Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.04.2016., 13:00   #1
kyra1
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Problem s temperaturom i zaleđivanjem ekrana

Pozdrav!

Zadnjih mjesec dana kompjuter se znao tu i tamo zalediti i to sam pripisivala čestom korištenju kompjutera. znao je gorit i po cijeli dan par dana zaredom. pa tako kad bi se zaledio ja bih ga samo restartala i nastavila raditi ili ako je kučište stvarno postalo jako vruće ili prebučno gasila kako bi se komp 'odmorio'.

u zadnjih par dana pak se svako malo zaledi iako nije upaljen dugo. začudo danas se skoro uopće ne gasi, a radila sam sve što i zadnjih par dana.

evo što sam radila kako bih rješila problem:

-skenirala avirom - sve u redu
-skenirala malwarebytesom(danas) - sve u redu
-mijenjala sam onaj kabel koji ide od kučišta do utičnice za struju jučer, al sve je isto bilo
-prošla kroz hd tune- sve se zeleni, nema bad sectora
-pratim dosta dugo temperaturu u HD Sentinelu i skužila sam da je zadnjih par dana temperatura hard diska barem 10-15 stupnjeva viša od prosjeka koji je bio prije bar dva mjeseca
Napomena: npr. dogodi se to da samo upalim komp, odem na internet, i temperatura hard diska jako brzo naraste za 10 stupnjeva, a ni 5 minuta nisam na kompjuteru

Isprva sam mislila da je hard disk opet otišao al čini se da nije. ili?
nešto sam čitala po ovom i drugim forumima i možda bih trebala promjenit tu neku termalnu pastu ili pobrisat prašinu u kučištu. ne znam.
kao što se vidi nisam stručnjak , pa se nadam da će mi neko pomoć

i stavljam sliku s podacima iz hwmonitora.
kyra1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2016., 13:03   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Koliko je star pc? Pastu bi svakako trebalo promijeniti kako vidim, a i nekakav bolji hladnjak kupit, makar LC-CC-95.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 17.04.2016., 13:03   #3
smirnoff
Premium
Moj komp
 
smirnoff's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: nisam u ZG!!!!!!!!
Postovi: 1,171
a kakvo je stanje sa unutrašnosti? jel ikad ovotreno pa ispuhana prašina sa ventova napajanja i CPU ili grafe???

cca 15tak minuta posla a tako produžiš vijek trajanja komponenti.
i još pogledaj jel se koji od kondića na matičnoj napuhnuo / nabubrio.
smirnoff je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2016., 13:13   #4
kyra1
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Nisam otvarala kučište uopće. bojala sam se ako mi možda i dalje vrijedi garancija za hard disk da ništa ne kopam(naime već sam prije god dana mijenjala hard preko garancije). komp je star malo više od dvije godine. nisam čistila komp uopće otkad sam ga kupila
sad ne znam dal su oni u servisu kaj čistili tad kad su mijenjali disk

budem provjerila onda unutrašnjost pa javim
kyra1 je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2016., 13:26   #5
srale7
Premium
Moj komp
 
srale7's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,699
Najbolje uslikaj kućiste iznutra pa da vidimo kako to izgleda
__________________

srale7 je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2016., 18:29   #6
Dinozye
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 37
da li komp ima bilo kakav overclock nedavno stavljen


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dinozye je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2016., 00:18   #7
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor kyra1 Pregled postova
Pozdrav!
Zadnjih mjesec dana kompjuter se znao tu i tamo zalediti i to sam pripisivala čestom korištenju kompjutera. znao je gorit i po cijeli dan par dana zaredom. pa tako kad bi se zaledio ja bih ga samo restartala i nastavila raditi ili ako je kučište stvarno postalo jako vruće ili prebučno gasila kako bi se komp 'odmorio'.
Ukoliko je računalo redovno održavano ovo se nebi trebalo događati uopće.
Samo podatak da je računalo "prebučno" govori mi da je hladnjak zaštopan prašinom i trebalo bi ga "ispiriti"
Također računalo se "zaledi" iliti resetira jer pokušava spasiti samo sebe.
Čitaj: kad dosegne određenu temperaturu prestane raditi da ne bi doslovno izgorilo.
Citiraj:
Autor kyra1 Pregled postova
-skenirala avirom - sve u redu
-skenirala malwarebytesom(danas) - sve u redu
-mijenjala sam onaj kabel koji ide od kučišta do utičnice za struju jučer, al sve je isto bilo
-prošla kroz hd tune- sve se zeleni, nema bad sectora
-pratim dosta dugo temperaturu u HD Sentinelu i skužila sam da je zadnjih par dana temperatura hard diska barem 10-15 stupnjeva viša od prosjeka koji je bio prije bar dva mjeseca
Napomena: npr. dogodi se to da samo upalim komp, odem na internet, i temperatura hard diska jako brzo naraste za 10 stupnjeva, a ni 5 minuta nisam na kompjuteru
Mislim da skeniranje nema veze sa onime što ti se događa i da nije u pitanju virus ili greška u softweru.
Dolazi ljeto, to je to
Citiraj:
Autor kyra1 Pregled postova
Isprva sam mislila da je hard disk opet otišao al čini se da nije. ili?
nešto sam čitala po ovom i drugim forumima i možda bih trebala promjenit tu neku termalnu pastu ili pobrisat prašinu u kučištu. ne znam.
kao što se vidi nisam stručnjak , pa se nadam da će mi neko pomoć

i stavljam sliku s podacima iz hwmonitora.
Temperatura HDD-a obično nema veze, ali ako kažeš da je 10-15°C viša nego inače to mi govori da se vjerovatno zaštopao ventilator na prednjoj strani kućišta (ako postoji) i jednostavno nemože ubaciti čisti zrak u kućište (govorim napamet jer obično je prednji ventilator odmah ispred HDD-a, a u HW monitoru nevidim nijedan podatak za rpm ventilatora osim CPU i neznam postoje li ventilatori na prednjoj i zadnjoj strani kućišta)

Nadalje Max temperatura na CPU od 106°C je previsoka.
Razlog može biti zaštopani hladnjak od CPU-a, također i zaštopani filter na prednjoj strani kućišta, a vjerovatno je i pasta dotrajala.

U pravilu se preporuča očistiti računalo (hladnjake i filtere ako postoje) i promijeniti pastu barem jedanput godišnje, najbolje u proljeće/ljeto jer što je veća temperatura prostorije u kojem je računalo = računalo se više grije.

Ako su hladnjaci i filteri zaštopani, računalo se nemože hladiti.
Buka koju čuješ je računalo koje diže brzinu ventilatora na maximum, ali džabe ako se između ventilatora i hladnjaka napravio "tepih" od prašine kroz koji je nemoguće progurati zrak da bi se računalo ohladilo.

Malo poduži i detaljniji tekst ali nadam se da sam pomogao
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies

Zadnje izmijenjeno od: osspaljeni. 18.04.2016. u 00:27.
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2016., 00:29   #8
Dinozye
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 37
Problem s temperaturom i zaleđivanjem ekrana

skini si real temp za pregled cpu (procesora) temperature
to je najbitnije da se ne pregrije

Zadnje izmijenjeno od: Dinozye. 18.04.2016. u 07:12.
Dinozye je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2016., 17:40   #9
kyra1
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor srale7 Pregled postova
Najbolje uslikaj kućiste iznutra pa da vidimo kako to izgleda
Pokušala sam no loše su slike


Citiraj:
Autor Dinozye Pregled postova
da li komp ima bilo kakav overclock nedavno stavljen


Sent from my iPhone using Tapatalk
imala sam nešto kaj se zove xfast lan i xfast usb i još nešto, nemam pojma više kak se zove al te stvari sam prekjučer deinstalirala. u principu nisam ni znala čem služe, a bila sam lijena da to maknem.naime dobila sam to sve na nekim instalacijskim cd-ima uz komp. sad dal se radi o overlocku ili ne ne znam...


Citiraj:
Autor osspaljeni Pregled postova
...

Temperatura HDD-a obično nema veze, ali ako kažeš da je 10-15°C viša nego inače to mi govori da se vjerovatno zaštopao ventilator na prednjoj strani kućišta (ako postoji) i jednostavno nemože ubaciti čisti zrak u kućište (govorim napamet jer obično je prednji ventilator odmah ispred HDD-a, a u HW monitoru nevidim nijedan podatak za rpm ventilatora osim CPU i neznam postoje li ventilatori na prednjoj i zadnjoj strani kućišta)

Nadalje Max temperatura na CPU od 106°C je previsoka.
Razlog može biti zaštopani hladnjak od CPU-a, također i zaštopani filter na prednjoj strani kućišta, a vjerovatno je i pasta dotrajala.

...

Ako su hladnjaci i filteri zaštopani, računalo se nemože hladiti.
Buka koju čuješ je računalo koje diže brzinu ventilatora na maximum, ali džabe ako se između ventilatora i hladnjaka napravio "tepih" od prašine kroz koji je nemoguće progurati zrak da bi se računalo ohladilo.

Malo poduži i detaljniji tekst ali nadam se da sam pomogao
Hvala na detaljnom objašnjenju.
Koliko sam uspjela vidjeti ventilator je samo jedan, bio je dosta prašnjav pa sam maknula prašinu. no stanje je i dalje isto.


Mislila sam ako je samo do toga da stavim novi hladnjak i termalnu pastu da bih mogla sama nekako, al ovako sam na temelju svih vaših komentara odlučila ipak da odem na servis.
Hvala svima na pomoći!
kyra1 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2016., 18:09   #10
Dinozye
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: https://t.me/pump_upp
Postovi: 37
Citiraj:
Autor kyra1 Pregled postova
Pokušala sam no loše su slike







imala sam nešto kaj se zove xfast lan i xfast usb i još nešto, nemam pojma više kak se zove al te stvari sam prekjučer deinstalirala. u principu nisam ni znala čem služe, a bila sam lijena da to maknem.naime dobila sam to sve na nekim instalacijskim cd-ima uz komp. sad dal se radi o overlocku ili ne ne znam...







Hvala na detaljnom objašnjenju.

Koliko sam uspjela vidjeti ventilator je samo jedan, bio je dosta prašnjav pa sam maknula prašinu. no stanje je i dalje isto.





Mislila sam ako je samo do toga da stavim novi hladnjak i termalnu pastu da bih mogla sama nekako, al ovako sam na temelju svih vaših komentara odlučila ipak da odem na servis.

Hvala svima na pomoći!


to kaj si rekla nije overckock
koji hladnjak imas mozda bi bilo dobro promjenit ak je neki los
losa pasta isto moze bit problem
Dinozye je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.04.2016., 18:44   #11
joc7
Gamer
Moj komp
 
joc7's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: Dusseldorf
Postovi: 43
2 godine = prasina
joc7 je offline   Reply With Quote
Staro 18.04.2016., 19:58   #12
Bodisson
Premium
Moj komp
 
Bodisson's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 236
Ček malo.... koji HWMonitor ti to koristiš? Jer meni ver 1.28.0 NE pokazuje "Currents".

S druge strane, CPU ti vuče 33 A struje??? Pa kakve ti osigurače koristiš?
Bodisson je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na