Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 25.01.2014., 17:12   #1
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
WI-FI brzina/veza stalno puca

Situacija je slijedeća, živim u ulici u kojoj nema telefonskog priključka (ni plina, ni kanalizacije, al bitno da imamo novi asfalt u ulici). Telefon imamo preko Vip Homeboxa sa 5gb internet paketom (svaki gb iznad je 15kn), tako da sam se dogovorio sa prijateljem koji je u najbližoj ulici i koji ima T-com flat internet da se spojim na njega.

Konfiguracija je slijedeća:

kod mene:
Mrežna kartica TP-Link TL-WN751ND
Vanjska antena TP-Link TL-ANT2409B

kod njega:
T-Com Siemens SX763

Između moje antene i njegovog routera je nekih 200 metara zračne linije. Prepreke na putu su jedno drvo i njegova kuća, ruter se (srećom) nalazi na zidu bližem meni tako da ga antena lovi poprilično dobro.

Dogovorom ne koristim cijelu brzinu kada je on doma, ali kad god da je koristim, ona svako malo padne. Digne se na 500 npr i nakon par minuta padne na 0 na 10ak sekundi, i onda se opet vrati na 500. Nekad čak ne uspije ni pasti skroz na 0, već do npr 100 pa se krene vraćati na 500.

Nije problem samo download, evo i ovaj post nisam uspio dignuti iz prve, već sam morao čekati da se brzina/net vrati.

PrintScreen iz Everesta


Printscreen TP-Link Connection Managera


Rate na TP-Linku stalno varira od 1 do 32Mbps.
Također na vanjskoj anteni sam napravio aluminijsku ploču koju sam stavio iza antene i to u prosjeku podigne "Signal Strength" za 30%.

Oboje smo amateri, a on ne može baš pomicati svoj ruter, pa sam pokušao sa premještanjem svoje antene po cijelom balkonu, no i ona lovi njegov signal samo na nekoliko određenih mjesta.

Ne znamo što bi moglo uzrokovati pad/pucanje veze kad se jednom ista uspostavi, pa nam je svaka pomoć dobro došla.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2014., 17:49   #2
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Sa "vrlo slabim" signalom kojeg pokazuje tvoj adaper ne mozes ocekivat besprijekornu vezu. Alu ploca iza antene, uz to sto dize jakost signala, dize i smetnje/sum. Kod vrlo slabog signala i neciji prolazak izmedju antena moze uzrokovat prekide...
Probaj za pocetak smanjit MTU na 1458, pa ak ne pomogne probaj i vrijednost 1430. Pri tome pazi da ti MTU vrijednost na kompu bude manja od MTU vrijednosti na routeru. Za T-Com routere na ADSL liniji uz PPPoE vezu MTU je 1492.

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 25.01.2014. u 17:58.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.01.2014., 18:44   #3
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Prezime, hvala na savjetu.

Evo malo sam surfao o "mtu" i pratio način kako otkriti koji je kao najbolji za postaviti na pojedinom računalu.

Naišao sam na ovaj članak, našao sebi mtu 1440 sa 0% loss, te prateći članak na to dodao 28 i postavio 1468 kao default mtu. Kao što si rekao na T-com ruteru je 1492.

Jakost signala po everestu se sa stalnih -87dBm podigla i varira od -79 do -81, nije neki skok ali je pomak.

Sad mi ostaje malo provjeraviti download i surfati pa vidjeti jeli se što konkretnije promijenilo.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2014., 22:45   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Rekao bih da je blem na strani SX - a, u temi o njemu a i x drugih smo konstatirali da mu je wireless slaba tačka. Dodatno se nalazi u kući, cca 200 M razmaka sa ponekom preprekom i eto rezultata.

Sad se postavlja pitanje ulaganja tj. nofčića.
Situacija bi se bitno poboljšala kada bi kod frenda postavio EW-7228APn (dobar a jeftin ap) + TL-ANT2409A ili TL-ANT2414A (A verzija ima RP-SMA Female konektor koji paše na ap). Antenu bi trebalo staviti vani i usmjeriti prema tvojoj.
Malo podešavanja i eto rezultata.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2014., 14:12   #5
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
A može biti i do njega, ali taj dio sam napisao pa obrisao sa prvotnog posta.. Frendu nije u interesu davati novac za to, jer njemu net radi hehe .. ja sam u ovo svoje uložio već nekih 400kn i nebi sad opet ulagao jer i nisam pri lovi ..

zato sam otvorio topic da vidim možda ima neko drugo rješenje.

recimo korigiranjem MTU sam dobio na jačini signala, što je ipak učinilio mrežu nešto stabilnijom. tako da ću se za sad morati zadovoljiti s tim.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2014., 14:03   #6
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Ta tvoja antena i nije neka sreća, umjesto toga i PCI kartice mogao si uzeti nešto konkretnije, ali sad je kasno za pametovanje.
Ne možeš zaobići fiziku, pomoći će samo ugradnja još jednog uređaja kod prijatelja, sa antenom usmjerenom prema tebi. Ili sve-u-jednom outdoor uređaj tipa Airlive AirMax2, ili od TP-linka, Ubiquiti, Mikrotik...

edit: probajte, čisto radi eksperimenta, napraviti neki od ovih http://freeantennas.com pa nakačiti kod njega na Siemensa i usmjeriti prema tebi. Simulirat će usmjerenu antenu a ništa ne košta

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 27.01.2014. u 14:19.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2014., 18:33   #7
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Pa antena kao takva nije uopće loša, ali da je trebao uzet nešto drugo umjesto pci kartice to je istina.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 10:54   #8
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Sad ste me zaintrigirali s tim, pa me zanima, pošto se ja ne razumijem u tu opremu baš najbolje, što sam mogao uzeti umjesto pci kartice?

Ja sam to kupovao po nekoj logici - antena, malo produžnog, ide u pci karticu, ona ide u komp, i sve od istog proizvođača. Nemam pojma što sam mogao drugo uzeti ..

Naposlijetku, možda mogu prodati ovu pci karticu pa malo nadoplatiti za nešto bolje, kartica je praktički ganc nova, još ni prašina na nju pala nije
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 11:48   #9
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
bolja opcija bi ti bila airlive wl1700usb
antenski kabel samo ubije signal
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 12:06   #10
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Gledam to čudo, ali kabel mi opet ne gine kako god da ga okreneš, vanjsku antenu moram imati jer ga kroz svoje zidove ne lovim
Sardi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.01.2014., 12:20   #11
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,066
Onda stavi neku bolju/jacu usmjerenu antenu s pojacanjem cca 15dB. Ako nemas previse para, a imas spretne ruke, prouci ove savjete:

http://www.usbwifi.orconhosting.net.nz/
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 13:35   #12
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Citiraj:
Autor Sardi Pregled postova
Sad ste me zaintrigirali s tim, pa me zanima, pošto se ja ne razumijem u tu opremu baš najbolje, što sam mogao uzeti umjesto pci kartice?

Ja sam to kupovao po nekoj logici - antena, malo produžnog, ide u pci karticu, ona ide u komp, i sve od istog proizvođača. Nemam pojma što sam mogao drugo uzeti ..

Naposlijetku, možda mogu prodati ovu pci karticu pa malo nadoplatiti za nešto bolje, kartica je praktički ganc nova, još ni prašina na nju pala nije
Postoje uređaji sa integriranim usmjerenim antenama, koji se mogu staviti van i napajanje dobivaju preko UTP kabela, koji može i 50m biti dugačak bez ikakvog gubitka (koji je btw i jeftin i lako ga je provući gdje treba, do tavana, krovišta itd). Kao gorenavedeni Airlive AirMax2, Ubiquiti AirGrid2 ili neki od modela Mikrotik SXT na 2.4 GHz ili... pa, ima ih. Čini se puno u startu dati 400-500 kn, ali to je gotovi uređaj i nema briga oko antena i antenskih kabela i gubitaka i kutija i izolacija konektora, uštekaš i zaboraviš da je tu. Dobiješ gotovu LAN mrežu koju možeš proširiti po svojoj kući sa bilo kojim drugim mrežnim uređajem, bilo wireless ili LAN, što god da treba. A kućna mreža može poslužiti za mnogo toga više od samog interneta

Samo molim te, u širokom luku zaobiđi bilo koga tko savjetuje bilo kakav USB uređaj kao dugoročno "pravo" rješenje

Zadnje izmijenjeno od: Dac. 28.01.2014. u 13:41.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 15:07   #13
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor Dac Pregled postova
Samo molim te, u širokom luku zaobiđi bilo koga tko savjetuje bilo kakav USB uređaj kao dugoročno "pravo" rješenje
misliš reći, bilo kakvo PC client rješenje (PCI/PCIe/usb) za dugoročno rješenje prilikom veće udaljenosti
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2014., 23:27   #14
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Pa u biti 400-500kn i nije toliko puno od ovog što sam ja uzeo .. pci kartica + antena + produžni me došlo sve oko 400kn ..

s tehničke strane, veza je u većini vremena stabilna, no kad padne zna ići na živce.. naštelavanjem MTUa se još malo stabilizirala, a i ne znam jel ima veze sa naštelavanjem MTUa ili ne, ali to je stara mašina na kojoj sam maknuo Sempron 3000+ i nedavno stavio x2 5000+, uglavnom od tog trenutka jačina signala nije pala ispod -79, dok je prije tog najčešće kampirala oko -87 do -89.. ali kažem, ne znam jel to namještanja MTUa ili do proca, jer točno u to vrijeme se ta jačina stabilizirala .. a da nismo ništa drugo ni on ni ja prčkali ..
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2014., 22:26   #15
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Smatram da MTU nikako nemože utjecat baš na jačinu samog signala, a pogotovo zamjena smeprona za x2 5000+. Prije bih rekao da si malo pomaknuo računalo prilikom tih pothvata pa si zat možda dobio malo jači signal
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2014., 13:58   #16
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Nismo imali puno vremena obojica, pa smo se sad malo igrali sa ovom aluminijskom pločom koju sam stavio iza antene, i definitivno je jači i stabilniji signal kad je ona tu..

kad ulovimo malo više vremena ćemo se pozabaviti sa još nekim stvarima koje su članovi foruma ovdje predložili
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 12:36   #17
elzel
Premium
Moj komp
 
elzel's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: Zlatar Bistrica
Postovi: 748
Da ne otvaram novu temu, radi se o wifi vezi, ruter i pci kartica su u istoj zgradi, dijele ih 3 zida, Jačina signala je very good ili excellent, kako kad, ali veza stalno puca, ne postiže se neka brzina kad veza radi (oko 80KB/s). Bi li pomogla kakva antena i koja?
elzel je offline   Reply With Quote
Staro 08.02.2014., 12:50   #18
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Citiraj:
Autor elzel Pregled postova
Da ne otvaram novu temu, radi se o wifi vezi, ruter i pci kartica su u istoj zgradi, dijele ih 3 zida, Jačina signala je very good ili excellent, kako kad, ali veza stalno puca, ne postiže se neka brzina kad veza radi (oko 80KB/s). Bi li pomogla kakva antena i koja?
Instaliraj inssider i skeniraj kanale. S obzirom da je riječ o zgradi, realna je mogućnost da je jedna ili više mreža u tvojoj blizini na istom kanalu na kojem je i tvoja pa dolazi do problema
The AC je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na