Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.07.2006., 14:52   #1
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
Unhappy Sempron 2500+ problem....

evo prije nekih 8 mj....sam cloknuo proc na 2.0 ghz.sa serijskim coolerom.....kad ono prije dva dana više nije stabilan na toj brzini...jednostavno uđem u neku igru i zamrzne se...nije grafa jer na stock postavkama proca normalno sve radi...

e pa ja sad još i zamjenio cooler od proca ali badava..:mad:

molim vas pomozite...di je greška???
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 15:34   #2
zackoj
Premium
Moj komp
 
zackoj's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 883
vrati na deafult pa probaj.
Znalo se dogadati (ja sam tako citao) da ako je proc clockan nakon nekog vremena postane zedan za strujom pa mu treba veca voltaza, ali to navodno samo dogadalo kada je bio zivotinjski clockan.

druga stvar mozda je memorija riknula ili nesto trece.
igraj se malo
zackoj je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2006., 16:00   #3
Robi555
Premium
Moj komp
 
Robi555's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Pitomača(VT)
Postovi: 619
Ovo su mogući simptomi umiranja procesora
edit;
Nisam objasnio...Prvo se počinje clock smanjivati,postaje nestabilan i jednog dana samo rikne
Robi555 je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 16:29   #4
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Ne mo'š vjerovat, ista stvar i kod mene na A64 3000+. Prije par mjeseci sam ga kloknuo dokle je išao bez podizanja voltaže, a to je 313 x 8 = 2.5 GHz zajedno s memom na 500 MHz (djelitelj DDR333). Sve moguće testove sam provrtio na tim postavkama: Prime95 (drugi i treći test po 6 h), memtest86+, Super PI, 3DMark2001 SE/03/05/06, OCCT,... i svaki test je uredno prolazio. Neki dan mi se sistem počne smrzavat iz čista mira tijekom igranja, dok sam surfao po netu, slušao mjuzu,... Jednostavno nema pravila. Jučer pokrenem ponovo Prime95 i rokne nakon par min., a iste postavke kao i prije par mjeseci. Sad sam vratio sve na default i provrtio memtest86+ i Super PI - uredno prolaze oba, a sistem se i dalje smrzava. Nikakve promjene u međuvremenu nisam radio što se tiče konfe, sve je po starom. Ne znam ko je tu lud... A što je još jače, potpuno istu stvar sam imao i na konfi baziranoj na Bartonu 2500+ (!!!).
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 16:29   #5
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
uh.......a jel može bit do napajanja??iam dtk 300watt...
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 16:40   #6
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Talking

Citiraj:
Autor 1VAN
uh.......a jel može bit do napajanja??iam dtk 300watt...
Može biti i to posudi od nekoga (nemoj nasljepo kupovati) pa probaj, meni je nakon prošlog ljeta scvrljilo jedno na sličan način...
Prvo se komp počeo rušit onda sam od sebe resetirat itd... pa sam slučajno probao drugi psu i s njim je radilo...

to je bilo neko pekinezer napajanje... Izgleda da se skuhalo preko ljeta dok je bilo pod povećanim opterećenjem i grijanjem...

Ja sam skoro 2g vrtio svoj Athlon na Tbred-B jezgri (ista jezgr ko tvoja) vrtio na 2100 mhz na 1.7V i ništa mu nije bilo od toga, prodao ga prje par tjedana i novi vlasnik se isto ne žali na njega..
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 16:49   #7
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kod mene mislim da nije problem u napajanju, naponi su OK - izmjereno instrumentom. Radi se o Taganu 380 W.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 16:53   #8
MRKONJA
M.U.P.
 
MRKONJA's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,277
A kakve su vam sobne temperature? Ipak je ljeto pa moguće da ima veze i sa pregrijavanjem
MRKONJA je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 17:00   #9
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
ma nebi smjelo ***************at,,,,oko 40 mi je,,,a i stavio danas novi cooler tako da to nebi trebao biti problem!
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 17:59   #10
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kod mene je u sobi trenutno 30°C. Danas sam imao opet dva smrzavanja sa svime na defaultu, ništa nije klokano. Upravo sam deset puta provrtio 3DMark05 (loop) - prolazi, nema artefakata, bodovi uredni.
domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 12.07.2006., 18:03   #11
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
al tebi se na default smrzava što uopče nije dobro...a meni na default uredno radi!....a da te rami ne ***************u?????jer proc nemože samo tak rikavat na default odjednom!bar ja tako mislim!
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 18:11   #12
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Provrtio sam memtest86+ jedno 20 puta na defaultu i prolazi...
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 18:37   #13
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@dommy_os
Čekaj nisam te sasvim polovio...
Downclock-ao si ga na default takt i svejedno padaju SuPI i Prime?
Jesi prbao stock + 1.45V stavit? Ako ti tu prođe znaš da je vjerojatno ili CPU ili manjak napona os strane ploče/PSU-a u igri a ako ne prođe onda je ipak nešto gore od toga...

Inače kao dugogodišnji OC-ker koji se zalaže za razumne OC-e bez pretjerivanja, kao što si možda već skužio (napon u pravilu ne dižem preko +10% i uvjek provjeravam točnost senzora kolko je to moguće), mogu ti reći da u 10-ak godina kolko klokam sve i svašta nisam još ni jednom imao proc kojeg je spalila "termička migracija" u rukama... Niti svoj niti tuđi...

A ponajmanje mi se čini da bi se to nakon par mjeseci desilo jednom Venice-u na stock naponu čija jezgra je ionako napravljena tako da ide do 2400MHz a ti si ga držao na 2500MHz...
To je ništa u smislu over-overkloka, jedva da si izašao iz factory specsa jezgre...
Dakle s obzirom da si dizao FSB na dosta veiku vrijednost ja bi ipak stavio ploču pod povećalo jer prelaz preko 300 zna bit škakljiv posebno na ovim HTT pločama kojima se mahom čipset grije ko blesav... čak ne tolko možda za sam čipset kolko za kondiće i ostalo oko njega...

@1VAN
Digni napon na 1.7V pa probaj to je u redu voltaža za Tbred-B, jezgru samo drži temperature na oku i nemaš brige neće joj se ništa desiti što se nebi i inače...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 18:46   #14
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
e da tu je i problem ta matična mi to ne dozvoljava....nema u biosu...a imam updatan najnoviji...ima koji drugi način da dignem voltažu proca?????

inače komp/matična sa siga!
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 18:51   #15
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor 1VAN
e da tu je i problem ta matična mi to ne dozvoljava....nema u biosu...a imam updatan najnoviji...ima koji drugi način da dignem voltažu proca?????

inače komp/matična sa siga!
Nemoguće... Mora bit...

http://www.asrock.com/PRODUCT/K7VT4A%20PRO.htm

vidiš ovo di piše...
- CPU Frequency Stepless control
- CPU Multiplier
- CPU Vcore Adjustment
- ASRock U-COP
- Boot Failure Guard (B.F.G)

To je ono što ti treba prouči manual možda treba stisnuti neku kombinaciju tipki ili sl...
Obično je negdje u odvojenom meniju postavka ali nemora nužno biti može biti i negdje zakopana pa da treba prvo nešto "uključit" pa da se "odsivi" i sl...

Ali mora bit znam da KT400A uopće nije na glasu kao tako loš čipset za OC-anje...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 19:19   #16
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
evo digao za +5% voltažu...s nekih 1.60 na 1.68---1.70 ali isto...čim upalim neku igru...još ne krenu ni uvodni sponzori...več mi se zaledi...kad vratim default speed sce radi!!!!!!!

neznam koji je vrag stvarno!!

helpppppppp

Zadnje izmijenjeno od: 1VAN. 12.07.2006. u 19:29.
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 20:10   #17
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Unhappy

Neznam samo ti mogu reći da sumnjam da je CPU otišo od OC-anja...

Taj Box Cooler bi trebao biti dosta da ga hladi jer je to AFIAR isti Box Cooler koji je dolazio sa svim 166 i 200 Athlonima (dakle i Bartonima) odnosno 3200+ Cooler...

Što znači da sigurno nije ispekao procesor ako je bio isprvno postavljen i podmazan pastom ili makar žvakom...

Ja sam svojeg vrtio pod jednm aluminisjkim coolermasterom koji je u biti isti kao box samo malo višlji i uži...
A kako rekoh mojem nije bilo ništa ipak probaj ga negdje drugdje OC-ati ili neki drugi proc kod sebe da budeš siguran... Druge ti nema nego eliminirati ključne komonente jednu po jednu kao uzrok problema...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 12.07.2006., 23:36   #18
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Citiraj:
Autor yedwy
@dommy_os
Čekaj nisam te sasvim polovio...
Downclock-ao si ga na default takt i svejedno padaju SuPI i Prime?
Na defaultu prolazi Super PI, OCCT, memtest86+ i 3DMark, a Prime95 mislim da ne jer mi se tijekom testa uvijek smrzne sistem. Ostavit ću ga sad preko noći pa ću vidit. Sve mi se nešto čini da se smrzne samo kad radim nešto...

Citiraj:
Autor yedwy
@dommy_osJesi prbao stock + 1.45V stavit? Ako ti tu prođe znaš da je vjerojatno ili CPU ili manjak napona os strane ploče/PSU-a u igri a ako ne prođe onda je ipak nešto gore od toga...
Nisam još to probao, hvala na ideji. Ja sam na 2.5 GHz mislio stavit 1.45 V, al, kao što kažeš, mogao bih probat i na defaultu. Senzori pokazuju iste vrijednosti kao i prije. Jest da to nije pravi pokazatelj, al opet...

Citiraj:
Autor yedwy
@dommy_osInače kao dugogodišnji OC-ker koji se zalaže za razumne OC-e bez pretjerivanja, kao što si možda već skužio (napon u pravilu ne dižem preko +10% i uvjek provjeravam točnost senzora kolko je to moguće), mogu ti reći da u 10-ak godina kolko klokam sve i svašta nisam još ni jednom imao proc kojeg je spalila "termička migracija" u rukama... Niti svoj niti tuđi...
Ja odmah nakon kupnje proc nasviram do yaya tek tolko da vidim dokle ide, a onda ga držim na nekim normalnim taktovima i naponima. Budući da moja ploča ne može jednostavno dat više od 1.45 V bez Vmoda (kojeg nisam radio), to ga sigurno ne bi ubilo.

Al najzanimljivije je da sam istu situaciju imao i na Bartonu 2500+. Cijelo vrijeme sam ga držao na 3200+ jer je na te taktove išao bez dizanja voltaže (stabilnost testirana svime i svačim kao na A64, sve prolazio) da bi nakon nekih god. dana postao nestabilan.

Citiraj:
Autor yedwy
@dommy_osA ponajmanje mi se čini da bi se to nakon par mjeseci desilo jednom Venice-u na stock naponu čija jezgra je ionako napravljena tako da ide do 2400MHz a ti si ga držao na 2500MHz...
To je ništa u smislu over-overkloka, jedva da si izašao iz factory specsa jezgre...
Dakle s obzirom da si dizao FSB na dosta veiku vrijednost ja bi ipak stavio ploču pod povećalo jer prelaz preko 300 zna bit škakljiv posebno na ovim HTT pločama kojima se mahom čipset grije ko blesav... čak ne tolko možda za sam čipset kolko za kondiće i ostalo oko njega...
Chipset nikad nije prešao 60°C što ga sigurno ne može ubit, a neki kondići jesu bili vrući, al opet ne toliko da izgore.

Ne znam šta ću dalje, al ovo ne može ovako ostat... Složit ću si na papir sve ideje i skidat jednu po jednu.
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2006., 20:50   #19
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
evo ja sad slučajno išo zavrtit 3d mark 2001 sa clockanim procem i vjerovali ili ne izbacilo mi neki direct x eror...i uključio se vpu recoveri za grafu.....
loooooooooooooool

a sa ne klokanim procom odvrti bez problema....e stvarno više neam ideja...pa koji je ********************c????????
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2006., 21:02   #20
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor 1VAN
evo ja sad slučajno išo zavrtit 3d mark 2001 sa clockanim procem i vjerovali ili ne izbacilo mi neki direct x eror...i uključio se vpu recoveri za grafu.....
loooooooooooooool

a sa ne klokanim procom odvrti bez problema....e stvarno više neam ideja...pa koji je ********************c????????
Ovo bi fakat bilo za glas napajanju...

Takve se stvari baš tada dešavaju kad je PSU "na granici"...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2006., 21:11   #21
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
sutra onda stavljam ms 550 watt atx2...znam da je ms šrot al drugo nemogu za prvu silu...reko je pošto je atx2 da ide na atx1...samo se mora neš izrezat kao....sutra ču vidjet!
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2006., 21:37   #22
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor 1VAN
sutra onda stavljam ms 550 watt atx2...znam da je ms šrot al drugo nemogu za prvu silu...reko je pošto je atx2 da ide na atx1...samo se mora neš izrezat kao....sutra ču vidjet!
Ma bit će dobar i MS550W ima bar nekih 350W RP prema tome moralo bi radit ja imam ovo iz siga (to je u biti LC tj bar tako kažu) i ako je ono vrtilo AthlonaXP na 2100, nf2u400 ploču, gigu rama, fx5700le na 470/570 (cica kroz ploču struju iz AGP-a tako da je još gore), 2xHDD, 2xoptika, 2x80mm fan, floppy i LPT scanner koji isto cica iz ploče dobar dio struje za sebe onda nemaš briga sa MS-om...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 13.07.2006., 21:45   #23
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
ok...javim stanje!hvala!
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 15:19   #24
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
evo stavio sam 500watt smartbox napajanje al ništa...nema promjene ((

šta sad???
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 15:26   #25
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kod mene su sranja radili s*ebani Windowsi što sam riješio vraćanjem imagea jer sam stavio hrpu drivera i ostalog u svrhu testiranja. Pucanje Prime95 na 2.5 GHz @ 1.4 V još nije riješeno iako je tako donedavno radilo bez greške. Napon je sad na 1.45 V, više ne puca, al dokle ovako??? Šta ću opet za par mjeseci morat stavit na 1.5 V?
domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 16:31   #26
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Unhappy

Neznam dečki stvarno više nemam ideja...

Jedino ostaje tražit jednu po jednu komponentu kao uzrok, ali moguće da ste fakat imali peh i da su procevi otišli...

Bilo bi najbolje odšetet do nekog frenda koji ima kompatibilnu kantu pa probat ramove i drugi procesor, izvrtit testove sa što manje uključenog hardware-a itd...

Druo ne preostaje ili nosit procesor na reklamacije iako sumnjam da će vam ih priznati za to što se nedaju klokat...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 16:49   #27
joolka
music freak
 
joolka's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Sibenik
Postovi: 3,257
..jel ti zadnji bios na ploci,probaj starije drivere za plocu staviti,vidim da imas via kt400 chipset...
__________________
LENOVO LEGION 5 gaming laptop (AMD 5800H,RTX 3070)
LENOVO LEGION 5 pro gaming laptop (AMD 5600H,RTX 3060)
joolka je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 17:08   #28
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
sad sam slučajno išo gledat neš na ati drivers i kad sam poisključio

agp write
agp read
pci write
pci read čak mi je vrtilo 3d mark i skoro završilo test s clokanim procom...ali se ipak zamrznulo...

da li može bit da klokan proc djeluje na grafu??
1VAN je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 17:40   #29
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor 1VAN
sad sam slučajno išo gledat neš na ati drivers i kad sam poisključio

agp write
agp read
pci write
pci read čak mi je vrtilo 3d mark i skoro završilo test s clokanim procom...ali se ipak zamrznulo...

da li može bit da klokan proc djeluje na grafu??
Teško, ali može uvjek bit da ti se sustav raspada zbog neke nekompatibilnosti drivera, posebno jer imaš dosta staru grafičku...

Meni su catalysti rušili mnoge igre kad sam jednom preko starih bio instalirao nove a da nisam "počistio" za njima...

Koju verziju toga ti uopće vrtiš?

Jel ta ploča ima AGP8x? Ako ima probaj stavit na 4x...
I slobodno pogasi sve ove AGP opcije možeš i bez njih živit ako to poravi stvari...

Iako možda stvarno nebi bilo loše reinstalirati OS ili još bolje pobati s nekim live CD-om bootat pa testitat...

Eh da i izvrti memtest prije nego idaš dalje tražit grešku...

Btw nadam se da ti je napon na 1.7V kad klokaš?
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2006., 20:37   #30
1VAN
Banned
 
1VAN's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zabok
Postovi: 328
bez brige stavio novi os...i probo na 4x i isključio sve one stvari....i probao ati drivere 6.3....i omega drivere i stavio kad sam klokao 1.7 ali badava...

((((

sad ču stavit drugu grafu i klokat proc pa da vidim...ukolko bude zmrzlo opet znam da je proc kriv
1VAN je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na