Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.09.2022., 17:50   #1
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
(riješeno) Problem u igrama

Pozz ekipi
Konfa iz potpisa, upalim komp sve radi kako spada, pokrenem igricu i tu počinju problemi. Ne na svim igrama ili bar nisam primjetio ali u početku recimo GPu usage je 80% a CPU 15%, odjednom zvuk počne štekati i pucati FPS padne sa 144 na 27 i GPU usage je 3% ali CPU je 94%. Imao sam 2 BSOD-a do sada

Kuda da krenem i šta da probam.

Svi driveri novi,grafički čak vraćeni na prijašnje (DDU) dok je sve radilo, probao onaj csm, cfs ili tako nešto kroz command prompt javilo par grešaka i kao popravilo, ne kužim jel sofwerski ili hardwerski, temp su normalne dok se to događa max 66c na procu, 72c grafa preko hwinfo. Bio mi je upaljen neki Turbo u Biosu za proc ali to sam ugasio, Bios na matičnoj najnoviji.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 05.09.2022. u 21:23.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 05.09.2022., 23:31   #2
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Mučio sam se sa PUBG-em nedavno, hrpa malih tweakova na w10 zajedno sa taskom za pražnjenje cachea svakih 5 minuta, throttlestop sa "defender boostom ON" i prestalo je.
E sad, ako se radi o PUBG-u onda mogu koju iz rukava a za druge ne znam.

Ako su te temp onda ništa nebi trebalo throttlat a gpu usage - probat nekakve moddane/beta drivere i molit se...ovaj w10 je katastrofa..


Što se mijenjalo od HW-a, kada su krenuli problemi?
-> Jedan error ti javlja memoriju, baci sve na stock pa zavrti memtest za prvu ruku.

-> prati što ti se dešava sa memory usageom, vidi koliko se cache napuni i dali se ikada isprazni.
Halos je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.09.2022., 07:34   #3
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Koja igra/igre (jel samo jedna igra problematicna ili vise njih?). Sumnjam da je do toga al lupi MBO BIOS na factory default.
tomek@vz je online   Reply With Quote
Staro 06.09.2022., 09:31   #4
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Igre su recimo Regiments ili Aquarist, ništa uber grafički, ono basic igre koje kada sve radi vrti debelo preko 100FPS, Regiments recimo čim pokrenem šteka i opali po Procu dok recimo Aquarist počne normalno pa počne štekati pa prestane i opet krene. Kako da popratim jel prazni Cache??





Ovako to izgleda.

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 06.09.2022. u 10:39.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2022., 11:34   #5
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
Znači nakon par dana testiranja dijagnosticirao sam problem. Prvo reset BIOS-a je riješio problem pa sam išao paliti jedno po jedno u BIOS-u i testirati da vidim što izaziva problem i izbor je pao na AMD SAM-smart accesses memory. Kada su postavke u BIOS-u upaljene za taj fičur onda neke igre štekaju, bez obzira da li je u AMD settingsu uopće to upaljeno ili ne, dovoljno je da bude omogučeno u BIOS-u. U BIOS-u se gasi CSM i pali se 4G decoding i Re-size BAR support pa ako netko ima kakvu ideju.... Ako ja nađem rješenje postam ali za sada ako netko naleti na sličan problem ovo je uzrok 100%.
Nakon njuškanja po googleu, rješenja za sada nema, nije vezano niti uz CPU,GPU,Mbo, RAM..... nego izgleda do same igre, znači problem se pojavljuje kod svih mogučih konfiguracija i SAM je uvijek problem. Dok AMD ne rješi taj problem bolje ugasiti SAM ili kome se da stalno ulaziti u BIOS zbog par FPS-a ......

Zadnje izmijenjeno od: Prki. 11.09.2022. u 11:39.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2022., 12:00   #6
Bub0
Premium
Moj komp
 
Bub0's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2019
Lokacija: Rijeka
Postovi: 499
Kolega sa posla ima gotovo istu konfu kao i ti, i stalno čujem da se žali kako mu se igre crashaju, te da mu zna padati fps te također samo slika nestane a zvuk normalno dalje radi i igra ide.
Preporučio sam mu uninstall drivera u safe mode-u preko ddu-a te instalaciju svježih, stabilnih i najnovijih nakon toga.
Rekao mi je također da je sve postavke u biosu stavio na default, te ja nakon toga komp normalno opet radio u igrama.
Možda da i ti to probaš, jer eto njemu ne nekim čudom riješilo problem.
Također je sam u msi afterburneru nakon svega toga postavio krivulju ventova za grafu da rade na 100 posto kada temperatura gpu-a dosegne 70 stupnjeva pošto ima šrotix case bez ikakvog airflowa.
Mislim da nije bilo do temperatura prije jer kaže da mu je i djevojka dok je igrala simse imala takve simptome.
Ne košta te ništa da probaš sve navedeno.
Bub0 je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2022., 12:31   #7
Prki
Premium
Moj komp
 
Prki's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,302
A vidi sve radi kada se isključi taj SAM u BIOS-u, tako da dok AMD ne riješi taj problem ostaje na OFF do daljneg.
Prki je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2022., 12:49   #8
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
ReBAR, tj. AMD-ov marketinški naziv SAM je dio PCI-E standarda, a obzirom koliko pokretnih dijelova (CPU, GPU, MBO i BIOS/UEFI) je u toj priči, ako ti baš ne treba, nemoj se uopće zamarati s tim.

Neovisno da li je riječ o nVidia ili AMD grafičkim karticama, jedine kojima stvarno treba ReBAR da bi radile kak spada su Intel ARC modeli, dok se za GeForce i Radeon može dobiti, ali i izgubiti koji FPS.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na