Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Web dizajn, programiranje i ostalo
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.04.2019., 10:08   #1
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
Izrada android aplikacija

pozdrav,


molio bi vaše mišljenje oko izrade android aplikacija


htio bi napraviti aplikaciju jednostavnu sa chat opcijom, da se može


poslati slika , video unutar chata.


radio sam neke web stranice ali nisam nikad radio android aplikacije vjerujem da je slično.


Neznam od kojeg programa krenuti ?


Počeo sam sa android studiom ali izludio sam dok sam sve poskidao (java eclipse, dodatke kroz sdk android i sl.) pa nikako osposobiti virtualnu "mašinu" kroz android studio imam AMD pa je stalo kenjao da je potrebno
x86 accelerate required bla bla što je samo za intel.


pa sam našao da se osposobi hyper-v i ti servisi pa se pokrenula virtualna mašina ali sa bugovima nije radilo kako treba pa sam poludio jer sam više
namještavao taj studio nego radio išta. Na kraju uninstal all i mirna bosna


Koji program preporučujete za izdradu android aplikacija ?


hvala
vcendaki je offline   Reply With Quote
Staro 25.04.2019., 10:18   #2
tux-scooby
Premium
Moj komp
 
tux-scooby's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Donji Miholjac-Osijek
Postovi: 275
Android studio ili Kotlin.
tux-scooby je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.04.2019., 12:57   #3
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Ja sam koristio Android studio i Eclipse prije par godina.
Treba strpljenja za to sve postavit i pokrenut. Uglavnom imas po netu tutoriale/primjere za sve zivo.

Web i ovo nema bas neke slicnosti.

Ovako na prvu moje razmisljanje za chat aplikaciju, trebat ce ti rad s mrezom(socketi, stremovi) i vjerovatno server da se 2 korisnika mogu 'pronac' i dopisivat. Za video direktna komunikacija nakon sto razmjene ip adrese.
Nije to tek tako jednostavno. Ja da radim prvo bi sve funkcionalnosti napravio u java konzolnoj aplikaciji i onda tek isao radit gui za android.

Na git-u imam primjer neki dopisivanja preko mreze u javi, ima i android aplikacija. To je bilo prije nekih 4-5 godina pa se ne sjecam bas koliko je to radilo, al za pocetak ako te interesira da vidis o prilike sto te ceka mogu ti poslat.
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 09:33   #4
Angelus
A mighty pirate!
 
Angelus's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 428
Citiraj:
Autor tux-scooby Pregled postova
Android studio ili Kotlin.
Android Studio je IDE, Kotlin je jezik.

Koristi Android Studio, to je sluzbeno supportan native IDE I realno najbolja opcija.

Postoje I druge opcije, kojekakve shell aplikacije I ReactNative, ali oni au primarno tu napravljeni kako bi olaksali cross platform (Android+iOS) development I nisu bulletproof. ReactNative bi trebao biti najbolji I prilagodjen web dizajnerima no sve ima svojih mana. Slozenija aplikacija bi se opet brze trebala vrtiti u pravom nativeu I ne mozes uvijek izbjeci otvaranje Android Studia ili Xcodea(iOS) kako bi aplikaciji dao prava pristupa zeljenim resursima, u tvom slucaju je kljucna kamera.

Sto se jezika tice Android Studio mozes koristiti da Javom ili Kotlinom, mislim da je prije I C++ u sitnoj razini bio podrzan no ne znam detalje.

Moj savjet ti je Kotlin. Medju developerima ces tu I tamo cuti termin "Kotlin magic".
Sintaksa mu je stvarno super, jako koncizna a ujedno je kompatabilan sa Java libraryima I zasnovan je velikim dijelim na Javi pa ti poznavanje Jave nece biti izgubljena.

Ono sto zelis ce zahtjevati ipak malo vise znanja I nekako poznavanje weba I networkinga, no nista sto se ne moze nauciti u mjesec dva, iako ce ti prvi appovi vjerojatno biti buggy I neuredni dok ne naucis dobru logiku, sintaksu I arhitekturu appova.

AS je nekada da proatis clusterfuck I ima momenata kada mislis da bi bio sretniji na radnoj skeli, ali se sve vise sredjuje kroz vrijeme I kada udjes u groove programiranje je dosta lijepa stvar.

Nisam ni ja jos bas senior dev, no.imam nesto znanja u rukavu tako da se ne ustrucavaj pitati me u temi ili na PM-u ako zelis.

Moja preporuka je da sw krenes s tim bavit, poslovno je to trazeno zanimanje a za dusu je ujedno lijepa stvar za znati raditi I ponekad se (kada nije crunch time) opustiti uz tipkovnicu I solidnu Pink Floyd playlistu.

Usputno ukoliko imas Android mobitel nemas potrebe za emulatorom I virtualizacijom osim ako zelis istestirati na par razlicitih APIa, rezolucija itd.

Jednostavno ukljuci Developer Options I USB Debugging na mobitelu, odmah testiraj app na mobu I uzivaj u brzini izvodjenja I u kompjuteru koji nije zagusen emulatorom.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Angelus. 13.05.2019. u 09:39.
Angelus je offline   Reply With Quote
Staro 13.05.2019., 11:22   #5
tux-scooby
Premium
Moj komp
 
tux-scooby's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Donji Miholjac-Osijek
Postovi: 275
Citiraj:
Autor Angelus Pregled postova
Android Studio je IDE, Kotlin je jezik.
Ock, ja sam se malkoc nespretno izrazio
tux-scooby je offline   Reply With Quote
Staro 22.05.2019., 12:56   #6
vcendaki
Premium
 
Datum registracije: Apr 2016
Lokacija: u svemiru :)
Postovi: 197
da li koristiti



KOTLIN ili FLUTTER ?


koji je po vama jednostavniji za rad
vcendaki je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na