Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.04.2024., 20:22   #1
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Dell monitor izvodi kerefeke

Lako moguće da della više ne kupujem

Monitor S2719DGF je u upotrebi sada preko 4 godine, tako da nije u cvijetu mladosti ali ovakvo ponašanje mu nije trebalo. Skupio je i solidno sati rada, naročito kako radim od doma.

Počelo je pred cca godinu dana (kako je izašla garancija) kao jedno područje prvi vrhu i više na lijevoj strani koje se moglo primijetiti samo kad ekran prikazuje nešto svijetlije. U pravilu me nije nešto smetalo pošto zbog očiju sve stavljam na dark mode.

Zadnjih dana se počela znatno više primijećivati jedna svijetlija linija po sredini, dva centimetra od vrha ekrana. Na skroz tamnoj i skroz svijetloj pozadini se uopće ne primjećuje dok je na raznim sivim tonovima prilično primjetno. Toliko je postalo primjetno da mi ide pojačano na živce

https://imgur.com/a/ejLmOOi

U kakvoj se to boleštini radi? Prvih 10 sekundi videa kamera nije baš dobro fokusirala pa se strpite malo.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 15:10   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,330
Jesi pokušao spojiti monitor na drugi komp?
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2024., 16:26   #3
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,217
Azure data studio, zao mi te zao mi i sebe da se razumimo

Ako se ne prikazuje na skroz crnom znaci da je problem negdje iza jer očito se kristali ok zatvaraju
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 16:40   #4
rokonja
Premium
Moj komp
 
rokonja's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: tamo tamo daleko
Postovi: 139
Daj nemoj, a ja planirao uzet Dell OLED... I sad si me malo "ono", al ipak daje 3 godine garancije.
rokonja je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 17:11   #5
radi.neradi
Registered User
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Mrkopalj
Postovi: 41
meni se desava na thinkpadu, gore desno u kutu mi ostaju crte window managera (dwm). povremeno lagano stisnem i pomicem prst stisnut po tom dijelu ekrana, i kolicina crta se smanji. ili kad promjenim window manager, kroz narednih nekoliko tjedana koristenja broj crta se smanji. imam i dell monitor 4 godine star i nema tih problema.
radi.neradi je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 19:11   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,580
Nemojte generalizirati, zavisi koja serija tj. za koju namjenu, tip panela ...
Koliko sam na brzinu vidio taj S2719DGF ima TN panel vulgaris = nije neka sreća
Za bolju sliku treba tražiti sa boljim panelom kao IPS ili bolje.
Sa druge strane svi znamo da se danas uglavnom prave proizvodi da po mogućnosti crknu dan iza garancije.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 20:18   #7
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Isti problem je na dva različita ulaza s laptopom i desktopom. Nije to grafički problem.

Ova linija je dosta mutna, ne izgleda kao diskretan broj piksela koji ima problem. A moguće i da su pikseli dosta sitni pa ih ne vidim dobro.
Izgleda više kao oblačić nego nakupina piksela, ne vjerujem da su pikseli zaglavili. Kada kuckam ekran ne reagiraju uopće na podražaje, dok se zaglavljeni pikseli često masiranjem mogu dovest u red.

Panel ja TN, kada sam kupovao htio sam 144Hz, 27", 1440p, Dell i freesync -> takav je bio samo jedan i to TN

Azura Data Studio je dobar kada ga usporediš s konkurencijom.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 06:38   #8
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,062
Citiraj:
Autor mkey Pregled postova
Nije to grafički problem.

Sve ti je to isto sranje ovih dana, lutrija.
Nije to više onaj Dell od prije deset godina.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 12:01   #9
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Ma znam, nataknem ih na kitu. Ne bih od dela uzeo ništa nego monitor a ubuduće niti to više. I tako sam planirao uzeti neki OLED, možda ću i ranije od planiranog.

Ali ima li tko kakvu ideju kakav je to problem? Po meni pikseli nisu zaglavili, ne bih rekao niti da je nekakav problem s pozadinskim osvjetljenjem (pošto se na crnom ne vidi). Koja je to vražja materina? Pošto se to područje mijenja/širi, meni bi logično bilo da se radi možda o oksidaciji, ali ne znam što bi to unutra moglo oksidirati
mkey je online   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 18:42   #10
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,542
Ma sam panel ne valja
tiki66 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2024., 18:36   #11
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Da. Dell ide na shit listu, skupa sa gnjidabajtom.

https://www.dell.com/community/en/co...41034a99290791

Danas sam malo pratio st(r)anje i u biti reklo bi se da je to jedna regija površine cca 5 cm2, u obliku oblačića koja ima izražene tendencije za burnin. Kojeg sam dana lijepo vidio u obliku menija od Azure Studia

Sada kako sam upalio monitor maltene se ništa ne vidi, ali bude dok se zagrije. Kakvo smeće od panela.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 19:22   #12
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
IMHO ne trebaš kompletno otpisati određene marke monitora, jer nažalost kak to ide s većinom stvari, same panele (1 - 2) proizvode LG Display, AU Optronics, BOE, Samsung i sl.

Sfušanih panela ima kod svih mogućih popularnih marki monitora do te mjere da čak ni OLED koji se isto tak proizvodi kod tih istih igrača - ne garantira krajnju kvalitetu.

Dell, MSI, Gigabyte, Corsair i ostali nemaju baš previše posla s proizvodnjom panela, pa na kraju samo lijepe svoj logo na kućište također proizvedeno od treće strane.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 19:45   #13
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Sve je to OK, ali ako će lijepiti svoj logo na što god onda budem ja svoj novac stavio negdje drugdje. Što se mene tiče, ovakav fail na monitoru unutar godine dana od isteka garancije je svinjarija.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 19:51   #14
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
Je, ali nažalost to je danas za većinu postalo normalno, oni kupe panel od nekog drugog koji garantira da je sve OK, pa ispadne čušpajz i svi skupa se prave Englezi.

IMHO kaj god da odabereš, rađe provjeri panel i kakva su iskustva/recenzije, jer kućište u kojem je zajedno s logom danas više ne znači previše.

Otišlo je sve u Mp3, a nekadašnji pojmovi za kvalitetu i kojekakvi popratni etaloni su samo još jedni u nizu preprodavača i meštri prepakiravanja.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 20:16   #15
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Prije kupovine ovog uređaja provjerio sam koliko je to bilo moguće. I inače ne kupujem zato jer mi se digne, nego zato jer mi nešto treba i temeljeno na prethodnim iskustvima, koja su bila pozitivna u slučaju dellovih monitora. Reviewi nakon 5 godina korištenja nisu baš učestala pojava. Ovaj monitor je u to vrijeme bio preporučivan proizvod.

Zabole me tko je kome što garantirao, ja samo znam da moj novac nije bio defektan a kupljeni proizvod je ubrzo nakon isteka garancije počeo imati ozbiljne probleme. Ako neću brand otpisati nakon lošeg iskustva ne znam kad ću.
mkey je online   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 20:33   #16
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,777
Dell S2719DGF je u i ono vrijeme bil prosječan monitor isto ko i svi s TN matricom (ništ posebno AUO M270DTN01.0 panel korišten u milijunima ostalih monitora), nije to neka bajna klasa uređaja, a nečiji logo nažalost više ne znači ama baš ništa kad im je panel ni vrit ni mimo. Uglavnom, možeš komotno i kompletno otpisati sve s čim si se razočaral, ali ionak se većina toga proizvodi kod nekolicine proizvođača, pa na kraju nažalost dođeš na isto neovisno o kojoj marki je riječ. Primjera sfušanih proizvoda renomiranih marki kolko te volja, a panele im proizvodi jedno te ista ekipa. Unutar istih serija ima smeća ko uostalom i sa svom tehnikom danas.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.04.2024. u 20:56.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 05:49   #17
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,062
Ovih dana nije dovoljno samo čitati recenzije nego i wikipedija članke o korporativnoj strukturi kompanije u pitanju
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 08:22   #18
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,542
A moš ti čitat šta hoćeš, od 1000 proizvedenih panela će crknuti 10, ako si ti lucky winner džaba ti svo čitanje ovog svijeta. Da ne govorimo kako neki paneli počnu masovno crkavati tek nakon nekog vremena...
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 16.04.2024., 19:51   #19
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,941
Naravno da je to lutrija, a ovisi i o načinu korištenja. Jučer sam monitoru dao jedan tretmančić protiv burnina kavih 15-20 minuta i izgleda kao da mu je to ponešto pomoglo. Sada je u pogonu kakvih 45 minuta i još nije iskočila naoblaka.
mkey je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na