Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.04.2019., 14:11   #1
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
(riješeno) Problem sa paljenjem računala

Pozdrav!

radi se o konfiguraciji iz potpisa:
Biostar Hi-Fi Z87X 3D
i5 4670k
8 gb Corsair ValueSelect DDR3
intel SSD 520, 1 tb toshiba
MSI RX 470 4gb
Corsair RM650X

Problem(i) su sljedeći (da krenem ispočetka):

DULJA VERZIJA: Imao sam komp spojenog na struju preko neke relativno jeftine produžne letve (sa onom sklopkom za isključivanje) na dva mjesta već jedno 2-3, a mozda i vise godina (selim komp sa kata u prizemlje i obrnuto jednom godišnje). Kada sam na dulje vrijeme odlazio od kuće ištekavao sam produžnu letvu iz struje. S vremenom je prekidač na letvi ostao u položaju "I" te nakon toga nakon svakog uštekavanja iste u utičnicu začuo se relativno tihi "prasak" negdje oko područja gdje je aparatura uštekana u nju (to se pojavilo u zadnjih cca godinu dana). Par dana prije seljenja računala prilikom uštekavanje letve u struju začuo se taj isti prasak te nekoliko sekundi nakon njega još nekoliko puta isti prasak te, koliko sam uspio okom poloviti, iskrilo se iz utičnice u kojoj je bilo uštekano napajanje. Nakon što su se praskovi izredali komp se nije htio upaliti. Preštekao sam napajanje u drugu slobodnu utičnicu i komp se normalno upalio. Par dana nakon, preselio sam se na kat (ali sam promijenio mjesto, odnosno utičnicu) i dalje je sve normalno radilo. Neki dan sam otišao kupiti novu letvu (apc pm5-gr) te je odmah zamijenio. Još tu noć sam nešto radio na računalu i omelo me nekakvo kratkotrajno opetovano zujanje iz kučišta kojem nisam mogao odrediti izvor, ali mogao sam sa sigurnošću odrediti da nije iz napajanja. sljedeće jutro računalo se više nije htjelo upaliti. Pretpostavio sam da je napajanje (i nadao sam se tome jer imam još garanciju na njega), objavio sam post ovdje na forumu da li mi netko može podusiti napajanje dok ne sredim svoje, na što mi se javio kolega forumaš (Overclock) i ponudio se da donesem komp do njega da dijagnosticiramo u čemu je točno problem.

KRAĆA VERZIJA: Ispalo je da je napajanje neispravno, te mi je kolega Overclock posudio svoje napajanje dok ne dobijem svoje sa reklamacije (još jednom mu se zahvaljujem na svemu!). No tu problemi ne prestaju. Sa njegovim napajanjem komp se prvi puta upali bez problema, no za svaki sljedeći puta ništa se ne događa dok ne ugasim na sklopci napajanja ili ne ištekam sve iz struje (i obavezno pričekam 10-ak sekundi). Tako je bilo svaki puta dok nisam izvadio grafičku karticu, Bez nje sve radi kako bi trebalo. Normalno gasim komp i palim ga kako i kada želim. Kada vratim grafičku karticu, prvi puta se upali, a svaki sljedeći pokušaj je uzaludan ako ne iskopčam struju na neko kratko vrijeme. Na matičnoj ploči nalaze se gumbići za power i reset od kojih power svijetli crveno, a reset zeleno. Dok je grafička kartica u kučištu i kada drugi puta pokušam upaliti računalo, ventilatori (svi) se samo mrdnu, grafička kartica zasvijetli na trenutak, gumbić za power na matičnoj ploči svijetli crveno i drugo se ništa ne događa - komp ne boot-a (ako pokušam upaliti komp preko tipkovnice, tipke svijetle kao da se komp upalio, no to je sve). Dok je grafička kartica bila van kučišta i dok se komp normalno palio i gasio, lampica za reset je svijetlila konstantno zeleno.

Upravo sada pišem sa kompletnog kompa (grafa je unutra) i dok radi - radi. Sve funckionira. Osim što reset tipka na matičnoj ploči trepeti, gasi se i pali (kao da postoji neka oscilacija napona).
Ostala aparatura koja je spojena na tu letvu funkcionira normalno (modem, zvučnici, monitor, punjač za mobitel).

UPDATE: nakon malo duljeg rada, komp sam ugasio. Probao odmah upaliti preko tipkovnice, što je i uspjelo. Ušao sam u BIOS. Stisnuo ctrl+alt+Del za restart i opet po starom - ne boot-a. Lampica na gumbicu za power na maticnoj konstantno svijetli kao da je ista upaljena (kao i do sad)

Zadnje izmijenjeno od: Zagorhac. 09.04.2019. u 15:03. Razlog: ispravci
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2019., 14:20   #2
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Da li je napajanje jednake ili veće snage ???


Da li možda na grafi nisi uštekao oba pina za napajanje ???


I dobre su ti kraće i dulje verzije,da si ih malo rastavio,bile bi čitljivije ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 09.04.2019., 14:42   #3
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
napajanje je 600W

na grafi je sve uštekano

je li sada bolje?
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2019., 16:45   #4
trex
Premium
Moj komp
 
trex's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 649
Kada dobiješ svoje napajanje sa reklamacije pogledaj da li će se PC ponašati jednako, pa ćeš makar eliminirati napajanje iz ove priče
Meni ovo na prvu zvuči na matičnu, odnosno neku nekompatibilnost s VGA, što ne bi bio prvi puta da se dešavaju takvi 'egzotični' bugovi.
Ako si u mogućnosti, posudi drugu grafu pa vidi kako se ponaša s njom u smislu paljenja/gasenja
trex je offline   Reply With Quote
Staro 09.04.2019., 18:26   #5
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
NHF - za text :-)


Moguće da je od tog napajanja (tvog starog) nešto dobilo po lampi,moguće da je matična,moguće da je grafa ...


Da li na matičnoj ima koji ispupčeni kondić (ako ih uopće ima na ploči) ...


Probaj malo pomirisati grafu i ploču,ako je nešto skureno,obično ostaje jak miris (nešto tipa paleži+prašina)uglavnom osjeti se ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 11.04.2019., 14:10   #6
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
Izgleda da je sve u redu (osim mojeg napajanja koje definitivno ne radi). Naime, nagovorio sam prijatelja da iskombiniramo njegovu i moju konfiguraciju te s njegovim napajanjem sve fukcionira.
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Staro 12.04.2019., 12:13   #7
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,631
Ajd šalji napajanje na dijagnostiku/servis (ako imaš volje) ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na