Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.07.2020., 07:42   #211
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Imam inverter i panele, e sad bi ja stavio baterije,jer dogovor sa HEP-om u svezi dvosmjernog brojila ide u nebesa ...
Koji je problem s HEP-om osim što trebaš platiti dvosmjerno brojilo? Ja sam ga platio 2.500 kn i isplatit će se kad pogledam koliko bi se proizvedene struje bacilo. A da se baterije ne isplate rekli su mi oni što su mi instalirali elektranu, pa ne znam zašto bi mi to rekli kad su mi mogli prodati i baterije?
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2020., 07:55   #212
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
@neverin Sve je to OK,mene su tražili 3600,morao bih premjestiti brojilo,ostatak papira je cca 18k kn + 9.5k kn premještanje razvodnog ormara ...


Baterija 2.5kWh je 10k kn s time da je litepo4 (2k ciklusa punjenja) ...


Po tome mi se 3 baterije više isplate,samim time i kaj ću si ušparati struju ...


Po informaciji ova se baterija napuni kroz sat vremena ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2020., 12:04   #213
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
@neverin Sve je to OK,mene su tražili 3600,morao bih premjestiti brojilo,ostatak papira je cca 18k kn + 9.5k kn premještanje razvodnog ormara ...


Baterija 2.5kWh je 10k kn s time da je litepo4 (2k ciklusa punjenja) ...


Po tome mi se 3 baterije više isplate,samim time i kaj ću si ušparati struju ...


Po informaciji ova se baterija napuni kroz sat vremena ...
Sjećam se da su i meni iz HEP-a rekli da bi trebao premjestiti brojilo zato što je u garaži koja je unutar kuće, ali da neće to tražiti, znači bilo je do njihove dobre volje jer ne znam nikoga tamo niti sam platio mito.
Jedini papiri koji su me koštali je projekt 2.500 kn, ista bi cijena bila i za 8 kWh, možda da nazoveš još neke firme.

Nije li to skup kWh preko baterija ili ja nešto krivo računam: 10k kn za 5k kWh, to je 2 kn po kWh. Kod HEP-a je taj kWh duplo jeftiniji i to u višoj tarifi.
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 07:18   #214
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Citiraj:
Autor neverin Pregled postova
Sjećam se da su i meni iz HEP-a rekli da bi trebao premjestiti brojilo zato što je u garaži koja je unutar kuće, ali da neće to tražiti, znači bilo je do njihove dobre volje jer ne znam nikoga tamo niti sam platio mito.
Jedini papiri koji su me koštali je projekt 2.500 kn, ista bi cijena bila i za 8 kWh, možda da nazoveš još neke firme.

Nije li to skup kWh preko baterija ili ja nešto krivo računam: 10k kn za 5k kWh, to je 2 kn po kWh. Kod HEP-a je taj kWh duplo jeftiniji i to u višoj tarifi.

Meni su to uvjetovali ...


Gledam da je 2k punjenja preko 5 godina,pa onda i tih 2kn moram podijeliti sa time ... ili ???


S time da nakon toga rade na cca 80% kapaciteta,znači nisu mrtve ...


A viška struje sa kolektora imam pun kufer tak da i da mi oni plate 0.42 lipe (MAX koliko plaćaju sad),ne vratim si 30k kn u 5 godina ...


A projekt nisam ni uračunao u tu cifru :-) i da i meni je čovjek rekao 2.5k kn,ali me hebe taj papir od hepa ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 08:04   #215
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
A viška struje sa kolektora imam pun kufer
Jedino da je smisliti kako taj visak struje pretvoriti u nekakav koristan rad, proizvesti nesto pomocu nje, sto bi se moglo kasnije prodati itd...
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 08:08   #216
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Zato velim da mi je bolje investirati u baterije,koje bi po meni mogle izdurati 10 godina,znam da ne budu na full loadu,ali opet ... u tih 10 godina nadograđivati i onda polako mijenjati ... ko i panele :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 08:14   #217
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Baterije jesu skupe ali opet... u zimi kada ima manje sunca i kada mozda paneli ne budu dovoljni, nista te ne
sprecava da baterije punis po noci sa jeftinom strujom koju ces vuci preko dana nazad iz baterija dok je skuplja tarifa.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 09:50   #218
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Da i o tome sam razmišljao ... tak da nekak ću to već skombinirati :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 10:50   #219
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Baterije jesu skupe ali opet... u zimi kada ima manje sunca i kada mozda paneli ne budu dovoljni, nista te ne
sprecava da baterije punis po noci sa jeftinom strujom koju ces vuci preko dana nazad iz baterija dok je skuplja tarifa.
Taj mod rada ti može pretvarač sve odraditi

Netreba de tu ništ kombinirati, samo se spoji sve po upitama i namjesti mod rada u pretvaraču i to radi.

Prvo si nađeš pretvarač i prema njemu dimenzioniraš baterije i panale
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 11:27   #220
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor pinkskin Pregled postova
Netreba de tu ništ kombinirati, samo se spoji sve po upitama i namjesti mod rada u pretvaraču i to radi.
U nekoj gruboj teoriji....
koliko i dali bi to uopce bilo isplativo bez panela ? S obzirom na razliku cijene struje u tarifi, pretvarac i baterije bi se mozda isplatili kad bi oboje umrlo od rada ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 14:31   #221
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
A viška struje sa kolektora imam pun kufer tak da i da mi oni plate 0.42 lipe (MAX koliko plaćaju sad),ne vratim si 30k kn u 5 godina ...
Ali nije 0.42 nego 1.06 kn ili koliko već točno dođe viša tarifa.

O baterijama ne znam puno ali u grubo broj punjenja/pražnjenja u vijeku trajanja x kapacitet daju ukupno isporučenu struju preko baterija. Mene zanima samo koliko me košta 1 kWh potrošen preko baterija, ako je i puno manje od 2 kn to je puno previše.
Drugo, struju iz baterija sad kad ima viška svaki dan morao bi trošiti pretežno noću kad je kod HEP-a duplo jeftinija. Ako sutra prestanem s rudarenjem skupio bi ljeti dosta viška kWh koji mi ostaju za zimu, a može li se to s baterijama?
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 15:51   #222
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
HEP otkupljuje po zadnjim informacijama po 0.42 lipe ...


Naravno da bi mogao imati baterije za po zimi,isto tako i kad je oblačno,pa nema sunca ...


U biti ako je danas sunčano i napune se baterije,možeš narihtati da se koriste samo dok je skupa struja,možeš da počnu raditi čim se inverter ugasi,ima kombinacija ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 16:39   #223
neverin
Premium
 
Datum registracije: Dec 2017
Lokacija: Istra
Postovi: 214
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
HEP otkupljuje po zadnjim informacijama po 0.42 lipe ...


Naravno da bi mogao imati baterije za po zimi,isto tako i kad je oblačno,pa nema sunca ...


U biti ako je danas sunčano i napune se baterije,možeš narihtati da se koriste samo dok je skupa struja,možeš da počnu raditi čim se inverter ugasi,ima kombinacija ...
Meni stižu računi na kojima se vidi da mi otkupljuju po 1.06, tj po istoj cijeni po kojoj mi naplaćuju višu tarifu.

Moja elektrana 3.6 kW u 5. mjesecu je proizvela 652 kWh. Sad mi ne trebaju
nego bi to sačuvao za zimu. Koliko mi baterija treba da smjestim tih 652 kWh do 12. mjeseca?
neverin je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 17:11   #224
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,099
Pa ti imaš odličnu proizvodnju.
Jako puno baterija trebaš računaj da akumulator od 12V i 100Ah koji košta skoro 2000kn, pohrani 1.2kwh
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 04.07.2020., 17:43   #225
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Ako ti hep plati kilovatsat onoliko koliko tebe košta kilovatsat iz mreže, ti praktički mrežu koristiš ko bateriju. Višak daješ u mrežu te povlačiš kad ti treba.

Znači daš 100kWh u mrežu sad po ljeti, po zimi povučeš 100 kWh i na nuli si.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 08:16   #226
bajker
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4
Citiraj:
Autor neverin Pregled postova
Meni stižu računi na kojima se vidi da mi otkupljuju po 1.06, tj po istoj cijeni po kojoj mi naplaćuju višu tarifu.

Moja elektrana 3.6 kW u 5. mjesecu je proizvela 652 kWh. Sad mi ne trebaju
nego bi to sačuvao za zimu. Koliko mi baterija treba da smjestim tih 652 kWh do 12. mjeseca?
Bome lijep prinos.
Nego imam pitanjce vezano za obračun. Ja sam se raspitivao kod HEPa i dobio njihov cjenik.
Potrošeni dio unutar jednog mjeseca pokriven proizvodnjom pokrivaju 1:1, a ovaj dio koji si proizveo preko potrošenog plaćaju sa koeficijentom 0,8xpuna cijena kWh sa PDVom (uključena i mrežarina i obnovljivi izvori - 1,06kn). Ispadne točno 0,85428 za višu i 0,46556 za nižu.
No, vodimo neku raspravu na forum.hr, pa smo nesigurni je li to tako stvarno u realnosti.
Da li bi ti bila frka poslati na PM presliku računa. Naravno, sakriješ svoje osobne podatke.

Zadnje izmijenjeno od: bajker. 22.07.2020. u 08:54.
bajker je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 12:17   #227
bajker
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4
Citiraj:
Autor bajker Pregled postova
Bome lijep prinos.
Nego imam pitanjce vezano za obračun. Ja sam se raspitivao kod HEPa i dobio njihov cjenik.
Potrošeni dio unutar jednog mjeseca pokriven proizvodnjom pokrivaju 1:1, a ovaj dio koji si proizveo preko potrošenog plaćaju sa koeficijentom 0,8xpuna cijena kWh sa PDVom (uključena i mrežarina i obnovljivi izvori - 1,06kn). Ispadne točno 0,85428 za višu i 0,46556 za nižu.
No, vodimo neku raspravu na forum.hr, pa smo nesigurni je li to tako stvarno u realnosti.
Da li bi ti bila frka poslati na PM presliku računa. Naravno, sakriješ svoje osobne podatke.
S obzirom da mi je kolega neverin javio da je ipak na HEPIu, ima li dakle netko od vas na temi da ima ugovor baš sa HEP Elektrom i da jelte ima dvosmjerno brojilo i solarnu elektranu?
Slobodno nek digne ruku!
bajker je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 14:27   #228
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
JA ću je spustiti i odkomentirati,da je to sa HEP-om i dvosmjernim brojilom za mene investicija od 30 kkn,pa sam odustao od toga,radije to ubacim u lipo4 baterije ili kak se već zoveju .... :-)
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 14:38   #229
bajker
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
JA ću je spustiti i odkomentirati,da je to sa HEP-om i dvosmjernim brojilom za mene investicija od 30 kkn,pa sam odustao od toga,radije to ubacim u lipo4 baterije ili kak se već zoveju .... :-)
Koje baterije preporučaš?
bajker je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 14:41   #230
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Pa te lipo 4 tak nekak se zoveju ...

Imaju 2000 punjenja,što je 5 godina da se pune svaki dan,i onda padnu na 80% snage ...

To i rimac koristi u svojim autima,a i tesla i bentley i ...

Inače imam sreću kaj sam u SYv.Nedelji, pa mi je Rimac tu usput, a tak i dečki koji delaju kod njega,pa sam se raspital i nakraju bumo skemijali nekaj ... :-)

EDIT : LifePO 4 je naziv baterije ..

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 22.07.2020. u 16:01.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 14:49   #231
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Pretpostavljam da treba pisati 2000 punjenja ?

Poslano sa mog Mi 9 Lite koristeći Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2020., 16:01   #232
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Da,promakla mi jedna nula
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2020., 11:38   #233
bajker
Registered User
 
Datum registracije: Jul 2020
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4
Kolika je trenutno neka normalna cijena baterija po kWh?

I kvragu što stvarno nema nikoga sa solarnom elektranom na HEP Elektri?
bajker je offline   Reply With Quote
Staro 23.07.2020., 13:34   #234
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
lifepo4 2.5kW sa punjačem će me koštat oko 10k kn,s time da iduće godine uzimam još 2.5kW ali bez punjača (pošto ga bum imal),pa bu jeftinije ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 07.10.2020., 10:29   #235
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
a dok dođeš do trenutka instalacije 1500€ vrijednog "posebnog" brojila (vjerovatno on broji u kvantnoj domeni) ti treba ziher jedno 10 godina birokracije i stajanja u random redovima.
Nije poanta da "broji u kvantnoj domeni", nego da broji u oba smjera, i ono što trošiš, i ono što prodaješ HEP-u kad imaš višak
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 20.05.2021., 18:01   #236
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,635
Ljudovi imam problem ...

Znači kako se vidi iz prijašnjih postova,imam solare,koji mi više ne rade, nego kaj su delali ...

Imam Deye-SUN 8kW inverter,to je radilo iz početka,no jedan krepo,pa drugi,sad treći ne želi uopće dat van amperažu ...

Znači imam 520V i 0A na ulazu invertera, ima li tko da može kakvim savjetom pomoć, daj bože da ima isti sustav pa da probamo prekopirati žice sa limitera ...

EDIT :

Evo dobio 455W u 18.30,sad mi daljnje testiranje onemogućeno,jer nemam sunca više ...

Javim se sutra sa rezultatima ...

Zadnje izmijenjeno od: Nbdy32. 20.05.2021. u 18:56.
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 12:19   #237
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Ima netko solarno (FV) na kući? Zanima me je li dosta to struje za sve u kući. Planiram novogradnju montažnu i išao bi na grijanje preko DT, uveo rekuperaciju + sva ostala električna potrošila. Plin nebi ni priključivao. Ne kužim točno kak to funkcionira, struja koju ja proizvedem se koristi za sve u kućanstvu, a ako zafali se dodaje još od hepa? Ili ako nema sunca tada koristim hep? A ako pak imam viška ide hepu? Ovo za račun i to sam skužio.

Piše kod planiranja snage uzeti godišnju računicu struje, a kako da to znam kad je novogradnja, eventualno sad iz stana koliko potrošimo.

S ovim dizanjima cijene plina i struje mi se jako primamljivo ovo čini, praktički bi struju imao besplatno i kroz 6-7 godina bi isplatio cijeli sustav.

Edit: mislio sam da je post u svaštari, ne planiram mineat.
__________________


Zadnje izmijenjeno od: Matijac. 27.01.2022. u 12:36.
Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 12:38   #238
RainZG
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Citiraj:
Autor Matijac Pregled postova
Ima netko solarno (FV) na kući? Zanima me je li dosta to struje za sve u kući. Planiram novogradnju montažnu i išao bi na grijanje preko DT, uveo rekuperaciju + sva ostala električna potrošila. Plin nebi ni priključivao. Ne kužim točno kak to funkcionira, struja koju ja proizvedem se koristi za sve u kućanstvu, a ako zafali se dodaje još od hepa? Ili ako nema sunca tada koristim hep? A ako pak imam viška ide hepu? Ovo za račun i to sam skužio.

Piše kod planiranja snage uzeti godišnju računicu struje, a kako da to znam kad je novogradnja, eventualno sad iz stana koliko potrošimo.

S ovim dizanjima cijene plina i struje mi se jako primamljivo ovo čini, praktički bi struju imao besplatno i kroz 6-7 godina bi isplatio cijeli sustav.
Imas tri opcije kod vlastite elektrane:
1. status proizvodjaca = neisplativo, otkupna cijena struje koju tebi HEP placa je manja nego cijena kWh koju ti placas, tj kupujes
2. status samoopskrbe gdje na godisnjoj razini ne smije proizvesti vise struje nego si potrosio + jos neki limiti, ali nebitni za 99% kucanstva. Tu imas dvosmjerno brojilo i na kraju mjeseca ti dolazi netirani racun (proizvedeni kWh - potroseni kWh = iznos), ako si proizveo vise nego sto si potrosio, racun je 0kn, visak proizvedenog si poklonio.
3. Neovisan o HEPu, koristis baterije za pohranu el energije, kada nemas dovoljno sunca i prazne su baterije koristis struju iz el mreze.

A da li je dosta struje za sve u kuci ovisi o velicini elektrane koju instaliras, mozes ti imati elektranu i za manji grad ako bas zelis
RainZG je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 13:20   #239
Matijac
Premium
Moj komp
 
Matijac's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Čakovec
Postovi: 755
Super tenks! Znači opcija br.2 igra ulogu kod mene, a onda je bolje imati nešto manju elektranu da ne proizvedeš previše.
__________________

Matijac je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2022., 14:18   #240
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,471
Zar nije kod opcije 2. prebijanje na razini godine, ne mjeseca?
Libertus je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na