Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Monitori, tipkovnice i miševi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.08.2016., 23:51   #511
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
crt versus lcd in 2016

crt versus lcd in 2016
Moj mali osvrt na stanje display tehnologija u 2016, barem na mome stolu.
Dakle sa lijeve strane imamo zilavog straca-sony trinitron g520 21" crt monitor a se desne strane je vrlo dobar dell u2515h 25" led lcd.
Kako su se amd ati a nesto kasnije i nvidia pozdravili sa analognim (d-sub) priključkom na svojim novim grafickim karticama postalo je jasno da su dani za crt tehnologiju u svijetu pc monitora odbrojani. Jel ta odluka bila preforsirana ili stvarno stara tehnologija vise nema sto za ponuditi u svijetu pokretnih i nepokretnih slika vjerujem da djelom mogu docarati ove fotkice sto sam napravio. Manje vise je svima jasno da moderni led lcd-i imaju vrlo dobru sliku u uvjetima prisutnog ambi svijetla. Medjutim kako je za kino ugodjaj u sobi potrebno zagusiti svjetlo jer tek tada filmovi i igre mogu pokazati svoj maksimum u detaljima vjerujem da je bilo potrebno pokazati kako se stari i moderni monitori snalaze u takvom okruzenju, tim vise sto je takvu direktnu usporedbu vise tesko pronaci i na net-u.
Slike nisu referentni prikaz ali vjerujem da sam sa njima uspio priblizno docarati stvarno stanje kada je u pitanju kontrast. Nije tajna da lcd monitori od pamtivjeka imaju problema sa prikazom bas u takvom zamracenom ambijentu. Sada sa razocaranjem moramo ustanoviti da niti danas u 2016 godini na tom polju nema bitnijih pomaka. Neka vas ne zavara sto neki djelovi slike djeluju malo detaljnije na lcd-u,buduci je to iz razloga sto je na lcd-u slika u gabaritima veca te je takovu fotoapartu bilo lakse izfokusirati. Takodjer pojedini djelovi slike na crt-u izgledaju kao da su progutani detalji bas na njemu, al to u stvarnosti nije slucaj.
Kao sto vidimo problem prikaza crne boje na lcd ekranima eskalira i dalje. Puno ekipe će reći: čemu takva frka oko te crne, ona mi ne znači puno!? Ukoliko je malo sivkasto, pa sta onda!? Zaista,tako bi i bilo kada bi crna bila samo to, dakle crna i kada taj problem sa sobom ne bi povlacio poprilican gubitak detalja u tamnijim djelovma slike.

Evo da malo sam sebi skocim u usta. Tako los prikaz detalja na lcd-u sam imao zbog lose podesenog videoplayera (kakav amater). Da se malo oduzim pc-jasima sa ips-ovima evo par slikica sada. Na njima cak ispada da na lcd-u ima vise detalja ali to nije realno. Takodjer nerealna je i ova plavicasta nijansa na crt-u tj debelo prenaglasena. Trenutno ne mogu pokazati bolje zbog ogranicenosti fotoopreme koju posjedujem. Uglavnom ova slika sa cipelom izgleda najobjektivnije tj najslicnije stvarnom stanju.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04115.jpg‎
Views:	453
Size:	343.1 kB
ID:	16908   Click image for larger version

Name:	DSC04270.JPG‎
Views:	231
Size:	1.46 MB
ID:	16923   Click image for larger version

Name:	DSC04366.JPG‎
Views:	213
Size:	1.50 MB
ID:	16924   Click image for larger version

Name:	DSC04320.JPG‎
Views:	227
Size:	1.39 MB
ID:	16925   Click image for larger version

Name:	DSC04398.JPG‎
Views:	214
Size:	1.35 MB
ID:	16926  


Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 02.09.2016. u 12:55.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 00:13   #512
Forace
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: Petrinja
Postovi: 1,604
Bleeding na dellu je prilično primljetljiv, ali to na stranu jel ti se da poslikat kalibracijske slike?
Ako se dell ne moze bolje podesit/kalibrirat .....
I molim te pokušaj fotografirat okomito na dell ne na os između njih, crt je ionako manje osjetljiv na kut gledanja.

P.s. I ovo nije "malo sivkasto"
Forace je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.08.2016., 00:33   #513
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Realno, bleeding se bas i ne primjeti, tj po tom pitanju je ovo odličan monitor (kakvih sam sve vidio). Slika je jako dobra iz svih izvora ali pod uvjetom da je u prostoriji nekakvo ambijentalno svjetlo. Čim se to svjetlo prigusi za dell nastaje drama. Iz kuta je slikana samo ova slika sa upaljenim svjetlom, na ovima u tami kut gledanja na lcd je zanemariv i nema efekta na prikaz .Fotić mi se ispraznio pa nemrem sad poslikat.
Uglavnom predlozak slike na dell-u je standard. Contrast 50%, brightness 30%, gamma je postavljena na "pc"
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 03:14   #514
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
ja ni dan danas nemogu provarit sliku na mom dell-u za kojeg san dobija preporuku na ovom i jos jednom forumu...sjecam se dana kad je stiga overseas-om negdi oko podne i kad san ga spoia i upalija komp bija san oduševljen...ali onda je pala noč a skupa s njom i moje početno oduševljenje...yaaay
Po meni monitor je dobar jedino za gledanje slika i to po mogucnosti po danu...za filmove je smeče jer u mraku svjetli ko betlehem a bome nije ni gaming monitor jer je blur u rpg igrama očajan (opcenito igre koje se igraju "odozgo" ). U Path of Exile, Grim Dawn ili bilo kojoj sličnoj igri dok se krečeš ustranu gotovo je nemoguće pročitat ime itema na podu.
Mozda je moje razočaranje vece jer na dell-a nisan preša s drugog lcd-a nego direkt sa starog syncmastera 997 19'...ukratko...nikad više ips!
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 07:20   #515
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Realno, bleeding se bas i ne primjeti, tj po tom pitanju je ovo odličan monitor (kakvih sam sve vidio). Slika je jako dobra iz svih izvora ali pod uvjetom da je u prostoriji nekakvo ambijentalno svjetlo. Čim se to svjetlo prigusi za dell nastaje drama. Iz kuta je slikana samo ova slika sa upaljenim svjetlom, na ovima u tami kut gledanja na lcd je zanemariv i nema efekta na prikaz .Fotić mi se ispraznio pa nemrem sad poslikat.
Uglavnom predlozak slike na dell-u je standard. Contrast 50%, brightness 30%, gamma je postavljena na "pc"
za pocetak mozda ne bi bilo lose kalibrirati monitor... velika vecina ljudi je naviknuta na "krive" boje. vjerujem da bi to vec trebalo popraviti par stvari. a sad koliko backlight smeta kod LCD-a je onda pitanje. OLED i plasma su za to
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 07:36   #516
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Los prikaz crne NE znaci sam po sebi gubitak detalja, kamoli u tim postocima. Kontrast ne utjece na sliku na taj nacin.
 
Uglavnom, LCD izgleda ocajno u usporedbi u mraku, isto kao sto CRT izgleda ocajno u osvjetljenoj prostoriji. Nista novoga ovdje.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 07:37   #517
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Alen.s@ Nemoj gledati filmove u mraku i sve ce biti u redu. Zaista kada je u prostoriji upaljena zarulja ili suncevo svjetlo lcd izgleda čak i bolje nego crt. Vjerujem da je upravo to razlog zasto je ekipa tako olako presla preko očitih nedostataka lcd tehnologije, kada ti nedostaci u najvecem broju slucajeva nisu vidljivi, ili barem usporedivi sa nekim drugim ekranom koji moze bolje u specifičnom okruzenju. Ja ne igram bas rpg igre, ali npr tu i tamo zaigram simulaciju flipera i tada obavezno prikaz moram prebaciti na crt. Ulazno kasnjenje u takvim igrama na lcd-u jako dolazi do izrazaja sto prilicno negativno utjece na ukupno iskustvo. Sa druge strane u fps-ovima na lcd-u nemam nikakvih problema.
Kazes nikad vise ips-ako mogu suditi prema vlastitom iskustvu veceg poboljsanja nema sa bilo kojim drugim lcd panelom,a tu su onda i neka nova dodatna ogranicenja. Lcd tehnologija je jednostavno takva. Prava promjena na bolje ce doci tek sa oled tehnologijom
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 07:52   #518
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Renesis@ ljudi kadkad pogresno misle da je kalibracija carobni stapic koji moze odkloniti vecinu problema u prikazu lcd ekrana. Ja mislim da se sa kalibracijom moze dobiti ponesto,ali ukupno nedovoljno.
Rista@ crt u doista slučajeva pri danjem svjetlu gubi od lcd-istina, ali ne uvjek a pogotovo ne u takvoj mjeri. Sto je najvaznije da bi se pohvatala vecina informacija u multimedijalnim sadrzajima, dakle u filmovima i igrama-ambijent mora biti zamračen a tada je rezultat-vidljivo na slikama. Po ovome sto sam vidio ispada bas tako, da se detalji u prikazu lcd zaslona bas gube. Razlog za to je vjerovatno sto se vecina detalja iz prikaza crt ekrana nalazi ispod granice crne boje koju lcd moze prikazati. Drugim rijecima lcd nije u stanju tako "duboko zaroniti" da bi onda mogao tu nijansirati.. Probao sam sve predloske slike na lcd-u bez ikakvog poboljsanja. Povecanje svjetline samo dodatno negativno utjece na prikaz crne boje, tj tih 30% sam odredio kao optimum za svakodnevan rad.
Inače sam za usporedbu iskoristio film Knowing iz 2009. Rezolucija 1080P, sto na crt-u prikazujem na rezoluciji 1600x1200 a lcd je dakako na 2560x1440.
Iduce sto cu napraviti je usporedba u igrama. Da budem potpuno fer lcd ce dobiti nativnih 1440p, a crt-u ce biti dosta i 1600x1200

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 29.08.2016. u 08:21.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 08:30   #519
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Renesis Pregled postova
za pocetak mozda ne bi bilo lose kalibrirati monitor... velika vecina ljudi je naviknuta na "krive" boje. vjerujem da bi to vec trebalo popraviti par stvari. a sad koliko backlight smeta kod LCD-a je onda pitanje. OLED i plasma su za to
Točno to! OLED, OLED i samo OLED

Nakon toga, nazad nema...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 08:55   #520
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Zapravo svatko ko doma ima lcd monitor (ili tv) i nekakav samsung galaxy mobitel sa amoled zaslonom moze napraviti slicnu usporedbu. Rezultat bi trebao biti sličan. Ukoliko bi me netko sa svojom usporedbom i demantirao jos bolje

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 29.08.2016. u 09:00.
darkijas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.08.2016., 10:46   #521
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
OLED ima hrpu problema, bas kao LCD i CRT. I dobar je primjer kako "beskonacni" kontrast ne znaci nuzno dobar prikaz detalja. Ne radi se, nazalost, o svetom gralu kakvim ga neki prikazuju.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 16:01   #522
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Meni su CRT-ovi bolji, tj. ugodniji su mi za koristenje. Nekad prije sam ludovao za tankim monitorima, ali razocarao sam se.
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 16:44   #523
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Stavi malu lampicu iza monitora i sve ce ti izgledati bolje na lcdu.

Sent from my SM-N920W8 using Tapatalk
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 17:48   #524
alen.s
Premium
Moj komp
 
alen.s's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Split
Postovi: 1,441
nemogu se nikako s tim slozit...u mraku jednostavno nema dovoljno kontrasta...igranje npr Amnesie the dark descend na crt-u i lcd-u je nevjerovatno razlicito iskustvo i nikakve lampice tu nemogu pomoć. Oni koji uglavnom uzivaju u šuterima vjerovatno nemaju nikakve primjedbe jer stvarno nit ima lega nit ghostinga a pretpostavljam da takve igrice nit nemaju opako mračne mape.
Čitam da dell više ne pretjeruje s anti glare premazom tako da ostavljam mogučnost da tu ipak ima nekih pomaka nabolje u odnosu na moj stari 2312hm a glede ips panela i kuta gledanja...samo probajte naveče igrat neku mračnu igru i pomaknite se bar malo ustranu...178° my ass....
alen.s je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 18:42   #525
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Vazno je razumjeti sta 178° znaci Znas li da su TN paneli presli sa 140° na 160° samo na nacin da se promijenio nacin mjerenja?

Isto tako ne treba zaboraviti da navika gledanja u potpunom mraku dolazi i od toga sto CRT izgleda puno losije cim nesto svjetla dolazi do povrsine ekrana. Igranje tamne igre u potpunom mraku na LCDu je kao da izneses CRT van na sunce i cudis se zasto ne valja
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 19:21   #526
Gabre
Lika u mom srcu
Moj komp
 
Gabre's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Canada, Toronto
Postovi: 9,887
Tocno to.

Sent from my SM-N920W8 using Tapatalk
Gabre je offline   Reply With Quote
Staro 29.08.2016., 21:40   #527
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Radio sam grafičku pripremu i imam "povišenu" osjetljivost na nedostatke slike, pri tome mislim na nedostatke bilo koje vrste.
Par opaski o "prednostima" CRT-a u odnosu na LCD:
1. CRT ima daleko veće EM zračenje nego bilo kakav LCD i to zračenje je različitog frekventnog područja.
2. Na CRT-u titra slika koliko god bila visoka frekvencija ekrana. Zato se korisnicima umaraju oči a oni osjetljiviji dobiju glavobolju.
3. CRT čak i kada je kalibriran ima nepostojane karakteristike zbog velikog zagrijavanja. Zato se preporuča kalibriranje svakih 6 mjeseci, negdje gdje je bitna preciznost u bojama čak i češće. Prolaskom vremena ne mijenjaju se samo boje već i svjetlina i kontrast.
3. Svi monitori, i LCD i CRT imaju najveći problem s prikazom cijana i sivim tonovima tako da se konstatacija da CRT ima bolji prikaz boja mora uzeti s rezervom jer je to subjektivan dojam. Isto kao da na istom monitoru imate istu sliku a različito zasićenje boje (saturaciju) pa slika s većom saturacijom izgleda bolje. Svojedobno je to bio trik kojim je ATI pokušavao stvoriti dojam da ima "bolju" sliku nego Nvidia, trebalo mi je pola minute da u drajverima Nvidije podesim saturaciju pa da se svi skeptici uvjere da je slika identična i na ATI-ju i na Nvidiji.
4. Svaki monitor, LCD ili CRT ima ograničen spektar boja koji može prikazati a unutar toga ispravno ih može prikazati, po mojoj procjeni - oko 80%, svaki monitor ima problem sa jako svijetlim i jako tamnim tonovima pa podešavanje jako tamnih tonova ima za posljedicu lošiji prikaz svijetlih tonova i obratno. Naime, mala odstupanja u svjetlini i kontrastu daju veliku promjenu u jako svijetlim ili jako tamnim tonovima.

Ukratko, ako je bitan RGB prikaz boja i točnost, zaboravite na priče o CRT vs LCD, svaki ima svoje mane i prednosti. Ako je bitan prikaz CMYK boja, onda je ionako svejedno jer i jedan i drugi monitor prikazuju ograničen spektar boja koji bi odgovarao CMYK skali.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2016., 11:43   #528
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Sinac@ Koliko koji monitor ima problema sa tamnim tonovima vjerujem da sam lijepo ilustrirao sa slikama. Tu nema generaliziranja jer je jasno da su lcd-monitori za prikaz tamnih detalja tropa i razlika u odnosu na crt je ogromna.
Rista@ Lcd sa upaljenim svjetlom i crt sa ugasenim nisu u pat poziciji, jer za prikaz tamnih detalja sve sto treba napraviti za crt je prigusiti ambi svjetlo, dok se za lcd tamne detalje nista ne moze napraviti jer se oni neće pojaviti kada upalis lampu u sobi. Inače ambi svjetlo smeta i lcd monitoru ovisno o intenzitetu i kvaliteti lcd monitora, naravno puno manje nego crt-u.
Dakle, ispada da dobri lcd monitori mogu biti dobri samo sa sa upaljenim svjetlom. Losim lcd-ima ne pomaze niti reflektor i na njima je slika očajna bez obzira na uvjete osvjetljenja prostorije.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04165.JPG‎
Views:	234
Size:	1.89 MB
ID:	16916   Click image for larger version

Name:	DSC04152.JPG‎
Views:	207
Size:	1.57 MB
ID:	16917   Click image for larger version

Name:	DSC04210.jpg‎
Views:	221
Size:	523.9 kB
ID:	16918  

Zadnje izmijenjeno od: darkijas. 31.08.2016. u 11:57.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2016., 11:50   #529
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
I dalje mijesas razinu crne sa mogucnostima matrice da prikaze tamne tonove. Znaci ako imas takve gubitke detalja o kakvima pricas, ili imas losu matricu ili ti kalibracija ne valja.

Dobri LCDi su dobri u svim uvjetima osvjetljenja OSIM totalnog mraka.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2016., 12:30   #530
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
A kao crt je kalibriran. To da je kalibracija carobni stapic koji ce rijesit sve lcd probleme je najobicnij patka. Kalibracijom se moze dobiti ponesto, pogotovo u prikazu nijansi boja ali za perfomase u mraku nema pomoci. Postavke slike na lcd-u za suceljavanje u mraku su bile dakle: profil standardno, contrast 50%, brightness 30% (prema tft central testu doticnog monitora trebalo dati oko 150 cd/m2, sto je optimum za svakodnevan rad. Inače oni su monitor kalibrirali na Contrast 50%, brightness 20% custom color) gamma-pc. Probao sam sve različite profile ne bi li dobio kakvo poboljsanje ali bez rezultata. Za ovih par fotki na svijetlu sam postavio predlozak custom color uz povecanje svjetline na 50%.
Da mi je ovo prvi lcd monitor ili tv bi rekao da se mozda radi o losem primjerku.
Dapace na osnovu iskustva mogu zaključiti da se ovdje radi o vrlo dobrom primjerku. Bas nedanvno sam imaoo priliku isprobati nekoliko LG televizora 42lf652v. Najbolji od ta tri primjerka je imao sliku priblizno dobru (za multimediju) kao ovaj monitor,uz naravno indentične probleme u tamnim scenama.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2016., 14:07   #531
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp
 
Sinac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,746
Zaboravljaš da prčkanjem po svjetlini i kontrastu mijenjaš linearno karakteristike slike, probaj malo podesiti gammu, tamo imaš mogućnost nelinearno namjestiti, doduše u dosta pravilnoj krivulji.
Kalibracija može nelinearno promijeniti karakteristike svake boje zasebno.

Ovako nešto, nisam našao sad bolji graf:

Zadnje izmijenjeno od: Sinac. 31.08.2016. u 14:37.
Sinac je offline   Reply With Quote
Staro 31.08.2016., 15:20   #532
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Tako je, brightness i contrast kontrole nemaju veze s tim.

Koristim vec neko vrijeme VA monitor kao primarni i cak i uz poznatu karakteristiku gubitka detalja na dijelu ekrana ravno ispred ociju, taj efekt je minimalan i monitor odlicno prolazi lagom i slicne testove, sve to uz nativno vrlo visok kontrast. Pravilno kalibriran LCD moze izgledati losije od CRTa ali jednostavno nema sanse da moze gubiti toliko detalja.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2016., 12:42   #533
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Rista@ , Sinac@ Bili ste u pravu kada ste rekli da toliki gubitak detalja ne moze biti na lcd-u,sto ipak ne znaci da ne postoji. Napravio sam amaterske fotke i to je bio razlog zasto je onak ruzno izgledalo. Sve to me nece omesti da uskoro napravim par fotki crt i lcd televizora, kao i panasonic plasma tv p42gt60e versus LG lcd tv 42lf652
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2016., 12:56   #534
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Yep, kod dobre, pravilo kalibrirane matrice problema sa gubitkom detalja ne bi trebalo biti u nikakvoj znacajnoj mjeri. Kazem ti, VA panel koji po defaultu samim dizajnom ima sitni black crush u podrucju ispred ociju, na dobrom panelu to se u praksi ni ne vidi. Problem LCD-a ostaje reprodukcija ciste crne u uvjetima nedovoljnog ambijentalnog osvjetljenja. A na slikama je jako tesko, prakticki nemoguce uhvatiti ono sto ljudsko oko vidi.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2016., 14:51   #535
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Rista@ , Sinac@ Bili ste u pravu kada ste rekli da toliki gubitak detalja ne moze biti na lcd-u,sto ipak ne znaci da ne postoji. Napravio sam amaterske fotke i to je bio razlog zasto je onak ruzno izgledalo. Sve to me nece omesti da uskoro napravim par fotki crt i lcd televizora, kao i panasonic plasma tv p42gt60e versus LG lcd tv 42lf652
Pokušaj koristit manualne postavke fotoaparata i fokusirat istu točku, ako slikaš različite postavke monitora da se može usporedit. I još jedna sitnica, na slici gdje su oba monitora, lcd je malo zakrenut prema svjetlu, crt od svjetla, probaj to izjednačit. Da imamo bolju usporedbu.
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2016., 16:13   #536
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,209
Evo ta najbitnija razlika:
http://prntscr.com/ce0pni
na videu https://www.youtube.com/watch?v=fgs_-PxfzBA

doduše ovo je onda bio Top of the line CRT(cca 2000 dolara-2500 prilagođeno inflaciji) a ovaj samsung mid range (cca 500 dolara) mene više zanima usporedba npr top EIZO monitora sa ovim CRT-om
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2016., 16:24   #537
Rista
Premium
 
Rista's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Ri
Postovi: 1,920
Za danasnje pojmove taj LCD je totalno smece, i iz aviona se vidi da gamma nije ni priblizno ista na oba ekrana zbog cega desni cesto izgleda kontrastnije ali sa gubitkom detalja.
Rista je offline   Reply With Quote
Staro 04.09.2016., 20:52   #538
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Upravo tako. U testu su preferirane svjetlije scene a gamma na lcd-u nije bila nastimana. Inače video ili fotografije se lako mogu postavit da pokazuju ono sto nije realno, tj sto nekom odgovara da pokaze. Najbitnije je za onoga ko radi usporedbu da objavi slike koje po njegovom misljenju najbolje ocrtavaju stvarno stanje. Da crt ima slabiju crnu od samsung lcd-a-nema teorije i prema tome fotografije koje sam ja objavio su puno objektivnije.
Rista je s pravom rekao da je nemoguce sa fotografijama u mraku pokazati ono sto oči vide, pogotovo ne sa svim fotografijama.
Rodney@ na fotografijama u mraku niti jedan monitor nije okrenut prema svjetlu, kad svjetla nema, tj u prostoriji je mrak.
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2016., 11:56   #539
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Evo da se pohvalim, konacno na moj pc stol stigao jedan Eizo monitor.FlexScan F55S 17" crt. Radi se o monitoru kojeg je nekada koristio kolega Calypso.
Onak na prvu vidi se da je to monitor vise klase. Pored visegodisnjeg radnog staza na ledjima F55s se i danas moze pohvaliti vrlo-dobrom ostrinom slike pa rad na rezoluciji 1280X1024 ne predstavlja nikakav problem. Dakako tu je i solidan prikaz boja a crna je naravno neuhvatljiva za moderne monitore.
Ono sto bi volio vidjeti je malo svjetlija i dinamicnija slika-stavka koju je bez sumnje monitor imao nekada. Očito vrijeme je ipak na tom polju uzelo svoj danak
Sve u svemu simpa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20161108_232453.jpg‎
Views:	333
Size:	607.4 kB
ID:	17229  
darkijas je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2016., 12:10   #540
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor darkijas Pregled postova
Evo da se pohvalim, konacno na moj pc stol stigao jedan Eizo monitor.FlexScan F55S 17" crt. Radi se o monitoru kojeg je nekada koristio kolega Calypso.
Onak na prvu vidi se da je to monitor vise klase. Pored visegodisnjeg radnog staza na ledjima F55s se i danas moze pohvaliti vrlo-dobrom ostrinom slike pa rad na rezoluciji 1280X1024 ne predstavlja nikakav problem. Dakako tu je i solidan prikaz boja a crna je naravno neuhvatljiva za moderne monitore.
Ono sto bi volio vidjeti je malo svjetlija i dinamicnija slika-stavka koju je bez sumnje monitor imao nekada. Očito vrijeme je ipak na tom polju uzelo svoj danak
Sve u svemu simpa
Uuuu, super izgleda!!!!

Boje na tom monitoru nemaju dinamiku jer se radi o shadow mask cijevi, a ne aperture grille (kakvu imas na SONYu sa Trinitron cijevi)... Ali ta shadow mask od EIZOa je vrhunska cijev i daje savrseno ostru sliku, samo baci oko kako ti tekst izgleda, meni ni na LCDu nije bolje izgledao tekst...

Vidis, sad si me sjetio... Imao sam ja i 21" F931 u vrhunskom stanju kojeg sam dao frendu, al mislim da do njega vise necu nikad doci... E, to si trebao vidjet, kakva je to mrcina od monitora, ima valjda 35kg...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na