Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 04.02.2008., 01:45   #1
feedmatekill
Premium
Moj komp
 
feedmatekill's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 74
Kako ohladiti M56S-S3?

cim dignem fsb preko 250mhz chipset se pocne nenormalno grijati.....u full loadu temp i preko 75C....jel bi tu pomogla kakva alternativna hlađenja, pošto je odgovor vjerovatno pozitivan, što preporučujete?
i vrijedi li ici na 570chipset, u prilici sam uzeti 570 gigabyticu....sli mi ne treba.

feedmatekill je offline  
Staro 04.02.2008., 17:54   #2
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Citiraj:
Autor feedmatekill Pregled postova
cim dignem fsb preko 250mhz chipset se pocne nenormalno grijati.....u full loadu temp i preko 75C....jel bi tu pomogla kakva alternativna hlađenja, pošto je odgovor vjerovatno pozitivan, što preporučujete?
i vrijedi li ici na 570chipset, u prilici sam uzeti 570 gigabyticu....sli mi ne treba.
http://www.links.hr/index.php?naziv=...kl=050.909.012

Ovo + neki 80mm na 5V

A za drugo pitanje...Pa po meni ne,ne isplati se..Jer je to chipset iste generacije koji je samo po necemu bolji,a to se ni ne skuzi u normalnom radu(u benchmarcima mozda 15-20%)
__________________


mislav_os je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 04.02.2008., 18:10   #3
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Svaki chipset od nvidie se jako grije. Ukoliko misli ići na gore opciju, plavog zalmana i 80mm vent, onda mu je jeftinije da uštedi pare na plavom zalmanu i jednostavno stavi 80mm vent na postojeći dreq od coolera na matičnoj. Neka bude blizu njega i na 600-800 rpm-a (to je nekih 5V kod onog Sharkoona S) i chipsetu će biti ugodno.

Mislim, ja imam na chipsetu (NB-u) mali aluminijski (iako više izgleda kao plastični) hladnjak, visine jedva 1cm. I bez venta sam ga tjerao preko 250Mhz i sve je radilo po ljetnim vrućinama dobro. No da mu olakšam, stavio sam mali 80mm vent ispred njega na 5V i sad je na opip mlak. Senzore ne gledam jer nisu dobro poštelani i kako god imao setup, veli da mi je temp oko 35°C (a nije jer se pošteno opećem ako držim papak dok nema venta).

Što se tiče prelaska na 570 chipset, ne vidim ama baš nikakve potrebe za time, jer ćeš samo novac izgubit. Chipseti se razlikuju u opremi. Što se brzine tiče, svi chipseti su isti. Od onog najjadnijeg, što ga ja imam (6100 sa IGP-om), do vrhunca ponude, 590SLI (govorim za AM2 procesore). Niti novi chipseti, poput 780/790 nisu isto ništa brži. Uglavnom, par postotaka (ne znam gdje je Mislav našao ovih 15-20% ?) što je pak vjerojatno rezultat zategnutijih postavki u BIOS-u. Jedino gdje bi mogla biti razlika u sintetici 15-20%, barem onoga što ja znam - jest Everest test brzine čitanja/pisanja memorije i to između chipseta koji koriste integriranu grafu (koja uzima RAM) i onih koji ne koriste integriranu grafu. To je bilo i primjera na forumu. Ali opet, ti testovi nemaju nikakve veze sa realnošću.

EDIT:
Od svega napisanog, zaboravio napisati. Jesi siguran da ti je ta temperatura, doista temperatura chipseta ? Mislim, nije da chipset ne može ići toliko - može i vjerojatno i je, ako imaš shitan hladnjak ko moja ploča (a opet napominjem, radi sve i OC-ano bez venta). Meni to više miriše na MOSFET-e.

Uzmi vent, drži ga na chipsetu. Ako padne ta temperatura jako, onda je chipset. Ako ne pada, digni vent na područje oko CPU socketa i stavi da puše po MOSFET-ima (još bolje ako znaš što su i staviš da direkt po njima puše, a ne na slijepo).

EDIT2:
MOSFET-i:
Slika 1
Slika 2
Vuco je offline  
Staro 04.02.2008., 21:59   #4
feedmatekill
Premium
Moj komp
 
feedmatekill's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 74
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova

Od svega napisanog, zaboravio napisati. Jesi siguran da ti je ta temperatura, doista temperatura chipseta ? Mislim, nije da chipset ne može ići toliko - može i vjerojatno i je, ako imaš shitan hladnjak ko moja ploča (a opet napominjem, radi sve i OC-ano bez venta). Meni to više miriše na MOSFET-e.

Uzmi vent, drži ga na chipsetu. Ako padne ta temperatura jako, onda je chipset. Ako ne pada, digni vent na područje oko CPU socketa i stavi da puše po MOSFET-ima.
Vuco svaka cast na opseznom postu i da, bio si u pravu. upravo sam testirao ponovno, kad proc klokam na tih 3.5GHz MOSFET-i su toliko vruci da mi nije jasno kako se ne otopi sve oko njih .....kazem taj pasivac sto je gore na chipsetu, je vruc i to dosta....ali ipak ne ~80C....no MOSFET-i jesu, opekao sam se. nista od ovog clocka za sada dok ne nabavim posteni cooler (bolji od BOX-a), ve-mil, hg-spot nemaju nista pošteno trenutno. osjetim i da je onaj metalni dio coolera (onaj ispod venta) poprilicnooo vruc iako winsdor lazljivac ne pokazuje preko 60-ak C. a mogao bih staviti jedan 9cm na chipset i jedan na MOSFET-e, samo se nadam da taj vruci zrak nece smetati procu, ili cak mozda i memoriji.....probat cu, jos jednom hvala
feedmatekill je offline  
Staro 04.02.2008., 23:22   #5
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
MOSFET-i mogu raditi i preko 100°C, iako je naravno zdravije da rade na što nižoj temperaturi.

Uglavnom, ako staviš par ventova (nekako pričvrsti 12-ice, špagom, nečime; 12-ice pokrivaju veću površinu), bilo hladeći MOSFET-e, bilo chipset - ono više neće biti toliko vruće, pa s time neće niti zrak biti toliko vruć.

Za proc i memoriju se stoga, nemoj brinuti. I da je 10°C toplija okolina, neće njima biti ništa (naravno osim ako ih ne teraš na visokim naponima).
Vuco je offline  
Staro 06.02.2008., 16:25   #6
mislav_os
freak
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,687
Citiraj:
Autor Vuco Pregled postova
(ne znam gdje je Mislav našao ovih 15-20% ?)
Mah,zanemari

Tu sam mislio na testove poput Everesta itd
__________________


mislav_os je offline  
Staro 07.02.2008., 04:41   #7
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Citiraj:
Autor feedmatekill Pregled postova
Vuco svaka cast na opseznom postu i da, bio si u pravu. upravo sam testirao ponovno, kad proc klokam na tih 3.5GHz MOSFET-i su toliko vruci da mi nije jasno kako se ne otopi sve oko njih .....kazem taj pasivac sto je gore na chipsetu, je vruc i to dosta....ali ipak ne ~80C....no MOSFET-i jesu, opekao sam se. nista od ovog clocka za sada dok ne nabavim posteni cooler (bolji od BOX-a), ve-mil, hg-spot nemaju nista pošteno trenutno. osjetim i da je onaj metalni dio coolera (onaj ispod venta) poprilicnooo vruc iako winsdor lazljivac ne pokazuje preko 60-ak C. a mogao bih staviti jedan 9cm na chipset i jedan na MOSFET-e, samo se nadam da taj vruci zrak nece smetati procu, ili cak mozda i memoriji.....probat cu, jos jednom hvala
Ovo za MOSFET sam 1 put čuo i pomaže, i da znači temp od čipseta znači nikak nemreš očitat, meni je pisalo 49C a kad sam dodirnuo jooj sigurno je bilo 70C,

Kolega, jel si vidno šta dobio sa biosima F3? Ja imam F2 i ok je pa sad neznam dal da idem na F3
danc00 je offline  
Staro 07.02.2008., 09:29   #8
Gemmy
smeghead
Moj komp
 
Gemmy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,946
Meni na Lan party-ici su se mosfeti znali grijat do 70°C pod opterecenjem, sada sam stavio jedan vent od 120 kraj njega i sada ne prelazi 50°C u loadu ali je razina buke visa
Gemmy je offline  
Staro 07.02.2008., 11:30   #9
feedmatekill
Premium
Moj komp
 
feedmatekill's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 74
Citiraj:
Autor danc00 Pregled postova
Kolega, jel si vidno šta dobio sa biosima F3? Ja imam F2 i ok je pa sad neznam dal da idem na F3
F3 ne donosi nista posebno, zapravo nista nisam primjetio....mozda jedino nesto bolji overclock....ali to je subjektivan dozivljaj.....ovako mi je proc isao i na 3.4 (na f2 nije potegao vise od 3.25), doduse brzo sam ga vratio na kulturnji clock jer se ova ploca bezobrazno grije i nikako nije za neke nazovi esktremnije clockove (iako 600MHz nije bas ekstreman overclock). u biti sam dosta razocaran ovom plocom....bas stose tog grijanja tiče i nema napajanja za dodatne ventove sto je bezveze totalno.
feedmatekill je offline  
Staro 07.02.2008., 22:00   #10
danc00
Why so serious
Moj komp
 
danc00's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Krapinske Toplice / Zagreb
Postovi: 3,415
Šta se tiče OC, jel hoče kome ići iznad 270FSB-a, imam 4000+ i da ga jee neće iznad 270MHz, a množitelj 10X-, memorija ne koči(stavil sam na 533,i dal joj +0,2V).
A evo dobre vijesti, evo kak sam riješil hlađenje i temp su pale nebi vjerovali za 10stupnjeva, ak je za vjerovati EVERESTU!! Evo slika
http://img444.imageshack.us/img444/8...2008032fq9.jpg

Danas sam završil, i da znate sve je ručni rad, ubodna pila i centimetar i pleksiglas!!
danc00 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.02.2008., 23:35   #11