Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.06.2021., 05:29   #4531
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434


__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 06:54   #4532
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ha ha Stevo rasturio Intel ko beba zvečku Ovi bi fakat morali nešto napraviti sa svojim reklamnim odjelom, ovo je živa komedija.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 08:59   #4533
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Bokte, ovo od Intela djeluje ko neki Monty Python skeč. Stvarno je sve umjetno, a čini se da sami ne vjeruju to kaj pričaju.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 10:09   #4534
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Stevo amer je jedan od jačih komedijaša sa ozbiljnom facom (video sa pastom za proc mi je i dalje najdraži ).
Ali izgleda da ga ekipa iz Intela pokušava skinut sa trona.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 12:04   #4535
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Salu na stranu, no evo ganjao neke benchmarke po hwbotu i ugl sve i jedan 3d mark i slicno sa limitom na 4.5 ghz intel dominira, odnosno baca daleko bolje rezultate od amda lockanog na 4.5...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 12:55   #4536
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Ovo su brojke koje zapravo najviše muče Intel, dok se istovremeno nalaze u poprilično nezahvalnoj situaciji, lišeni doticaja s realnošću.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 05:58   #4537
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434




Zvuči dobro, no vidjet ćemo.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 07:37   #4538
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
U naslovu intel & intel i onda 5 minuta slusam o amd i nekim vpn reklamama... Nisam imao volje ni slusat dalje.

Jel sam to samo ja ili ima jos ljudi kojima je drazi pisani clanak od tih youtube sranja?
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 07:43   #4539
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,480
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Jel sam to samo ja ili ima jos ljudi kojima je drazi pisani clanak od tih youtube sranja?
+1

Rijetko gledam bilo što youtube kad je u pitanju review ili neki tutorial. Pisana riječ je efikasniji prijenos informacije, izvučem što meni treba umjesto da čekam njega dok ne složi nekoliko suvislih.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 08:32   #4540
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
OK, veće punokrvne Core jezgre u sljedeće dvije generacije ne idu dalje od 8C/16T kombinacije, dok budu manjih Atom Gracemont nagurali koliko god mogu u nadi da će to biti dosta za Zen 4 i sve kaj slijedi.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 10.06.2021., 08:33   #4541
Starsylph
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Sfera
Postovi: 399
Sve vise i pisani oblik sadrzi rekla-kazala pa čak i da sadrži tocnu informaciju, možeš se izgubiti. Kad sam pocetkom godine trazio neke informacije potpuno sam bio zbunjen internetskim sadrzajem.Trebalo bi izbaciti takozvana nagađanja iz profesionalnih članaka iz tehnologije.
Starsylph je offline   Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 01:20   #4542
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
za AL u videu navodi i piše da će k verzije imati recimo za i7 8c+4lc(little core).
a Raptor Lake generacija 8c/16lc.
te male jezgre će biti fizičke, pa me zanima dali je već negdje navedena učinkovitost u odnosu na recimo 8c/16t.
zapravo usporedba sa threads virtualkama, little core vs threads?
  Reply With Quote
Staro 11.06.2021., 05:45   #4543
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,434
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
OK, veće punokrvne Core jezgre u sljedeće dvije generacije ne idu dalje od 8C/16T kombinacije, dok budu manjih Atom Gracemont nagurali koliko god mogu u nadi da će to biti dosta za Zen 4 i sve kaj slijedi.
Pa šta nije rekao u videu da su male jezgre Skylake? Ili je to krnji Skylaek atom? Nisam taj dio baš pokopčao.

A što se tiče slušanja vs čitanja, ja npr radim neš po kući, BT sluje u ušima i slušam....ni ne gledam video.
Ali da, za neke stvari je tekst puno bolji, a grafovi/slike još najbolji.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 12.06.2021., 15:00   #4544
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Pa šta nije rekao u videu da su male jezgre Skylake? Ili je to krnji Skylaek atom? Nisam taj dio baš pokopčao.
Male jezgre su zapravo bazirane na postojećim Atom modelima (1 - 2 - 3 - 4), a s posljednjom Gracemont arhitekturom, te Atom jezgre bi bez HT-a prema dosdašnjim vijestima i nagađanjima trebale biti u rangu orginalne Skylake arhitekture.

Znači, Alder Lake za desktop ne ide dalje od 8C/16T za veće Core jezgre, dok mobilni Alder Lake modeli idu samo do 6C/12T kombinacije za veće Core jezgre, a sve ostalo će onda popuniti manjim Atom jezgrama.

I tu se onda vraćamo na ono kaj pričamo već godinu dana - zanimljivo bude vidjeti kak bude sve skupa na kraju funkcioniralo i na koji način će se Core + Atom jezgre nostiti s punokrvnim Zen 3 i kasnije Zen 4 modelima.
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
te male jezgre će biti fizičke, pa me zanima dali je već negdje navedena učinkovitost u odnosu na recimo 8c/16t. zapravo usporedba sa threads virtualkama, little core vs threads?
Sve jezgre, male i velike će biti fizičke, samo su veće bazirane na punokrvnoj Core arhitekturi, dok za manje idu na Atom koje nemaju HT.

Bez toga nemaju (kao AMD sa Zenom) mogućnost složiti toliki broj jezgri, a da potrošnja i zagrijavanje ne odu još više, jer sad su s Alder Lakeom opet na 200W+.

Za konkretne usporedbe budemo morali pričaketi prve službene recenezije.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 12.06.2021. u 15:07.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 28.06.2021., 20:42   #4545
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,772
Intel Xeon Sapphire Rapids supports HBM and Ponte Vecchio OAM
Citiraj:
Intel’s new Sapphire Rapids Xeon Scalable with High-Bandwidth Memory (SPR-HBM) will be coming to market. Rather than hide it away for use with one particular hyperscaler, Intel has stated to AnandTech that they are committed to making HBM-enabled Sapphire Rapids available to all enterprise customers and server vendors as well. These versions will come out after the main Sapphire Rapids launch, and entertain some interesting configurations. We understand that this means SPR-HBM will be available in a socketed configuration. Intel states that SPR-HBM can be used with standard DDR5, offering an additional tier in memory caching. The HBM can be addressed directly or left as an automatic cache we understand, which would be very similar to how Intel's Xeon Phi processors could access their high bandwidth memory. Alternatively, SPR-HBM can work without any DDR5 at all. This reduces the physical footprint of the processor, allowing for a denser design in compute-dense servers that do not rely much on memory capacity (these customers were already asking for quad-channel design optimizations anyway).
In terms of CPUs, Intel’s dominance is weakening and AMD is on the rise, as we expected. And once the exascale machines hit, AMD will have a large percentage of the GPU compute and even the CPU compute because of the hybrid architectures in use. In June 2018, Intel had 95 percent share of the CPUs used in the Top500 rankings, and in June 2019 it rose to 95.6 percent and then fell to 94.2 percent in the June 2020 list. In the November 2020 list, Intel’s CPU share of the supercomputing rankings dropped to 91.8 percent, with AMD rising to 4.2 percent, and in the June 2021 rankings Intel is down to 86.2 percent of the systems and AMD is up to 9.8 percent of systems. With all of the big pre-exasc