Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.04.2011., 20:20   #331
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Unity...oko ovog se lome mnoga koplja...vidjet ćemo kako će se pokazati u praksi...osobno u zadnje vrijeme preferiram KDE 4.6 koje je na OpenSuse fakat ispoliran...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 29.04.2011., 22:39   #332
begi
Premium
Moj komp
 
begi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: BiH Bihać
Postovi: 628
Instalacija linuxa

Evo pošto se nisam puno sretao sa linuxom osim dreamboxa, dva jednostavna pitanja, a može i parcijalno da se odgovori.
1. Sinoć sam skinuo novi Ubunti, da li ću ga moći instalirati na slab komp. (spavaća soba) celeron 766MHz 512Mb rama 80GB HD. (Inače već vrti XP i Win 7).
2. Da li ću moći instalirati YDL na PS3 (40 GB), kojem ne radi laser. Malo sam se preletio pa sam ga upgrejdao na zadnju verziju 4.6.
begi je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 29.04.2011., 23:47   #333
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Nisam uopće znao da je Ubuntu toliko noob proof, skinul sam s njihovog site-a neki windows installer, instalirao u windowsima poput nekog programa, restartao i instalacija je krenula sama odabirom Ubuntu OS boot (koji je sam dodao u win7 loader).

Instaliralo se za kakvih 15 min s hdd-a direkt. Samo neznam koja mu je prednost nasparam recimo Win7 (naravno unattended s dosta ugašenim procesima).

Brzina, malo zauzeća resursa (automat. traje baterija na laptopu više?), noob friendly ( na svaku nejasnoću sam za 2 min na googlu našao objašnjenje pošto mi je prvi put da sam imao linux na kompu), GUI?

Premalo sam ga koristio da bi išta primjetio, pa ako netko zna neka mi kaže da se malo više orijentiram kad ću ga korisititi.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 08:07   #334
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Samo neznam koja mu je prednost nasparam recimo Win7
Jer je besplatan i open source?
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 13:22   #335
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Nisam uopće znao da je Ubuntu toliko noob proof, skinul sam s njihovog site-a neki windows installer, instalirao u windowsima poput nekog programa, restartao i instalacija je krenula sama odabirom Ubuntu OS boot (koji je sam dodao u win7 loader).

Instaliralo se za kakvih 15 min s hdd-a direkt. Samo neznam koja mu je prednost nasparam recimo Win7 (naravno unattended s dosta ugašenim procesima).

Brzina, malo zauzeća resursa (automat. traje baterija na laptopu više?), noob friendly ( na svaku nejasnoću sam za 2 min na googlu našao objašnjenje pošto mi je prvi put da sam imao linux na kompu), GUI?

Premalo sam ga koristio da bi išta primjetio, pa ako netko zna neka mi kaže da se malo više orijentiram kad ću ga korisititi.
Počni čitati ovaj thread od prvog posta
No moje osobno stajalište: katkad se na Linux OS-u moraš pomučiti da napraviš nešto što je na Windozama par klikova mišem no bilo je par situacija kad nešto što na windozama jednostavno nemožeš napraviti na Linux OS-u možeš. Linux OS ti daje slobodu da radiš sa svojim kompom što god ti želiš , daje ti potpunu kontrolu nad svakim čipom ako tako želiš (naravno uz dovoljno znanja...al naravno onog koje se stiče čitanjem nekih knjigica , tutoriala i howto-a). Također - ako se gejmaš - Windows je majka naspram Linuxa. Osobno imam par igara preko Wine (Starcraft II, C&C serijal, Homeworld II, Half Life 1 i 2, Dawn of War, GRID)...al dosta igara ne radi.

Citiraj:
Autor Pomo Pregled postova
Jer je besplatan i open source?
Nažalost, za 90% pučanstva RH i Windows je "besplatan"...radim u jednom informatičkom dućanu i nemožeš vjerovat kolko ljudi i dalje misli da je Windows besplatan i čak se naljute kad im kažeš da najjeftinija inačica košta 1000kn+ (a oni bi kompjutera za igrice za 3k krznaša...sa perfiferijom naravno...a Konikomu/Pevecu/žmlj ima kompjutera za 1.5k) i da im nemožeš to besplatno to dat "ispod stola", neki se čak toliko naljute da odustanu od kupnje kompa...

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 30.04.2011. u 13:35.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 14:46   #336
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Nažalost, za 90% pučanstva RH i Windows je "besplatan"...radim u jednom informatičkom dućanu i nemožeš vjerovat kolko ljudi i dalje misli da je Windows besplatan i čak se naljute kad im kažeš da najjeftinija inačica košta 1000kn+ (a oni bi kompjutera za igrice za 3k krznaša...sa perfiferijom naravno...a Konikomu/Pevecu/žmlj ima kompjutera za 1.5k) i da im nemožeš to besplatno to dat "ispod stola", neki se čak toliko naljute da odustanu od kupnje kompa...
Pa moj fuš izgleda tako da ljude upozorim za windbloze.
Ostatak soft je ako niš drugo besplatan, Avast za AV, OpenOffice/LibreOffice,
Izarc, MPC-HC, Foxit za pdf, Imgburn.
Ostalo više ništa piratizirano ne stavljam, snađi se druže i bok.
U par slučajeva sam ljude i nagovorio barem da isprobaju Ubuntu.
A i ruku na srce Winbloze i jesu preskup proizvod.
I po meni trend je da ekipa uzima laptope s mahom original windowsima gore, tako da sam u nekoliko navrata imao tu čast provest pol sata na telefonu da iste aktiviram.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 22:43   #337
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
Ubuntu 11.04 system requirements?

jel zna itko koji su hardverski zahtjevi za novi ubuntu 11.04?
oce li bit ati 9600 ok?
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 22:45   #338
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,157
ako meni normalno radi na netbook-u koji ima intelovu jadnu integrusu, nema razloga da ne radi sa 9600

ps. ubuntu thread je sticky
domis je offline   Reply With Quote
Staro 30.04.2011., 22:45   #339
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
https://help.ubuntu.com/community/In...emRequirements

Citiraj:
Autor domis Pregled postova
ako meni normalno radi na netbook-u koji ima intelovu jadnu integrusu, nema razloga da ne radi sa 9600

ps. ubuntu thread je sticky
Ima...ATI...no 9600 nebi trebala radit probleme, driveri su dovoljno ispolirani...ak se to tak može reći...
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 01:22   #340
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
https://help.ubuntu.com/community/In...emRequirements



Ima...ATI...no 9600 nebi trebala radit probleme, driveri su dovoljno ispolirani...ak se to tak može reći...
pa problem je u tome sta ocito 11.04 ima malo zsece hardverske zahtjeve.
10.10 radi ko curica sa gf4 a kad san instalira 11.04 kaze da mi hardware nije dovoljno jak i da moran koristit classic.
al nigdi na netu nisam nasa koji su mu zahtjevi, koji je minimum grafe za koristit puni potencijal 11.04 (posto je sad malo fenci smensi)

Citiraj:
Autor domis Pregled postova
ako meni normalno radi na netbook-u koji ima intelovu jadnu integrusu, nema razloga da ne radi sa 9600

ps. ubuntu thread je sticky
ka sta san vec napisa radi on i sa gf 4 al nekoristi svoj potencijal radi dodatnih shema koje je sad dobija (unity). al nigdi nepise koji je minimum zahtjeva a koji optimum.

ps. ima i win thred sticky pa ljudi opet pisu van njega

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 01.05.2011. u 03:17. Razlog: dupli...
Smarty je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2011., 03:48   #341
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
@ Smarty
I meni je javljalo da trebam na classic prebacit, a imam gtx275 iz Moj komp, potrebno je pod onaj njegov paket za programe i dodatke ukljuciti nepodrzane drivere od graficke kartice da ti se sve prebacit kako treba biti.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 09:45   #342
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
@ Smarty
I meni je javljalo da trebam na classic prebacit, a imam gtx275 iz Moj komp, potrebno je pod onaj njegov paket za programe i dodatke ukljuciti nepodrzane drivere od graficke kartice da ti se sve prebacit kako treba biti.
Upravo to - trebaš samo instalirat proprieatery drivere za grafiku.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 13:45   #343
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
aha thnx. jesu to oni driveri sta mi ih on preporuci ili?
jer kad to instaliram i kad restartam konp nemogu vise dignit ubuntu, ka da se sve srusi.

edit. tia bi do kraja dana bit siguran da ce mi radit sa ati 9600 da znam ocu li je uzet ili ne. (moram javit forumasu dali da salje ili ne)
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 16:05   #344
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Citiraj:
Autor Smarty Pregled postova
aha thnx. jesu to oni driveri sta mi ih on preporuci ili?
jer kad to instaliram i kad restartam konp nemogu vise dignit ubuntu, ka da se sve srusi.

edit. tia bi do kraja dana bit siguran da ce mi radit sa ati 9600 da znam ocu li je uzet ili ne. (moram javit forumasu dali da salje ili ne)
Ja sam samo enablao te drivere ovako:
Gornji desni kut shutdown gumb- System settings- pod opcijom Hardware- Additional drivers odabrao sam (u svom slučaju) Nvidia accelerated graphic driver i dolje ih enablao.

Nakon restarta se je desktop posložio kako treba i dobio sam quick launch toolbar.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 16:08   #345
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
upravo to sam i ja napravija i nakon restarta vise se nija moga boot-at
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 16:39   #346
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
A čekaj Tomeka iz Varaždina XD
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 17:49   #347
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Citiraj:
Autor Smarty Pregled postova
aha thnx. jesu to oni driveri sta mi ih on preporuci ili?
jer kad to instaliram i kad restartam konp nemogu vise dignit ubuntu, ka da se sve srusi.

edit. tia bi do kraja dana bit siguran da ce mi radit sa ati 9600 da znam ocu li je uzet ili ne. (moram javit forumasu dali da salje ili ne)

Da, to su ti...kao što rekoh -ATI. Postoje načini da se zaobiđe ali osobno bih radije išao na rektalni pregled nego to ić radit il objašnjavat. Žalosna zbilja je da su driveri za grafiku za Linux u banani od kad pamtim. Sa nvidiom jedino nikad nisam imao problema.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 18:15   #348
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Da, to su ti...kao što rekoh -ATI. Postoje načini da se zaobiđe ali osobno bih radije išao na rektalni pregled nego to ić radit il objašnjavat. Žalosna zbilja je da su driveri za grafiku za Linux u banani od kad pamtim. Sa nvidiom jedino nikad nisam imao problema.
sta hoces rec?
de nekupujem ati-a nego da cekam priliku za neku nvidiu?
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 18:17   #349
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Da, to su ti...kao što rekoh -ATI.
Kaj im fali? Kod mene je Linux Mint 9 baziran na Ubuntu 10.04, a kod sestre Ubuntu 10.10, a jedan i drugi komp imaju AMD-ATi grafičku. Driveri instalirani i rade bez problema.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 18:21   #350
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,730
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Kaj im fali? Kod mene je Linux Mint 9 baziran na Ubuntu 10.04, a kod sestre Ubuntu 10.10, a jedan i drugi komp imaju AMD-ATi grafičku. Driveri instalirani i rade bez problema.
Ja sam morao trenutno odustati od Ubuntua na kompu i vrtim ga samo na laptopu zbog Ati drivera. Srediti rad na monitor + lcd tv, no faking way.
rendula je online   Reply With Quote
Staro 01.05.2011., 18:25   #351
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
OK, siguran sam da ima peripetija i da stvari nisu bajne. Opet s druge strane driveri nisu tolko loši da se zbog njih ne može (kak je to primjer u prijašnjim postovima) instalirati distribucija, prilagoditi cijelo sučelje i nakon toga normalno dalje koristiti računalo za svakodnevan rad.
McG je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 00:49   #352
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
evo uspija san ushemit ati 9550 za probu i nekim cudon radi al pod additional drivers pise "no proprietary drivers are in use on this system"
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 01:01   #353
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Za ono kaj mi treba (2 monitora) AMD driveri mi šljakaju odlično na linuxu već 3 godine. Imao sam problema prije jer sam imao stariju kartulju koja više nije bila podržana ali na 4850 mi sve ide kao podmazano!

Probao novi ubuntu sa sticka. Sve OK takodjer!

Jedini savjet je. Bježati od jako starih kartulja!
  Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 01:31   #354
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
ok, onda odustajem od ati-a 9600 :/
al treba mi neka agp grafa (nvidia) za drugi konp a da nije skupa (do 100kn)
inace taj konp je nortwood 2.4 ghz, 1gb ram. koji bi mi bia samo za linuxe, a primarni konp mi je za igre i ta ludila (win 7)
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 06:26   #355
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 2,987
Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Kaj im fali? Kod mene je Linux Mint 9 baziran na Ubuntu 10.04, a kod sestre Ubuntu 10.10, a jedan i drugi komp imaju AMD-ATi grafičku. Driveri instalirani i rade bez problema.
Kako na ATIu radi akceleracija za HD video?
Na nvidii VDPAU mi radi odlicno. Nisam dugo imao ATI pa me zanima kakvo je stanje trenutno na linuxu?
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 09:31   #356
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,308
Citiraj:
Autor Smarty Pregled postova
sta hoces rec?
de nekupujem ati-a nego da cekam priliku za neku nvidiu?
Ja sam odkad pamtim za sebe na nvidiji baš iz tog razloga...imao sam par izleta sa ati (HD4870 - performanse ala intelova integruša, HD5670 (Saphire ultimate pasivna...jedna od meni najdražih kartica...pasivna, nečujna,hladna) - smajlići blinkaju umjesto skaču, X1050 - it works...igrao Warcraft 3 sa njom bez beda) i nije bilo bajno. Jednostavno ako želiš biti na Linuxu i isključivo sve radit na njemu nvidia je puno bolji izbor.

Citiraj:
Autor McG Pregled postova
Kaj im fali? Kod mene je Linux Mint 9 baziran na Ubuntu 10.04, a kod sestre Ubuntu 10.10, a jedan i drugi komp imaju AMD-ATi grafičku. Driveri instalirani i rade bez problema.
Imaš karticu za koju su driveri kolko tolko dobro sređeni i radit će ok dok ju ne smrdaju opet.

P.S.- probaj opalit neku native Linux igru (Doom3/Quake4) ili nešto preko wine-a (Red Alert2/Homeworld2) pa javi kak šljaka...i wonder

Citiraj:
Autor Smarty Pregled postova
evo uspija san ushemit ati 9550 za probu i nekim cudon radi al pod additional drivers pise "no proprietary drivers are in use on this system"
Isti slučaj ko ja sa X1050 - ona mi je najbolje delala na Linuxu...ak sve dela ostavi ju.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 12:05   #357
Smarty
Premium
Moj komp
 
Smarty's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Split
Postovi: 1,273
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova

Isti slučaj ko ja sa X1050 - ona mi je najbolje delala na Linuxu...ak sve dela ostavi ju.
pa problem je u tome sta i neradi bas, izbornik mi steka dok scrolam
da mi sve radi sa ovom 9550 onda bi kupija 9600 u naseg forumasa.
eto toliko od mene, hvala na odgovorima i ako neko ima neku agp tipa nvidia 6600 do 100 kn (sa njom bi valjda trebalo sve radit) neka javi a do tad idem na trznicu
Smarty je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 12:21   #358
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,941
Problemi s flashom u firefoxu, jel se to da riješiti kako, googlao sam ali svugdje svi samo seru po flashu u ubuntu-u.

Jednostavno se cijeli prozor s flash videom raz*ebava... na nekim stranicama, na yt radi dobro.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 14:01   #359
mitja
Premium
Moj komp
 
mitja's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 80
Citiraj:
Autor kasko Pregled postova
Problemi s flashom u firefoxu, jel se to da riješiti kako, googlao sam ali svugdje svi samo seru po flashu u ubuntu-u.

Jednostavno se cijeli prozor s flash videom raz*ebava... na nekim stranicama, na yt radi dobro.
seru po flashu u ubuntuu s razlogom.
dobar kompromis je html5+chrome. premda, sjećam se da sam jedno vrijeme koristio libflashplayer-10.0.45.2.linux-x86_64.so.tar.gz verziju plugina (nekakva alpha verzija plugina) i radila je relativno dobro na "moj komp" konfi.
mitja je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2011., 19:05   #360
McG
-------
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: -
Postovi: 7,566
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Kako na ATIu radi akceleracija za HD video?
Na nvidii VDPAU mi radi odlicno. Nisam dugo imao ATI pa me zanima kakvo je stanje trenutno na linuxu?
Radi, ako se uspije upogoniti VLC + VAAPI + XvBA. Kolko god sam se trudil i kolko god vodiča proučil i pročital - nisam uspjel složiti to čudo i na kraju sam odustal.
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Imaš karticu za koju su driveri kolko tolko dobro sređeni i radit će ok dok ju ne smrdaju opet.

P.S.- probaj opalit neku native Linux igru (Doom3/Quake4) ili nešto preko wine-a (Red Alert2/Homeworld2) pa javi kak šljaka...i wonder
Dobro, ako sfušaju drivere nek ih sfušaju. Makar kad pogledam ove na Phoronixu, njima svi novi AMD-ATi driveri rade čist vredu.
Igre nisam pretjerano doživljaval ni na Windowsima, a na Linuxu još manje, pa mi po tom pitanju driveri ne igraju pretjeranu ulogu.
McG je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na