Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.06.2019., 14:17   #1
henri_007
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 476
Koji monitor (ili monitore)?

Otvaram novu temu, pošto nisam ni sam siguran što točno tražim. Trebam vaša osobna iskustva i dojmove. Trenutni setup je laptop 17'' + monitor 22'' (Samsung SyncMaster 225BW ). Pošto ekran laptopa nisu ni iste veličine, ni iste visine, a i sve češće trebam prostora na stolu počinjem razmišljati o desktop konfiguraciji (i svakako bi uzeo 2 monitora ili ultrawidescreen).

Da odmah napomenem, kompjuter se koristi isključivo za rad/net. Igricu pokrenem dva puta godišnje i to kada me lupi nostalgija

Ono što me prvo muči da li ići na ultrawidescreen ili 2 monitora? Kakva su vaša razmišljanja? Nekako mi se više sviđa opcija ultrawidescreena zbog prostora na stolu i jednostavnosti. Da li 2 monitora imaju kakve prednosti nad ultrawide monitorom?

Druga stvar koja me muči, koja veličina je optimalna. Stol mi je nije nešto pretjerano veliki, cca 60-70cm je od očiju do monitora. Gledam recimo, kolega upravo na tržnici prodaje ultrawide 34'' i kada po mjerama to stavim na stol čini mi se oooooogromno i jako "neudobno" za dugotrajan rad na računalu? Koja dijagonala bi mi bila nekakav optimum za tu moju udaljenost?

Gledam monitore u trgovini ali ne mogu dobiti osjećaj za veličinu. Drugačije je u trgovini, a drugačije na mom stolu.

I za kraj, da li bi mi neka prosječna grafička kartica (tipa gtx 1060 3gb) bila dovoljna za ugodan rad na ultrawide monitoru?
henri_007 je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2019., 14:19   #2
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,441
nisi napisao kakav rad, kodiranje ili video edit? ovisno o čemu se radi, vidjet ćemo koja grafa zadovoljava
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.06.2019., 14:28   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
Kakav rad?
Koliko love misliš dati?
Udaljenost od monitora?
Koju rezoluciju trebaš?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2019., 14:45   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,542
Ako je programiranje / net onda bi 2 16:10 (kao 2412M) bili odlična varijanta.
Jednom kad "otkriješ" više radnog prostora kod 16:10 formata nećeš se nikad vraćati na 16:9 (ala cinema) ...
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2019., 15:10   #5
henri_007
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 476
Citiraj:
Kakav rad?
word, net, hobi programiranje, light photoshop (jako rijetko). Rekao bih, grafički ništa prezahtjevno.

Citiraj:
Koliko love misliš dati?
Pa za sad nisam uopće razmišljao o lovi dok ne vagnem na koji setup ići
Citiraj:
Udaljenost od monitora?
Cca 60-70cm

Citiraj:
Koju rezoluciju trebaš?
Nemam pojma iskreno



Trenutno mi je najveća nedoumica ići na 2 monitora ili ultrawide. Sa ultrawide bi dobio više prostora na stolu, a kako kolega kaže možda bi sa 2 monitora dobio ugodniji rad?
henri_007 je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2019., 15:12   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,112
A sve ovisi što ti je primarno.

Programiranje svakako 2 monitora.

Net, PS i web bi išao na ultrawide.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2019., 22:43   #7
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Dva monitora ti daju nesto fleksibilnosti, dok jedan monitor izgleda ljepse.
Ja bi ti preporucio 2 monitora sa sto vecom vertikalnom rezolucijom u 99% slucajeva.
Jedino kad bi isao na jedan monitor jer: imas viska love (jer platit ces tri put vise jedan monitor jednake povrsine), hoces gledat filmove/serije, hoces se igrat i imas dovoljno jaku graficku karticu.

Glavni faktor je tu lova po meni. Dva monitora ces platiti vjerojatno dva, tri puta manje za istu kvalitetu/radnu povrsinu i po meni je to neisplativa investicija. To ti govorim kao netko tko je presao sa dva monitora na jedan ultrawide.
hash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na