Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.05.2017., 00:49   #31
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Probao sam Tenda N300/N301

Sve preporuke,dosta jak signal, 2* 5dBi vanjske antene.
Došao me 100kn sa njuškala, nov zapakiran.

Lagan setup,ima Poe, Wisp, Universal repeater

Router glavni mi je 192.168.0.1 , Tenda jedna 192.168.0.2 i Tenda druga 192.168.0.3
Svo troje na kanal 11, b/g/n mixed
Svo troje ima isti SSID i pass
Na glavnom routeru imam 40/30 Mbit, a na Tendama 20/20 Mbit
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 13:03   #32
Dusan
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 136
I kod mene tako samo što imam 3 ssid isto je na svakom po 20 mbps.
Dusan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.05.2017., 20:20   #33
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Kad se sjetim da po protokolu svi wifi uređaji da bi sa prijema prešli u predaju podataka čekaju da ne čuju nikoga na svom radnom kanalu i pomislim na ove tri Tende sa po samo jednim korisnikom pitam se kolika je tada brzina....?

Bilo bi puno bolje kad bi svaka Tenda radila na zasebnom kanalu a SSID i psw mogu biti isti.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 20:30   #34
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Pa ček jel bolje da su na različitim kanalima? Mogu ja namistit.

Znači situacija je router + 2 Tende
Router je 192.168.0.1 ,a Tende su ..0.2 i ..0.3

Mogu stavit Tende na kanale 6 i 11, a router na 3 npr?

Oče li to radit bolje/gore? Nemogu testirat trenutno jer nisam na lokaciji.

Smetnji nikakvih okolnih nema,jer nema drugog wifia u krugu kilometar.

Edit:
Jel bolje sve fiksirat na 20Mhz N standard, ili da stoji b/g/n mixed ?
Jer kad sam probavao, na b/g/n mixed sam dobivao vecu brzinu i veci domet glavnog wifia od routera.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 20:53   #35
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Pa ček jel bolje da su na različitim kanalima? Mogu ja namistit.
Sve ovisi koliki i koji prostor pokrivas.

Situacija je ovakva:

Imas 3 Tende recimo.

Sve 3 imaju isti SSID.
Sve 3 isti b/g/n mixed standard.
Sve 3 ista sigurnost.

Sve sto se spaja ce se u pravilu spajati na najjaci signal, dakle imas klasican AP roaming ali ukupna pokrivenost ima manji radijus
nego da sve 3 rade na razlicitim kanalaima sto ne mora nuzno biti lose ako nemas potrebu pokrivati od ulazne kapije do ograde komsijske basce.

No recimo da sve 3 rade na razlicitim kanalima moze se desavati da jedan AP ( Tenda ) drzi li ga drzi a ti vec u dometu one trece... Testiraj, isti kanal je manji
ukupni radijus ali mozda bolja pokrivenost u njemu a razliciti kanal daje veci radijus jer ne smetaju jedna drugoj no moguce su "rupe" u prebacivanju uredjaja sa jedne na drugu, trecu...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 21:22   #36
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..kao što je silver_tip napisao "..Sve sto se spaja ce se u pravilu spajati na najjaci signal " ......a što se tiče dometa on ostaje isti jer to ovisi samo o snazi, antenama i poziciji a to je u oba slučaja ISTO.
Bolje je što se zagušenosti (Mbps) tiče jer se međusobno ne smetaju pošto su na različitim frekvencijama i Tende i korisnici koji su spojeni na njih.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 21:40   #37
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
.....a što se tiče dometa on ostaje isti jer to ovisi samo o snazi, antenama i poziciji a to je u oba slučaja ISTO.

Jok, nije isto.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 22:05   #38
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Jest isti domet .....čak će se prividno povećat jer uslijed manjih smetnji (manji broj korisnika na kanalu) će veza držat i na većoj udaljenosti nego kad je više korisnika na kanalu.

ps: @ webstartm - bolje je na mixed b.g.n jer kad nema dovoljno signala za "n" automatski prebaci na "g" koji ima manju brzinu a veći domet

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 15.05.2017. u 22:14.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 15.05.2017., 22:40   #39
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Jest isti domet .....čak će se prividno povećat jer uslijed manjih smetnji (manji broj korisnika na kanalu) će veza držat i na većoj udaljenosti nego kad je više korisnika na kanalu.

Eto, tvrdis jedno i onda sam sebe demantiras a da si bar izbacio neka mjerenja itd...

Pa ne pricam onako sto mi je dosadno danas.. nije isto ( tj. da budem precizniji kako se nebi hvatao za slamke ) bar kod mene ako mjerim SNR recimo.
U slucaju da mi sva 3 rade na istom kanalu, laptop, mobitel ili bilo sta, se ne moze spojiti na krajnji AP u djecjoj sobi ako MAC filtracijom u blizja 2 AP zbanam te iste uredjaje da se ne spajaju na blizje AP.

Dakle moja radna soba i sve u njoj "ne vidi" AP u djecjoj medjutim ako samo ovaj u djecjoj sobi stavim na drugi kanal - volila, evo ga... isto tako ako
blizja 2 AP podesim na razlicite kanale od ovoga u djecjoj sobi opet se iz moje sobe moze spajati na AP u djecjoj sobi.

U konacnici zdravo-razumskim razmisljanjem nakon necega ocitoga, nakon testa a ne blebletanjem namece se samo jedan zakljucak:
Domet pojedinog AP se smanjuje u slucaju da u njegovoj okolici ima njih vise koji rade na identicnom kanalu tj. preciznije receno SNR je manji ili nedovoljan da se uopce nesto spoji.

Posto se nekada sami WIFi uredjaji cudno ponasaju pa se spajaju na nesto dalje umjesto blize stavljanje na isti kanal sva 3-4 ili koliko vec komada
nije nuzno lose
jer ako je odredjeni WiFi uredjaj stacioniran i ne mice se puno ili iz odredjene prostorije onda je bolje imati AP na istom kanalu tako
da isti ne vidi onaj krajnji ili MAC filtracijom zbanati taj uredjaj na krajnjem AP no u slucaju da se ipak nekada sa tim uredjajem ode do toga AP MAC
fitracija nije rjesenje jer nemamo tamo signala, dakle bolje rjesenje je u tom slucaju drzati sve AP na istom kanalu.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 02:22   #40
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 871
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
A baš su * * fna, izbacuju najkorisnije i pristupačne modele.
Opet kapitalizam na dijelu
onda je i dalje ovaj 843 preporuka i bez D u nastavku (može li to uopće funkcionirati kao repeater?
Vrijedi li ovaj 901 130 kn više zbog te treće antene(navodno ima i neki dobar Atheros' čipset kolko sam uspi pročitati na netu negdje)
ili je bolje to uložit u modifikaciju antene na 843(bez D) ili nečem drugom,
ili nešto drugo možda za preporučit iz magazina/pcshopa jer tamo mijenjam,
ili da probam izvuć pare nazad pa negdje drugdje nešto pametnije uzet ?
ili

Zadnje izmijenjeno od: M.Vlahovic. 16.05.2017. u 02:32.
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.05.2017., 03:28   #41
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
@silver_tip i @D/G
da ne quoatm sve sta ste napisali jer nisan skužia što je bolje na kraju

Uglavnom
3 kata (3 apartmana)

1. kat Tenda (kao repeater)
2. kat original 4g router Tp-link TL-MR6400
3. kat Tenda (kao repeater)

1. i 3. kat nema sanse da se vide/smetaju medjusobno, isprobao sam.
Racunajte da ce po apartmanu bit 3/4 wifi korisnika, znaci ukupno 9 do 12 za cilu kuću.
4G je Tcom ,i vata 60/40 - 60/20 Mbit

Pitanje:
Tende stavit na kanal 3 i 6, a router na 11
ili
Svo troje na isti kanal

Bitno mi je stabilnost,znači da se ne zaguši sve skupa, i da Tende daju bar 20/5 Mbit

B/G/N mixed ce ostat, jer je bolje da prebaci na G ako nemože uhvatit neko N.
Samo su kanali upitni. Isti na sva 3 ili različiti na sva 3 ili kako već.

I poanta je da gosti imaju svoj apartman, neče oni sad putovat malo 1. kat malo 2.kat itd pa da im je bitno prebacivanje. A i valjda nisu toliko sakati da se ne znaju sami prebacit na jači wifi Isti im je SSID i iste Šifre

Testirao bih ja to sve sam,ali nisam i neču bit na lokaciji ,tek iza sezone. Na meni je da doma iskonfiguriram, i dam čoviku koji će samo spojit sve u utičnice po katovima.
webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 08:16   #42
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,064
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova

ps: @ webstartm - bolje je na mixed b.g.n jer kad nema dovoljno signala za "n" automatski prebaci na "g" koji ima manju brzinu a veći domet
je li ovo dokazano? bgn mod nije zato da kartica "e ja sam sad daleko od routera, e idem se prebacit naa G , a onda kad me vlasnik odnese još više u rupu ću se prebacit na B" , nego čisto zbog kompatibilnosti ako se na router spajaju uređaji koji nemaju N ili G mod.
ako i kartica i router podržavaju N mod, neovisno o slabosti signala oni će se toga držat, neće se "prebacivat" na G ili B.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 09:47   #43
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
neče oni sad putovat malo 1. kat malo 2.kat itd pa da im je bitno prebacivanje.
A i valjda nisu toliko sakati da se ne znaju sami prebacit na jači wifi Isti im je SSID i iste Šifre
Ako nema sanse da se 1 i 3-ci kat vide medjusobno onda stavi isti kanal za ta 2 kata a 2-gi kat, sredisnji neka bude na razlicitom kanalu.

Citiraj:
Autor webstartm Pregled postova
Testirao bih ja to sve sam,ali nisam i neču bit na lokaciji ,tek iza sezone.
Nije problem, meni odgovara bilo koji termin a moze i poslje sezone sve do 15-tog 9-tog, testiram ja 7 dana - djabe ti kalibriram mrezu

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
je li ovo dokazano? bgn mod nije zato da kartica "e ja sam sad daleko od routera, e idem se prebacit naa G , a onda kad
me vlasnik odnese još više u rupu ću se prebacit na B" , nego čisto zbog kompatibilnosti .....
U pravu je @D/G

Kada okolne smetnje vise utjecu na mrezu u smislu da jacina nije dovoljno jaka za cisti N onda ako je podeseno bgn, ona automatski
prebaci na onaj mod gdje je moguca maximalna odrziva veza, bude sporije ali stabinija veza.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 10:56   #44
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@ jp_rv - kad sam na 100m od kuće i radim sa "n" modom normalno , do trenutka kad se pojavi na kanalu više korisnika te pri prekidu konekcije i ponovnoj konekciji me prebaci u "g" . U toku rada bez prekida i dalje ruter gura "n" čak i kad je brzina spala na oko 5Mbps .

@ silver_tip - Za domet signala wifi adaptera ostaje relevantno da ovisi samo o snazi, anteni i položaju jer na 100m od kuće uvijek imam jednako izmjereno -68dB ...... samo što ovisno o broju korisnika na istom kanalu nekad nemogu uspostaviti vezu ili puca a nekada kad je malo korisnika radi bez prekida.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 16.05.2017. u 11:04.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 12:32   #45
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
samo što ovisno o broju korisnika na istom kanalu nekad ne mogu uspostaviti vezu ili puca a nekada kad je malo korisnika radi bez prekida.
Dakle na kraju se slazes s onim sto sam u pocetku rekao ? Domet nije isti

Ako je vise korisnika, isti kanali i sve ostalo onda se ti moras pribliziti AP da ostvaris pozitivan SNR da bi uspostavio vezu.
Nista ti jacina od -68dBm ( RSSI ) ne dB ne znaci ako ti SNR padne na 0dB sto bi znacilo da u tom trenutku ima vise smetnji u dB nego signala u dBm.


Malo mjerne jedinice prouciti...

dBm = snaga decibela u odnosu na 1mW ( milivat ) RSSI
SNR se opet izrazava u decibelima = dB
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 13:12   #46
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..pa normalno da sam mislio na dBm
Samo me nemoj o tim jedinicama opominjati kad ih najviše ti pobrkaš i krivo navedeš
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 13:14   #47
webstartm
Sandy!!!
Moj komp
 
webstartm's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Split
Postovi: 1,674
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ako nema sanse da se 1 i 3-ci kat vide medjusobno onda stavi isti kanal za ta 2 kata a 2-gi kat, sredisnji neka bude na razlicitom kanalu.


Nije problem, meni odgovara bilo koji termin a moze i poslje sezone sve do 15-tog 9-tog, testiram ja 7 dana - djabe ti kalibriram mrezu
Onda Tende idu na kanal 6 a router na 11 i adio

E jebiga sad si se javio, a rekao mi sve kako da sredim Triba si mučat, mozda bi i dobio poziv za kalibrirat

webstartm je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 13:28   #48
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
@M.Vlahovic
Svakako da 843N i dalje igra, iako antene nisu skidljive dolazi sa 5 dBi ... za njega znamo da dobro / stabilno radi ...
Kod njega ćeš koristiti Universal Repeter za trenutni zadatak, a kasnije može poslužiti u drugoj ulozi.

Za ovo šta ti treba oba navedena igraju, morat ćeš sam prelomiti koji ... nofčeke namjerno ne spominjem

901ND možeš izkonfigurirati na više načina (modova rada) za trenutni zadatak (Repeter ili Bridge with AP. Odabrat / postavit ćeš onaj koji ti daje bolji bandwith.

Za žuntu emmulatori:
http://www.tplink.com/resources/simu...43ND/index.htm
http://www.tp-link.com/resources/sim...D_V3/Index.htm
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 14:45   #49
M.Vlahovic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 871
Teška odluka,
navodno u jednoj trgovini mogu naručiti 843ND pa čekat mjesec i pol da stigne , ima li to kakvog smisla, da iam mmogućnost u buduće pojačat malo signal po potrebi, ako ne prema repeateru onda od repeatera prema van, ne znam stvarno koja mi je najbolja opcija u tom $ rangu,

Nije mi jasan taj WISP mode, zašto nema 843 jednostavno repeater mod u wizardu, je li ovo isti efekt repeatera na 843 kao na ovim ostalim 901 i sl. , samo što nema wizard za to?

da prestanem komplicirat i uzmem taj 843N bez D

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 16.05.2017. u 14:59.
M.Vlahovic je offline   Reply With Quote
Staro 16.05.2017., 15:20   #50
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,554
Nema smisla čekati mjesec i pol ...
ako sada 801 "lovi" 20/10 na prijemnoj strani isto bi trebao i 843 sa istim / sličnim 5 dBi antenama.
Malo je zbunjujuće u 843 složen "obični" Repeter ali to je zbog toga šta može raditi (predviđeno je) za spajanje na WISP "šemu".
Da, odabereš WISP Client Router > Dynamic ili Static IP > ...
Pod Wireless - Client podešavaš link prema gl. routeru, a pod AP wifi koji "daje" 843 dalje klijentima.
DHCP na njemu gasiš, manualno definiraš DNS - ove.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na