Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 10.05.2017., 12:06   #1
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Digitalno zrele škole

Zanima me što mislite o ovom projektu.
Dolje je snimka gdje objašnjavaju projekt.

https://meduza.carnet.hr/index.php/media/watch/11728

Sad kažu da je dosta SAMO wifi mreža po školama. (gdje je nestala žičana mreža???)
Kakvu optimizaciju poslovnog procesa nude?
Digitalni potpis postoji preko 10 godina, a ne znam ni jednu školu koja ima implementiran digitani potpis (ne mislim na računovodstvo i plaćanje računa).

Što mislite o opremi?
Kad rikne baterija na tabletu za godinu, dvije tko će ju nabavit, dal se uopće može zamijeniti?
Cjenik troškova digitalizacije po učionici prema javnoj nabavi

"Oprema uključuje nabavku 30 tableta po cijeni od 2.151,00 kuna po jednom tabletu, nabavku 30 tipkovnica od ojih jedna stoji 114,00 kuna. Treba dodati i 30 zaštita za tablet (cijena po komadu 55,00 kuna), računalo za ugradnju na zid stoji 5.162,00 kuna, monitor s funkcijom dodira 21.974,00 kuna, Sw za interaktivno upravljanje 3.240,00 kuna, kamera 250,00 kuna, zvučnik 988,00 kuna, kolica za punjenje 12.646,00 kuna, strujna letva 241,00 kuna.

Prezentacijska učionica pak ne uključuje tablete, tipkovnice, zaštite i kolica za punjenje, pa troškovi ukupno iznose 31.855,00 kn po učionici (bez PDV-a).

"Napominjemo da se radi o cijenama postignutima u lipnju 2015. godine. Nabavljeni tableti su
proizvođača Samsung model SM-P550 koji uključuje i Stilus olovku koja je bitna za razvoj grafomotorike kod učenika", kazao je Škvarč."
preuzeto s index-a.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2017., 12:28   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Evo, ja nemam vremena utrošiti 45 min na gledanje videa, ali od ovoga što si ti napisao ovdje, ja nisam dobio nikakav dojam o čemu se radi, tj što je cilj projekta. Što je cilj projekta? Neka statistika ili support za škole ili nešto treće?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2017., 10:10   #3
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Evo, ja nemam vremena utrošiti 45 min na gledanje videa, ali od ovoga što si ti napisao ovdje, ja nisam dobio nikakav dojam o čemu se radi, tj što je cilj projekta. Što je cilj projekta? Neka statistika ili support za škole ili nešto treće?
Evo c/p cilja: U digitalno zrelim školama adekvatna uporaba informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) doprinosi:

učinkovitom i transparentnom upravljanju školom (direktni cilj)
razvoju digitalno kompetentnih nastavnika spremnijih za primjenu inovacija u vlastitim pedagoškim praksama (direktni cilj)
razvoju digitalno kompetentnih učenika spremnijih za nastavak školovanja i konkurentnijima na tržištu rada (indirektni cilj, doprinosi mu)"

Ukratko ideja je da nastavnici sami rade digitalne materijale (od prezentacija, do npr. kompletnog tečaja na CMS sustavu). Najveći trošak u svakoj firmi koliko znam je sama edukacija osoblja, a oni su stavili težište na opremu.

Mene zanimaju tehničke strane. Sad kažu da je dostatno da se na školi napravi wifi mreže (svaka učionica da ima wifi). Nije uopće više naglasak na strukturno kabliranoj mreži.

Ruteri mogu po 30 računala hendlati koliko se sjećam zar ne? Ako imamo u jednoj tablete i još 20 kompova kak će to radit?????

Kaže optimizaciju poslovnog procesa. Ne znam što im to znači.
Spomenuo sam primjer digitalnog potpisa za kojeg ne znam ni jednu osnovnu il srednju školu koja to primjenjuje, a IMHO optimizirala bi poslovni proces i doprinjela uštedi papira. Nema nikakvih zapreka za njegovo korištenje. Ni zakonskih ni tehničkih.

Svaka škola (do 2020 planiraju da sve škole u RH budu digitalno zrele) će dobiti dvije učionice.
Jedna je prezentacijska s monitorom na dodir, a druga je s tabletima i običnim monitorom pa me zanimalo kad na tim tabletima ode baterija kaj onda?
I koliko te cijene imaju smisla? Jesu li prenapuhane il ne?
Što je to "kolica za punjenje"?

Možda sam trebao temu staviti drugdje?
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:02   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A gledaj, tema je zanimljiva, ali ajmo od početka.

Prvo, ova informacija da jedan router (Access point) može hendlati 30 ljudi je totalno kriva. Ovisno o ISP-u, o bandwidthu, o proizvođaču AP-a itd. Danas je optika na svakom uglu, makar ju naši ISP-ovi prodaju kao da je zlatno. Ima je, sve više je ima, i brzine idu u nebo, makar ljudi znaju malo o tome.

Npr. Ruckus R500 je model koji košta nekih 2000-3000kn (moža i više) ali pokriva radius od 100m, i prima preko 100 ljudi, tj. uređaja. Ima modela uređaja iz Ruckus serije koji pokrivaju veće utakmice, NBA utakmice itd. Sve ovisi o tome koliko misliš investirati u opremu.

Što se samog kabliranja tiče, toga je sve manje. Čemu kablirati učionicu? Da se može tko spojiti na to? Profesor s laptopom ili PC-om? Ili da svaki klinac nosi 1m UTP kabla za sobom? WiFi je ono što treba, ali kvalitetniji. Ograničiti bandwidth po uređaju, s group policy ograničiti što se može ili ne može na kompu, nekim dobrim antivirusom (Panda npr.) ograničiti stranice koje se mogu otvarati itd.
Činjenica je da je kabel ipak kabel, mi u firmi smo svi na kablu, ali jbg, danas je WiFi ono što treba takvim institucijama.

Po meni Cloud je ono što svi trebaju.

Zamor materijala kod informatičke opreme je brži i učestaliji, oprema je osjetljivija itd. Trebalo bi to staviti na papir i vidjeti koliko je to isplativo.

Edukacija je neizbježna stavka u svemu tome. Pogotovo u obrazovanju. Prefosori, učitelji, predavači moraj biti u toku sa svime, i obrazovanje (bez obzira na troškove) je obavezno.

Kolica za punjenje su kolica u koja se, nakon korištenja, odloži tablet/laptop/mobitel i on se puni. Smatraj to kao ormar za odlaganje tableta, ali se tablet i puni ujedno kada stoji.

Gledaj to ovako, ljudi koji danas prodedaju su generacija cca 1950-1990. Većina njih nije dovoljno informatički pismena, ali dolaze novi klinci, nova vremena, za 10-20 godina budu svi informatički pismeniji, možda će se manje trošiti na edukaciju.

Ono što mene zabrinjava je ono što se zanemaruje, da bi se dobilo ono što se želi. Želi se informatizacija škola, veća i češća kontrola roditelja, lakša razmjena materijala, centralizacija škola i obrazovnih sustava a zanemaruje se osnovno. Ljudski kontakt, odnos učenik-profesor, profesor-roditelj i roditelj-učenik. Socalizacija između učenika, sve manja. Nedugo sam čitao, sve veća informatička pismenost, sve manji IQ. Sve veće ocjene, sve manja kvaliteta obrazovanja. Sve više ljudi na fakultetima, sve manje kvalitetnog kadra itd. Kaže mi neki dan susjeda, moj mali (jedno 2-3 godine star), neće papati ako nema Youtube i tablet pred sobom.... Jebeš takvu informatizaciju i centralizaciju ako postajemo roboti.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 11.05.2017. u 11:09.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:12   #5
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
u praksi to zgleda - nauči djecu neki skill izrade, napravi "aukciju", nadaj se da će se svatko isprsiti za otkup uratka svog djeteta, u nabava.net napiši "najjeftiniji projektor" i traži nekog roditelja da ti to montira.

di je average škola od routera za 3k kn i ovog svega navedenog.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:18   #6
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Mene zanimaju tehničke strane. Sad kažu da je dostatno da se na školi napravi wifi mreže (svaka učionica da ima wifi). Nije uopće više naglasak na strukturno kabliranoj mreži.

Ruteri mogu po 30 računala hendlati koliko se sjećam zar ne? Ako imamo u jednoj tablete i još 20 kompova kak će to radit?????
Jesi upoznat sa situacijom interneta/mreža po školama?
Koliki je trošak postavit par APova koji će pokrit cijelu školu a koji da se u svaku učionicu uvede kabel?

Trenutno je aktivan projekt e-škole (s tim da škole koje ulaze u taj projekt moraju zadovoljiti određene minimalne uvjete), gdje dio nastavnika ovisno o njihovom predmetu dobije ili laptop ili tablet, tako da i tu žica pada u vodu...
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:27   #7
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Par AP-ova i kvalitetno pokrivanje skole zaboravi.

To se ne radi as hoc vec strukturno.
Dakle prvo ti treba kvalitetan core,a tek onda ides dalje.

A ne kao sto cesto vidim po skolama.
Neki unmanaged 100mbitni switch kojemu pola portova vise ne radi drzi cijelu mrezu i onda nadem Mikrotikov Cloud Router Switch kojega u prostoriji koja se uopce ne koristi i jedan port je iskoristen.
Cak ga se ne udostoje ni usarafiti u ormaru,a cable managment je nemoguce naci.



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
robimarko-bug je online   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 11:32   #8
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Par AP-ova i kvalitetno pokrivanje skole zaboravi.
Radio si pa znaš?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:26   #9
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,066
Jedino nisam po skolama postavljao AP-ove jer nemaju love ili Carnet plati pa bude neka random firma.


No svagdje dalje sam postavljao.
Ako imas tlocrt skole i kvadraturu mogu ti nesto preporuciti,no moras imati sredeni core prvo.
Inace ce ti se sve vjerovatno raspasti pod loadom

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
robimarko-bug je online   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:35   #10
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
u praksi to zgleda - nauči djecu neki skill izrade, napravi "aukciju", nadaj se da će se svatko isprsiti za otkup uratka svog djeteta, u nabava.net napiši "najjeftiniji projektor" i traži nekog roditelja da ti to montira.

di je average škola od routera za 3k kn i ovog svega navedenog.
Daleko, ali generaliziranje da 30 uređaja može na 1 AP nema smisla.

Citiraj:
Autor robimarko-bug Pregled postova
Par AP-ova i kvalitetno pokrivanje skole zaboravi.

To se ne radi as hoc vec strukturno.
Dakle prvo ti treba kvalitetan core,a tek onda ides dalje.

A ne kao sto cesto vidim po skolama.
Neki unmanaged 100mbitni switch kojemu pola portova vise ne radi drzi cijelu mrezu i onda nadem Mikrotikov Cloud Router Switch kojega u prostoriji koja se uopce ne koristi i jedan port je iskoristen.
Cak ga se ne udostoje ni usarafiti u ormaru,a cable managment je nemoguce naci.



Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Ovisno od škole do škole. Staviti mali rack, 1xCCR ili neki RB3011 i neki 24 portni POE switch i već si na konju.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.05.2017., 12:37   #11
udarnik60
Premium
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: mars
Postovi: 288
Upoznat sam s projektom e-škole jer radim u školi i mogu vam mirne duše reći da je to bacanje novca. Bar u ovim školama za koje znam.

Radi se o manjoj seoskoj školi u kojoj nastavnik informatike nije znao konfigurirati AP. Što me iskreno ne čudi jer čovjek je završio razrednu nastavnu s pojačanom informatikom. Učitelji društvenih predmeta su dobili HPove tablete, a sveti gral STEM je dobio lenovo yoga. Služe im za skupljanje prašine.

A kada ih i koriste, jednom ili dva puta godišnje ovisno o hospitacijama, služe se njima na razini ploče i krede. U najboljem slučaju to je powerpoint prezentacija u kojoj su tekstualni slideovi, ali znao sam viđati i skrolanje po pdf dokumetnu. Nažalost radi se o učiteljima koji nisu pred mirovinu nego većinom na početku svog radnog vijeka.


A druga škola u kojoj radim je dobila upozorenja od carneta da se putem školske infrastrukture skida previše torrent sadržaja.U istoj školi ima učitelj koji rukom piše godišnji plan i program iako je donesena odluka da se predaju elektronski zbog ušteda papira i arhiviranja. Ali on se ne zna koristiti računalom i ne želi naučiti. Radi u e-školi....

A ima zaposlenika u školama koji tegle svoje projektore i laptope jer žele modernizirati nastavu, a škola im to ne omogućuje.

Možda je bolje u većim sredinama, ali u seoskim školama je 90% profesora informatički nepismeno i sve to što se ulaže pada u vodu jer se rijetko tko time zna koristiti. Ljudi odbijaju ići na seminare koji su im besplatni da se pripreme za informatizaciju i to prođe nekažnjeno.
udarnik60 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:43   #12
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
A gledaj, informatika i mreže su 2 različita pojma, to što on nije znao konfati AP, nije čudno.

Ali ovdje se postavljaju druga pitanja. Tko je odobrio kupnju tih Lenovo Yoga i u koje svrhe?

Ovo za torrente, ograničenja treba uvesti, group ili local policy, itd.

Po meni nije bacanje para ako se krene od vrha, znači da netko stisne te "nepismene" i šalje ih na edukacije. Što ti znači e-škola ako su ljudi informatički nepismeni i namjeravaju takvi ostati, što je najgore.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:52   #13
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova

Ali ovdje se postavljaju druga pitanja. Tko je odobrio kupnju tih Lenovo Yoga i u koje svrhe?
To "daje" carnet.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ovo za torrente, ograničenja treba uvesti, group ili local policy, itd.
Misliš da škole imaju servere/domene?
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:53   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
baš sam htio napisat da ne znam za slučaj škole koja ima dignutu domenu.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 12:59   #15
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ok, znači i to treba školama, vjerojatno nitko to nije ni spomenuo.

Znači nemamo e-škole, imamo wannabe e-škole.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:07   #16
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
baš sam htio napisat da ne znam za slučaj škole koja ima dignutu domenu.
Znam ja, al to su promili.


Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ok, znači i to treba školama, vjerojatno nitko to nije ni spomenuo.

Znači nemamo e-škole, imamo wannabe e-škole.
Ne treba jer to treba netko radit/vodit, informaticari neće jer u pravilu ne znaju, a ni opcija da uzmu nekog ne dolazi u obzir zbog novaca...

Začarani krug.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp

Zadnje izmijenjeno od: buljo. 11.05.2017. u 13:19.
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:09   #17
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Pa sve škole imaju zaposlene informatičare/profesore informatike, danas je informatika obavezna od kojeg razreda? 4., 5.?

Pa neka lokalno slažu. Ali i to je pitanje da li znaju, ne?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:13   #18
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Večina ih ne zna a oni koji znaju se ne žele sa time bavit jer im to nije u opisu posla, jer ti na kraju dana dođe da te non stop vuku za rukave zbog razno raznih gluposti...
Jer kad čuješ na dnevnoj bazi pitanja kako se mijenja font, kak se attacha nekaj u mail izgubiš ono malo volje kaj imaš.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:17   #19
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ma vjerujem ti.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:18   #20
udarnik60
Premium
 
Datum registracije: Mar 2015
Lokacija: mars
Postovi: 288
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pa sve škole imaju zaposlene informatičare/profesore informatike, danas je informatika obavezna od kojeg razreda? 4., 5.?

Pa neka lokalno slažu. Ali i to je pitanje da li znaju, ne?
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL

Informatika je IZBORNI PREDMET. Može se upisati u petom razredu. 2 sata tjedno djeca uče što je folder i kako napraviti double click i right click. Informatika u osnovnim školama je korisna kao i da je nema.

Profesoru informatike ulazi u satnicu održavanje školskog sustava i onda je valjda logično očekivati da zna nešto konfigurirati ako je za to plaćen, zar ne?
udarnik60 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:19   #21
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
LOOOOOOOOOOOOOOOL

Nisam mislio na djecu, nego na profesore.... Zdrav razum...

Održavanje školskog sustava je što točno u slučaju osnovne škole? Da li ograničavanje određenih stranica ili pak ograničavanje pristupa učenicima nije održavanje?

Jbg koji put treba malo više dati u svrhu nečeg višeg. Zato jesmo tu di jesmo, jer većina razmišlja "ne budem to radio, nisam za to plaćen".


On Topic: Po meni je prvi korak za uvođenje e-škola uvrštavanje informatike u osnovne predmete.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 11.05.2017. u 13:25.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:28   #22
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
ma ja profesori informatike pa ja moram dolaziti instalirat jinitiator kako bi mogli raditi u e-matici i onda ta ista e-matica zamisli kada ne radi? na polugodištima jer naravno svi upisuju ocjene.

škole nemaju para generalno, a kad dođe kombinacija da nemaš para u suradnji sa internim know-howom koji ne postoji, malom plaćom i generalnim neimanjem volje - e onda imaš prosječnu hrvacku školu (što je kolega spomenuo) sa dlink switchevima od 300kn, kabliranjem bože me sakloni di ne znaš ko pije ko plaća.

ja sam civilni vojni rok obavio na osposobljavanju it učionice (20ak kompova i mreža) koje su dobili u donaciju i koji su jednostavno stajali naslagani jer nitko to nije mogao upogoniti... reko oke, nemate para, ja vam složim učionicu, pa trebalo mi mjesec dana ili 6 mjeseci, kad sam gotov potpisujete da sam odradio 9 mjeseci... pljuvačka u ruke i stisak iste (iz srednje škole izašao maltene).

danas nije ništa bolje.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:28   #23
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Večina ih ne zna a oni koji znaju se ne žele sa time bavit jer im to nije u opisu posla, jer ti na kraju dana dođe da te non stop vuku za rukave zbog razno raznih gluposti...
Jer kad čuješ na dnevnoj bazi pitanja kako se mijenja font, kak se attacha nekaj u mail izgubiš ono malo volje kaj imaš.
Nažalost ima tu istine. Ako čovjek nema motivacije u sebi za rad na sebi ništa od korištenja tehnologije.

Citiraj:
Autor udarnik60 Pregled postova
A druga škola u kojoj radim je dobila upozorenja od carneta da se putem školske infrastrukture skida previše torrent sadržaja.U istoj školi ima učitelj koji rukom piše godišnji plan i program iako je donesena odluka da se predaju elektronski zbog ušteda papira i arhiviranja. Ali on se ne zna koristiti računalom i ne želi naučiti. Radi u e-školi....

A ima zaposlenika u školama koji tegle svoje projektore i laptope jer žele modernizirati nastavu, a škola im to ne omogućuje.

Možda je bolje u većim sredinama, ali u seoskim školama je 90% profesora informatički nepismeno i sve to što se ulaže pada u vodu jer se rijetko tko time zna koristiti. Ljudi odbijaju ići na seminare koji su im besplatni da se pripreme za informatizaciju i to prođe nekažnjeno.
Istina, no zašto bi išli na edukaciju kad smo svi isti? Ovaj koji ide na aktive 3 put godišnje i ovaj koji uopće ne ide. Svi dobiju istu plaću.
Također moraš vidjeti da se do tog aktiva treba doći autom, pa ti odi 20, 30, 50 km dalje u jednom smjeru na vlastiti trošak. No malo smo skrenuli s teme.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A gledaj, informatika i mreže su 2 različita pojma, to što on nije znao konfati AP, nije čudno.
Ovo za torrente, ograničenja treba uvesti, group ili local policy, itd.
Po meni nije bacanje para ako se krene od vrha, znači da netko stisne te "nepismene" i šalje ih na edukacije. Što ti znači e-škola ako su ljudi informatički nepismeni i namjeravaju takvi ostati, što je najgore.
Jedno pitanje. Carnet ima filtriranje sadržaja, ali filtrira samo HTTP promet. HTTPS ne filtirira. Može li on to, jel to skupo?
Dakle škole imaju promet preko carneta i ne plaćaju optiku. K
Nastavnik u OŠ niti ne mora znati konfigurirati AP.



Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Pa sve škole imaju zaposlene informatičare/profesore informatike, danas je informatika obavezna od kojeg razreda? 4., 5.?
Pa neka lokalno slažu. Ali i to je pitanje da li znaju, ne?
Informatika je izborni predmet od 5-8 razreda. Nije obvezni.
Fora je da u srednjoj školi imaš posao voditelj informatičke učionice i on dobije plaću za svoj rad, a u osnovnoj nema mogućnosti za plaćanje!!!




Da se vratimo na temu. Kaže iz webinara ovako (u tijeku je):
1. Izgradnja lokalnih mreža
2. implemetacija opreme za centralnu jezgru i županijska čvorišta i opreme za podatkovne centre
3. izrada repozitorija digitalnih obrazovnih sadržaja
4. izrada aplikacije za organizaciju naedukacije

Digitalna zrelost je koncept sustavne primjene IKT u školama kroz planiranje i implemnentrianje IKT na razini cijele škole.

Držimo se sad tehnikalija. Kako županijsko čvorište i kakav data centar njima treba?
Oni namjeravaju uključiti 700 škola kroz godinu dana!
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:32   #24
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor udarnik60 Pregled postova
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
Profesoru informatike ulazi u satnicu održavanje školskog sustava i onda je valjda logično očekivati da zna nešto konfigurirati ako je za to plaćen, zar ne?
U SREDNJOJ ŠKOLI da, u osnovnoj NE.
Al ne ulazi mu u satnicu nego je plaćen za održavanje. U osnovnoj niti ne možeš dopunjavati sate s tim.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 13:39   #25
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
Držimo se sad tehnikalija. Kako županijsko čvorište i kakav data centar njima treba?
Oni namjeravaju uključiti 700 škola kroz godinu dana!
HAHHAHAHA... dobar vic

ako uspiju konsolidirati 70 komada unutar godinu dana u neki data centar (za kojeg pretpostavljamo je full up-and-runnin') će biti achievement unlocked - 1337 hax0r levelz.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 15:17   #26
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
@marek

Nema šanse da se uopće to konsolidira, a kamoli u godinu dana.

700 škola, to ti je doslovce pola jednog DC-a u Altusu u Zagrebu. Nije problem zakupiti prostor ili nešto slično, problem ga je napuniti, složiti mrežu kako treba, imati full time support, redudanciju itd. Trebaš optiku do DC-a, trebaš veze, trebaš switcheve, routere, balansirke, trebaš storage, trebaš servere, i to dobre mašine itd.

Nema se para za osnovno, ovo su milijonske cifre.

Mislim da to nije riješenje, pogotovo ne za škole.

Što se tiče HTTP-a i filtiranja, to nema veze s ovim što mi pričamo, tj. s ograničavanjem. To je filtriranje da bi računala ostala što sigurnija u neke druge svrhe, a ne da klincima onemoguće neki sadržaj.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 15:44   #27
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
To je filtriranje da bi računala ostala što sigurnija u neke druge svrhe, a ne da klincima onemoguće neki sadržaj.
Bas je to zbog onemogucavanja sadrzaja, ne zbog drugih stvari.

Kad se dogodi nekakav propust u smislu security pizdarija na nekom od racunala u skoli koji imaju carnet, carnet salje dopis da se to racunalo sredi.

Vecina p0rn stranica i warezz stranica je blokirana, kao i dijelovi nekih news portala
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 16:05   #28
marek45
Premium
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Karlovac
Postovi: 397
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
@marek

Nema šanse da se uopće to konsolidira, a kamoli u godinu dana.

700 škola, to ti je doslovce pola jednog DC-a u Altusu u Zagrebu. Nije problem zakupiti prostor ili nešto slično, problem ga je napuniti, složiti mrežu kako treba, imati full time support, redudanciju itd. Trebaš optiku do DC-a, trebaš veze, trebaš switcheve, routere, balansirke, trebaš storage, trebaš servere, i to dobre mašine itd.
A cloud rješenja? Ono jedan server u svakoj županiji i oni samo služe da se dohvati sadraj sa azure ili kojoj već platformi? Neće oni sigurno ić fizički radit sva ta rješenja.
Optika se provlači do svake škole.

Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Vecina p0rn stranica i warezz stranica je blokirana, kao i dijelovi nekih news portala
E nije. Sve porn stranice ti počinju sa https i možeš ih otvoriti sa školske mreže jer eto carnet ne filtrira https promet.
marek45 je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 16:19   #29
Inovator
Premium
Moj komp
 
Inovator's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 462
Citiraj:
Autor marek45 Pregled postova
U SREDNJOJ ŠKOLI da, u osnovnoj NE.
Al ne ulazi mu u satnicu nego je plaćen za održavanje. U osnovnoj niti ne možeš dopunjavati sate s tim.

Gdje stoji (pravilnik) da u srednjoj školi nastavnik informatike ima mogućnost zaduženja održavanje kabineta?
Inovator je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2017., 16:26   #30
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor buljo Pregled postova
Bas je to zbog onemogucavanja sadrzaja, ne zbog drugih stvari.

Kad se dogodi nekakav propust u smislu security pizdarija na nekom od racunala u skoli koji imaju carnet, carnet salje dopis da se to racunalo sredi.

Vecina p0rn stranica i warezz stranica je blokirana, kao i dijelovi nekih news portala
Nije baš tak. Nema veze to s blokiranjem sadržaja, nego zbog samog SLA-a i ugovora. Tj. krivo govorim. Ima veze s ograničavanjem, ali nije učinkovito.

Taj filtering carnetov se nikad nije pokazao kao dobro riješenje, niti je učinkovit.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 11.05.2017. u 16:34.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na