Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.09.2011., 09:35   #1
intruder
Registered User
Moj komp
 
intruder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Nema interneta preko WLAN sa prikopčanim LAN-om

Dakle u firmi imam malu mrežu od par računala koja moraju biti povezana LAN-om radi računovodstvene aplikacije koja izričito mora raditi preko LAN-a. Internet imamo preko WLAN što znači da je svako računalo spojeno na dvije mreže. Problem je u tome što na jedanom laptopu koji radi na XP kada spojim LAN kabel prestane raditi internet i naravno čim ga odspojim, internet proradi. WLAN sam postavio za prioritetnu mrežu no međutim nije pomoglo. Svakom računalu je dodjeljena ip adresa za svaku mrežu. Ostala računalo normalno rade, laptop je HP.
Također pokušao sam rješiti problem i dodjeljivanjem metrica ali kada WLAN-u dodjelim manji metric onda sve ide preko njega, a to mi isto ne odgovara jer ona računovodstvena aplikacija mora preko LAN-a.
intruder je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 10:08   #2
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor intruder Pregled postova
Dakle u firmi imam malu mrežu od par računala koja moraju biti povezana LAN-om radi računovodstvene aplikacije koja izričito mora raditi preko LAN-a. Internet imamo preko WLAN što znači da je svako računalo spojeno na dvije mreže. Problem je u tome što na jedanom laptopu koji radi na XP kada spojim LAN kabel prestane raditi internet i naravno čim ga odspojim, internet proradi. WLAN sam postavio za prioritetnu mrežu no međutim nije pomoglo. Svakom računalu je dodjeljena ip adresa za svaku mrežu. Ostala računalo normalno rade, laptop je HP.
Također pokušao sam rješiti problem i dodjeljivanjem metrica ali kada WLAN-u dodjelim manji metric onda sve ide preko njega, a to mi isto ne odgovara jer ona računovodstvena aplikacija mora preko LAN-a.
Izbaci ovo da rade preko dvije mreže i sve složi po jednoj.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.09.2011., 10:30   #3
intruder
Registered User
Moj komp
 
intruder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
To bi značilo da na računalo na koje se spaja ovaj laptop napravim da se druga računala mogu spajati na net preko njega?
intruder je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 10:36   #4
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor intruder Pregled postova
To bi značilo da na računalo na koje se spaja ovaj laptop napravim da se druga računala mogu spajati na net preko njega?
Ne. Ukoliko imaš klasičan WAN pristup prema internetu (znači, WLAN router), neka su svi spojeni na njega i neka on daje DHCP adrese. Samim time si složio i internet link i LAN komunikaciju i mogućnost nadzora.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 13:04   #5
intruder
Registered User
Moj komp
 
intruder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Stvar je toga da je ruter na drugom katu i nemogu se žično spojiti na njega, a lan je preko malog switch-a...
intruder je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 13:13   #6
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor intruder Pregled postova
Stvar je toga da je ruter na drugom katu i nemogu se žično spojiti na njega, a lan je preko malog switch-a...
Iskreno, puno je jednostavnije povući kabel na bilo koji način nego komplicirati cijelu mrežu. Sve što trebaš je jedan kabel od tog malog switcha do routera.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2011., 14:54   #7
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
Kako su postavljene mreže na tom XP-u? Konkretno, postavke za lokalnu mrežu i za WLAN? Mislim na to da li dodjeljuješ IP adrese ručno ili preko DHCP-a i kako su postavljeni defaultni gatewayi? Da bi ovo radilo, defaultni gateway mora biti postavljen samo na jednoj od te dve mreže i to na WLAN mreži. Možeš eventualno u command promptu napraviti ROUTE PRINT i postaviti rezultat ovdje. To napravi nakon što spojiš obje mreže tj. kada internet prestane raditi.
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2011., 07:41   #8
intruder
Registered User
Moj komp
 
intruder's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Evo postavki. LAN:



WLAN:


route print:


Nažalost nemam nikakve šanse za povlačenje kablea.

Zadnje izmijenjeno od: intruder. 21.09.2011. u 07:47.
intruder je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2011., 09:49   #9
doublev
the letter
Moj komp
 
doublev's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: 127.0.0.1
Postovi: 794
LAN i WLAN ti je u istom subnetu. Trebalo bi ih razdvojiti u dva subneta svakako. Recimo LAN staviti u 192.168.2.x subnet. Tebi ionako ne treba routing između ta dva subneta već će svako računalo to samo obavljati. Kako je uopće to složeno na ostalim računalima? Možeš baciti iste screenove i route print sa nekog računala gdje stvar funkcionira...
__________________
Exception up = new Exception("Illegal operation.");
throw up;
doublev je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na