Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.05.2008., 16:45   #1
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
Instalacija Windows XP direkt na hdd

Imam sljedeći problem, trebam instalirati windows xp na računalo koje nema cd-rom - dvd rom (vrisnio), usb nemože prepoznati ništ za boot.
Znači trebao bih podići windows direkt sa disk. Nije problem instalirati ih s diska ali je problem mi natjerat da se disk boot-a u dos modu. Znači disk bi mogao prebacit na svoje računalo i tamo napravit da bude bootabilan. Nakon toga moram dodati još jedan file koji bi treba služiti za boot ali to nije bitno. Pokrenuti instalaciju, formatirati disk i pustit da cd-e kopira datoteke i zatim prebacit disk ne radi, također ne radi ako stavim komplet win i onda prebacim na stari komp (prevelika razlika u arhitekturi - nemogu pokrenuti repair jer jednostavno kod svega se smrzne i ne ide dalj). Idemo s prijedlozima.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 01.05.2008., 16:48   #2
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
kada vec mjenjash diskove zasto jednostavno ne ukljucish svoj cd rom i rijeshish to.
danij3l je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.05.2008., 17:05   #3
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
Ups... my bad ... radi se laptopu...
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 12:23   #4
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
nitko nema nikakvu ideju?
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 14:06   #5
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
Citiraj:
Autor NoN Miller Pregled postova
nitko nema nikakvu ideju?
Ja te uopće ne kužim ?

1. Dali već imaš dignute windowse na tom laptopu ?
2. Koliko hard na laptopu ima particija ?

Nadalje, možeš hard od laptopa prebacit na drugi komp, napravit mu dvije paticije i onda na onu koja neće biti systemska kopirat cijeli cd od windoza.
Pokreneš instalaciju ručno sa te particije te kad zatraži prvi restart nasilno prekineš instalaciju isključivanjem računala tj. držeći tipku za paljenje dok se računalo ne ugasi.
Sad premjestiš hard od laptopa u laptop i sam ga uključiš.., instalacija će nastavit gdje je stala
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 16:34   #6
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
Na lapu nemam dignute windowse, prebacio sam disk na drugi komp pokrenio instalaciju i nakon sto je kopirao win fileove nije htio nastavit nego sam dobio samo crni ekran (na drugoj particiji je bilo kopiran cijeli cd-e o win.)
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 16:49   #7
stuc
Banned
 
stuc's Avatar
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Online
Postovi: 2,402
E jbg.. neznam. Ja sam neki dan na svom gericomu digao tako windowse, isto mi ladica ne radi...

Nije mi jasno šta ti je kopirao ? Pa kad krene instalacija windowsa ništa se ne kopira nego učitava a samo kopiranje ide poslje formatiranja particije tj. odabira particije gdje će ići windowsi.

A mudruj malo, probaj pokrenit na isti način instalaciju i odredi da ti stavi nove windoze na systemsku particiju ( od lapa ) i puti ga da iskopira pa onda prekini.

Meni je uspjelo na onaj način a sad zašto tebi neće - pojma nemam.

edit: cd od windoza sam iskopirao tako da sam samo napravio explore te copy i paste na hdd.
stuc je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 16:52   #8
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
Morat ću probati ali glavno mi je da znam da nekako to mogu napravit. Hvala na info.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 19:22   #9
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,644
USB CD-ROM? Imaš za 130 kn u Linksu adapter i spoji CD-ROM prek USB-a

EDIT: sad vidim da USB ne može bootati, sorry
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 02.05.2008. u 22:30.
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 22:18   #10
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
izvadi disk, spoji ga na nekom drugom kompu, napravi jednu particiju od 600MB i formatiraj kao fat32 sistemsku particiju - to ce je uciniti butabilnom, te na nju kopiraj sadrzaj instalacijskog CDa XPa. Vrati disk u laptop, digni sustav u dosu (s tog diska koji je sad butabilan), pokreni setup i instaliraj XP na ostatak diska.

druga opcija je pokusati butati sa USB sticka... imas par guida tu, a miljon na googleu kako.

"format C: /s /q /y" mislim da bi trebalo upaliti... doduse nisam nikad probao u XP-u
vinja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.05.2008., 22:23   #11
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
@vinja
to sto ce je formatirati u FAT32 nema nista s tim da li je disk bootabilan

iz DOS-a (vjerojatno mislish na ono sto dobijesh kad napravish boot disketu) nemozesh pokrenuti XP setup.

rekao je da nemoze boot-at s sticka
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 02.05.2008., 23:47   #12
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
@danijel: rekao sam formatirat kao sistemsku particiju (sa /s opcijom, ne znam koliko si radio u samom MSDOSu) - tj. da ima command prompt. Zasto sam rekao Fat(32)? - Da ima DOS na raspolaganju, iz kojeg moze pokrenuti winxp setup.

kako:

Source: http://www.freelists.org/archives/ad.../msg00022.html
Citiraj:
Starting Windows XP Setup from MS-DOS
Insert the Windows XP CD-ROM in the CD-ROM or DVD-ROM drive.
Start the computer to an MS-DOS prompt with CD-ROM support. If your computer
does not have MS-DOS already installed, or does not allow you to choose to
start to an MS-DOS prompt in the Boot menu, see the following Microsoft
Knowledge Base article:
Q187632 How to Create a Windows 98 Startup Disk that Supports FAT32
Start SMARTDrive if it is not already started. To do this, change to the folder
that contains the Smartdrv.exe file, type smartdrv, and then press ENTER. If
you do not use SMARTDrive, you may notice that the portion of Windows XP Setup
that copies files to the hard disk performs slowly.
At the command prompt, type :, and then press ENTER (where is the drive that
contains the Windows XP CD-ROM).
Type cd\i386, and then press ENTER.
Type winnt, and then press ENTER. Windows XP Setup starts.
Type the path to the Windows XP installation files, and then press ENTER. For
example, type d:\i386
naravno umjesto CD-Roma, source ce biti na disku

Zadnje izmijenjeno od: vinja. 03.05.2008. u 00:14.
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2008., 16:08   #13
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
Ok. koji dos da postavim i na koji nacin da ga spucam na disk da se boot-a. Znam postavit na usb ali na hdd nisam nikad radio niti našao neki tutor preko svemogućeg google.-a!
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 03.05.2008., 17:42   #14
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
dos ce se automatski postaviti... tj. imat ces najokrljasteniju verziju MS-DOSa (mislim 7.0, nisam siguran), kada napravis format sa naredbom koju sam ti rekao ( format /s /q /y)

al ipak mislim da je to nemoguce iz XPa, pa zbutaj sa Win95/98 floppya/CDa (imas na http://www.bootdisk.com/ ). Dakle zbutaj na drugom kompu sa ovim imageom, formatiraj 600-megabajtnu particiju na disku iz laptopa naredbom format x: /s /q /y (gdje je x: naravno ta particija).

Da je taj disk butabilan, i da je ta particija boot - ces provjeriti/namjestiti sa fdisk-om. On je isto dio win95/98 boot diska.

evo ti kako se njime koristiti (imas i detaljnije o naredbi format):
http://support.microsoft.com/kb/255867
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2008., 02:36   #15
Joke
N00B
Moj komp
 
Joke's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Split
Postovi: 3,886
@NoN Miller baci oko na ovaj link http://www.syschat.com/install-windo...py-cd-463.html tocnije na ovih 5 strana sta je opisano tu..
__________________
IE6
Linux is Not Windows
Joke je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2008., 08:01   #16
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
pa... ne bi cjepidlacio, al tu je opisano tocno ono sto mu je vec gore napisano, uz malo detaljnije upute o spajanju 2,5'' HDDa na desktop...

nego, non-miller, javi jel ti to uspilo, jer bas ovako to nikad nisam pokusao, zanima me jel ima kakvih problema itd..

hvala
vinja je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2008., 17:29   #17
NoN Miller
Fucking idioT
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Somewhere out of your sight
Postovi: 108
Sry... nisam stigao odgovorit. Uglavnom jos neki dan sam to rijesi na nacin da sam spucao dos instalaciju na cd-e, pa zatim boot na svom stolnom dos i instalirao ga na disk od prijenosnog. na istu particiju zbubao cd od xp-a, prebacio disk i pokrenio instalaciju. Instalacija je full dugo trajala (ustvari kopiranje datoteka (nije mi bas posve jasno zasto je tako sporo islo kada su na samom disku bili podaci koji su se slagali?) ali uglavnom evo sada sve radi kao sisa.
__________________
When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.

"A low dropout voltage regulator circuit with non-Miller frequency compensation is provided." - tko zna zna."
NoN Miller je offline   Reply With Quote
Staro 05.05.2008., 17:37   #18
vinja
Premium
Moj komp
 
vinja's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 786
instalacija je vjerojatno bas zato dugo trajala (tj. kopiranje) - jer je morao i citati i pisati na isti disk - sto je duplo sporije. Osim toga, taj installer koji je pokrenut je 16-bitni, da bi radio u dosu... mozda je i to imalo neki mali utjecaj.

U svakom slucaju super - radi
vinja je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na