Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.09.2007., 19:19   #1
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
razlika između C i C++

Zanima me koja je razlika (ako je uopće i ima) između ova dva programska jezika. 2. sam razred srednje i upravo smo počeli učit programirati u C-u, a susreo sam se i sa nazivom c++, pa bi vas molio da mi pojasnite razlike. Unaprijed hvala!
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 23.09.2007., 19:40   #2
cyclone
life is a rollercoaster..
Moj komp
 
cyclone's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2003
Lokacija: Sl Brod
Postovi: 552
onoliko koliko cete raditi vi u skoli, uopce neces primjetiti razliku...

detaljnije:
http://unthought.net/c++/c_vs_c++.html
cyclone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.09.2007., 20:15   #3
doom206
Dežurno smetalo
Moj komp
 
doom206's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Bjelovar/Čakovec
Postovi: 120
znam da neću primjetiti razliku u onome što ćemo raditi u školi, ali programiranje me i općenito zanima pa zbog toga pitam. hvala na odgovoru i na linku!
__________________
Onaj tko pita ispadne budala pet minuta, ali onaj tko ne pita ostane budala cijeli život!
doom206 je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2007., 18:19   #4
ZAHHAROW
relaksirani lemur...
 
ZAHHAROW's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Karlovac, Croatia
Postovi: 402
laičkim jezikom: c je najjača stvar za poznat. trenutno najpoznatiji, i najnoviji je c# ( čitaj ce šarp ). c# je u biti nabildana verzija c i c++, pomalo orjentirana inačica na web produkciju, što je danas in. C++ i C se razlikuju u dijalektu, riječima, i tak. C++ je objektno orjentiran, i to je po meni najbolje za krenut s tim.
U biti zavisi kaj želiš postić, šta želiš napisat. Ako želiš pisat igre, najbolje ti je znat i c i c++.
ako želiš pisat poslovne programe c ti je važniji. ako hoćeš radit na webu uhvati se c#.
ZAHHAROW je offline   Reply With Quote
Staro 08.10.2007., 00:30   #5
munst0r
Premium
Moj komp
 
munst0r's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Bjelovar/Zagreb
Postovi: 357
Citiraj:
Autor doom206 Pregled postova
Zanima me koja je razlika (ako je uopće i ima) između ova dva programska jezika. 2. sam razred srednje i upravo smo počeli učit programirati u C-u, a susreo sam se i sa nazivom c++, pa bi vas molio da mi pojasnite razlike. Unaprijed hvala!

Glavna razlika izmedju C-a i C++-a je u tome sto je C++ objektno orijentirani jezik, dok C to nije. Vjerojatno se do sada nisi previse susretao s pojmom objektno orijentiranog programskog jezika pa ti nije bas potpuno (ili uopce) jasno o cemu se tu radi. No, recimo samo da je to jedna jako dobra stvar i da danas nikome nece pasti na pamet da pokrene ozbiljniji projekt u nekome neobjektno orijentiranome jeziku (osim ako je mazohist, glup ili za to ima jako dobar razlog). Objektno orijentirana paradigma uvelike olaksava izradu programa te timski rad i omogucuje ponovno iskoristavanje (reusability) pojedinih djelova koda...

Upravo zbog toga je C++ dugo vremena predvodio kao najpopularniji programski jezik. No, danas mu popularnost sve vise i vise otimaju novi objektno orijentirani jezici poput Java-e i C#-a. Valja napomenuti da C++ nije pravi objektno orijentirani jezik. To je samo neka vrsta nadogradnje C-a kojom je omogucena upotreba objekata i nekih novih naredaba, ali i svih starih elemenata C-a. Za razliku od toga, jedino sto C# ima zajednickoga s C-om (i C++-om) jest slovo C u nazivu. C# (bas kao i Java) je potpuno objektno orijentirani jezik i daleko je upotrebljiviji od C-a.

C je veoma stari programski jezik koji u danasnje vrijeme sve vise i vise zamire u nekoj ozbiljnijoj upotrebi. Sada glavnu ulogu ima u skolama kao odlican programski jezik u kojemu ce se mali programeri nauciti osnove programiranja i programerskom nacinu razmisljanja. Neka ozbiljna prednost u kojoj prednjaci nad C++-om i C#-om jest brzina. Tako da se C cesto koristi dok je potrebno jako optimizirati neki algoritam (npr. pri izradi 3D igara)...
munst0r je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 00:14   #6
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
C++ je nešto lakši od C...ali logika kao u svakom programskome jeziku ostaje ista.
Jednostavno C++ ti pruža da se ne zamaraš nekim stvarima koje bi recimo u nekom drugom programskom jeziku prvo morao izprogramirati.
Prednost je dosta kraći kod i ponešto jednostavnija sintaksa i programiranje.
No C se uvelike koristi kod programiranja kernela, compilera, drivera...
Uglavnom što si bliže hardweru to se više koristi "niži" porgrasmki jezik ili po potrebi assembly.

Inače za C++ ti srdačno preporučujem "C++ Primer Edition;5th edition" od Stephana Prata.
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2007., 01:06   #7
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Lakši je relativan pojam. Proceduralno programiranje je u startu mislim ipak lakše razumijeti kao koncept. OOP zahtijeva puno veću dozu apstrakcije u razmišljanju, IMHO.
gog je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2007., 19:12   #8
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Citiraj:
Autor gog Pregled postova
Lakši je relativan pojam. Proceduralno programiranje je u startu mislim ipak lakše razumijeti kao koncept. OOP zahtijeva puno veću dozu apstrakcije u razmišljanju, IMHO.
Ne bih se složio. OO programiranje je puno lakše razumijeti kao koncept. Ne slažeš li se i da je prirodnije i čovjeku bliže nego što je proceduralno programiranje? Ali opet to je samo IMHO...
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2007., 20:28   #9
munst0r
Premium
Moj komp
 
munst0r's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2004
Lokacija: Bjelovar/Zagreb
Postovi: 357
Citiraj:
Autor LordNitro Pregled postova
Ne bih se složio. OO programiranje je puno lakše razumijeti kao koncept. Ne slažeš li se i da je prirodnije i čovjeku bliže nego što je proceduralno programiranje? Ali opet to je samo IMHO...

Ne znam za gog-a, ali ja se ne slazem...
Proceduralno programiranje nije nista neprirodno niti apstraktno... Da, ti objekti u programiranju su nastali prema uzoru na stvarni svijet... Ali isto tako je nastalo i proceduralno programiranje...
Nema smisla zaobilaziti proceduralno programiranje jer OO paradigma dolazi samo kao odredjeno prosirenje svega toga... Vise nemamo procedure (funkcije, metode, ...) same za sebe nego kao djelove nekog objekta...
munst0r je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2007., 21:03   #10
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Iskreno, ne slažem se niti ja. No to moje razmišljanje vjerojatno proizlazi iz toga što sam prvo naučio proceduralno programiranje, pa onda OO. Što mogu kada me oduvijek veselilo raščlanjivanje kompleksnih problema na najosnovnije korake
gog je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.10.2007., 22:24   #11
LordNitro
Premium
 
LordNitro's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,610
Citiraj:
Autor munst0r Pregled postova
Ne znam za gog-a, ali ja se ne slazem...
Proceduralno programiranje nije nista neprirodno niti apstraktno...
Slažem se! Proceduralno programiranje nije nista apstraktno. Daleko od toga. U prošlom postu sam samo iznio mišljenje o tome što je, po mom mišljenju, prirodnIJE - OOP ili PP.

Citiraj:
Autor munst0r Pregled postova
Da, ti objekti u programiranju su nastali prema uzoru na stvarni svijet... Ali isto tako je nastalo i proceduralno programiranje...
Naravno. Prvo je nešto trebalo biti stvoreno. Kasnije smo nadogradnjom onoga što je već stvoreno počeli stvarati nove stvari. Nismo već stvorene stvari odbacivali i radili svaki posao od nule. Iskoristiti ono što već imaš, kako bi si olakšao posao, u cilju da napraviš nešto novo je potpuno smisleno i prirodno.

Tema ostavlja puno prostora za puku filozofiju, ali ono što se može reći sa sigurnošću je da je jedna od velikih prednosti OOP upravo ta sličnost sa stvarnim životom i načinom stvaranja (skoro) svih stvari u tom istom životu.
__________________

Kirk: "Spock, you want to know something? Everybody's Human."
Spock: "I find that remark... insulting."
LordNitro je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2007., 22:42   #12
Haro
Registered User
 
Haro's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: NA
Postovi: 2
Citiraj:
Autor doom206 Pregled postova
Zanima me koja je razlika (ako je uopće i ima) između ova dva programska jezika. 2. sam razred srednje i upravo smo počeli učit programirati u C-u, a susreo sam se i sa nazivom c++, pa bi vas molio da mi pojasnite razlike. Unaprijed hvala!
U cpp-u prvenstveno radis sa klasama i objektima, doduse i C jezik ima nesto donekle slicno klasama, a to su strukture.
Inace mislim da je posve oke sto pocinjes sa c-om jer kad naucis njega, kasnije ces se lako naviknut na Cpp ili C#.
Haro je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na