Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.12.2015., 11:52   #31
Chuxonja
Pajcek
Moj komp
 
Chuxonja's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 935
Sve ovisi gdje upadneš i kakvi su poslodavci. Ja sam zbriso od šerafljenja kanti za sitne pare u software firmu gdje manje više radim low level stvari (app supoprt). Ali plata uredno 1. u mjesecu dolazi, regrs i božićnice nisu uopće upitne i slično. Tak da nije sve ciganjenje za 2600kn, al nažalost većina toga se kod nas svede upravo na to. Posla ko kenje svi stalno šljakaju ko indijanci, pare minimalne i čuj kriza je nemožeš dobit više, a posla sve više i više samo. Been there done that, nije zabavno. Puno frendova je ošlo u Dublin/Cork, možda bi i ja gledo šmugnut da nisam dospio tu di sam sad, a i ošo sam nazad na fax :P
__________________


CPU: i7 4790 @4.3 GHz + Scythe Ninja 3
MBO: ROG Maximus VII Ranger
RAM: 2x8GB Hyperx Fury 1866MHz
GPU: 2x XFX R9 280 3G BOOST
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Fury 240GB
HDD: WD Purple 1TB
PSU: FSP Hyper 700W
CASE: Antec 1200
OS: Windows 10 Pro



CPU: i5 4690k @4.5 GHz + Raijintek Themis
MBO: ASRock Z87 Pro3
RAM: 4x4GB Corsair Vengeance 1600MHz
GPU: Intel HD Graphics 4600
SND: Creative X-Fi Xtreme Music + 5.25 Front panel
ODD: LG GH24NS70
SSD: Kingston HyperX Savage 240GB
PSU: Corsair TX 650W
CASE: Zalman Z3 Plus
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon X5675 lapped + Arctic Freezer A30
MBO: Gigabyte GA-X58A-UD7
RAM: 3x2GB Corsair XMS3 1600MHz
GPU: Gigabyte HD 5450 1024MB
SSD: Corsair Force GT 120GB
HDD1: Toshiba P300 2TB
HDD2: Hitachi DeskStar 2TB
HDD3: Hitachi DeskStar 2TB
HDD4: WD Green 2TB
HDD5: WD Red 2TB
HDD6: WD Purple 4TB
PSU: Corsair CX 600M
CASE: Chieftec Bravo
OS: Windows 10 Pro



CPU: Xeon E5450 @3.0 GHz + Xigmatek Achilles
MBO: Asus P5Q SE/R
RAM: 2x2GB G.Skill 1000MHz + 2x2GB KingMax 800MHz
GPU: PoV Geforce GTX 550Ti 1024MB
FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD: LITEON iHAS124
SSD: Kingston SSDNow V300 120GB
HDD1: Maxtor DiamondMax 21 250GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.8 250GB
HDD3: Maxtor DiamondMax 20 80GB PATA
PSU: Fortron Blue Storm II 500W
CASE: Antec Sonata
OS: Windows 10 Pro + Windows Server 2012

LINK



CPU: Athlon 64 X2 6000+ @3.3 GHz + Zalman CNPS7000C-Cu
MBO: Epox EP-AF550 Pro/G
RAM: 2x1GB OCZ Platinum 800 + 2x1GB OCZ Gold 800MHz
GPU: Sapphire HD 4850 1024MB
FDD: Alps DF354H 3.5"
ODD: LG GH22LP20
HDD: Maxtor DiamondMax 21 250GB
PSU: Levicom VP450B.BL
CASE: Xilence X1
OS: Windows 7 Pro

LINK



CPU: Pentium 4 3.00E @3.3 GHz + Zalman CNPS7000B-Cu
MBO: ASRock P4V88
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz + 2x512MB Kingmax 400
GPU: Gainward 7600GT 256MB AGP
SND: Sound Blaster Live! 5.1 SB0100
FDD1: TEAC FD-235HF 3.5"
FDD2: TEAC FD-55GFR 5.25"
ODD1: Pioneer DVD-106S Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-112DBK
HDD1: Seagate Barracuda 7200.9 160GB
HDD2: Seagate Barracuda 7200.7 80GB
HDD3: Hitachi DeskStar 80GB SATA
PSU: Enlight 400W
CASE: Chieftec Dragon
OS: Windows XP SP3

LINK



*work in progress*
CPU: Athlon XP 3200+
MBO: Matsonic MS8177C
RAM: 2x1GB Kingston 400MHz
GPU: Ati 9800 Pro 128MB
>FDD: Samsung SFD-321B 3.5"
ODD1: Aopen DVD-9632 Slot Loader
ODD2: Pioneer DVR-107D
>HDD1: HDD 150GB
>PSU: Powermax 450W
>CASE: vulgaris kanta
OS: Windows XP SP3



CPU: Pemtium MMX 233
MBO: Vtech VIB804DS
RAM: 2x32MB SDRAM
GPU: ATi AIW 3D Rage Pro
SND: Sound Blaster 16
FDD1: Mitsumi D359T5 3.5"
FDD2: Mitsumi D509V2 5.25"
ZIP: Iomega Z100ATAPI
ODD: Mitsumi CRMC-FX400
HDD: Seagate U4 6.4GB
PSU: DTK PTP-2008 200W
CASE: ES-COM AT case
OS: Windows 98SE + Dos 6.22

LINK



Dell Inspiron 5370
13.3" 1920x1080
CPU: i5 8250U
RAM: 2x8gb Hynix 3200MHz
NVME: KingDian 256GB
OS: Windows 10



Lenovo ThinkPad x250 + Pro Dock
12.5" 1366x786
CPU: i5 5300U
RAM: 1x8gb DDR3
SSD: Xishuo XS870-128GB
HDD: Seagate 500GB
OS: Windows 10 Pro


Dobri trgovci: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
Živi bili pa umrli!
Chuxonja je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 12:04   #32
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Iskreno, ja bih van samo u dvoje

Neznam takva sam osoba jednostavno.

Jedan poznanik je osao u Kanadu radio tamo godinu dana i vratio se. Zaradio da otplati kredit i rekao..nije to za njega.

I nemogu se mjeriti naši poslodavci i oni vani. Kod nas je normalno kad netko otvori firmu umjesto da ulaže u posao on ulaže u automobile i kučerine. 90 posto je takvih.

Radila sam u firmi (pakiranje voća i povrća) gdje sam radila od pol 12 do 2 3 ujutro..točnije ni u 2 ujutro nisi znao da li ćeš doma.

U proizvodnji je radilo svega 40 ljudi, a u administraciji oko 80.

Jbg...svugdje ima kukolja
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 12:50   #33
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Izgleda da sam ja jedan od rijetih sretnika koji radi u RH i da je zadovoljan.Radim u "firmi" vec 23 godine i mogu reci da sam zadovoljan sa poslom.Primanja su oko 6 tisuca kuna, prije dolaska kukulele koalicije bila je 50% veca ali oni su ukinuli placanje blagdana, vikenda, nocnih smjena tako da su primanja pala za tih 50%.Mozda sada ovi novi vrate na staro.Inace vec dvije godine vodim borbu da me ne posalju u mirovni jer imam sve uvjete ali iskreno ne idem mi se. Kolege koji su otisle prosle godine u mirovni imaju mirovnu cca 4 tisuca kuna, toliko bih trebao imati i ja.Napomenuo bih da imam samo osnovnu skolu tako da bas nisam mogao birati neki posao, ali kao sto sam rekao zadovoljan sam jer sam si od svojeg rada kupio stan i svakih 5 godina pocastim se novim autom.
E sada da sam 20 godisnjak sto sam bio prije jako puno godina ne bih se razmisljao da li bih otisao raditi vani, otisao bih ali samo u trgovacku mornaricu tj na trgovacki brod.Sada je malo kriza u offshor sektoru, ali do prije par godina mogao si zaraditi jako dobru lovu kao pocetnik oko 100 dolara na dan.

Evo primjer oglas za nekoga sa srednjom skolom za elektircara u offshoru od kada je pocela kriza u tom sektoru

Good day,
At the moment we have open vacancy:
ETO with DP Maintenance Cert and experience in AHTS DP1 Vessel
$256/day salary
2 months on and 2 months off
WAF including NIGERIA, Angola
Date of joining: ASAP
Permanent contract.
If you will be interesting of this position ,please revert with your updated CV.

With kind regards,

Zadnje izmijenjeno od: RAUL. 29.12.2015. u 13:00.
RAUL je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 12:52   #34
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Potpis.. tako je i u Međimurju. malo tvrtki gdje je radnik zadovoljan, sve je više bitno da se dela, a para.. bu več jednom.
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 13:46   #35
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Meni je npr strašno kod nas što je u pravilu jedan prvih od argumenata kad se opisuje dobrog poslodavca "redovita plaća". Pa to je goli minimum bože dragi, neće nitko reć da sam ja dobar radnik jer dolazim svaki dan na posao.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 13:55   #36
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Ja sam dosla na razgovor u Konzum.. To mi je bio drugi već za tu firmu.

Uglavnom popuniš tamo papire, uđeš , a tamo me čekao dečko..još na faks ide..onak kravat ovo ono...

Ništa sjednem ja..ponovim sve iz upitnika, popricamo i sad on mene pita imam li ja pitanja.

Pitam kakavi su uvjeti , pitam za papire, ovo ono te na zadnje plaću.

Dečko me blijedo pogledao i rekao mi da mi moramo jos puno razgovora proci do plaće?!

Katastrofa! I takvih razgovora je u 60 posto firmi kod nas.

Znači on će ti sve svoje reć, na tebi je da šutiš i radiš i ne pitaš za plaću. Plus glupi su mi natječaji gdje imas po 4 5 razgovora. Ne razumijem ja to.. Ja na razgovoru mogu reć sve divne i bajne stvari o sebi, mogu mu o jednom problemu sve reći , ali najbolje se vidi kkav je tko radnik kad radi.

Neznam...katastrofa
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 13:58   #37
blava
Premium
Moj komp
 
blava's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: スラボニア
Postovi: 3,020
Mene npr.zanima kako selektiraju čistačice u općim bolnicama,tipa natjecaj bio za jednu bolnicu gdje su primali 7 cistacica na neodredeno,a 398 prijava i sad ti selektiraj ?

Mali je offtopic, ali došlo mi smiješno na koju foru će odabrati 7 najboljih kandidata...
__________________
blava je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 13:58   #38
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor Ladytron25 Pregled postova
Znači on će ti sve svoje reć, na tebi je da šutiš i radiš i ne pitaš za plaću. Plus glupi su mi natječaji gdje imas po 4 5 razgovora. Ne razumijem ja to.. Ja na razgovoru mogu reć sve divne i bajne stvari o sebi, mogu mu o jednom problemu sve reći , ali najbolje se vidi kkav je tko radnik kad radi.

Neznam...katastrofa
Poslodavci se tak ponašaju jer mogu, jer im radna snaga to dopušta. Uvijek će biti netko tko će objeručke prihvatiti posao jer nema ništa drugo ili dolazi iz još gorih radnih uvjeta. Zato se ljudima koji drže do sebe i odmah postavljaju pitanja odmah odsječe ruka.

To vrijedi i za ostale firme i van HR, ali je u HR jako čest slučaj...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 14:04   #39
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
Netocno.

Dajes svoje inidividualno iskustvo, ne uzevsi u obzir uopce kako i kad se radi, a kad ne radi u Hrvatskoj. Ako si radio u Hrvatskoj vise od jednog posla, vrlo vjerovatno ovo ne bi rekao.

I sam sam u Irskoj, i mogu garantirat da se ovdje radi vise. Ako ti je radno vrijeme 8 sati, pola sata pauze, ovisi kakav posao i u kojim okolnostima, ali ti 7 i pol sati ne stajes ako nisi IT. Recimo ja sam radio svasta u Irskoj, sad sam IT i kad nema posla gledam film jbt, no radio sam i u ducanu, i u skladistu, i cistio sam, i znam o cemu pricam. U Hrvatskoj se bome tak ne radi. Inace nisam kavopija al kod mene u Hrvatskoj u firmama di sam radio se obicno pocelo u 7, pila se kava do 9.... tak da ovisi

Radio sam u HR kao konobar, vozač, serviser, prodavač u trgovini, zvonar u crkvi, programer... You name it!

Da, ovdje se radi jednako kao i u HR a to nije samo moje mišljenje nego i mišljenje mase ljudi koje poznam. Neki čak ovdje "navlače kožicu" puno više nego u HR. Kod nas se radi 8:30 - 17:30. U 17:31 kao da je netko suzavac ubacio u urede, ljudi doslovce trče van. Nema prekovremenih, nema subota. Čak ni kad "visi nad glavom". U HR sam se znao ustajati u 3 u noći, ostajati na poslu do 7 navečer, subote i nedjelje provoditi u uredu, kasno u noći završavati dok ekipa već loče u birtiji... (pričam o istom radnom mjestu kao i u IRL). Nekome tko je u HR dobio posao preko tate u vodovodu - naravno da će se činiti da se ovdje više radi. Svima drugima - ne!
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 14:09   #40
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Znam. Sve mi je jasno. Sad će to još gore biti.
I jos sam protiv da studenti rade posao za koji nemaju skole.

Ja kad odem kao trgovac moram sve znat, i budem manje plaćena od njih. Oni samo pune police.

Za sam da im se nadje posao u strukama za koje se školuju....

Iskreno želim otici iz Hr , samo ne vidim se ovako malena u velikom svjetu sama... :/ mada znam da sam hebeno stisnuta da bi ošla odmah!
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:30   #41
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Citiraj:
Autor Ladytron25 Pregled postova
Počela sam raditi u 4 mj a placu za 4 mj dobila 28.5. Ispada da moras raditi 2 mj za jednu placu. No tu nije stalo. Plaću za 5 mj sam dobila 1.7..tako da...
LOL Ti se žališ? Ja sam u petak (25.12.) dobio POLA plate za mart (3. mjesec). Uvijek može gore.

Vezano za 4,5 krugova razgovora/testova. Konkurs za jedan specifičan posao je bio raspisan u ljeto 2014. godine. Čekao sam više od 6 mjeseci da mi se iko javi. U januaru 2015. je bio prvi krug testova, pa onda nakon par mjeseci drugi, pa opet nakon par mjeseci treći, pa nakon još par mjeseci četvrti i prije nekoliko dana sam išao na peti krug (razgovor). Rezultati neće biti prije aprila 2016. Beat that!

Skrećemo od teme, ali "always look on the bright side of life" (ako tako nešto postoji ).
Milentije je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:37   #42
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Citiraj:
Autor Friday Pregled postova
Radio sam u HR kao konobar, vozač, serviser, prodavač u trgovini, zvonar u crkvi, programer... You name it!

Da, ovdje se radi jednako kao i u HR a to nije samo moje mišljenje nego i mišljenje mase ljudi koje poznam. Neki čak ovdje "navlače kožicu" puno više nego u HR. Kod nas se radi 8:30 - 17:30. U 17:31 kao da je netko suzavac ubacio u urede, ljudi doslovce trče van. Nema prekovremenih, nema subota. Čak ni kad "visi nad glavom". U HR sam se znao ustajati u 3 u noći, ostajati na poslu do 7 navečer, subote i nedjelje provoditi u uredu, kasno u noći završavati dok ekipa već loče u birtiji... (pričam o istom radnom mjestu kao i u IRL). Nekome tko je u HR dobio posao preko tate u vodovodu - naravno da će se činiti da se ovdje više radi. Svima drugima - ne!
Usporedjujete opseg posla u Irskoj i u Hrvatskoj... Ne znam, naravno da navlace, ali takvi se i vracaju. Ja i dalje imam misljenje da se ovdje radi vise u proizvodnji, cisto iz tog razloga, opseg posla je puno veci. Nemozemo usporedjivati pakiranje voca u Irskoj i u Hrvatskoj, kad u Irskoj je potrebno 500 ljudi u takvoj firmi a u Hrvatskoj 40, 50... I normalno da se onda pije kava kod nas, no ne kazem da se u nekim firmama ne radi, i da se niko od vas forumasa ne muci na poslu. No recimo, dal nekome ko je mlad treba da se sekira s 18 godina, da ga na poslu hebu, omalovazavaju, iskoristavaju i sl.? Treba mu racku...

U Hrvatskoj te poslovodja koji ima 500kn vecu placu od tebe gleda ko da je bog i batina, a ovdje je to ipak malo drugacije. Razumijem da svako ima svoje misljenje, al isto tako nije svako otisao samo radi para.

Ovdje realno radim vise, ali s posla dodjem odmoreniji, neka zvuci smijesno ali je tako. Sa smjeskom dolazim na poso, i odlazim s posla.. Nije sve u parama.

Citiraj:
Autor Amepshi Pregled postova
Radio sam godinama kao rukovoditelj pšeničnog mlina u Hrvatskoj. Došao bih u 6:00 na posao, odlazio bih u 23:00. Sam sam pokrivao 3 smjene. Kavu se pilo poskrivečki, mnogi su se odvikli od cigareta jer ih je posao toliko pritiskao da su umirali. Kakva pauza za ručak? Radnici bi požderali kao životinje i za manje od 10 minuta su bili nazad. Otišao sam iz firme...

Da nemam dvoje djece već bih jučer otišao u Irsku za nekim svojim poznanicima. Kažu da se radi, ali odnosi nisu robovlasnički kao u HR.
Da, radi se, jer ovdje nema dana kad neka radnja nema posla, osim ako je Bozic.

Citiraj:
Autor gnujko Pregled postova
Dakle, glavna razlika je plaća i plaćeni prekovremeni.TRoškovi života su gotovo isti (ako nemaš fetiš na restorane i sl.)....
Tko ce meni, kaj sam mlad, u Hrvatskoj dat pocetnu placu koju dobijem u Irskoj? Pa ne zive svi ljudi u idealnim uvjetima u Hrvatskoj, nekome je 6000kn dosta, a nekome ni 8000 nije jer ima 2 kredita. Moji troskovi zivota u Hrvatskoj su bili odlicni, kad sam s svojim ogromnim minimalcem pomogao svojima platit rezije, dao pare za ducan, ostalo mi je taman za jest na poslu iducih mjesec dana. A sad saljem pare doma, platim stan, tocnije sobu koju rentam, kupujem hranu i kaj god vidim a da mi se hoce kupiti, kupim, jer znam da ce mi jos ostat da ustedim.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:40   #43
TikaTaka
Banned
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: zg
Postovi: 52
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Poslodavci se tak ponašaju jer mogu, jer im radna snaga to dopušta. Uvijek će biti netko tko će objeručke prihvatiti posao jer nema ništa drugo ili dolazi iz još gorih radnih uvjeta. Zato se ljudima koji drže do sebe i odmah postavljaju pitanja odmah odsječe ruka.

To vrijedi i za ostale firme i van HR, ali je u HR jako čest slučaj...
Radnici bi morali isto više bit složni ali ni toga nema u nas Hrvata..
Onaj koji će se bunit dobit će otkaz..oni koji šute i rade su poslodavcima najbolji,jer ljudi nemaju kamo pa su spremni na razna ponižavanja na poslu... To su mi neki koji rade i i rekli... Sta onda očekivati? Eto i primjeri di čekaju plaću mjesecima...ja osobno tjedan-dva max. ako kasni ne bi radio vise,ali mnogo ljudi prelazi preko toga jbg
TikaTaka je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:40   #44
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Nije da se žalim. I baš zbog toga sto jedni drugima tak govorimo tako se i poslodavac ponaša. Bitno da dobije bar nesto bit ce sretan. Ja sam dosla u ZG...morala platiti stan i rezije, a s cime?

Nije nikome bajno jbg...ali sad će nam biti jos gore.. :/

Ovo o krugovima je totalna glupost. Ne razumijem zasto netko raspise natjecaj da treba radnika i onda ga 6 mj trazi?!

Hvala Bogu danas na netu mozes i procitati o svakom poslodavcu. Istina ne treba svakome vjerovati , ali kad sam se vratila doma..i pronasla tu firmu za koju sam radila..pročitala sam samo kaos. I da kazem. Na poslu mi se desila nezgoda(mesoreznica mi uhvatila vrh palca) bila sam 2 tj na bolovanju(nažalost) oni u ta dva tjedna nisu meni mogli naci zmjenu pa je cura radila od 7 do 21 sama! svaki hebeni dan, pa ti budi produktivan i radi s novcima dobro!
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:44   #45
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
Usporedjujete opseg posla u Irskoj i u Hrvatskoj... Ne znam, naravno da navlace, ali takvi se i vracaju. Ja i dalje imam misljenje da se ovdje radi vise u proizvodnji, cisto iz tog razloga, opseg posla je puno veci. Nemozemo usporedjivati pakiranje voca u Irskoj i u Hrvatskoj, kad u Irskoj je potrebno 500 ljudi u takvoj firmi a u Hrvatskoj 40, 50... I normalno da se onda pije kava kod nas, no ne kazem da se u nekim firmama ne radi, i da se niko od vas forumasa ne muci na poslu. No recimo, dal nekome ko je mlad treba da se sekira s 18 godina, da ga na poslu hebu, omalovazavaju, iskoristavaju i sl.? Treba mu racku...

U Hrvatskoj te poslovodja koji ima 500kn vecu placu od tebe gleda ko da je bog i batina, a ovdje je to ipak malo drugacije. Razumijem da svako ima svoje misljenje, al isto tako nije svako otisao samo radi para.

Ovdje realno radim vise, ali s posla dodjem odmoreniji, neka zvuci smijesno ali je tako. Sa smjeskom dolazim na poso, i odlazim s posla.. Nije sve u parama.



Da, radi se, jer ovdje nema dana kad neka radnja nema posla, osim ako je Bozic.



Tko ce meni, kaj sam mlad, u Hrvatskoj dat pocetnu placu koju dobijem u Irskoj? Pa ne zive svi ljudi u idealnim uvjetima u Hrvatskoj, nekome je 6000kn dosta, a nekome ni 8000 nije jer ima 2 kredita. Moji troskovi zivota u Hrvatskoj su bili odlicni, kad sam s svojim ogromnim minimalcem pomogao svojima platit rezije, dao pare za ducan, ostalo mi je taman za jest na poslu iducih mjesec dana. A sad saljem pare doma, platim stan, tocnije sobu koju rentam, kupujem hranu i kaj god vidim a da mi se hoce kupiti, kupim, jer znam da ce mi jos ostat da ustedim.

Točno!

Nadam se da uživaš


Problem je što su prije roditelji dali djeci novce da odu u bijeli svijet, danas djeca ostaju doma da pomazu roditelje. Mirovine su male itd...

Ja sam uvijek od plaće davala za kuću(nije mi žao) ali mislim da svi zasluzuju pristojnu mirovinu!
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:47   #46
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Drvoje Pregled postova
Začepilo me na 30 god., sutra putujem za ZG BTW pa se čuvaj pješačkih prijelaza da te ne pokupe 3 tone, a svakog Klija ću izgurat sa ceste
hahahahaha, koji kralj jedini normalan post u ovom moru žalopojki
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:50   #47
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
@Lady, uzivam, da nije tako ne bih ostao tu. Fale mi moji prigorski bregi, al ne razmisljam o povratku :P

“If you sweep the streets, or engineer rocket engines, if you do not get a little joy from what you do for living, don’t do it.”
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 16:54   #48
Ladytron25
Glazba, auti, itd :D
 
Ladytron25's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Zg- Kvatrić
Postovi: 61
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
@Lady, uzivam, da nije tako ne bih ostao tu. Fale mi moji prigorski bregi, al ne razmisljam o povratku :P

“If you sweep the streets, or engineer rocket engines, if you do not get a little joy from what you do for living, don’t do it.”
Taman im idem u posjetu za vikend

Iz mog mjesta dvoje je oslo za Irsku. Jedan s ženom drugi sam...

Obojici je super, ovom je i zena nasla posao tako da eto...

ISkreno mislim da je vani najbolje kad imas nekog..da ti pripomogne, nekoga tko je vec u tome..
__________________
Ladytron25 je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 17:11   #49
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor kameni_zg Pregled postova
No recimo, dal nekome ko je mlad treba da se sekira s 18 godina, da ga na poslu hebu...
A gle, nisam za omalovažavanje, zlostavljanje i takve stvari ali itekako sam za to da se ljude zdravo pritisne. Da znaju kako je to kad 10 minuta prije odlaska kući klijent prijavi kritičnu grešku koja će uzeti 3-4 sata vremena za otklanjanje, kad navečer dobiješ specifikaciju nečega što ujutro mora raditi, kad ti u 3 sata kažu da ti u 5 polazi vlak i da ne znaju kad ćeš se vratiti. Možda je malo grubo, ali "pritisak stvara dijamante" i definitivno ti trebaju ljudi za koje znaš da se neće raspasti kad voda dođe do jaja.
Na badnjak je mene 30 ljudi čekalo da završim što sam imao pa da možemo kući. Šef mi potiho kaže "ne želim vršiti pritisak na tebe, ali...". Nasmijao sam se i rekao "ti ovo zoveš pritiskom?"
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 17:45   #50
kameni_zg
Premium
Moj komp
 
kameni_zg's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2012
Lokacija: malo tu malo tamo
Postovi: 153
Odobravam ako je s razlogom, no danas se na radnicima izivljava i bez razloga.
__________________
Pošten trgovac: 1
kameni_zg je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 17:48   #51
Tvrdi
Sremium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2013
Lokacija: Na granici istočnog i zapadnog rimskog carstva
Postovi: 2,854
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
Ja ću ti reć jednu: luzeru su uvijek drugi krivi za vlastite neuspjehe...
Teško da sam luzer jer radim pošteno i to vrlo uspješno i otplaćujem veliki kredit za stan. Plaća mi je iznadprosječna baš kao i obrazovanje i opća naobrazba s tim da imam prekrasnu ženu i dvoje preslatke djece koje othranjujem za što nema svatko niti muda niti mogućnosti. Nitko mi nikad ništa nije poklonio. U biti je. Stari mi je dao za prvi auto. Polovan. I na tome mu hvala. Teško da sam luzer. Luzer bi bio da sam ko pola svoje generacije ostao kod staraca i smrdio po nekoj kladionici i sl....

Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
Potom drugu: kod susjeda je uvijek kuća veća a vrt ljepši (uz moj dodatak: i garaža punija)
Ja sam ti prenio svoje osobno iskustvo za svoju struku a iznio sam i da su troškovi života vani puno podnošljiviji jer su plaće nekoliko puta veće a troškovi života 1.5 do 2 puta veći...
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
I za kraj,nikad ne mješaj muljatore,jebivjetre i neradnike sa snalažljivim ljudima. Jer ti su često dosta inteligentniji od onih koji znaju i radnika. Jer ako je tebi životni cilj dizati se u 6 ujutro da bi zaradio svotu od XYZ novaca....sorry šta ti upropaštavam djetinjstvo...you're doing it wrong.
O čemu ti to? Tko su to snalažljivi? Muške udavače? Neplatiše poreza? Oni koji se prijavljuju na minimalac da ne plaćaju djetetu vrtić? Tko?
Jel to?


U zadnjih 2-3 godine otišla su mi 4 frenda (za koja znam) i ženine 3 frendice sa muževima..nitko se nije vratio. Zemlje su Njemačka, Kanada i Irska. To samo frendovi, ne spominjem kolege i poznanike za koej znam da su isto otišli. I to nisu samo programeri i sl. ima i vozača kamiona i sl. I bolje im je.


Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Izgleda da sam ja jedan od rijetih sretnika koji radi u RH i da je zadovoljan.Radim u "firmi" vec 23 godine i mogu reci da sam zadovoljan sa poslom.Primanja su oko 6 tisuca kuna, prije dolaska kukulele koalicije bila je 50% veca
Vjerujem da vama u državnim firmama nije bilo loše. Sad je malo gore a uskoro spašavaj se tko može...BTW, s tom plaćom i recimo da ti žena nema više, zamisli da moraš uzeti kredit za stan jer nemaš ostavštine....a di je auto, eventualno neko putovanje, možda čak ljetovanje...pa svi troškovi za djecu jer recimo želiš normalan obiteljski život...
Nismo spomenuli ni to (vrlo važno!) da nam nacija izumire. Sve manje ljudi ima djecu. Ne osuđujem ih...prosjećnom plaćom bi kao neko trebao plaćati režije, djecu i sebe oblačiti i hraniti i kupiti im knjige i pokoju igračku ili aktivnost....a država daje ništa ili malo i to na 5 rata i to je to....Pa to je glavni pokazatelj izumiranja jedne države i kako se u istoj živi...

Zadnje izmijenjeno od: Tvrdi. 29.12.2015. u 17:59.
Tvrdi je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 19:40   #52
generic
Premium
Moj komp
 
generic's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,053
Citiraj:
Autor Friday Pregled postova
A gle, nisam za omalovažavanje, zlostavljanje i takve stvari ali itekako sam za to da se ljude zdravo pritisne. Da znaju kako je to kad 10 minuta prije odlaska kući klijent prijavi kritičnu grešku koja će uzeti 3-4 sata vremena za otklanjanje, kad navečer dobiješ specifikaciju nečega što ujutro mora raditi, kad ti u 3 sata kažu da ti u 5 polazi vlak i da ne znaju kad ćeš se vratiti. Možda je malo grubo, ali "pritisak stvara dijamante" i definitivno ti trebaju ljudi za koje znaš da se neće raspasti kad voda dođe do jaja.
Na badnjak je mene 30 ljudi čekalo da završim što sam imao pa da možemo kući. Šef mi potiho kaže "ne želim vršiti pritisak na tebe, ali...". Nasmijao sam se i rekao "ti ovo zoveš pritiskom?"
Imho, ovo za kritičnu grešku i ovo za specifikacije i vlak nisu ni približno slične situacije. Jedno je nešto što realno treba asap (ipak si rekao da je greška kritična), a drugo je poor management i mindf**k. I sam sam radio u firmi koja je zahtijevala da mi kofer uvijek bude spakiran, a putovnica važeća, ali to je bilo po vlastitom izboru. Za pritisak bih rekao da je u redu da ti šef da rok 20% kraći od realnog, ako će te prekovremene firme i vrednovati. Stvar je da se to kod nas radi bez ikakve kompenzacije (pritom kompenzacija može biti i znanje). Mislim da se ne može reći da je to normalno, tj. prijeporno je treba li "pritisak" biti default stanje ili iznimno za većinu Hr firmi.

edit:
Odgovor na post ispod:
Pa da, to se slažemo, ali ok je samo dok se ne prelama na leđima radnika, tj. da to "više od traženog" na kraju podijele i firma i radnik. Kod mene plaćaju prekovremene tako da nemam ništa protiv povremenog povećanog opterećenja.

Zadnje izmijenjeno od: generic. 29.12.2015. u 22:01.
generic je online   Reply With Quote
Staro 29.12.2015., 21:16   #53
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Citiraj:
Autor generic Pregled postova
Imho, ovo za kritičnu grešku i ovo za specifikacije i vlak nisu ni približno slične situacije. Jedno je nešto što realno treba asap (ipak si rekao da je greška kritična), a drugo je poor management i mindf**k.
Vidi, evo konkretno u ovoj firmi situacija od prije cca godine dana (nisam još bio tu). Nakon dugih pregovora jedna firma je pristala na implementaciju našeg sustava ali posve nenadano i prije vremena. Rekli su "plaćamo više od traženog ako u roku 8 dana završite sve". Takve stvari su rijetke ali nisu iznimke nego nešto na šta moraš biti spreman i što je zapravo normalno. To je tako...
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 19:48   #54
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,910
Citiraj:
Autor goc_mails Pregled postova
Kod nas sve većina administrativnih poslova svodi na jutarnja kava, čakulanje do 9:30. Malo radit do 11 pa marenda. Gabla do 12, malo pljugica i opet čakulanje i vidi vraga već je 14:30! Onda stisneš do pol 4 da ofrlje odradiš neki k.. U 15:45 krećeš prema doma da izbjegneš gužvu na rotoru
Ovisi dosta od čovika do čovika... Ja znan odradit 3 ili 4 sata efektivno kad nema posla (pod nema posla ne mislim da se ja krijem od istog, nego da ga baš baš nema), ali većinu mjeseca ja odradim svoj dan efektivno i produktivno, nekad i prekovremeno. A da ti se ovdje sad jave neke moje kolege dobio bi potpis na svoj post, dakle dolazak na posa u 7, a kava i duvan do 10, itd. Al ponavljam to je od čovika do čovika, ja tako ne mogu i ne želin

Inače kad već pišen ,da proširim malo, ja san isto zadovoljan, radin u struci, firma je uredna, plaća nije bajna za IT struku, ali na osnovicu ima i stimulacija za sve napravljeno "izvan" zadanog pa te nekako tjera naprijed.
Meni osobno čak nije problem plaća ka plaća, niti je to vezano samo za moju firmu, Puno je veći problem šta je tebi sad, karikiram početna plaća 3500, pa ako se dokažeš dobiješ 4200, a neki max target ti je tipa 5700 za koji ti osim posla triba već i spletkarenje, poguranac, uliziavnje i sl. s tin da sa tih 5700 nemaš duplo više posla/obveza/odgovornosti nego prije, nego 27x pa se pitaš šta je meni ovo tribalo

Bilo kako bilo, ja sam kao svaki pravi Hrvat zaključio ono šta je i De5tr0yer napisao poviše "otišao bi odma, ali ........" s tin da u mom slučaju nije bila klasična balkanska kafanska demagogorija nego papir i olovka te plusevi i minusi. Ispalo je minus za inozemstvo, plus za HR, zasad
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 31.12.2015., 23:39   #55
Friday
Proktolog
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 286
Znam da treba biti zahvalan za bilo šta u lijepoj našoj ali meni je nejasno kako netko može biti zadovoljan sa plaćom od 5.000 kn. Meni su se svi čudili kad sam rekao da odlazim jer sam solidno zarađivao (10-12 mjesečno + povremeni fuševi koji su se jako dobro naplaćivali). Moj početak u ovoj branši je isto bio minimalac i uspio sam se bez ičije pomoći izboriti za sebe (nemam čak ni faks završen).
__________________
Freak Show Inc.
Friday je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 04:52   #56
trouble
našikan pravim haos
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: u zabrani
Postovi: 2,706
Citiraj:
Autor gnujko Pregled postova
Teško da sam luzer jer radim pošteno i to vrlo uspješno i otplaćujem veliki kredit za stan. Plaća mi je iznadprosječna baš kao i obrazovanje i opća naobrazba s tim da imam prekrasnu ženu i dvoje preslatke djece koje othranjujem za što nema svatko niti muda niti mogućnosti. Nitko mi nikad ništa nije poklonio. U biti je. Stari mi je dao za prvi auto. Polovan. I na tome mu hvala. Teško da sam luzer. Luzer bi bio da sam ko pola svoje generacije ostao kod staraca i smrdio po nekoj kladionici i sl....



Ja sam ti prenio svoje osobno iskustvo za svoju struku a iznio sam i da su troškovi života vani puno podnošljiviji jer su plaće nekoliko puta veće a troškovi života 1.5 do 2 puta veći...

O čemu ti to? Tko su to snalažljivi? Muške udavače? Neplatiše poreza? Oni koji se prijavljuju na minimalac da ne plaćaju djetetu vrtić? Tko?
Jel to?


U zadnjih 2-3 godine otišla su mi 4 frenda (za koja znam) i ženine 3 frendice sa muževima..nitko se nije vratio. Zemlje su Njemačka, Kanada i Irska. To samo frendovi, ne spominjem kolege i poznanike za koej znam da su isto otišli. I to nisu samo programeri i sl. ima i vozača kamiona i sl. I bolje im je.
edit: Bolje nis ne pisat jer sam skuzio da mi je rasprava ko sa majkom koja je odrasla u komunizmu.

Zadnje izmijenjeno od: trouble. 01.01.2016. u 06:11.
trouble je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 07:41   #57
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Bolje da ne citam niti komentiram ovaj topic.

Samo ch rec, svi koji seru na dijasporj neka budu face pa nek dodju sami i probaju.
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 11:11   #58
aski
Je suis Schumi
Moj komp
 
aski's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,509
Stvar odlaska vani je stvar vlastitog izbora. Netko ide jer mora, netko jer želi više.

Vani nisam radio, ali sam dosta putovao i živio (Poljska). Tamo su ljudi slabije viđeni kako ispijaju kave i zato se kod nas opuste kad dođu.

Ali ovi koji kod nas tako rade su ugl. politički uhljebi na izmišljenim radnim mjestima i nadam se da neće još dugo jer nam je javni sektor odavno izdahnuo.

Onaj tko svoj posao izbrusi, uvijek će naći posla. Firma koja to cijeni će te zaposliti. To nije slučaj u obiteljskim prčijama - uzmi sve što moš, a radniku ni plaću nemoj dati.

I još je bitno napomenuti da treba živjeti u skladu sa svojim mogućnostima. Svaki auto te može dovesti od točke A do točke B, ali ne, mora se imati BMW da susjed nebi imao bolje od tebe. Najviše od svega mi na živce idu proseri od starkelja koji su odrasli u starom režimu i onda mi pokušavaju prenijeti taj mentalitet.

Ja sam u RH i trenutno nemam planova ići vani, ali to ne znači da možda jednom neću... Bitan je papir, olovka i malo matematike. Ili ajde, Excel da budemo precizniji

Radim u struci za koju sam se školovao i nema šanse da bi napustio posao za više para vani, pa da moram raditi nešto o čemu pojma nemam ili mi je odvratno. Pranje salata što neki od mojih rođaka rade (a istu razinu obrazovanja imaju kao i ja), a kad se preračuna po standardu, dođe im na isto. Još da nije stana preko veze, bilo bi i gore..

U svakom slučaju, sretna Nova 2016. godina!
__________________
Di sam stao?
-Stalji smo onda kad je *ebem Šćepanović

Intel Core 2 Duo E8500 @ 5516 MHz
aski je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 11:32   #59
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Citiraj:
Autor trouble Pregled postova
edit: Bolje nis ne pisat jer sam skuzio da mi je rasprava ko sa majkom koja je odrasla u komunizmu.
Onaj post prije editiranja je bija puno bolji, stojko muahahahah
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 01.01.2016., 13:10   #60
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor JozicA Pregled postova
Kako kaze ona stara: Nije sretan tko puno ima, nego onaj tko malo treba.

Bio sam u Njemackoj skoro godinu dana, radio vise poslova i nikako da mi sjedne ta Njemacka, nije u eurima sve. Cim se ukazala prilika vratio sam se kuci. Vidim poznanici, familija, odlazi i dana danas, pozelim im sretan put. Ali ne, hvala ljepa, nikad vise.

Trenutno radim u domacoj firmi (proizvodnja kemijskih proizvoda-nikad prije ove 2015. to nisam radio), placa prava mizerija za nase uvjete, minimalac. Dobro, ako ponekad odradim 4 nedjelje i koji praznik dobijem i 2700kn.

Sto da vam kazem, ja zasada sretan i vise nego zadovoljan, radi se 8 sati dnevno, ili od 6-14 ili od 14-22. I ni sata vise.

Radne kolege, meni su kao druga porodica. To nemogu nikakvi novci da kupe. Osobni odnosi, kolegijalnost na poslu na svakom koraku, radni dan od 8 sati prodje sad pa sad. A da li se radi, pa naravno da se radi, proizvodnja je linijska, stroj tjera, nema stajanja. Da li se moze, naravno da moze.

A i kud ce ova nasa Domovina ako svi odu vanka, treba netko i da prozvodi i da stvara neku novu vrijednost. Osobno cu prije odabrati zivjetu u Hrvatskoj i raditi za 2400 kuna nego biti u Njemackoj za 2400 eura. Familija mi kaze da sam lud. Ali ja mislim da nisam, samo sam sretan s onime sto imam, nije puno ali me i to malo veseli.
Hvala kome god dok si zdrav, nemas djecu, imas gdje ziviti i nemas neki kredit (koji ne mora biti nuzno vezan za luksuz) ..

Lp
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na