Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 06.12.2016., 01:31   #1
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Umrežavanje cijele kuće kroz postojeće žice

Ovakva je situacija.

U prizemlju imam 2 RJ45 zidne utičnice, na katu u svakoj sobi po jednu tj 3 ukupno na katu.

Svi kablovi iz svih utičnica vode na tavan na jedno mjesto. Svi kablovi su na kraju (tavan) krimpani.

Imam T-Com MF 283+ ZTE ruter sa MaxNet Mini paketom. Njega sam spojio u zid u boravku te mi je ideja bila drugi ruter Netgear WNR2000v3 - N300 upogoniti u tavanu da imam 2 wifi mreže, jednu na katu drugu u prizemlju i to tako da rutere spojim lan (zte) to wan (netgear).

Pratio sam uputstva s neta o umrežavanju rutera, postavljanju ip adresa, postavljanju dhcp servera na drugom ruteru itd. i sve uspješno postavio.

No događa se slijedeće.

Kada tu konfiguraciju postavljam tek i isprobavam je tu na svom stolu (dakle zte router kablom iz lan u netgear wan) i kad se spojim na mrežu koju odašilje Netgear - sve radi, nema nikakvih padova u mreži, zelena lan lampica na ZTEu treperi itd. Sve radi ko po loju.

No kada vratim ZTE u prizemlje, a NetGear dignem na tavan i ukopčam kabl u wan - netgear ne može dobiti vezu sa internetom nikako. Ja se spojim na NetGear (nekad jedva, iz 5og pokušaja), no on od ZTEa ne dobiva konekciju na net.

Isprobao sam slijedeće:
Kabl koji ide iz prizemlja na tavan je ispravan a konektor dobro krimpan - čim ukopčam laptop na tavanu odmah se spoji i imam internet.
Probao sam sve moguće trablšutere od windowsa, dijagnoze njegove - bez pomoći - samo mi kaže da nema konekcije.
Razmišljao sam dali je kabl od prizemlja do tavana možda duži od 100metara, no iskreno mislim da nema šanse da je duži od 100m.

Znači, kad je setup na stolu, ZTE ukopčan u Netgear, Netgear daje wifi signal - sve radi. Čim ZTE ode u prizemlje, Netgear na tavan - ZTE ne da internet Netgearu, a i jedva se spojim na Netgear (lap se uglavnom dugo dogovara sam sa sobom kako bi identificirao wifi mrežu od netgeara a par minuta ranije ju je identificirao kao home network, sejvao ju itd.).

Više puta sam provjeravao da nisam ja što u prijenosu uređaja zeznuo, ali nemam što pogriješiti tu. Na stolu sve radi, kombo prizemlje-tavan ne radi.

Nemam ideju što bi moglo uzrokovati takvu situaciju.

Ili da jednostavno kupim switch i svaka soba ima internet pa u jednoj od soba na katu ukopčam ruter?

A možda da obrnem situaciju pa ZTE stavim na tavan, a Netgear u prizemlje, no opet ne znam što bi s time dobio.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2016., 07:28   #2
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Ajd probaj utaknuti kabel u Netgear prvi LAN port (ne WAN !).

Ako već nisi, uradi slijedeće: u postavkama Netgear-a isključi DHCP i stavi IP adresu od ZTE-a kao gateway. Postavi i fiksnu IP adresu na Netgear.

Ako to ne bude radilo, spoji se lan kabelom na Netgear sa laptopom i vidi da li ti internet tako radi. Možes uci u postavke i jednog i drugog i vidi da li je LAN link izmedju dva OK (trebalo bi biti 100Mbit ako je sve u redu).


P.S. Usput, taj Maxnet Mini je internet preko mobilne mreže, je li tako ?
Kad rjesis ovaj problem, najbolje bi bilo ZTE staviti na tavan, skopčati LAN kablove iz soba (ukupno 3) i jedan iz prizemlja na LAN portove, i onda mozes na krajeve stavljati WiFi access pointe kako hoces.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2016., 10:08   #3
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Čekaj, ja na kužim.

Svi RJ45 portovi u prizemlju i na katu vode na tavan? I što je na tavanu? Neki switch?

Ili sam krivo shvatio?

Ili iza svake RJ45 utičnice je utp kabel spojen direktno na mrežu?
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2016., 11:10   #4
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Ajd probaj utaknuti kabel u Netgear prvi LAN port (ne WAN !).

Ako već nisi, uradi slijedeće: u postavkama Netgear-a isključi DHCP i stavi IP adresu od ZTE-a kao gateway. Postavi i fiksnu IP adresu na Netgear.
Idem probati to. Do sad je bio kabel u wan, dhcp upaljen, ip je bio fiksan. Inače, na ovom ruteru moram (ali baš moram) upisati ručno i dns adresu, to isto stavim kao zte ip.


Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
P.S. Usput, taj Maxnet Mini je internet preko mobilne mreže, je li tako ?
Da.

Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Čekaj, ja na kužim.
Svi RJ45 portovi u prizemlju i na katu vode na tavan? I što je na tavanu? Neki switch?
Ili sam krivo shvatio?
Ili iza svake RJ45 utičnice je utp kabel spojen direktno na mrežu?
Zidne utičnice u svakoj sobi, kablovi provučeni na tavan gdje želim staviti Netgearov ruter da imam jednu mrežu u prizemlju jednu na katu, tako da pokrijem cijelu kuću sa dobrim signalom.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2016., 11:44   #5
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Sardi Pregled postova
Idem probati to. Do sad je bio kabel u wan, dhcp upaljen, ip je bio fiksan. Inače, na ovom ruteru moram (ali baš moram) upisati ručno i dns adresu, to isto stavim kao zte ip.
Ako ZTE ima uključen DHCP onda ti ne treba DHCP i na Netgearu.



Citiraj:
Zidne utičnice u svakoj sobi, kablovi provučeni na tavan gdje želim staviti Netgearov ruter da imam jednu mrežu u prizemlju jednu na katu, tako da pokrijem cijelu kuću sa dobrim signalom.
Ako ce ti mobilni signal biti isti (ili bolji) na tavanu, ona radije glavni router (a to je ZTE) stavis na tavan, u njega ukopcas sve LAN kablove i onda mozes birati gdje ce ti biti ostali access point-i. Najelegantnije rjesenje. Osim toga, stavis isti SSID, isti password, razlicite kanale - na koliko god access pointa budes imao. Tako ces dobiti jednistvenu mrežu sa isti SSID-om, uredjaji ce se spajati na SSID koji im jacinom bude bolje odgovarao.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2016., 13:53   #6
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Napravio sam slijedeće:

ZTE na tavan
u ZTE ukopčao svoju sobu i prizemlje jednu utičnicu
NetGear resetirao na tvorničke postave
U prizemlju ukopčao NetGear u utičnicu
kabl ukopčao u LAN, ne u WAN
spojio se na NetGear default WiFi
-----
sve radi

sada idem napraviti ono što si mi rekao
isti SSID, isti Pass, različiti kanali

Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2016., 16:48   #7
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Sardi Pregled postova
Napravio sam slijedeće:

ZTE na tavan
u ZTE ukopčao svoju sobu i prizemlje jednu utičnicu
NetGear resetirao na tvorničke postave
U prizemlju ukopčao NetGear u utičnicu
kabl ukopčao u LAN, ne u WAN
spojio se na NetGear default WiFi
-----
sve radi

sada idem napraviti ono što si mi rekao
isti SSID, isti Pass, različiti kanali

Odlično, drago mi je da radi !
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2016., 12:47   #8
Sardi
Premium
Moj komp
 
Sardi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Ej. Ipak ne radi

Naime, morao sam ostaviti ZTE u prizemlju, a Netgear na tavan, zašto? Jer netgearov adapter zuji do iznemoglosti, jednostavno sam ga morao maknuti iz prizemlja (u boravku bi bio).

I sad, kontam, isti je setup, samo na drugim mjestima su ruteri. I ok, ja sve prebacim, spojim - radi kao i u prvotnom setupu (zte tavan, netgear prizemlje).

Jutros se probudim, spojen sam na netgear, internet radi sat vremena i nakon toga adio. Upalio ugasio netgear - ništa. Windows trablšuting - ništa. Čak me netgear tražio password da se spojim na njegovu mrežu.

Nemam ideju što je sad pošlo po krivu, ali netgear mora biti na tavanu.
Sardi je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2016., 13:19   #9
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Ne mozes imati dva DHCP-a na istoj mrezi. Ako si resetirao na tvornicke znaci da je DHCP ukljucen.
Znaci na "izvoru" interneta ostavi ukljucen DHCP a na drugom uredaju iskljuci i daj mu staticku IP adresu izvan DHCP poola prvog uredjaja.
__________________
The Truth
gnjepar je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2016., 14:45   #10
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Sardi Pregled postova
Ej. Ipak ne radi

Naime, morao sam ostaviti ZTE u prizemlju, a Netgear na tavan, zašto? Jer netgearov adapter zuji do iznemoglosti, jednostavno sam ga morao maknuti iz prizemlja (u boravku bi bio).

I sad, kontam, isti je setup, samo na drugim mjestima su ruteri. I ok, ja sve prebacim, spojim - radi kao i u prvotnom setupu (zte tavan, netgear prizemlje).

Jutros se probudim, spojen sam na netgear, internet radi sat vremena i nakon toga adio. Upalio ugasio netgear - ništa. Windows trablšuting - ništa. Čak me netgear tražio password da se spojim na njegovu mrežu.

Nemam ideju što je sad pošlo po krivu, ali netgear mora biti na tavanu.

A da uzmes adapter istih karakteristika koji ne zuji, otkines originalni utikač i nakeljiš na njega ?

Kao što ti je gnjepar rekao, pogleda da li se možda DHCP ponovo akitvirao na netgearu. Nema sta biti, ako ti radi obrnuto (ZTE tavan, - Netgear prizemlje) onda mora raditi i onako kako ti hoćeš (Netgear tavan - ZTE prizemlje).
U svakom slučaju Netgear => ZTE kabel u LAN port, DHCP off.
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na