Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2014., 08:24   #1
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
(riješeno) Računalo se ne želi ugasiti već ode u standby ili koji mod

Pozdrav !

Imam problem sa kompom. Ne želi se ugasiti već ode u standby mod ili nešto drugo. Instalirani su novi windows_7 tako da mislim da nije do neke softverske greske, barem mislim.
Sve uredno radi bez problema ili prijavljivanja kakvih gresaka ali kad odem na start (orb) da se ugasi i taj dio prodje uredno, sve aplikacije pozatvara i umjesto da se ugasi kompletno racunalo ustvari se ugasi samo monitor a ostatak koma ostane upaljen. I napajanje redi i vent na kompu i tako uredno ostane skroz dok ga ponovno ne upalim ili ako kliknem na restart gumb na kučištu onda se resetira. Nije mi jasno u cemu je problem jer se to prije nije desavalo.
Osim toga od kad imam taj komp uvijek mi nakon početnog screena kada ga upalim kad se pojavi ono koji je cpu,koliko rama i dvd/cd romovi te kad prepozna usb periferiju umjesto da krene na windose on se prebaci na novi crni screen gdje mi u jednoj boji prikaže HDD koji je prepoznao a odmah ispod njega u drugoj boji DVD-RW koji imam te ispod toga izbaci : Press any key to continu...

E sad ako ne pritisnem nista tako stoji jedno 3 sec i onda krene sam u windoze ili ako kliknem onda krene odmah. Dobro to me ne smeta ali me zivcira ovo sto ga ne mogu ugasiti. Nekad se kao navodno ugasi i onda sam od sebe upali nakon jedno 5 sekundi. Jednostavno ne želi biti ugažen ( its alivie ) , .
Probao sam u BIOS-u potraziti ovu opciju ( Press any key to continu... ) da ugasim ali nigdje ne vidim opciju ali ni ne vidim nista vezano za gasenje ili automatsko paljenje.
Ako je bitno a mislim da je, koja je konfa, da bi lakše možda otkrili krivca :

MBO : Asus P5B-VM DO
CPU : Intel E4400@2000mhz ( stock) nikad ocano
DDR2 : 2 x 1gb 800mhz
VGA : integrirana intel
PSU : Antec 350W
DVD-RW : Pioneer 110D
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 21.01.2014., 09:26   #2
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Ovo bih trebao staviti kao sticky ali nemam admin ovlasti:

Za provjeru da nije neki problem s drajverima unutar Windowsa, a to je ujedno i provjera da li matična/napajanje napravi ispravan shutdown, treba podignuti Windowse u Safe Mode i onda napraviti shutdown.
Ako se iz Safe Mode ugasi normalno, znači da je problem ipak u nekom drajveru.
Ako se opet upali, znači da je problem u napajanju (power supply unit) ili matičnoj ploči koja ne napravi gašenje ili odmah radi ponovno paljenje bilo zbog toga što je sama ploča neispravna ili ima neke postavke u BIOS-u koje to rade (wake on USB/LAN...).
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2014., 02:41   #3
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Probaj ovako:
Power options u Control Paneli
Pa onda tamo imaš "choose what the power buttons do"
Provjeri da li je power button zadan kao shutdown, ako jeste kad stisneš tipku trebao bi napraviti shutdown i ugasiti se.

Ovo bi moglo biti neko privremeno rješenje.

Što se ovoga "press any key..."
Neznam kako su ti spojeni taj hard i DVD.
Pogledaj na matičnoj gdje su ti spojene te 2 stvari. Neznam ima li ploča neki dodatni kontroler osim onoga na chipsetu (neki dodatni jMicron kontroler za IDE ili 2 dodatna SATA porta). Ako su spojeni na dodatni kontroler probaj ih spojiti na portove koji su od chipseta a kontroler ugasi u BIOSu.

Također odi u BIOS i stavi disk na kojem su windowsi kao PRVI disk za boot, sve ostale stavi na disable (možeš staviti disable i na "boot other device" ili "boot from usb" ako postoji).

EDIT:
Sad vidim da je pržilica IDE, a vjerovatno i disk.
Potraži u BIOSu "IDE Detect Time Out" ili slično i stavi na 0. Ako ti u tom slučaju ne detektira ove 2 stvari vrati kako je bilo jer tako očito mora biti.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 12:14   #4
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Citiraj:
Autor osspaljeni Pregled postova
Probaj ovako:
Power options u Control Paneli
Pa onda tamo imaš "choose what the power buttons do"
Provjeri da li je power button zadan kao shutdown, ako jeste kad stisneš tipku trebao bi napraviti shutdown i ugasiti se.

Ovo bi moglo biti neko privremeno rješenje..
Ista je stvar odabrao SHUTDOWN kroz Start meni ili stisnuo gumb.

Citiraj:
Autor osspaljeni Pregled postova
Što se ovoga "press any key..."
Neznam kako su ti spojeni taj hard i DVD.
Pogledaj na matičnoj gdje su ti spojene te 2 stvari. Neznam ima li ploča neki dodatni kontroler osim onoga na chipsetu (neki dodatni jMicron kontroler za IDE ili 2 dodatna SATA porta). Ako su spojeni na dodatni kontroler probaj ih spojiti na portove koji su od chipseta a kontroler ugasi u BIOSu.

Također odi u BIOS i stavi disk na kojem su windowsi kao PRVI disk za boot, sve ostale stavi na disable (možeš staviti disable i na "boot other device" ili "boot from usb" ako postoji).

EDIT:
Sad vidim da je pržilica IDE, a vjerovatno i disk.
Potraži u BIOSu "IDE Detect Time Out" ili slično i stavi na 0. Ako ti u tom slučaju ne detektira ove 2 stvari vrati kako je bilo jer tako očito mora biti.
Prvo neka isproba sa Safe Mode pa da vidimo da li to rješava gašenje, ovo drugo su postavke u BIOS-u. Imao sam jedno napajanje koje je radilo restart nakon nekih pola sekunde po uključivanju i računalo se stalno uključivalo i automatski ulazilo u BIOS uz poruku "Overclocking failed".
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 17:28   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Prvo uzmi manual te mobo > http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/..._p5b-vm-do.pdf
Ima tu xy detalja koje treba provjeriti / namjestiti (uz pretpostavku da je hw ispravan):
- gore nisi naveo koji je hdd, ako je sata onda ga spoji na SATA1 port,
a ako je IDE onda na PRI_EIDE s tim da koristiš 80-pin ide kabel, da je hdd setiran kao Master, da je DVR-110D setiran kao Slave, jedan kraj kabela ide u mobo, drugi kraj ide u hdd a "srednji" na DVR-110D

- za sata hdd spojen na SATA1 port postavi Enhanced i AHCI mod rada,
ako je IDE hdd onda mora ostati IDE mod rada,

- IDE Detect Time Out probaj 0 a ko bude "zapinjala" detekcija hdd - a onda stavi 5 (obično je dovoljno)

- na toj mobo dodatni kontroler JMicron JMB363 kontrolira PRI_EIDE, External SATA (na stražnjem limu), SATA_RAID1 portove,
neka je u Bios - u taj kontroler Enabled (vjerojatno već je), Controller mode na Basic ili AHCI

- PCI PnP na Yes, ACPI 2.0 na ACPI v2.0 (sada je vjerojatno 1.0), ACPI APIC na Enabled, APM ugasi sve, Hardware monitor opcije su valjda jasne (spominjalo se x puta)

- Boot Device Priority - 1. postavi DVD (ATAPI CD-ROM), 2. postavi hdd (Hard Drive),

- Ako se prije prčkalo po Cmos bateriji i/ili radio clear cmos onda prvo prije svega odradi Load Defaults pa onda sve postavke iz početka

- ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 17:48   #6
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
- Boot Device Priority - 1. postavi DVD (ATAPI CD-ROM), 2. postavi hdd (Hard Drive)
Čemu DVD kao prvi boot device. bzvz...
Ovo se radi samo kod instalacije Win, inače se HDD stavi kao prvi.
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2014., 19:39   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@osspaljeni
Zato jer zato, zato jer je tako std. i normalno,
ako vam je to "bzvz" onda po volji
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 12:42   #8
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Prvo uzmi manual te mobo > http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/..._p5b-vm-do.pdf
Ima tu xy detalja koje treba provjeriti / namjestiti (uz pretpostavku da je hw ispravan):
- gore nisi naveo koji je hdd, ako je sata onda ga spoji na SATA1 port,
a ako je IDE onda na PRI_EIDE s tim da koristiš 80-pin ide kabel, da je hdd setiran kao Master, da je DVR-110D setiran kao Slave, jedan kraj kabela ide u mobo, drugi kraj ide u hdd a "srednji" na DVR-110D

- za sata hdd spojen na SATA1 port postavi Enhanced i AHCI mod rada,
ako je IDE hdd onda mora ostati IDE mod rada,

- IDE Detect Time Out probaj 0 a ko bude "zapinjala" detekcija hdd - a onda stavi 5 (obično je dovoljno)

- na toj mobo dodatni kontroler JMicron JMB363 kontrolira PRI_EIDE, External SATA (na stražnjem limu), SATA_RAID1 portove,
neka je u Bios - u taj kontroler Enabled (vjerojatno već je), Controller mode na Basic ili AHCI

- PCI PnP na Yes, ACPI 2.0 na ACPI v2.0 (sada je vjerojatno 1.0), ACPI APIC na Enabled, APM ugasi sve, Hardware monitor opcije su valjda jasne (spominjalo se x puta)

- Boot Device Priority - 1. postavi DVD (ATAPI CD-ROM), 2. postavi hdd (Hard Drive),

- Ako se prije prčkalo po Cmos bateriji i/ili radio clear cmos onda prvo prije svega odradi Load Defaults pa onda sve postavke iz početka

- ...
Nikky, hvala na pomoći. Evo nekih mojih odgovora na pitanja koja si postavio.

- HDD nije SATA već ATA i spojen je kao master na ide kabelu i to onim krajnjim konektorom. Na isti kabel spjen je i DVD-RW kao slave na srednji konektor.I HDD i DVD-RW su raspoređenji jumperom koji je je glavni a koji slave i onda tako spajano na MBO.

- ovo za PCI PnP i ACPI si u pravu. Kad dodjem kući to promjenim kako kažeš i stavim da je DVD-RW first boot.

E sad novo pitanje....napravio sam prije ove tvoje pomoćo CMOS i podesio kako sam misli da treba i sada mi nešto nije jasno. DOgađa mi se nešto novo prilikom boota. Nakon svih ovih početnih boot ekrana sada mi se pojavi još jedan koji odbrojava od od 8 -> 0 i onda nastavi dalje i windowse normalno. Prije ovih brojeva sto odbrojavaju piše press <esc> to continou...

Dakle ako ga pritisnem onda odmah krene sa bootom u windowse a ako ga ne pritisnem onda dok izvrši odbrojavanje. To se sve odvija u skroz doljnjem dijelu ekrana a od gore pa sve do 3/4 ekrana je ona tablica sa svi očitanim hardverom koji se i inače pojavi ali samo na sekundu.

Sve i dalje normalno radi, windowsi normalno šljakaju ali se ne želi ugasiti komp. Probam ovo što si napisao Nikky, možda pomogne.

Svakako hvala !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 12:49   #9
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Eh da, zaboravih napisati da sam naletio negdje na netu da kod ove matične zna problem praviti baš kod gašenja port IEEE 1394 te da ga samo treba u Device Manageru disable-ati i da bi to trebalo riješiti problem.

Ako ovo u BIOS-u ne pomogne onda ima i ovo da isprobam pa javim kako je prošlo. Ako još tko ima kakav savijet neka pomogne.

I samo da napomenem da sam probao sa drugim napajanjem i sve je isto.
Znaci još ovo gore probati u BIOS-u ili sa IEEE 1394 portom i ako to ne pomogne onda je ipak MBO u pitanju.

Pozdrav !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 14:12   #10
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Dobro, možda mene ignoriraš ali nisi napisao kako je s gašenjem iz Safe Moda.
Sve ovo drugo (boot, odbrojavanje, diskovi...) je stvar BIOS-a.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.01.2014., 14:22   #11
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
1 - to "odbrojavanje" je vrlo vjerojatno "IDE Detect Time Out", smanji na 5 ili 0 pa probaj
2 - ako IEEE 1394 port nećeš koristiti / ne treba ti onda ga u winsima deinstaliraš a potom u Bios - u ugasiš
3 - PCI PnP i ACPI svakako imaju veze sa gašenjem, "minimalno" probaj sa v2.0 a još bolje sa v3.0 verzijom.
Ako ne bude promjene (winsi ne skuže) morat ćeš napraviti reinstall jer taj bitni detalj često kasnije nisu u stanju promjeniti.
Možeš probati i Scan for hardware changes u Device manageru.
4 - Nisi spominjao šta i kako si instalirao nakon golih winsa, ako nisi svakako instaliraj chipset paket (inf inst):
https://downloadcenter.intel.com/Det...ility&lang=eng
http://downloadcenter.intel.com/conf...lation+Utility
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 18:02   #12
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Opet ponavljam, za probu > SAFE MODE > SHUTDOWN pa vidi što se dešava. Bez suvišnog kemijanja oko BIOS-a i drajvera, tek toliko da se vidi da li se računalo normalno ugasi.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2014., 22:02   #13
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
@Sinac
Dobro je ponekad biti uporan
Neka napravi taj test, čak i da se gasi iz Safe mode nije rješenje.
Po meni oba gore spomenuta detalja: možda problematični IEEE 1394 port i "preniska" ACPI verzija trenutno postavljena u Biosu.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 07:21   #14
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Citiraj:
Autor Sinac Pregled postova
Dobro, možda mene ignoriraš ali nisi napisao kako je s gašenjem iz Safe Moda.
Sve ovo drugo (boot, odbrojavanje, diskovi...) je stvar BIOS-a.

Sinac,

oprosti, naravno da te ne ignoriram, pa zašto pobogu .
Probao sam i sa SafeMod ali sve je isto. Jucer nisam stigao ništa od navedenog napraviti ali ču danas čim se vratim sa posla i mora da proradi ili sve zajedno ode u kantu...šalim se naravno ali nadam se da danas s time završavam ili ču jednostavno uzeti neku sa rabljenu gigabyte mbo ploču i sve u minutu riješiti i još klokati CPU jer se na ovoj to ne može a vjerujem da bi se dao dignuti sa 2000@3000mhz bez problema. Hladjenje imam dosta dobro tako da to ne bi trebao biti problem.
Imao sam nekada davno jedan e4300 u kombinaciji sa nekom GA-p965-ds3 pločom ili nekom vrlo sličnom i uredno mi je godinama radio 1800mhz@3240mhz od prvog dana pa do prodaje. Znam da mi je Everest pokazivao overclock 80% .

Pozdrav !
dxdandy je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 07:30   #15
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Sve OK, ovim testom u Safe Modu samo si dokazao da nije stvar do drajvera i Windowsa. Znači da je problem ili napajanje ili matična ploča.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 24.01.2014., 21:53   #16
dxdandy
Premium
Moj komp
 
dxdandy's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vinkovci
Postovi: 301
Evo samo da javim nakon milion kombinacija i savjeta koje ste mi da dali, ipak sam ja bio u pravu.Kako god, hvala svima na trudu,ipak ste mi pomogli oko biosa tj. sad je malo bolje podesen i brze se dizu windoze ali rijesenje je bilo kako sam naveo u gasenju onog kontrolera u samim wimdowsima i sve je odmah prosljakalo. Kako sam prckao po biosu windoze su se zblesale totalno i sad sam stavio svijezu instalaciju i pogasio sta moram te prije toga podesio bios i sad sve radi savrseno i gasi se kako treba i kad treba. Hvala bogu i pali se.

Hvala na pomoci i trudu. Eto ako vama se kad javi ovakav problem provjerite prije ispravnosti napajanja i maticne i ovaj ulaz/izlaz mozda on pravi problem. Okladim se da su neki mjenjali komponente zbog ovoga a da nisu znali da je sve ispravno. Eto ja sam sasvim slucajno naletio na jednom stranom forumu i necu to nikada zaboraviti. Samo da napomenem da sam i ja pomislio da je jedno od ovoga dvoje crklo.

Hvala i pozdrav.

Ode sad gledati drugo poluvrijeme rukumeta....popiti koji gem....ajmo nasiiiiii

Zadnje izmijenjeno od: dxdandy. 24.01.2014. u 22:47.
dxdandy je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na