Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Konfiguracije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 11.12.2011., 10:34   #1
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Konfiguracija s naglaskom na RAM

Trenutno imam asus quadgt, q6600 i 8GB ddr2 (max).
Grafika mi je ok, kućište odlično, napajanje pretpostavljam dovoljno.
Uz to su diskovi 2 WD zelena od 750 GB u mirroru i 1 Seagate 250GB.

Bavim se poslovima gdje mi puno koristim virtualne mašine i javu, te mi je RAM nedovoljan. Malo sam si pomogao nadogradnjom sa 4 na 8 ali još fali.

Razmišljam o zamjeni, molim Vas preporuke (realne) platforme, očekujem da ploča ima 8 utora i podržava 64gb ram. Ne mislim odmah popuniti, za početak mislim staviti 16 ili 32 ovisno o $$ naravno.
Također sam razmišljao staviti i SSD disk za osnovni system i možda jedan virtualni, neki koji najviše koristim (iako u njima isto mogu podijeliti diskove, ako ne bude mjesta).

Dakle, ploča, procesor, ram i ssd.

Napominjem da mi nije problem OC, ali u granicama normale, tj. novi pc bi trebao jako dobro raditi i bez oc, kasnije ga mogu oc ako ne bude dovoljan.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Staro 11.12.2011., 10:58   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Velika većina ploča ima samo 4 utora. Mislim da kod nas trenutno ne možeš nabaviti kekse od 8Gb, što znači da ti je max. 16Gb. A ploču sa 8 utora za ram ćeš teško naći, ako takva uopće postoji, a ako postoji njena cijena će biti 'boli glava'.
Revidiraj malo svoje zahtjeve tj. snizi kriterije, odluči koliko love ćeš potrošiti i onda su uputi u za te cifre namijenjeni podforum.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2011., 11:08   #3
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
A ako baš hoćeš 64GB rama, neki logičan izbor u kojem nebi zalazio u workstation bi bila neka X79 platforma.


@Coconut Taman su izašle X79 ploče tak da mu nije problem 8 utora. Cijena je viša, al ako mu to treba za posao nema tu jeftinog.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 11.12.2011., 11:14   #4
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Vidio sam da ima ploča sa 8 utora sa X79 chipsetom. Vidio sam i RAM, u kitu 2*8 i sl.
Nisam našao za AMD nešto takvo.

Ukoliko je lakše, pomirio bih se i sa 32 GB max memorije, ukoliko je značajna razlika u cijeni, naravno. Smatram da bi mi i 32 bilo dovoljno za neko vrijeme, ali 64 bi bilo za duže vrijeme.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Staro 11.12.2011., 11:20   #5
xtreme96
OC addict
Moj komp
 
xtreme96's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: London, UK (nekad Sl. Brod HR )
Postovi: 995
Dobro,zelis 64GB rama,ok, al koji ce ti qrac tolko? Ajd nam napisi s cim ces ti to iskoristit? Hoces imat u isto vrijeme 56 upaljenih Battlefielda 3?
__________________
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,15...
- prije mi je bio nick "xTreme Gamer" (profil je isti ali sam promjenio nick)
xtreme96 je offline  
Staro 11.12.2011., 11:21   #6
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Zašto bi išao na AMD? S obzirom da nepostojeću konkurenciju intelovim procesorima u gornjem segmentu.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 11.12.2011., 11:27   #7
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Citiraj:
Autor xtreme96 Pregled postova
Dobro,zelis 64GB rama,ok, al koji ce ti qrac tolko? Ajd nam napisi s cim ces ti to iskoristit? Hoces imat u isto vrijeme 56 upaljenih Battlefielda 3?
Napisao sam, pročitaj gore. Evo pojasnit ću malo da ne ispadnem baha (kao neki):
Ne, neću igrati BF3, vjerujem da radi i na sadašnjoj konfi ok.
Treba mi za virtualne mašine koje vrte (između ostalog) razne java server aplikacije. Oni su i inače strašni potrošači memorije, pogotovo kada su loše napisani. I nije problem pokrenuti jedan virtualac sa npr. 5-6 GB (to mogu i sada), ali velik je problem kada mi trebaju dva istovremeno, jer moraju komunicirati međusobno. Ako nemaju dovoljno memorije, sustav postaje nestabilan i ne može se raditi.

Moje ulaganje u računalo se uglavnom isplati u smislu uloženog novca/manje potrošenog vremena na "čekanje".
Ipak, ne mogu sada uložiti neograničena sredstva, jer nebi bilo opravdano i teško bi se vratilo. Kao i većina, ja tražim optimalnu sredinu.
Zbog toga kažem da ukoliko je razlika između max 32 i 64 GB velika, ići ću na 32GB jer ionako ne mislim odmah popuniti sve slotove.
Pa kad dođe vrijeme, opet mijenjati.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Staro 11.12.2011., 11:29   #8
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Lightbulb

Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Zašto bi išao na AMD? S obzirom da nepostojeću konkurenciju intelovim procesorima u gornjem segmentu.
Ne znam kakvo je stanje na tržištu, vidio sam u cjenicima da AMD ima procesora sa 6 ili čak 8 jezgri, pretpostavljam da bi to trebalo biti bolje od 4 jezgre Intela, iako znam da nije uvijek tako.
ZATO sam i napisao ovj post, jer ne znam
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Staro 11.12.2011., 11:39   #9
bor1s
Premium Ultra
 
bor1s's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Vratlo
Postovi: 289
Citiraj:
Autor xtreme96 Pregled postova
Dobro,zelis 64GB rama,ok, al koji ce ti qrac tolko? Ajd nam napisi s cim ces ti to iskoristit? Hoces imat u isto vrijeme 56 upaljenih Battlefielda 3?
Lijepo ti je gore napisao čovjek za što mu treba ram ti ako nisi radio s javom i virtalkama malo proguglaj jer napuni on i 64GB rama bez problema. Zar se mora svaki put za neki zahtjevniji hardverski posao vući referenca na igranje, šta je samo to moguće na pc-u?

Kao odgovor na pitanje mislim da bi ti bilo najbolje preći na x79 jer si i sam rekao da gledaš na neko duže vrijeme. Ako zarađuješ od toga mislim da će ti se na duže vrijeme isplatiti malo skuplja platforma.
bor1s je online  
Staro 11.12.2011., 15:47   #10
newyxX
Mlatimudan
Moj komp
 
newyxX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zadar(ST)
Postovi: 417
MSI X79A-GD65 (8D)
Intel Core i7-3930K
Corsair H100
2x Corsair Vengeance Heatspreader 16GB
Corsair Force 3 180GB

10 815 kn
Nisi rekao koliki ti je budget ali ovo je konfa kakvu si ti htio.
newyxX je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.12.2011., 19:10   #11
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Citiraj:
Autor newyxX Pregled postova
MSI X79A-GD65 (8D)
Intel Core i7-3930K
Corsair H100
2x Corsair Vengeance Heatspreader 16GB
Corsair Force 3 180GB

10 815 kn
Nisi rekao koliki ti je budget ali ovo je konfa kakvu si ti htio.
Napisao sam da tražim realne preporuke.
Ovdje je cijena procesora i hladnjaka pola ukupne cijene, a meni je važan RAM, ne procesor.
Ram je 4*4 što baš i nije idealna kombinacija, kad već stavljaš toliko skupe stvari.
Ne odgovara mi ovakva konfiguracija.

Da li znate koji sve chipseti podržavaju 4*8 gb module? možda bi to bio optimum, imati 4 utora ali kekse od 8 gb?
EDIT: ako dobro vidim, keksi od 8GB koštaju kao 4*4GB, tj. duplo.. tako da možda i nije povoljnija verzija?
I nitko mi nije odgovorio u vezi AMD 6 ili 8 jezgri, da li je to bolje od nekog i5 sa 4 jezgre? i koliko je taj i5 usporediv sa q6600 koji imam sada? (ma ok, naći ću to sam, ali ako netko ima kakvu pametnu za reći, bio bih zahvalan)

hvala!
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Staro 11.12.2011., 20:18   #12
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Hebiga, ti bi htio i ovce i novce a to neide.

Ovo što je navedeno je ok setup, i nešto što si ti tražio iako bi trebalo potražit memoriju sa 8GB modulima. Ovaj H100 je dobar, ali se može uzeti i nešto drugo, neki bolji zračni hladnjak i to kasnije. Za početak možeš i na stocku vrtit mašinu.
Uostalom, kupuješ konfiguraciju za posao, ne za igranje i isplatit će ti se ulaganje kad tad.

Ako misliš da je ovo skupo(je skupo al može biti i skuplje), pa onda si odabereš neku dvoprocesorsku ploču, 2 procesora, ecc memoriju pa da vidiš onda cifre


Najpametnije ti je pričekati još neko vrijeme da se malo stabiliziraju cijene X79 platforme i da se pojave na tržištu jeftiniji K procesori i onda ideš na tu soluciju.
__________________
Sent from AS/400.

Zadnje izmijenjeno od: Pupo. 11.12.2011. u 20:26.
Pupo je offline  
Staro 11.12.2011., 20:26   #13
Milentije
Adrenaline junkie
Moj komp
 
Milentije's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Doboj - Banja Luka / Republika Srpska
Postovi: 3,575
Ako ti je već toliko kritična cijena onda uzmi neku polovnu X58 ploču (na njima imaš 6 slotova za RAM), kupi neki 920 procesor i stavi na nju 24GB RAM-a (ili više). To je najjeftinije što možeš proći, a dobiti ono što tražiš.
__________________
Lenovo ThinkPad W530 - Core i7 3840QM, 32 GB RAM, SSD Samsung 512 GB, nVidia Quadro K1000M 2 GB, 15.6" 1920x1080 IPS, baterija 9 ćelija
Milentije je offline  
Staro 11.12.2011., 20:39   #14
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Mislim da kod nas baš nema za kupiti 8GB u komadu, tak da bi u toj kombinaciji bilo 24GB max, trenutno.
ShanTech je offline  
Staro 11.12.2011., 20:44   #15
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
A ako mu treba, nije problem naručit izvana. Pogotovo memoriju

4x8GB kit
1x8GB moduli
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline  
Staro 11.12.2011., 21:18   #16
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Definitivno najjeftinija/najisplativija kombinacija x58 mbo + i7 920/930 + 24-48Gb rama (ovisno o tome di ces uzimati).
Ako ti ne triba cpu snaga kao sto kazes nema potrebe za x79 platformom i ostalim skupim stvarcicama koje idu s tim..
__________________
Sn4k3 je offline  
Staro 11.12.2011., 21:18   #17
vava
Premium
Moj komp
 
vava's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Dubrava kod Vrbovca
Postovi: 270
Sandy bridge s1155 podrzava max 32gb memorije,jeftinija varijanta
i5 2500k oko 1500-1600kn
Ploca p67 ili z68 oko 1000-1500kn
i ova dva kita 2x8gb 2x1475kn
__________________

vava je offline  
Staro 12.12.2011., 07:02   #18
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Hvala na kvalitetnim odgovorima, to se i meni čini optimalnim.
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Staro 12.12.2011., 09:07   #19
housel
aka Sizif
Moj komp
 
housel's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: požega
Postovi: 581
Aj kada sastaviš to zlo, javi kako radi. Maya mi zna često izbaciti -out of memory- problem, malo sam se zamislio kako bi bilo imati više nego duplo brži cpu potkovan sa 32gb rama..
__________________
housel je offline  
Staro 12.12.2011., 14:33   #20
newyxX
Mlatimudan
Moj komp
 
newyxX's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2011
Lokacija: Zadar(ST)
Postovi: 417
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Hebiga, ti bi htio i ovce i novce a to neide.

Ovo što je navedeno je ok setup, i nešto što si ti tražio iako bi trebalo potražit memoriju sa 8GB modulima. Ovaj H100 je dobar, ali se može uzeti i nešto drugo, neki bolji zračni hladnjak i to kasnije.
Ma nije bilo u adm-a pa nisam trazio(kekse sa 8GB).
Je si li vidio maticnu ? Ako stavi neki zračni nece keksi stati jer su sa obije strane proca utori za memoriju.
newyxX je offline  
Staro 15.01.2012., 08:42   #21
NE0
Premium
 
NE0's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: VU
Postovi: 48
Evo samo da javim kako je prošlo...
Kupio sam na kraju:
ASROCK Z68 Extreme3 Gen3
i7 2600k
4*4 GB G.Skill
SSD Corsair 180GB

X79 je otpao jer nema još normalnih procesora za ubaciti.
Išao sam na 4*4 GB jer ispada da modul od 8GB košta doslovno kao ova 4, te se stvarno za sada ne isplati. U slučaju da 16GB ne bude dovoljno, prdat ću ovo i kupiti module od 8, ali za sada se pokazuje vrlo dovoljno.
SSD je vrlo zaslužan za brzinu, na njemu je sistem i VM koji najviše koristim (stane još).
Procesor je strašan, doslovno. Ne znam kako i5 radi ali ovo je strašno...

Ukupno sam zadovoljan 9/10, 10/10 je bilo kada sam imao samo čiste Win instalirane i samo SSD. Boot je bio smiješno brz, nisam to nikada prije vidio. A vidio sam svašta.
Kada sam dodao ostale diskove (raid polje+1 sa strane), i instalirao ostalo potrebno, višestruko se produžio boot, ali i dalje je to strašno brzo.
Rad sa aplikacijama je strašan, recimo samo da je instalacija VS trajala 20ak minuta, serveri koje pokrećem u VM startaju se (skoro) instant...
Uglavnom, stvari koje sam prije čekao da bih počeo raditi sada ne čekam, već mogu početi odmah. Uz to, imam još rezerve za kasnije.

Ako vas šta zanima pitajte, ali uglavnom, ja zadovoljan!
Još jednom hvala svima na pomoći!
__________________
..:: The future will not be user friendly ::..
NE0 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na