Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.06.2021., 21:51   #9181
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Zen 4 će sa tim 3d cache-om uništiti Alder Lake u svakom smislu, a k tome još sve high performance jezgre, nastavlja se dominacija AMD-a.
Intel s Alder Lakom najavljuje 20% viši single-thread IPC u odnosu na Rocket Lake, tak da po toj računici onda dolaze na kakvih 10% do možda 15% bolje single-thread performanse u odnosu na Zen 3.

Ukoliko AMD složi 3D cache za probrane Zen 3 modele do kraja godine, onda se i ta potencijalna Alder Lakeova prednost brzo topi, jer lako još za single-thread, kad je općenito cijela stvar onda (opet) samo u rangu Zen 3 modela.

Zen 4 pak bude klasa za sebe: 5nm Zen 4 core chipleti + 20% do 25% IPC porast u odnosu na Zen 3 + 3D cache + 6nm I/O chiplet + 24C/48T core config + DDR5, pa nekome u Intelu (Ryan Shrot) bude krf pregorila.
Citiraj:
Autor MadBoY Pregled postova
Sve firme koje je Intel pokupovao da bi imali 3D stacking i bolji packaging im nisu pomogle da izbace bilo kakav konkretan proizvod.
To, a i prema dosad viđenom, AMD (šuti i radi principom) zapravo realizira ono o čemu Intel samo priča.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 01.06.2021. u 22:03.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:07   #9182
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Intel s Alder Lakom najavljuje 20% viši single-thread IPC u odnosu na Rocket Lake, tak da po toj računici onda dolaze na kakvih 10% do možda 15% bolje single-thread performanse u odnosu na Zen 3.

Ukoliko AMD složi 3D cache za probrane Zen 3 modele do kraja godine, onda se i ta potencijalna Alder Lakeova prednost brzo topi, jer lako još za single-thread, kad je općenito cijela stvar onda (opet) samo u rangu Zen 3 modela.

Zen 4 pak bude klasa za sebe: 5nm Zen 4 core chipleti + 3D cache + 6nm I/O chiplet + 24C/48T core config + DDR5, pa nekome u Intelu (Ryan Shrot) bude krf pregorila.

To, a i prema dosad viđenom, AMD (šuti i radi principom) zapravo realizira ono o čemu Intel samo priča.
Mogli bi imati sličnu situaciju kao u vrijeme Zen 2, malo slabije single thread performanse, a jače multithread. Zen 3 sa 3d cache-om će imati malo manji IPC pa s time i kaskati u single threadu od Alder Lake-a, no zato što su mu sve jezgre punokrvne će imati bolje multithread performanse, a još ako srežu cijene, a uz to će matične, rami biti puno jeftiniji opet će biti na dobitku dok ne izađe Zen 4. DDR5 i matične za AL će biti ekstremno skupe, dok za AMD imaš opciju i x470 ploća, pored toga što će i x570 doživit price cut, kako god ne piše se dobro Alder Lake-u.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:08   #9183
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
I u tom scenariju eto nam R5 7600X na 3700 kn.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:16   #9184
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Mogli bi imati sličnu situaciju kao u vrijeme Zen 2, malo slabije single thread performanse, a jače multithread. ...
Tak bi baš i moglo ispasti, s tim da Intelove najave danas više ne znače baš nešto, jer su i za Rocket Lake pričali svašta, pa je ispalo to kaj je na kraju.

OK, možda Alder Lake baš ne useru totalno. Mada čim najavljuju isključivo single-thread pomak, pa opet 5.0GHz takt, zapravo čitamo isto kaj godinama plasiraju u eter.
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
I u tom scenariju eto nam R5 7600X na 3700 kn.
Da, cijene budu sigurno popularne, ali Zen 2 i 3 budu još jedno dogledno vrijeme na tržištu, pa bude za svakoga ponešto.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:18   #9185
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
I u tom scenariju eto nam R5 7600X na 3700 kn.
Iskreno ako Zen 4 bude imao sva ona poboljšanja neću pitati za cijenu . Zen 4 će lijepo hraniti buduće grafe, pogotovo one s chiplet dizajnom koji će omogućiti AMD-u i Nvidiji značajnije poboljšanje performansi bez da pati yield.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 01.06.2021., 22:26   #9186
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Ovo je najbolji pokazatelj kak stvari trenutno stoje ...
... s tim da Intel još (koji put) stigne odgoditi svoje najave, dok AMD-ovo ide po planu.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 06:27   #9187
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
IMHO, mislim da nećemo vidjet 3D cache na Zen 3/3+, to je bila samo demonstracija da se vidi koliki je dobitak u identičnim uvjetima.
Možda se varam, ali takvog sam mišljena, vj će to ići tek na Zen4.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 06:58   #9188
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
I ja sam to shvatio kao Zen 4, ako će ići na Zen 3 onda će biti puno ljutih ryzen 5XXX korisnika kad vide da su im iako izvrsne gaming performanse odjednom cc 20% manje od novog top procesora unutar godinu dana. Barem bi ja bio...iz nekog razloga
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 07:53   #9189
picajzla0707
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: Zadar
Postovi: 309
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
I ja sam to shvatio kao Zen 4, ako će ići na Zen 3 onda će biti puno ljutih ryzen 5XXX korisnika kad vide da su im iako izvrsne gaming performanse odjednom cc 20% manje od novog top procesora unutar godinu dana. Barem bi ja bio...iz nekog razloga
Glupost, to je kao da kažeš da bi se netko trebao ljutiti na nevidiju kad izbace ti/super modele u istoj seriji. Oh wait
picajzla0707 je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 08:25   #9190
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
I ja sam to shvatio kao Zen 4, ako će ići na Zen 3 onda će biti puno ljutih ryzen 5XXX korisnika kad vide da su im iako izvrsne gaming performanse odjednom cc 20% manje od novog top procesora unutar godinu dana. Barem bi ja bio...iz nekog razloga
Na Zen3/3+ bi to moglo ići samo ako ove mrtvokurčine iz Intela naprave konkuretan proizvod u vidu Alder Lakea.
Tako da ako isti stvarno napravi neki iskorak u cijeloj toj priči, Baba odma meće 3D cahce čaroliju na postojeću Zen3 arhitekturu. Samo je pitanje hoće li to biti Zen3 3D, Zen3+ i hoće li biti 7 ili 6nm.

Ako AL ispadne luk i vodica, Zen4 se čeka.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 09:40   #9191
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Istina, tehnološki mogu što žele i kad žele, jedini mogući problem su im broj wafera. Sad su otkrili gamerski sveti gral, keš memoriju tak da nema gubljenja vremena u komunikaciji sa sistemskom u mjeri kao do sada. Intelovi kilobajti memorije sad djeluju kao tehnologija iz prošlog stoljeća, odjednom, preko noći. Potezom pera
Igraju se mačka i miša.
I koga više briga za DDR5, bespotreban.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 09:44   #9192
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,278
Baba Su je specifično rekla "on our highest end products by the end of this year". Jednom će sigurno postati mainstream, ali ne odmah. I šta je točno highest end product? Threadripper, Epyc ili dual-chiplet Ryzen ?
Sad one glasine o 40% boost-a performansi za Zen4 imaju nekako više smisla.

Zadnje izmijenjeno od: stef. 02.06.2021. u 09:50.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 09:48   #9193
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,429
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Baba Su je specifično rekla "on our highest end products by the end of this year". Jednom će sigurno postati mainstream, ali ne odmah. I šta je točno highest end product? Threadripper, Epyc ili dual-chiplet Ryzen ?
FX 5951 3D+ ultra Lisa Su signed edition x86 turboV.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 10:00   #9194
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
High-end Ryzen bude krajem godine dobil 3D cache, a to su onda jedino R9 5900X i 5950X modeli, a tak jasno da isto mogu lako pripasati na sve iz EPYC i Threadripper ponude.
Citiraj:
  • This technology will be productized with 7nm Zen 3-based Ryzen processors. Nothing was said about EPYC.

  • Those processors will start production at the end of the year. No comment on availability, although Q1 2022 would fit into AMD's regular cadence.
TSMC Manufacturing Update: N6 to match N7 output by EOY, N5 ramping faster, better yields than N7
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 02.06.2021. u 17:41.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 19:50   #9195
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Mogu točno zamisliti facu Intelovog menadžmenta dok ovo čita:


I facu Lise Su:
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 21:08   #9196
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Zen 4 će sa tim 3d cache-om uništiti Alder Lake u svakom smislu, a k tome još sve high performance jezgre, nastavlja se dominacija AMD-a.
Zen4 će biti generacija raptor lakea.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 21:26   #9197
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Zen 3+ keš će uništi sve, nitko nakon ovoga više neće brijati na DDR5, gaming performanse idu u nebo, najušili su to i sad ne puštaju. Jedino kaj revolucija jede vlastitu djecu, čitaj trenutne kupce Ryzena 5XXX koji nisu jeftini. Tko si razmišlja kupovati sada možda da pričeka ovo
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 21:28   #9198
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Općenito sve aplikacije imaju korist od toga, barem 10%, dok igre idu u prosjeku kakvih 15%. U svakom slučaju super, jer Zen 3 kao takav nisu dirnuti morali, samo malo dodatnog cachea.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 21:50   #9199
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Brko Pregled postova
Na Zen3/3+ bi to moglo ići samo ako ove mrtvokurčine iz Intela naprave konkuretan proizvod u vidu Alder Lakea.
Tako da ako isti stvarno napravi neki iskorak u cijeloj toj priči, Baba odma meće 3D cahce čaroliju na postojeću Zen3 arhitekturu. Samo je pitanje hoće li to biti Zen3 3D, Zen3+ i hoće li biti 7 ili 6nm.

Ako AL ispadne luk i vodica, Zen4 se čeka.
_____________________________________________________________

Ma sigurno je što kažeš, ako Alder Lake bude iole jači od ZEN3, velika je šansa da AMD izbaci taj ZEN3+ sa V-kešom. Ovo što je baba pokazala je očito tehnološki demostrator, ima se meže se...), pumpanje dionica za shareholder i sl.
I nije to nikako isti ZEN3 tj. konkretno onaj 5900X koji je baba pokazala nije isti kao postojeći, jer je proc tj.-preciznije Chiplet, redizajniran tako da ima direktan spoj sa tim L3 cache-čipom od 64MB, propusnost je ravno duplo veća- 2TB/sec!
I to je sve napravljeno na postojećem, mooožda poboljšanom N7 nodeu, a ne na N6.
Ako to rješenje ide na ZEN4, a ide skoro sigurno... i to na 5nm, znači još veći cache po Chipletu i pref. idu u nebesa, zajedno sa znatno optimiziranom arhitekturom cijelog proca.. sve je to službeno objavljeno od AMD-A.
Nekako mi sve djeluje realno za launch Q4 ove godine jer ZEN4 sudeći po najavama neće tako brzo... sredina ili pred kraj 2022.
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 22:11   #9200
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Pa pričao sam nedavno, AM4 mora "otići" u big bang za kaj se dela refreš ploča? Pa sigurno ne tek tak.

Zen3+ ili Zen3 3D kako god se bude zvao će biti zadnje za AM4 i to će biti 500-series only i to je to.

AMD si sad moze dozvolit apsolutno sve pa vjerojatno i budu.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 22:28   #9201
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Sutra bi AnandTech trebal izbaciti drugi dio Jim Keller intervjua, pa da čujemo/čitamo kaj još čovek ima za reći, posebno za vrijeme u Intelu, jer AMD sad plovi nekim svojim vodama totalno neopterećen mudrolijama konkurencije.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 22:34   #9202
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Ovo ce bit pun pogodak od amda. Selim se na zen 4 druge godine..

Kaj bi mogli sad rec, intel na aparatima il je jos prerano
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 02.06.2021., 22:36   #9203
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Ma oni su jednostavno izgubljeni, jer nakon više od deset godina, sve ovo kaj sad imaju od konkurencije, je prebrzo došlo i udarilo ih sa svih strana, totalno nespremne.

I onda drž - ne daj, kreću priče kak i oni imaju svašta novo, chiplet dizajn, tj. njihov tiles dizajn odjednom više nije predmet ismijavanja, ali da imaju nešto konkretno - nemaju.

TSMC dan nakon AMD-ove Computex najave, dodatno pojača na 11, jer ne samo da sve ide po planu, nego ide jebeno po planu.

5nm TSMC FAB u Arizoni je počel s gradnjom, u pogonu je 2024., a to je samo jedan od novih proizvodnih kapaciteta direktno u Intelovom dvorištu.
Citiraj:
TSMC plans to build as many as six factories at the Arizona site over a 10 to 15-year span.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 08:48   #9204
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Popratni hype koji će pratit amd će isto bit i takva cijena, nemojmo to zaboravit, al nadam se da će bar donekle veća cijena opravdat i podizanje performasni, a ne da se produbljuje taj jaz između napretka i cijena, a kojem svjedočimo svakodnevno u pogledu skupljih proizvoda a bez značajnog napretka u performansama osim u većoj cijeni koja je naravno neopravdana..

Intel je ostavio gorak okus u ustima, mada je donekle to ublažio al isključivo Comet generacijom koja je iza nas, čak ne tolko performansama kolko primamljivoj cijeni, i tu bih im eto čestitao, al opet, to sve zahvaljujući konkurenciji a i lagano im gori pod petama.

Ne očekujem od bahatog intela niš više, osim pustih sintetskih brojki na papiru i visokih cijena, sa upakiranim "fjučerima" koji će masno naplatit, a upitnost korištenja će bit i dalje, pod upitnikom (kolko se sada može gen4 iskoristit, al u praksi).
Tu u priču uletava amd sa svojim grandioznim planovima, kojima želim i da se ostvare, pa da se možemo svi veseliti napokon nečemu novomu, a ne reciklažu iz godine u godine, hint (14++++).
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 09:40   #9205
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ma kakav gorak ukus, ključ je kupiti jeftino pa je ukus kako treba. Ovaj 10700F koji imam je predobar procesor u svakom pogledu, ne mogu mu naći manu makar je tražio danima. Ali završavam sa naglaskom na cijenu, koja mijenja i očekivanja.
To da AMD rastura i da je lider je tak jasno.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 09:48   #9206
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ma kakav gorak ukus, ključ je kupiti jeftino pa je ukus kako treba. Ovaj 10700F koji imam je predobar procesor u svakom pogledu, ne mogu mu naći manu makar je tražio danima. Ali završavam sa naglaskom na cijenu, koja mijenja i očekivanja.
To da AMD rastura i da je lider je tak jasno.
Govorim općenito za intel unazad dvije tri generacije i općenito mali pomak u performansama a veliki rast u cijenama.. Come lake sam izuzeo iz toga, zato sam rekao da je to pozitivno iznenađenje iz intela, čak možda neka jedina svijetla točka.

Slažem se, 10700/f je pun pogodak za jako dobru cijenu..
Manu? Hm, kaj nije malo sporiji od 5800x? Al to je nebitno u cijeloj priči zato kaj je 10700 taj manjak performansi nadomjestio nižom cijenom koja je zamjetna u odnosu na 5800x, na kraju priče se u svemu tome gubi se fokus na performansama i stavlja se naglasak na procesor koji je dobar i povoljan, a to je u ovom slučaju, 10700/f.
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 11:46   #9207
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Uvijek bude ponešto za svakoga, bilo Intel, bilo AMD, jer ni ovi vaši procesori, ni Zen 2 ili kasnije Zen 3 ne budu s godinama ništa pretjerano lošiji. Koliko su samo 4C/8T modeli izdržali, a kamoli da ne bi ovi bolji i napredniji.

Kaj se AMD i Intel situacije općenito tiče, tu nažalost za Intel možemo samo gledati daljni rasplet, jer dokle god ne izbace uistinu novu arhitekturu, AMD bude sve više i više odmical.

Sudeći po dosad viđenom od strane AMD-a, nemaju namjeru stati u neko dogledno vrijeme, dok istovremeno sve najavljeno isporuče, a Intel u međuvremenu mora nadoknaditi itekakav zaostatak.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 12:41   #9208
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Ma bude, da, samo nekak mi se Intel čini da je dost u nepovoljnom položaju, pitanje je, kolko oni mogu ponudit a da budu konkurenti nadolazećim zen 4 procesorima.. Jedino da Intel skreše dobrano cijene, pa da proba bar na tome privući ljudi.. Nek budu "inferiorniji" al po nižim cijenama

Intel je više manje dominirao tržištem, sad se situacija mijenja i ide u prilog AMDu, samo sad čekam kad će se potonji razbahatit, kao i Intel (a kojem se to sad sve obija o glavu).
zvonac je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 13:29   #9209
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
pratim danima ove sve priče svuda, youtubere, testiranja i opčenito tu cijelu famu oko intel/amd.
gledam malo širu sliku svega. svi moraju biti svjesni toga da su oba lidera u ovom segmentu proizvodnje. došla su druga vremena, gdje će se pokušati, odnosno pokušavaju ubaciti na teren drugi proizvođaći.
već sam negdje napisao o tome. ovo izgleda više kao pozicioniranje tržišta i to od strane obje firme. kako? pa intel je godinama dominantno bio na tronu i ima ogromnu zaradu i kapacitete. svi koji sada veličaju amd i na neki način se da osetiti želja da intel propadne. to se neče nikada dogoditi. dapače, ovo šta sam rekao već da su to dva lidera u tom sektoru u svijetu, samim time im je u interesu da ostanu na tronu, oboje. jer na taj način jedan vuče drugoga. a za cilj izbaciti druge koji pomišljaju uzeti podjednaki dio kolača. jer ovaj dvojac je desetlječima mukotrpno radio kako bi vladali. bez obzira što se tržište širi nezaustavljivo, i ima mjesta za još par tako velikih firmi, ovo dvoje to žele ograničiti na njih dvoje.

intel je ta firma koja si to može dozvoliti, jer imaju kapitala. znači, moraš stvoriti krizu da bi kasnije vladao. kroz tu svu preobrazbu će se u nekoliko godina povisiti cijene svega što se tiče jednih i drugih.
tu im je uletilo, rekao bi planirani scenario svjetske krize virusm, reklo bi se imitacija III sv. rata. kako vele novi poredak, reset itd. naravno da to mora potrajati da se reset odigra kako treba. u tom slučaju bogati i jaki zauzimaju nove pozicije, stvaraju se novi temelji za buduče berbe.
tako da je kroz tu krizu ponajviše obje firme ponjelo da i dalje zarađuju više nego je realno. jer mnogi su doma, igraju igrice, mnogi moraju raditi od doma, kripto vrtlari, tako da sve se pogodilo idealno da cijene idu gore. kad se resetira sve, ide se od nekog novog sistema, koji neće biti nimalo jeftin u smislu komponenti. do te faze će se odigrati igra di će intel pomalo stiči i prestići amd te opt sjesti na tron. uz tu koris za obje firme, jer će imati stvorene nove uvijete sa povečanim cijenama svojih artikala.

a to da je sad amd jak je sasvim opravdano u toj priči trenutačno. jer napredak je neminovan za sve, pa tako i za oba takmaca. ne znam samo zašto neki misle da bi intel dopustio da ih se izgura, ugasi ili slično u toj priči, njih koji su praktičko oduvijek no1. ovo je samo igrokaza koji će izroditi neki novi smjer ova dva velikana.

gledajuči ovu trenutnu situaciju, svi smo na dobitku. osobno sam godinama bio na amd-u. zadnjih 7 godina na intelu. amd sam uvijek tada gledao kao drugo razrednu jeftiniju i opčem puku prihvatljiviju opciju koja uvijek gleda na intel kao na sveti gral. došavši jednog dana na intel, postao sa član i te obitelji. koja je trenutno jeftinija, i dalje jako kvalitetna, a sa druge strane mi je ljepo vidjeti amd kako je močan sa inovacijama.

volio bi da se u toj budućnosti profiliraju dva očitija odvojena smjera konstrkcije procova i ostaloga. jer bi tako dva zasebna tima gradila nove sustave i time obogatili čovječanstvo za neke buduće naraštaje i napredak.
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 14:21   #9210
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Nitko od nas ne čeka propast Intela, niti bude se to desilo, ali da je tragikomično da se takva firma s tolikim milijardama više od desetljeća praktički nije maknula s mjesta - e to je bome itekak tragično i komično. AMD je Intelu najmanji problem, jer nVidia + ARM već imaju fini zamah, TSMC i Samsung također ne čekaju da se Intel sredi i dogovori sam sa sobom. Ovaj put, za razliku od Conroe i Sandy Bridge ere, Intel ima puno više konkurencije, a AMD jednostavno više ne mari da li su ovi u rangu ili nisu. Nitko osim Intela ne priča toliko što će i kako će, već idu svojim putem i kontinuirano izbacuju nova rješenja. Iskreno, čak i s novim direktorom koji je kao inženjer trebal biti bolji od prethodnika, opet guraju samo marketing i kojekakva obećanja. I super, jedino je zajeb da konkurecnija obećano i isporuči, dok kod Intela imaju beskonačnu petlju Rajinih i Ryanovih teasera i prezentacija.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na