Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2013., 17:23   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,696
Sapphire Radeon R9 280X Toxic & R9 270X Vapor-X test

Testirali smo dvije Sapphire kartice.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2013., 22:46   #2
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,974
To su vjerojatno najpoželjnije kartice svaka u svom segmentu. Kao da ste mi pročitali misli što želim vidjeti recenzirano. Svaka čast!

Htio sam si uzeti 280X Toxic i nisam ju nigdje mogao naći, pa sam baš danas ujutro kupio 7970 Dual-X OC boost i vrlo ugodno me iznenadila koliko je tiha. Sad me ždere koliko je 280X Toxic bučnija u odnosu na nju Već na fotkama mi izgleda kao vrlo kvalitetan i ozbiljan proizvod pa mi je drago vidjeti da ste mi to potvrdili recenzijom
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 07.12.2013., 00:16   #3
viper
super user
Moj komp
 
viper's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Houston, TX
Postovi: 1,805
Znaci da su najvjerovatnije stigle u ducane ,ak nisu onda ce doc sto posto u ponedeljak. Ovaj review je to samo i potvrdio
Sapphirke nebih uzimo jer su fakat glasne a k tome trose cca 100w vise nego konkurencija
__________________
viper je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2013., 00:54   #4
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,888
Ak netko moze dat 2700 za Toxic 280x, koja je preskupa previse po meni, moze i pricekat jos dva tjedna i uzet custom hladenu 290 za tri tisuce ili 100, 200kn vise. Cusom modeli se ocekuju sredinom ovog mjeseca. Inace se 280x prodaju ko kokice i tesko da bu neka veca kolicina dosla do nas jer ih ni vani bas nema. Vidim po drugim forumima kolko ljudi ih ne moze dobit. Slabo grafe dolaze kod nas u zadnje vrijeme i jos ih je gomila sa starim cijenama.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2013., 01:55   #5
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,974
Točno tako. Kupovao sam ovaj tjedan i nigdje ih nema niti znaju kad će im doći. Jedina informacija je bila da iduća dva tjedna sigurno neće.

Čak i newegg više od pola 280X artikala nema na lageru, a 7970 serija je bila svugdje spuštena samo ne kod nas i ako se nije rasprodala isti tren na crni petak je otišlo sve. Naši kao da ne znaju što se događa vani i kao da ne prate cijene hardwarea ili se nadaju da će netko naletjeti....

Kvaliteta košta. Kvalitetne elektroničke komponente koštaju po nekoliko puta više od "najboljeg ponuđača". Osobno sam to spreman platiti ako želim da mi nešto potraje. Recimo moja Dual-X 7970 nema zadnji metalni backplate i nema hladnjake za zadnjoj strani za VRMove. Bezkontaktni termometar pokazuje oko 70 stupnjeva kad je vent na 75% u full loadu i to preko PCBa što znači da se te stvari griju puno više. Iako su dizajnirani za te temperature, ta toplina se preko bakra na PCBu širi posvuda okolo do hrpe kondenzatora koji su u blizini, grije ih nepotrebno i smanjuje im vijek trajanja. Eto, samo primjer.

Nekome tko želi frknuti grafičku karticu par mjeseci prije isteka garancije tako nešto neće biti bitno i uzet će običnjaču.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2013., 20:36   #6
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ja silom prilika uzeo prije 4 mjeseca 7850 tako da ovu generaciju preskačem...i što se procesora i što se grafičkih tiče AMD koči proizvodni proces čini mi se, na 20 ili 22nm bi sve to ljepše izgledalo
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2013., 21:08   #7
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Nijedan nije dostupan trenutno tako da ne treba previše žaliti.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 08.12.2013., 22:16   #8
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,974
nVidia je isto preskočila finiji proizvodni proces. Malo sam čitao o tome ovih dana i izgleda da je razlog u ravno 3x većim NRE troškovima izrade chipa u 20nm litografiji nego u 28nm, a dobiva se u najboljem slučaju 30% uštede energije. Drugim riječima 300% više inicijalnog troška za 30% brži proizvod.

Nvidia deeply unhappy with TSMC, claims 20nm essentially worthless | ExtremeTech
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 08:56   #9
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Dobro, nvidiji su uvijek krivi drugi kada ne ide dobro, a TSMC je omiljen krivac.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 12:48   #10
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
ove moje asusice idu 1150/1800... možda još sitno gpu više bez diranja voltaže i crap su iskreno.

griju se abnormalno u cf-u (gornja downclockana preko 90, donja stock 84), driveri su koma i stvarno mi nije cilj poticanje flejma, ali amd se pokazao (po ko zna koji put) kao inferioran proizvod naspram nevidije.
syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.12.2013., 12:56   #11
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,696
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
driveri su koma...
Daj neke konkretne primjere problema. Ja sam imao određenih sitnijih problema koji su znali zivcirati, ali sada s ovim Beta v9.4 su manje-vise rijeseni.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:02   #12
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
znači to sam upogonio tamo negdje prošli četvrtak/petak i skinuo sam zadnje dostupno kaje bilo ofišl jel za 280x.

daklem od problema... nestaje kompletna grafika ccc-a dok browsaš i podešavaš stvari i onda se pojavljuje nakon što pređeš mišem preko ccc ekrana. dakle srednji vijek. chartovi zauzetosti se izbacuju van svojih "krugova", ne hvata power potrošnju (stalno na 0%), jedna grafa na 100% vent daje 3200 rpm, druga 3000. nakon restarta ne pamri overdrive postavke, tj. pamti postavke ali je iz nekog razloga isključen kompletan overdrive, nakon prevelikog clocka/loada se ne baca u "safe mode" nego nastavlja raditi kao da ništa nije bilo, pa ono ako baš ne gledaš u ekran kad krkne ni ne znaš zapravo da reporta jedne brzine, a ponaša se na totalno drugima i tak...

crap jel
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:05   #13
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,696
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
znači to sam upogonio tamo negdje prošli četvrtak/petak i skinuo sam zadnje dostupno kaje bilo ofišl jel za 280x.

daklem od problema... nestaje kompletna grafika ccc-a dok browsaš i podešavaš stvari i onda se pojavljuje nakon što pređeš mišem preko ccc ekrana. dakle srednji vijek. chartovi zauzetosti se izbacuju van svojih "krugova", ne hvata power potrošnju (stalno na 0%), jedna grafa na 100% vent daje 3200 rpm, druga 3000. nakon restarta ne pamri overdrive postavke, tj. pamti postavke ali je iz nekog razloga isključen kompletan overdrive, nakon prevelikog clocka/loada se ne baca u "safe mode" nego nastavlja raditi kao da ništa nije bilo, pa ono ako baš ne gledaš u ekran kad krkne ni ne znaš zapravo da reporta jedne brzine, a ponaša se na totalno drugima i tak...

crap jel
Hahaha, totalno. Nisam imao problema kad sam testirao dvije 270X u CFX-u. Jel ti se to desava i kad je samo jedna kartica u sistemu?
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:12   #14
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
a nisam sa jednom ni testirao da ti pravo velim... spojio sve u kejs, na stalak (ladica od ladičara-zamrzivača LOL) i kreni

gle problema u radu nema, 3dmark se izvrti i to sve radi ono oke... ali jednostavno dojam ono ostaviš skoro 6k kn na nešto i onda te to maltretira sa nekim bolestima koje si viđao maltene na win98, pa ovo nije na mjestu, pa ovo ne valja, pa ovo ne hvata, pa nemaš kontrolu nego on po svojemu. gorak okus svakako.

o da... jesam li spomenuo da sam uštekao identičan hdmi kabel koji je do prije par minuta radio na nevidiji u hdmi port i jednostavno nije detektirao telku?

e da i to se desilo, srećom sam imao dvi-hdmi konverter pa je onda uspio naći još jedan displey... velim smijurija totalna od brenda, onak na ove gluposti pristaje samo netko tko je cijeli život na atiju i totalni je fenboj i nije sa kvalitetnijim primjercima nevidije proveo neko vrijeme.

nhf svim ati korisnicima, ali nemate fizix
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:18   #15
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
a nisam sa jednom ni testirao da ti pravo velim... spojio sve u kejs, na stalak (ladica od ladičara-zamrzivača LOL) i kreni

gle problema u radu nema, 3dmark se izvrti i to sve radi ono oke... ali jednostavno dojam ono ostaviš skoro 6k kn na nešto i onda te to maltretira sa nekim bolestima koje si viđao maltene na win98, pa ovo nije na mjestu, pa ovo ne valja, pa ovo ne hvata, pa nemaš kontrolu nego on po svojemu. gorak okus svakako.

o da... jesam li spomenuo da sam uštekao identičan hdmi kabel koji je do prije par minuta radio na nevidiji u hdmi port i jednostavno nije detektirao telku?

e da i to se desilo, srećom sam imao dvi-hdmi konverter pa je onda uspio naći još jedan displey... velim smijurija totalna od brenda, onak na ove gluposti pristaje samo netko tko je cijeli život na atiju i totalni je fenboj i nije sa kvalitetnijim primjercima nevidije proveo neko vrijeme.

nhf svim ati korisnicima, ali nemate fizix
A možda je i do tebe, s obzirom da ja recimo sa HDMI nikad nisam imao problema, a i postavke mi uredno pamti...sve to na jednoj kartici, ali ne vidim zašto bi bilo neke razlike i sa dvije (ako neko ima još jednu 7850 sa 1gb rama, slobodno pošaljite da testiram )
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:20   #16
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
je, do mene je sigurno... nisam ja baš od jučer da ne vidim kad mi neki hardver se malo falš ponaša

niti je ovo prvi put da se susrećem sa atijem i njihovim mušicama
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 13:30   #17
gil
Member
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Kutina
Postovi: 979
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
je, do mene je sigurno... nisam ja baš od jučer da ne vidim kad mi neki hardver se malo falš ponaša

niti je ovo prvi put da se susrećem sa atijem i njihovim mušicama
Baš hardware ili software?
gil je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 14:16   #18
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,696
Citiraj:
Autor syss Pregled postova

nhf svim ati korisnicima, ali nemate fizix
Pa kako ti se u igrama ponasa, to je ipak najbitnije, ne? Zato i imas CFX ili nesto drugo s tim radis? OCL, BTC?
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 14:53   #19
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ove moje asusice idu 1150/1800...
Wtf? Ne mogu vjerovat da si uzeo Ati karticu i to još dvije. What's next? AMD cpu?
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 17:01   #20
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
Citiraj:
Autor gil Pregled postova
Baš hardware ili software?
softver sorkač

Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
Pa kako ti se u igrama ponasa, to je ipak najbitnije, ne? Zato i imas CFX ili nesto drugo s tim radis? OCL, BTC?
ltc jel

Citiraj:
Autor listerstorm Pregled postova
Wtf? Ne mogu vjerovat da si uzeo Ati karticu i to još dvije. What's next? AMD cpu?
taj vlak ne buš gledao
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 17:16   #21
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,696
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ltc jel
al na tuđoj struji jel?
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 18:40   #22
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,974
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
ltc jel
Probaj LTC sa nVidijom
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 23:11   #23
jjd37
Premium
 
jjd37's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 241
Ako može jedno pitanje kolika je potrošnja tih R9 280X u CFu? Vidim da kolega SYSS ima napajanje od 760W pa me zanima dali bi 850Wni Corsair HX bio dovoljan za ganjanje zahtjevnijih grafičkih obrada (čitaj novije igre na max postavkama ) uz postojanje rezerve za neku buduću nadogradnju (kad bude novca za neki R9 290 CF) ili ipak treba akumulaciona peč od 1000W+ ?
__________________

| MSI Z97 MPOWER (MS-7915) | Intel(R) Core(TM) i7-4790K CPU @ 4.00GHz - Noctua NH-D14 | Coolermaster Stacker | 4x G.Skill F3-10666CL7-2GBRH | OCT Vector 180 240GB, Hitachi HDS721010CLA332,ST3250410AS,ST3250410AS | GAINWARD GeForce GTX 980Ti Phoenix GS | Corsair HX 850W | LG L1919S |UPS CyberPower 2200VA |

| ASRock EX58 Extreme | CPU Intel i7 920 | Corsair 3x2GB | WDC WD5001AALS,WDC WD6400AAKS,SAMSUNG HD322HJ,ST3160813AS,,ST3300622AS,WDC WD800JB-00JJC0 | CrossFire Sapphire ATI Radeon HD4890 Vapor-X | Corsair HX850W | CIBOX 22" | UPS Trust PW4105 |

| Spectrum 48K | Comodore 128 | PC 386 |

| Dell Latitude D820 |
jjd37 je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 23:25   #24
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
al na tuđoj struji jel?
svojoj, ali me nema doma pa onda komp zamijenjuje peć (na struju 2.5kw) jer je za jedino to i dostojan amd

Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Probaj LTC sa nVidijom
probao, dignuo 0.5ltc u tjedan dana

je, lošiji je, ali isto kao da kažeš probaj sa ladom nivom (majnerkom) otić u royal albert hall i prezentirat se na crvenom tepihu

Citiraj:
Autor jjd37 Pregled postova
Ako može jedno pitanje kolika je potrošnja tih R9 280X u CFu? Vidim da kolega SYSS ima napajanje od 760W pa me zanima dali bi 850Wni Corsair HX bio dovoljan za ganjanje zahtjevnijih grafičkih obrada (čitaj novije igre na max postavkama ) uz postojanje rezerve za neku buduću nadogradnju (kad bude novca za neki R9 290 CF) ili ipak treba akumulaciona peč od 1000W+ ?
potrošnja nije tolika da bi ti 850w bio usko grlo, generalan problem ovih poluproizvoda je zagrijavanje... znači pričamo u domeni high-end modela koji imaju custom hlađenje u jaaaaaaako dobrom okružuju i "promaji" di ja moram gornju grafu downclockat da radi normalno.

stvarno? onak ozbiljno?!?
syss je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 23:50   #25
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,888
Bar ces ih moc ok prodat posto su jako trazena roba koje nema..

850w moze dat iznad 1000w ak bas treba a dve 280x su taman da ga malo zagriju ali malo tek tolko da nest radi. Dve dosta klokane 4870x2 su radile skoro cijelu noc sa i7 980x na preko 5ghz i nije se nist bunil.

Ja bum pricekal da vidim kaj bu bilo od toga Mantlea pa onda 290 sa postenim hladenjem ili gtx 780 sa postenim hladenjem, dve ni u najludim snovima..

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 09.12.2013. u 23:59.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 09.12.2013., 23:55   #26
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
pa sada mogu komotno prodat po kamatarskoj cijeni koja je u dućanu jer su dostupne eto - sada

svejedno kažem i dalje to nije efikasno jer gornja (koja ima +1 pcie razmak) jednostavno tvornički neiskoristiva sa "stock" klokovima.

ček malo, da sumiramo... znači imam kejs od 200€ i napajanje od 200€, matičnu isto tako (tada) od 200€ i nemreš ćerat te dve grafe na stocku? tu nešto opasno ne valja prijatelji moji

edit: magarče moj ja se ne bi ni okrenuo ovom proizvodu nego jednostavno uzeo nevidiju

Zadnje izmijenjeno od: syss. 10.12.2013. u 00:01.
syss je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 00:01   #27
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,888
Nisu ti dual slot DC2 hladnjaci bas tolke mrcine ko full size WindForce ili TF4. Ok su za jednu grafu, tihe i hladne ali eto za dve malo toplije vec pokazuju slabosti.

Nisam dugo imal MAD pa me kopka ali mi je i Lightning 780 jos vise privlacna ali opet Mantle ali ni GSync nije losa stvar ali opet dok to zazivi i ako. Mozda kupim felge za auto rade..

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 10.12.2013. u 00:06.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 00:07   #28
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
imaš dve verzije ovih asus-ica... ova moja i drk-drk matrix ili kako se već zove što je 3slot verzija.

ja imam mjesta za 3slot i šta mi to vrijedi kada je em čip zaqrac em kuler zaqurac?

znači imam 2slot rješenje sa jednom prazninom između i eto to na stocku nemre raditi duže vrijeme, unatoč "hybrid" fan+blower vrlo inovativnom rješenju što se pokazalo još jednom kao rak rana dc2 kulera koji jednostavno NISU EFIKASNI od nevidija 560/570 priče nadalje...

edit: kupi felge rađe iskreno
syss je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 00:13   #29
MAGARAC
Premium
Moj komp
 
MAGARAC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 5,888
Ne znam kak su uspjeli tolko srozat te 7970 grafe od "origigi" 7970 koja je za ove novije modele zmaj kaj se taktova tice. Nije bila rijetkost da neka grafa radi na 1300mhz ili cak i vise. Ovo nove je nest sasvim drugo.

DC2 je meni ok hladenje, dual slot i dobro me sluzilo na 670 i za nju je taman iako nema kao kod najboljih da stavis na 100% pa se spusti u niske 50te. Jednostavno nema tolko kapaciteta ali za 24/7 i tisinu je ok.

Istina, puno je to za 100% venta. Jbg to je takav hladnjak vise za tisinu i jos je na grafi koja voli cugnut i zagrijat se.

Zadnje izmijenjeno od: MAGARAC. 10.12.2013. u 00:29.
MAGARAC je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2013., 00:19   #30
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,805
dc2 je oke, ali na propisnom prozivodu

gledaj ovo (gornja je skinuta sa 1060 na 1000), ovo u ccc-u je druga jel:

syss je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na