Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2010., 23:41   #1
MitO_ZGB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
IBM R50e i memorija

Kako piše u naslovu teme radi se o IBM ThinkPad R50e laptopu... (http://www.thinkwiki.org/wiki/Category:R50e)

Trenutno je u njemu 256MB RAMa i to je premalo za potrebe frenda, pa me zamolio da kupim memoriju i to mu ugradim...

OK, pogledam ja lijepo koju memoriju laptop ima, tj. koju podržava (333Mhz, 200pin, So-dimm DDR1)...

Pogled na nabavu, skočim do dućana i uzmem Kingmax 512MB ( http://protis.hr/ProductDetails.aspx...SODIMM-Kingmax )


Ubacim ja u prazan slot tu memoriju, palim laptop a ono ništa.... Odmah mi je već bilo u glavi da nije kompatibilna il nekaj takvoga...

Uglavnom, otvorim laptop jer mu je drugi slot (tamo di je originalna memorija) ispod tipkovnice, isčupam nju van, ostavim samo u taj "glavni" slot tu novu memoriju, probam, i opet ništa... sve crno...

probam sve kombinacije...uglavnom ne radi...

E sad ili baš taj keks ne radi? (pa bi ga trebao zamjeniti u dućanu)...

Ili R50e nije kompatibilan s tom memorijom, tj konkretno tim keksom od Kingmaxa...

Jel netko imao sličan problem? Ili možda netko ima R50e a da je stavljal keks od 512MB pa može reći koji RAM je stavil, tj kojeg proizvođača/model...?

Hvala na pomoći!
MitO_ZGB je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2010., 00:12   #2
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
http://www.crucial.com/upgrade/compa...4%29/list.html

vjerojatno je memorija neispravna, ako imas mogucnosti prvo probaj u nekom drugom laptopu prije nego reklamiras
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.07.2010., 09:51   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
Rekao bih da ili nije dobro sjela ili je neispravna ili nekompatibilna.
Po specifikaciji proizvođača odgovara PC2700 DDR-333 200-Pin SODIMM 333MHz do 2GB ukupno.
Najpametnije rješenje je da sa lapom odeš u dućan i na licu mjesta isprobaš koji ok radi.
Po njihovom webu imaju više veličina / proizvođača (Kingmax, Kingston, Supertalent, Transcend, Corsair) pa bi trebao naći koji radi, makar uzeo neplanirano i od 1GB.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2010., 10:52   #4
[GOW]Nec
Premium
Moj komp
 
[GOW]Nec's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,215
Ma, i da je brža ili sporija, lap se mora upaliti. Da je brža, sama će si srušiti takt, a koliko znam svi su laptopi backward compatible sa svime što paše u njih (iznimka je wireless kod HP/Compaq modela). Najvjerojatnije je keks neispravan.

Napravi ovo što ti je Hash rekao, po tome ćeš znati sve.
__________________
Udomljujem stare laptope i njihove dijelove.
[GOW]Nec je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2010., 14:31   #5
OpCentar
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 40
@MitO_ZGB

Pretpostavljam da sa starom memorijom sve radi normalno? Ako da, onda ti je Kingmax nekompatibilan sa laptopom.

Možeš prije nego što vratiš memoriju nadogradit BIOS ako već nije na zadnjoj verziji. Pazi jer imaš BIOS i Embedded Controller Program koji se nadograđuju zasebno, pročitaj upute dokraja prije nego što kreneš (imaš sve na IBM/Lenovo support stranici).


Inače, mislim da IBM nije nikad ugrađivao DDR400 RAM u R5x/T4x seriju, sve koje sam otvarao su isključivo bili DDR333 moduli. S druge strane, imao sam jedan Kingmax DDR400 512MB modul na T42 u kombinaciji sa original 512MB DDR333 (mislim da je bio Micron) koji je radio normalno.
OpCentar je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2010., 15:03   #6
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
ibm masine su inace poznate po tome da nece bilo kakav memorijski keks pojest, moj R51 je nakon 4 razlicita keksa proradio...
riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2010., 18:43   #7
MitO_ZGB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 41
hvala svima, isprobano na par laptopa, keks je neispravan...
MitO_ZGB je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2010., 09:49   #8
duldul
Premium
 
duldul's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 282
imam ti ja par keksića od 512 i 1gb
javi mi se na PM da se dogovorimo ak si u zg. ugradnja je free ;-)
__________________
...live long and prosper...V

GA-X48-DQ6
Q9450
Gigabyte 6870
2*2GB Mushkina
duldul je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na