Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.05.2021., 09:43   #4801
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Mani B550 Asrock ploče. Nit imaju FlashBIOS gumb a i 4-layer PCB je isto meh.
Vidi si Gigabyte B550 Aorus Elite. Ili B550 Tomahawk/Gaming Plus.

U biti u tom rangu sve je dobro, samo bi ASRock osobno izbjegao tu.

Gigabyte odlična, ali otpala zbog samo 4 sata porta.



Na kraju nakon čitanja svega, proučavanja trenutnih lagera evo upgrade sa dobrog starog E8200 i Gigabyte P35-DQ6 (pogledajte moj komp ;-)) Pružio sam se malo više jer kako je vidljivo ne radim upgrade svaki dan...



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
Hvala svima koji su bili uključeni komentarima, pomogli ste mi...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 14:26   #4802
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Haha, pa odma bi ti preporučili B550-F ali nisi bio u tom rangu
Sve si dobro ubo
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 21:11   #4803
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159

Samo pazi da se neki od tih SATA portova ne isključuju kad ubaciš drugi M2 disk, obično je to tako na B550 pločama. Zato Gigabyte ni ne stavlja 6x nego 4x SATA.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 22:14   #4804
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova

Samo pazi da se neki od tih SATA portova ne isključuju kad ubaciš drugi M2 disk, obično je to tako na B550 pločama. Zato Gigabyte ni ne stavlja 6x nego 4x SATA.

Istina, i na ovoj ploči je tako, izgubiš zadnja 2 sata porta i ostanu ti 4. Ali opet mi je i to draže jer imam izbor. Za sada ću furati 1 M2 i 5 zauzetih SATA. Kasnije ako izbacim neki manji disk ili možda pržilicu, mogu napraviti upgrade na drugi M2...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 24.05.2021., 22:45   #4805
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Onda savršeno
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 00:16   #4806
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
-->
Ljudstvo, od kada sam ubo ovu gornju nadogradnju imam problem za koji sumnjam na ploču ili memoriju (odnosno možda neku postavku u biosu).



Dosadašnji hodogram:

1. Pri samoj nadogradnji sam imao zanimljivost da ploča nije htjela bootati (narančasta lampica za memoriju). Posudio par drugih modula, ista priča, riješio onom famoznom tipkom za nadogradnju biosa s usb-a kada je ploča veselo bootnula... - riješeno.

2. Poslije instalacije win-a, povremeni crash wina (cod greške memorija). Pogledao u bios, vidio da radi samo na 2400, odabrao 1. profil na 3600. Crash nestao, --> riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 03:18   #4807
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
meni je neki dan komp smrznuo i ni vamo ni tamo.. P01 error na ploci.. ne zeli ni cut za boot, stane kao na ram test i ponovo i ponovo..
cijelo vrijeme mislio ram.. kad na kraju ispalo je da je M.2 disk takodjer trebalo izvaditi pa opet staviti nazad..
nesto se smrdalo xD
znaci komp je uredno radio, i smrznuo se prilikom jednog restarta. nakon sto sam resetirao cmos na sto nacina, i nakon sto sam vadio ram, pa vadio drugi proc iz HTCPa, i nakon sto sam od tamo i drugi ram probao i sta sve ne..
cudan problem..
nevjerujem da je tako nesto kod tebe, ali evo izvadi i probaj ga opet staviti, bez onog coolera pa si vizualno siguran da je dobro leglo xD

PS
mozes mrvicu podici Vsoc,i ako ti ram podrzava mozda ga staviti na 1,35-1,4V ali sumnjam da je to problem na stock postavkama ili tako niskim kako ti drzis.. nije ni napajanje.. niti nije ni problem to sto si spojio 8 pinski a ostavio onaj treci 4pinski na mbo to je sve ok
ispusi sve ram utore, probaj kombinacije utora, ili samo jednu plocicu rama staviti , tek toliko da dobijes stabilnost pa ce dalje biti lakse se fokusirat gdje je problem (vjerujem da jesi ali to je cesci problem nego se cini, neki put treba tri put isto probat xD)

PPS
ovo pod 4 ni sam ne znam, to moze biti do napajanja, ali tko zna.. da si iz zg ja bi ti posudio napajanje da probas s drugim na brzinu pa da to eliminiras
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 13.06.2021. u 03:32.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 07:47   #4808
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Možda da se odvrti i bootabilni memtest, neka prođe bar 1 cijeli pass.
A ja bi tu flashao zadnji BIOS i clear CMOS obavezno.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 09:22   #4809
...Tihomir...
Premium
Moj komp
 
...Tihomir...'s Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 296
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
kad na kraju ispalo je da je M.2 disk takodjer trebalo izvaditi pa opet staviti nazad..
nesto se smrdalo xD
znaci komp je uredno radio, i smrznuo se prilikom jednog restarta. nakon sto sam resetirao cmos na sto nacina, i nakon sto sam vadio ram, pa vadio drugi proc iz HTCPa, i nakon sto sam od tamo i drugi ram probao i sta sve ne..
cudan problem..
nevjerujem da je tako nesto kod tebe, ali evo izvadi i probaj ga opet staviti, bez onog coolera pa si vizualno siguran da je dobro leglo xD

PS
mozes mrvicu podici Vsoc,i ako ti ram podrzava mozda ga staviti na 1,35-1,4V ali sumnjam da je to problem na stock postavkama ili tako niskim kako ti drzis.. nije ni napajanje.. niti nije ni problem to sto si spojio 8 pinski a ostavio onaj treci 4pinski na mbo to je sve ok
ispusi sve ram utore, probaj kombinacije utora, ili samo jednu plocicu rama staviti , tek toliko da dobijes stabilnost pa ce dalje biti lakse se fokusirat gdje je problem (vjerujem da jesi ali to je cesci problem nego se cini, neki put treba tri put isto probat xD)

PPS
ovo pod 4 ni sam ne znam, to moze biti do napajanja, ali tko zna.. da si iz zg ja bi ti posudio napajanje da probas s drugim na brzinu pa da to eliminiras

M2 sam vadio na samom početku kada nisam mogao uopće dobiti sliku na monitor / tada nije uspjelo, ali probam opet u ovoj situaciji...


Meni je isto palo na pamet da probam drugo napajanje, da eliminiram. Ali nema mi smisla da je ono...Ako ništa ne upali napraviti ću to...


Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Možda da se odvrti i bootabilni memtest, neka prođe bar 1 cijeli pass.
A ja bi tu flashao zadnji BIOS i clear CMOS obavezno.

Boot memtest sam izvrtio kada sam imao one resete, sve je bilo ok... Stavio sam zadnji preporučeni bios, iza njega JE BILA samo jedna beta koju su izdali isti dan kao i ovaj bios koji sam stavio. Čudna priča...
Danas vidim da ima novi beta bios od 27.05., probati ću i to. Hvatam se za slamku jer vidim da je nova AGESA a to je kao za inicijalizaciju uređaja? https://rog.asus.com/motherboards/ro.../helpdesk_bios



Update stanja: noćas ostavio računalo upaljeno preko noći da radi, ujutro se neće probuditi iz mirovanja, znači ni to nisam riješio do kraja...


Hvala svima i javim se s novim testiranjima...
...Tihomir... je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 09:39   #4810
kasko
Premium
Moj komp
 
kasko's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Ivanić_Grad
Postovi: 1,943
Mem test vrti dulje za ram oko barem 4-6 sati a sudeci po simptomima ja bi posudio napajanje pa probao drugo makar moze biti i ram.
kasko je offline   Reply With Quote
Staro 13.06.2021., 09:41   #4811
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,418
Sto je tu tema topica?
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 18.06.2021., 09:19   #4812
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 20.06.2021., 12:52   #4813
toshiro
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: rijeka
Postovi: 154
riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
Prodaj ploču i kupi Gigabyte ako je ikako moguće.
-->
Citiraj:
Autor ...Tihomir... Pregled postova
Ljudstvo, od kada sam ubo ovu gornju nadogradnju imam problem za koji sumnjam na ploču ili memoriju (odnosno možda neku postavku u biosu).



Dosadašnji hodogram:

1. Pri samoj nadogradnji sam imao zanimljivost da ploča nije htjela bootati (narančasta lampica za memoriju). Posudio par drugih modula, ista priča, riješio onom famoznom tipkom za nadogradnju biosa s usb-a kada je ploča veselo bootnula... - riješeno.

2. Poslije instalacije win-a, povremeni crash wina (cod greške memorija). Pogledao u bios, vidio da radi samo na 2400, odabrao 1. profil na 3600. Crash nestao, --> riješeno.
3. Komp se neće probuditi iz nekih stanja mirovanja. "Riješio" nadogradnjom drivera za chipset i grafičku na zadnje verzije (zanemario asusove drivere) + odabrao profil Ryzen High Performance u uštedi energije i ubio sve moguće postavke stanja mirovanja. --> "nazovi" riješeno.
4. Ponekad poslije gašenja kompa, kada ga idem upaliti ventilatori se zavrte ali komp ne boota (narančasta lampica). Rješenje je vađenje kabla napajanja + pokreni komp da istroši struju do kraja, vraćanje kabla = normalan boot. Ovo nikako da riješim, probao sve opcije u biosu koje bi bile logične, ništa. Nisam se jedino još ručno igrao postavkama memorije, jer to baš ne kontam što bi trebalo.



Nabasao sam u nekom youtube videu, da postoji opcija određivanja jačine struje prilikom boota memorije (i kao mogući su tu problemi pa se to malo podigne napon) ali ne nađem tu opciju u biosu, zna netko?


Molim znalce da se uključe, do sada sam uvijek bio na intelu, ovo mi je prvi izlet u amd ploče...



Što probati? Napajanje je starije ali bi trebalo biti sposobno Corsair TX 650W (spojen samo 8 pinski konektor, dodatni 4 pinski napajanje nema, po manualu niti ne treba biti oboje spojeno). Keksovi memorije stavljeni na preporučena mjesta prema manualu...



Sve si mislim neću pisati za pomoć, riješiti ću, ali ovo sada stvarno dugo traje...


Hvala!



  1. ASUS ROG Strix B550-F Gaming [WI-FI]
  2. CPU AMD Ryzen 5 PRO 4650G tray + cooler
  3. Samsung SSD 500GB 980 PRO M.2, PCIe 4.0 x4
  4. DDR4 8GB (1x8) Kingston 3600MHz Fury, C17 (x2)
Prodaj ploču i kupi Gigabyte ako je ikako moguće.
toshiro je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 20:00   #4814
Silvio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 73
Pozdrav...

Imam neku dilemu oko dvije ploce..

Inace uskoro mi stize 5600X i vagam oko B450M Mortar MAX i Tuf B450 Gaming Plus II.

Za B450M Mortar MAX znam da je provjerena i dobra ploca, no pak za Gaming Plus II bas nemam nekih detalja, osim da je starija inacica te ploce losa.

Uglavnom, ne tak davno je refreshana od starije B450 Gaming Plus koja je srot sto se tice VRMa i po slikama se vidi da su na II dodali ogromni hladnjak na sam VRM i sami mosfeti su sad na 8+2, sad, vjerovatno su vrm temp rijesene sa time ? Volio bi ovu plocu iz tog razloga sto ima malo bolju onboard zvucnu, atx je i sto je 50ak kn skuplja od doticne Mortar MAX. Pretpostavljam isto da rami koji nisu na QVL listi nece radit problem ? (2x8 g.skill aegis 3000 cl16)... I kratki odjeljak Tuf djelatnika na redditu sto se tice ploce...

VRM Design -

The VRM has been revised and updated to offer superior power handling and efficiency. The design ensures stable and reliable operation, whether stock or overclocked. The UEFI also allows for a range of adjustment parameters allowing users to pursue PBO tuning or manual clock frequency adjustment.

The design is now an 8+2 discrete MOS design.

VRM Heatsink Design -

The heatsinks have been enlarged and extended to offer full coverage across all active power components.

You can feel confident in running high-end Ryzen series processors on these boards, including Ryzen 7 and Ryzen 9 CPUs.
Silvio je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 20:17   #4815
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Zašto ne neku B550 ploču? One aorus elite matx znaju biti ispod 800kn, a drži sve
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 20:36   #4816
Silvio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Zašto ne neku B550 ploču? One aorus elite matx znaju biti ispod 800kn, a drži sve
Well zapravo ne znam... Vjerovatno utjecaj Aorus ploca koje se uvijek lose pokazuju sto se tice VRMa, zalosno je da tipa B550 Aorus Elite ima losije vrm temp nego tipa jedna B450 Tomahawk (nije da ce mi trebat bolje vrm temp, ali jednostavno mi to bode oko), a jedan od razloga je i sto ih ima ispod 800kn jedino u edu i iponu koje izbjegavam. Iako, ne vidim neki razlog da idem na B550 osim sta dobijem PCIE 4.0 kojeg apsolutno nikad necu koristit (niti u igrama niti sto se tice SSDa) tako da sam vecinom zbog toga suzio izbor na dvije ploce koje su dostupne ispod 800kn a da nisu u edu ili iponu. Sve vise sam upravo na tom da uzmem onu tuficu gore, ako pogledaj spreadsheet sto se tice maticnih, jedna naprijem Strix B450-F je bila prakticki ploca sa losijim VRMom, nakon ovog refresha je postala solidna ploca, isto tako ova Gaming Plus II po svemu lici na Tuf PRO koja je je najbolja B450 ploca...
Silvio je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 20:45   #4817
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Zašto ne neku B550 ploču? One aorus elite matx znaju biti ispod 800kn, a drži sve
Potpis.

Citiraj:
Autor Silvio Pregled postova
Pozdrav...

Imam neku dilemu oko dvije ploce..

Inace uskoro mi stize 5600X i vagam oko B450M Mortar MAX i Tuf B450 Gaming Plus II.

Za B450M Mortar MAX znam da je provjerena i dobra ploca, no pak za Gaming Plus II bas nemam nekih detalja, osim da je starija inacica te ploce losa.

Uglavnom, ne tak davno je refreshana od starije B450 Gaming Plus koja je srot sto se tice VRMa i po slikama se vidi da su na II dodali ogromni hladnjak na sam VRM i sami mosfeti su sad na 8+2, sad, vjerovatno su vrm temp rijesene sa time ? Volio bi ovu plocu iz tog razloga sto ima malo bolju onboard zvucnu, atx je i sto je 50ak kn skuplja od doticne Mortar MAX. Pretpostavljam isto da rami koji nisu na QVL listi nece radit problem ? (2x8 g.skill aegis 3000 cl16)... I kratki odjeljak Tuf djelatnika na redditu sto se tice ploce...

VRM Design -

The VRM has been revised and updated to offer superior power handling and efficiency. The design ensures stable and reliable operation, whether stock or overclocked. The UEFI also allows for a range of adjustment parameters allowing users to pursue PBO tuning or manual clock frequency adjustment.

The design is now an 8+2 discrete MOS design.

VRM Heatsink Design -

The heatsinks have been enlarged and extended to offer full coverage across all active power components.

You can feel confident in running high-end Ryzen series processors on these boards, including Ryzen 7 and Ryzen 9 CPUs.
Definitivno preporuka za B550 plocu. Ne kazem da B450 nece gurati 5600x, daleko od toga ali sa B550 si ipak sigurniji sto se tice potencijalnog upgradea + VRM-ovi su generalno bolji na B550 plocama + razlika u cijeni nije tolika da se isplati stedjeti na tome - osim ako nisi ogranicen u budgetu, onda ce i B450 biti ok... Anyway, ako ciljas na nesto bolju zvucnu onda baci oko na Asus-ove maticne, redovito imaju bolji audio cip te jace amplifiere od ostalih brandova, osim na najjeftinijim modelima.
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 20:46   #4818
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Silvio Pregled postova
Well zapravo ne znam... Vjerovatno utjecaj Aorus ploca koje se uvijek lose pokazuju sto se tice VRMa, zalosno je da tipa B550 Aorus Elite ima losije vrm temp nego tipa jedna B450 Tomahawk (nije da ce mi trebat bolje vrm temp, ali jednostavno mi to bode oko), a jedan od razloga je i sto ih ima ispod 800kn jedino u edu i iponu koje izbjegavam. Iako, ne vidim neki razlog da idem na B550 osim sta dobijem PCIE 4.0 kojeg apsolutno nikad necu koristit (niti u igrama niti sto se tice SSDa) tako da sam vecinom zbog toga suzio izbor na dvije ploce koje su dostupne ispod 800kn a da nisu u edu ili iponu. Sve vise sam upravo na tom da uzmem onu tuficu gore, ako pogledaj spreadsheet sto se tice maticnih, jedna naprijem Strix B450-F je bila prakticki ploca sa losijim VRMom, nakon ovog refresha je postala solidna ploca, isto tako ova Gaming Plus II po svemu lici na Tuf PRO koja je je najbolja B450 ploca...

Ne sjećam se testova da su top B450 bile bolje od midrange B550 po pitanju VRM-a

Ne znam, novi chipset je novi chipset, ja bih išao na B550, danas sutra na njih sigurno ide zen3+ ili kako se već bude zvao, dok sa B450 nisi baš siguran

To je drugo da ti B550 ne ide u budžet ili da su neke primjetno lošije/skuplje

Sve (a da nisu low end) B550 drže naklokanog R9 3950X, a da se ne pregrijavaju, pa se nebih zamarao baš toliko sa VRM
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 21:12   #4819
Silvio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 73
Po testovima, low end B550 ploce su puno losije od tipa B450 Mortar MAX od 630kn, tipa doticna B550 Aorus Elite ima cca 10-15 stupnjeva vise od B450 Tomahawk (sto je u sustini Tomahawk). Tak i Tomahawk max ima bolju vrm temp od tipa X570 A-PRO koja je duplo skuplja. Ali nisam napomenuo, nisam tip koji ce zamjenit procesor kad odma dodje noviji, to vjerovatno i govori posto sam na R5 1600, radim zamjenu iskljucivo ako je razlika minimalno 50%, sto mi u ovom slucaju i je i vise od toga, znaci Zen3+ otpada. Opet, kuzim ja da je novo novo, ali opet, djabe mi novi chipset kad mi ne nudi nista novo (bar meni, jer ja PCIE 4.0 necu koristit), isto kao sto mi ne treba nit nvidijin DLSS ili pak AMDov nadolazeci FSR, osim ako nekim cudom prorade na postavkama i rezoluciji na kojoj igram. Budzet mi nije problem, no iz razloga sto nema potrebe nebi isao preko tih 700kn.
S obzirom da mi je 5600X trenutno na granici za madjarskom, vjerovatno sutra budem razmislio/uzeo, vjerovatno Gaming Plus II pa sta bude, iako pretpostavljam da cu se ugodno iznenadit s obzirom da po speckama i dizajnu hladnjaka/visinom jako lici na B450 Tuf Pro, iako jako me vuce upravo B450 Tuf Pro za 670kn na extreme digitalu, pa ako bude problema sa plocom onda eventualno radit reklamaciju preko sluzbenog Asusovog servisa.
Silvio je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 21:36   #4820
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
nije "samo" noviji chipset..
svaki bios dodje s agesa kodovima puno prije.
optimizacije se rade za nove proizvode ne za stare itd...

ja imam x470 plocu koja je imala najjaci vrm u tom trenutku, i sta mi to sad vrijedi kad nemam aktualan bios i ako nesto steka mogu ga cekat kao ozebao sunce..

s druge strane ni ne treba ti najjaci vrm za 5600x, nije to 5950x..

da li ce ti vrm raditi izmisljam na 40 ili na 60 °C , zar je to toliko bitno? pa to jos manje osjetis nego pcie4? lol
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE

Zadnje izmijenjeno od: Eladio. 21.06.2021. u 21:42.
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 21:57   #4821
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
nije "samo" noviji chipset..
svaki bios dodje s agesa kodovima puno prije.
optimizacije se rade za nove proizvode ne za stare itd...

ja imam x470 plocu koja je imala najjaci vrm u tom trenutku, i sta mi to sad vrijedi kad nemam aktualan bios i ako nesto steka mogu ga cekat kao ozebao sunce..

s druge strane ni ne treba ti najjaci vrm za 5600x, nije to 5950x..

da li ce ti vrm raditi izmisljam na 40 ili na 60 °C , zar je to toliko bitno? pa to jos manje osjetis nego pcie4? lol
Potpis

Tako svejedno dal VRM radi na 50 ili 60 stupnjeva - sve dok obavlja svoj posao. Pretpostavljam da si dosta gledao HUB (sto je pohvalno zbog istrazivanja ), ali kao sto je kolega spomenuo - 5600x nece toliko oznojiti VRM,
dok Agesa updatesi vrijede dosta, em za buduci upgrade em za ram kompatibilnosti, em generalno...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2021., 22:00   #4822
Silvio
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2016
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Eladio Pregled postova
nije "samo" noviji chipset..
svaki bios dodje s agesa kodovima puno prije.
optimizacije se rade za nove proizvode ne za stare itd...

ja imam x470 plocu koja je imala najjaci vrm u tom trenutku, i sta mi to sad vrijedi kad nemam aktualan bios i ako nesto steka mogu ga cekat kao ozebao sunce..

s druge strane ni ne treba ti najjaci vrm za 5600x, nije to 5950x..

da li ce ti vrm raditi izmisljam na 40 ili na 60 °C , zar je to toliko bitno? pa to jos manje osjetis nego pcie4? lol
Da, u pravu si... Ionako sam odustao od Gaming Plus II iz razloga sto je trgovina isto upitna (malo previse mjenja imena ili domene, i navodno otvarane proizvode, laptopi.hr). Nego, odlucio sam se na kraju za nesto skuplju, B550M Pro4 za nesto manje od 800kn, solidna ploca sa isto tako solidnim VRMom i sa ALC1200 onboard zvucnom.
Silvio je offline   Reply With Quote
Staro 22.06.2021., 03:25   #4823
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
alc1200 je dosta bolji, osjetit ces!
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 10:57   #4824
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
Razmišljam si promjenit matičnu. Konfa je pod moj komp.
Ono kaj mi treba je SLI support i bilo bi poželjno da ima pasivni kuler.
Jedino aorus xtreme ima pasivni kuler od x570 serije?
I kolko bi pametno bilo uzeti x470 (ukoliko ih još ima za prodaju)?

Btw. imate kakav savjet za hlađenje matične? Ovaj dio koji je ispod venta je ful zatvoren kad gpu sjedne na svoje mjesto.
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 11:17   #4825
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Pa izlaze ti sada ubrzo ploče sa X570S chipsetom bez venta, pa možda da se strpiš.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 27.06.2021., 11:26   #4826
Full Throttle
Premium
Moj komp
 
Full Throttle's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 838
Super. Kad se očekuju uopće na našem tržištu?
Nadam se da ova nestašica čipova neće odgađati release.
Full Throttle je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2021., 15:49   #4827
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Mislim da nema točnog datuma, ali svi su ih pomalo počeli predstavljati.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2021., 13:36   #4828
mandak
Premium
Moj komp
 
mandak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Livno
Postovi: 369
Zanima me AMD matična ploča koja podržava Windows 11, tj. da ima TPM 2 i tako redom. Cijena bi bila negdje oko 700 kn.



Nisam gamer, ali mi ova u Linksu djeluje solidno.


Matična ploča GIGABYTE B450 Gaming X, AMD B450, DDR4, ATX, s. AM4



https://www.links.hr/hr/maticna-ploc...-am4-050300477


Matična ploča GIGABYTE B550 B550M DS3H, AMD B550, DDR4, mATX, s. AM4



https://www.links.hr/hr/maticna-ploc...-am4-050300570


Ne mora biti Gigabyte, može i neka druga marka ako je bolja od gigabyte a u istom je cjenovnom rangu.


ATX = Standard-ATX


mATX = micro-ATX.


Ovdje dvojim.

Zadnje izmijenjeno od: mandak. 01.07.2021. u 13:43.
mandak je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2021., 12:00   #4829
mandak
Premium
Moj komp
 
mandak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Livno
Postovi: 369
Što mislite o ovoj MB?


GIGABYTE MB B450M DS3H 1.0 AMD B450
mandak je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2021., 14:10   #4830
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,316
Idi na B550 , noviji čipset, solidna zvučna i podržava novi APU ako misliš štediti i strpiti pad cijene posebne grafičke. Ovako APU može zavrtiti starije naslove, filmove i pogledati youtube.

Nisam još provjerio da li podržava Windowse 11 s obzirom da će možda proizvođači matične napraviti update kroz biosa kao "windows 11 ready"

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na