporedbi s tvojim. Srećom nije ništa drugo povuklo za sobom, a trebalo je bez problema pogoniti tu konfu.

Drugi frend je imao sličan problem (bezbroj restartova), na kraju se ispostavilo da je matična dala svoje.

Neovisno o konačnom krivcu za tvoj problem, ne bih kombinirao nove komponente s napajanjem tog godišta. Možda u tom trenutku nisi mogao još to uklopiti u budžet, ali sada su napajanja zaista povoljna, osobito za potrebe tvoje konfe.
Rocky Rocastle je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.03.2016., 11:54   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Da se nisi zabunio u oznaci napajanja, da nije OCZ 500 SXS ?
Ako je evo review > http://www.hardwaresecrets.com/ocz-s...supply-review/

Po kalkulaturu ta konfiguracija "traži" 425W a preporuka je 475W.
Osim cpu - a grafa ti je glavni potrošač a obzirom na izvedbu napajanja sa dva +12V raila provjeri kako joj je dovedeno napajanje.

Ako si pogledao review napajanja onda si vidio:
+12V1 rail (solid yellow wire) - između ostalog i PCI-E power za grafu
+12V2 rail (yellow with black stripe wire) - SATA i Molex

Review te grafe > http://www.kitguru.net/components/gr...or-x-review/2/
da bude zabavnije Sapphire R9 280X Vapor X traži 2 x 8 pin PCI-E power cables.

Dakle, spoji jedan PCI-E power direktno sa napajanje a drugi preko dodatnog adaptera ali pazi da bude sa drugog raila (žuta sa crtom).

Kad ovo provjeriš / odradiš možeš dalje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.03.2016., 18:10   #4
DariX
Premium
Moj komp
 
DariX's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 172
Hvala lijepa na odgovorima, budem u cetvrtak ili petak (kad se oslobodim guzve) sve to isprobao sto ste mi preporucili.
Radilo je sve normalno evo vec skoro 15 mjeseci (prosle godine u 1. mjesecu sam uzeo komp). Nisam nista prckao po biosima, nisi prespajao kablove. Nikakav bip nisam primjetio, sve se cuje normalno kao i prije... osim tog restartanja taman kad se zalaufa

Trenutno mi novci, na svu srecu, nisu nikakav problem. Nije problem izdvojit nesto za komp, ali prvo zelim biti siguran da ne mijenjam pogresnu komponentu. Zato sam se vama ovdje obratio da probamo zajedno skuziti u cemu je problem

I da, u pravu si Nikky, malo sam se zabunio kod oznake napajanja
Evo odmah cu popravit

Slobodno predlozite jos nesto ako se icega sjetite
DariX je offline   Reply With Quote
Staro 26.03.2016., 23:09   #5
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Meni se to dogadjalo par dana. Promijenio napajanje, i opet isto. .. Da bi na kraju ispalo da se dugme za paljenje zaglavi malo unutra i komp se ponaša kao tvoj, resetira se par puta dok feder ne vrati gumb u početno stanje
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2016., 09:27   #6
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Da ne otvaram novu temu, imam problem sa HP konfom. Obicna uredska konfa, sluzi kao klijent racunalo za gledanje video nadzora... Tehnicari su mi donijeli na servis jer komp "ne radi", kaze tehicar da ni windows ne dize, taman kad treba podic windows, restarta se... I evo ja upalio komp, on radi, odvrtio prime95 3 sata, sve radi, ostavio ga preko noci da radi, dodem sad u ured, komp i dalje radi...

Kak da nadem uzrok rusenja? Jer nije prvi put da se desava bas na tom kompu, a kad je kod mene u servisu ponasa se bez ikakvih gresaka i nijednom ja osobno nisam vidio da se crasha...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2016., 10:04   #7
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
napajanje? Možda na tom mjestu imaju oscilacije napona pa ga to ruši. Riješenje ili zamijeniti napajanje ili staviti neki UPS da "pegla" napon.

Druga stvar, da nije do labavih kablova za napajanje. Stavi neki deblji da na "pleše" po utičnici u napajanju.

Treće stvar, da nisu napuhnuti kondenzatori na ploči? S njima može biti sličnih problema. Malo radi, malo se restarta...

Četvrta stvar bi mogla biti ako ima reset tipku da ga to ne zeza (iako sumnjam da je to). Pokušaj s matične ploče otkvačiti reset žice pa neka vide. Ali ovo mi je malo nategnuto
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2016., 15:46   #8
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor alengrosevic Pregled postova
napajanje? Možda na tom mjestu imaju oscilacije napona pa ga to ruši. Riješenje ili zamijeniti napajanje ili staviti neki UPS da "pegla" napon.

Druga stvar, da nije do labavih kablova za napajanje. Stavi neki deblji da na "pleše" po utičnici u napajanju.

Treće stvar, da nisu napuhnuti kondenzatori na ploči? S njima može biti sličnih problema. Malo radi, malo se restarta...

Četvrta stvar bi mogla biti ako ima reset tipku da ga to ne zeza (iako sumnjam da je to). Pokušaj s matične ploče otkvačiti reset žice pa neka vide. Ali ovo mi je malo nategnuto
Nakon 24 sata testiranja odlucio sam da je komp ispravan. Kolega ga je preuzeo i vratio nazad kod klijenta, te se javio i rekao da racunalo ne podize windows uopce, nakon sto ga upali dode do boot windowsa i tu stane i ne ide dalje ili se restarta ili ostane...

Danas sam sjeo u auto i otisao tamo, manager na objektu rekao mi je istu stvar, upalio sam monitor, racunalo je bilo u safe mode windowsima... Restartao sam win i najnormalnije logirao u win i pokrenuo software koji sam trebao. Pricekao sam 20 min, sve je radilo ok, zatim sam sam rebootao komp, opet sve uredno radi... Zatim sam ga istekao iz struje usred rada i vratio nazad, ponovo se najnormalnije podigao u win i radi.

Jedna bitna stvar, u komp je bio ustekan VGA i HDMI kabel, a samo 1 monitor sa VGA kabelom se koristi... Ja sam taj HDMI istekao prije nego sam ista drugo probao. To mi je jedina sumnja, ali pobogu kako ustekani HDMI kabel moze uzrokovat racunalo da se ne boota u win?? Nisam pokusavao ponovo ustekat taj kabel i cekat jel ce se srusit...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2016., 16:01   #9
alengrosevic
Premium
Moj komp
 
alengrosevic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Čakovec
Postovi: 3,748
moguće da je default prebacio sliku na HDMI i tu je tebi "stalo" jer se slika prikazivala samo na HDMI-u. Čim si ištekao HDMI, dobio si sliku na D-Sub/DVI izlazu. To mi je jedini logični zaključak ovoga.
alengrosevic je offline   Reply With Quote
Staro 07.04.2016., 17:09   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,572
Dobro govori alengrosevic, a da stvar bude zabavnija HDMI izlaz se automatski forsira odnosno izlaz se prebacuje na njega ako je nešto uštekano bez da te išta pita.
E sad zašto je tu HDMI ako kažeš samo 1 monitor sa VGA kabelom se koristi ?!?
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na