Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.10.2020., 18:40   #1
postar1
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: zagorje
Postovi: 32
Preprodan broj

Jučer je djetetu prestao raditi mobitel, dok je bilo u školi. Broj je bio na bonove i u vlasništvu je već nekoliko godina, uredno nadoplaćivan račun (kartica nije istekla). Naravno dok sam je pokušavao nazvati šok, umjesto djeteta javlja se stariji muškarac, ne želim opisivati što sve prođe kroz glavu u taj tren.
Naknadno je potvrdio da je taj isti broj dobio ugovarajući pretplatu. Operater se pravi grbav, nazvat će kad utvde u čemu je problem
Ima li tko sličnih iskustva i što napraviti?
postar1 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 18:46   #2
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Svasta. Ja bi ovo odmah prijavio HAKOM-u.
rendula je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.10.2020., 18:50   #3
V.I.P
Istrian Lifestyle
Moj komp
 
V.I.P's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Medulin
Postovi: 1,384
To se dešavalo sa ljudima koji su imali 6 znamenki u HT-u.
Znam za par slučajeva
V.I.P je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 18:52   #4
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Moglo bi biti da je riječ o ovome, obzirom da se nažalost dosta populariziralo u posljednje vrijeme.
Citiraj:
The fraud exploits a mobile phone service provider's ability to seamlessly port a telephone number to a device containing a different subscriber identity module (SIM).
This feature is normally used when a customer has lost or had their phone stolen, or is switching service to a new phone.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 18:54   #5
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor V.I.P Pregled postova
To se dešavalo sa ljudima koji su imali 6 znamenki u HT-u.
Znam za par slučajeva
Znaci, novi pretplatnik plati ispod pulta da hoce broj sa 6 znamneki, i oni nekome ubiju broj?
rendula je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 19:01   #6
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Mislim da ne. Broj mora biti u karanteni 12 mjeseci i ne koristiti se (ili neki drugi vremenski period), čini mi se.
Frend je pred koju godinu dobio 6 znamenkasti. Bio je u vlasništvu neke direktorice iz HR cesta ili HR šuma ili tak neš. Saznao je to tako što je zvao lika koji je slao poruke na taj broj da kad se mogu vidjeti nakon dugo vremena da se opet popiški po njemu.

Ima neka fora sa time. Brojevi se recikliraju sigurno jer moj ćaća je imao neki Simpa sa 7 znamenaka kojeg ja iz nekog razloga imam u mobitelu. Neki dan mi se na Viberu pojavila poruka "Ćaća is new on Viber, say Hi". Slika nekog para, nikad čuo ni vidio.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 19:59   #7
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,343
Meni se slična situacija dogodila prije 2-3mjeseca, imam ovaj 098 broj sa 6 znamenki, imao sam nešto sitno novaca na bonove i jednog dana samo "neaktivan broj", ne možeš ga ni nadoplatiti ni ništa, piše "broj nije na bonove".

Još se na njega nitko ne javlja, kontaktirao HT i rekli "da vam pošaljemo sim karticu s nekim drugim brojem" ono wtf.

Tako da očito ljudima mogu bonašima uzimati te sa 6 znamenki

Još posjedujem i ovaj dio ali to je sada za baciti:


Taj broj mi nije bio primarni ali stvarno bezobrazno.
__________________
.
Ag008 je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 22:57   #8
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
I nisu ti ga vratili? Doslovno ukrali? to prijavi HAKOMU. Prvo sluzbeno reklamaciju HT-u i onda hakomu prijava.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2020., 23:00   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
AG, koliko dugo nisi nadoplatio taj broj?
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.10.2020., 18:43   #10
postar1
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: zagorje
Postovi: 32



Citiraj:
zahvaljujemo na Vašem javljanju.

Budući da nam je zaštita osobnih podataka naših korisnika jako važna, ljubazno Vas molimo da nam se obrati vlasnik broja na bonove ovim putem ili:

dopisom na adresu Županijska 21, 31000 Osijek
faksom na broj 095 1000 445
s najbližeg Tele2 prodajnog mjesta.




Njima poslan mobilni broj i serijski broj kartice da ne moraju istraživati, a HAKOMU prijava, pa napišem rasplet
-->
Hvala na odgovorima!

Odgovor na prigovor upućen operateru mailom, očito im čitanje i uporaba sivih stanica nije jača strana



Citiraj:
zahvaljujemo na Vašem javljanju.

Budući da nam je zaštita osobnih podataka naših korisnika jako važna, ljubazno Vas molimo da nam se obrati vlasnik broja na bonove ovim putem ili:

dopisom na adresu Županijska 21, 31000 Osijek
faksom na broj 095 1000 445
s najbližeg Tele2 prodajnog mjesta.




Njima poslan mobilni broj i serijski broj kartice da ne moraju istraživati, a HAKOMU prijava, pa napišem rasplet
postar1 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2020., 20:26   #11
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Bizarna situacija nakon mog posta AG-u

Zove me matera jutros da su starom isključili broj s mreže. Ništa mi nije jasno, oboje su na pretplati. Gledam status brojeva u aplikaciji -> sve normalno.
Prvo je stari zvao podršku, di su ga motali a nije mu tehnologija jača strana, i obećali su da će ga uključiti u roku 24 sata bla bla.
Onda sam ja zvao ponovno. Kao sve je ok bla bla, al mogu resetirat karticu remote. Nakon toga je sve proradilo.

I da, ima simpa broj sa 6 brojeva.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2020., 22:21   #12
tpm4
Premium
Moj komp
 
tpm4's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Split
Postovi: 315
Citiraj:
Autor postar1 Pregled postova
Jučer je djetetu prestao raditi mobitel, dok je bilo u školi. Broj je bio na bonove i u vlasništvu je već nekoliko godina, uredno nadoplaćivan račun (kartica nije istekla). Naravno dok sam je pokušavao nazvati šok, umjesto djeteta javlja se stariji muškarac, ne želim opisivati što sve prođe kroz glavu u taj tren.
Naknadno je potvrdio da je taj isti broj dobio ugovarajući pretplatu. Operater se pravi grbav, nazvat će kad utvde u čemu je problem
Ima li tko sličnih iskustva i što napraviti?
Agent kojeg si dobio kod operatera nema prava pristupa tim informacijama, moze jedino otvoriti ticket da to netko iznad njega rijesi.
Dobro je da si se zalio hakomu, ali ako je broj od pocetka bio u tele2 i nikada nije mijenjao mrezu mislim da hakom nema zapis ciji je broj.

Oni broj nebi smjeli reciklirat ako nije bio neaktivan nekoliko mjeseci. Za ovo imas dokaz, ispis poziva sa svog broja na djetetov prije nego je aktiviran novi sim.

Mislim da im se najprije ovdje dogodila neka greska i da je broj upao u reciklirane ili slobodne...
Uglavnom vjerovatno ce ti ponuditi novi broj jer je to njima sada najlakse rjesenje. Opcija ti je borba s njima, uz pomoc hakoma. Trenutnu simicu cuvaj jer preko njezinog id-a bi tele2 morao moci vidjeti koji je broj bio prijavljen na nju.
tpm4 je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2020., 16:04   #13
postar1
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: zagorje
Postovi: 32
Broj vraćen, pošto još nema odgovora od strane HAKOM-a nisam siguran da li na njihovu intervenciju ili im je spominjanje prijave istome bila dovoljna

Najbolji u svemu je "privremeni vlasnik" koji zove pa se iščuđava kako su njemu isključili broj i dodijelili neki novi radnom jer ipak je bio vlasnik tjedan dana
postar1 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 10:35   #14
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
A i jest za se iščuđavati, čovjek dobije broj, isprinta ga na vizitke, podijeli poslovnim partnerima i onda se njima nakon par dana javlja netko treći i kaže da nije to taj korisnik. Sve zato što operater nije u stanju pratiti koji su mu brojevi aktivni, a koji ne.
Night je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 10:54   #15
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Captain obvious here: koristenje dodijeljenih brojeva je ekvivalent ekipe koja ima email korisnik.pero@zg.t-com.hr na ceradama i vizitkama i to. Brate, ak možeš 100kn uložiti u domenu i stranicu (valjda), digni si mail službeni. Ajde i gmail je već korak prema naprijed iako nije baš ozbiljno
Znači, za brojeve, zakupiš svoj blok brojeva i drmaš s njima i bok. Košta, ali njih nema šanse izgubiti.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 11:25   #16
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Captain obvious here: koristenje dodijeljenih brojeva je ekvivalent ekipe koja ima email korisnik.pero@zg.t-com.hr na ceradama i vizitkama i to. Brate, ak možeš 100kn uložiti u domenu i stranicu (valjda), digni si mail službeni. Ajde i gmail je već korak prema naprijed iako nije baš ozbiljno
Znači, za brojeve, zakupiš svoj blok brojeva i drmaš s njima i bok. Košta, ali njih nema šanse izgubiti.
Pretjerao si.
Jedno je biti neprofesionalan i imati @zg.t-com.hr domenu, čak i gmail (iako je malo bolje, slažem se).

A drugo je uzeti blok brojeva, samo zato da ti nebi operater odjednom ukinuo broj...

Mislim da si "promašio ceo fudbal" s usporedbom.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 15:30   #17
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Reko sam da košta ali objektivno gledano korištenje dodijeljenog broja je barem meni isto ko i korištenje dodijeljene email adrese. Kak došlo tak može i nestat jer eto na stranici 17 ima članak koji veli da kad se njima digne ona stvar da oni mogu šta oće jer su oni vlasnici svega što si dobio (broj, email, insert here). Ti si prihvatio uslugu, složio se s uvjetima i vozi brale.
Da je kurvinski, je. Ali da se može, očito se može. Iako stvarno ne kužim, kao da ima neka rupa u sustavu pa se "odjavi broj sam od sebe". Hm, još će ispasti neka brija da se brojevi kojima je istekla valjanost računa (ali imaju onih 180 dana primanja poziva/sms) mogu maznuti, to bi bio sex samo takav lol.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 18:31   #18
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Reko sam da košta ali objektivno gledano korištenje dodijeljenog broja je barem meni isto ko i korištenje dodijeljene email adrese. Kak došlo tak može i nestat jer eto na stranici 17 ima članak koji veli da kad se njima digne ona stvar da oni mogu šta oće jer su oni vlasnici svega što si dobio (broj, email, insert here). Ti si prihvatio uslugu, složio se s uvjetima i vozi brale.
Da je kurvinski, je. Ali da se može, očito se može. Iako stvarno ne kužim, kao da ima neka rupa u sustavu pa se "odjavi broj sam od sebe". Hm, još će ispasti neka brija da se brojevi kojima je istekla valjanost računa (ali imaju onih 180 dana primanja poziva/sms) mogu maznuti, to bi bio sex samo takav lol.
A to što broj mobitela danas nije samo broj nego puno više od toga? Što se hrpa servisa veže uz mobitel? Što recovery kodovi stižu na mobitel? Što 2FA kodovi stižu na mobitel? Pa to je veliki security issue što se mene tiče. Otkud znaš koje su namjere novog vlasnika i da neki hacker nije potplatio studenta u SZK da nekome otme broj iz tko zna kojih interesa? Na stranu sad priče tko bi mene provjeravao, nemam ja ništa,...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 18:36   #19
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Kak došlo tak može i nestat jer eto na stranici 17 ima članak koji veli da kad se njima digne ona stvar da oni mogu šta oće jer su oni vlasnici svega što si dobio (broj, email, insert here). Ti si prihvatio uslugu, složio se s uvjetima i vozi brale.
Ne može to tako ici, ti si vlasnik broja i ne moze ti se broj uzeti bez ikakvog razloga.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 20:38   #20
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,203
Zasto mozes prenijeti broj iz HT-a u A1 ako je telekom vlasnik broja... Normalno da ti ne mogu i ne smiji uzeti broj oaim ako istekne simica, odnosno broj se ne koristi jako dugo.
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 21:07   #21
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Citiraj:
Autor Pentel33 Pregled postova
Ne može to tako ici, ti si vlasnik broja i ne moze ti se broj uzeti bez ikakvog razloga.
Ajde, citiraj mi to u ugovoru/uvjetima usluge koju koristis.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 21:22   #22
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,205
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Ajde, citiraj mi to u ugovoru/uvjetima usluge koju koristis.
Pa netreba citirati. Vidiš da su čovjeku uzeli broj eto tako. I vratili mu kad su skontali da su krivi.

Da mogu to onda mu nebi ni vraćali broj, neg bi bio divlji zapad.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 21:26   #23
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Ajde, citiraj mi to u ugovoru/uvjetima usluge koju koristis.
A sta da ti se citira nesto sto je logicno? Valjda ti trebas citirati ako nije tako.

Ako sam nesto kupio onda je to moje i ne moze mi se uzeti bez razloga.
Na sta bi to licilo da se ljudima ukidaju brojevi tek tako?
Valjda je operater duzan raditi po nekim propisima.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 21:44   #24
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Za sve nevjerne Tome: https://www.hrvatskitelekom.hr/resou...d=1549&rtype=2 Članak 12:

Citiraj:
Aktiviranje i korištenje SIMkartice/eSIM profilaHrvatskog Telekoma
12. Hrvatski Telekom dodjeljuje SIM karticu/eSIM profil Hrvatskog Telekoma Korisniku usluga isključivo
za svrhu korištenjamobilnih usluga Hrvatskog Telekoma u skladu s ovim Općim uvjetima. Za vrijeme
korištenja mobilnih usluga Hrvatskog Telekoma od strane Korisnika usluga Hrvatski Telekom zadržava
pravo vlasništva nad SIM karticom/eSIM profilom Hrvatskog Telekoma. Hrvatski Telekom će aktivirati
SIM karticu/eSIM profil Hrvatskog Telekoma Podnositelju Zahtjeva u najkraćem mogućem roku, a u
iznimnim slučajevima u roku od najviše sedam (7) dana od dana prihvaćanja Zahtjeva.
Znači, ti si *korisnik* kojem se *dodjelio* sim s brojem ili si povezao broj koji *koristis* sa *dodjeljenim* sim-om (prijenos broja). Vlasnik si jedino telefona kojeg koristis ako je privatni a ne službeni EOD

glupi primjer broj 2:

Automobil. Možeš biti vlasnik automobila, ali tablica si *korisnik*. Oke, nikome nisu nikad "preoteli tablice", ali ili ih koristis ili ih vratiš.

Zadnje izmijenjeno od: johnsmith. 09.11.2020. u 21:47. Razlog: sim, ne sms :D
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 21:50   #25
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
I kako se to kosi s ovime o cemu pricamo da ti oni ne mogu tek tako ukinuti ili nekom drugom dodijeliti broj?
Gdje pise da imaju pravo ukidat brojeve bez obrazlozenja?
Oni su vlasnici sim kartice sto je i logicno jer oni pruzaju uslugu toj sim kartici, a ja sam vlasnik broja kojeg mogu prenijeti kod bilo kojeg drugog operatera.

P.S. a i to da su vlasnici sim kartice je samo pravno napisano, imam pravo svaku sim karticu bacit u smece kad god pozelim, toliko o njihovom vlasnistvu.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 21:57   #26
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,245
Tebe prijatelju muči balkanski mentalitet - ako ti nešto plaćaš automatski si vlasnik toga.

Ja se povlačim iz ove rasprave, a ti ako želiš možeš proučiti razliku između korištenja nečeg i vlasništva.

Retoričko pitanje za laku noć - ako si vlasnik broja, zašto te operater tjera da ga aktivno koristiš, da plaćaš pretplatu ili bonove? Tko ti brani da ga izvadiš i 10 godina držiš na zidu, te se hvališ po kvartu da si vlasnik broja npr 098111222 A da pritom naravno još uvijek isti radi i nakon 10godina - jer hej, ti si vlasnik, mogu da ti duvaju.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 22:02   #27
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Tebe prijatelju muči balkanski mentalitet - ako ti nešto plaćaš automatski si vlasnik toga.

Ja se povlačim iz ove rasprave, a ti ako želiš možeš proučiti razliku između korištenja nečeg i vlasništva.

Retoričko pitanje za laku noć - ako si vlasnik broja, zašto te operater tjera da ga aktivno koristiš, da plaćaš pretplatu ili bonove? Tko ti brani da ga izvadiš i 10 godina držiš na zidu, te se hvališ po kvartu da si vlasnik broja npr 098111222 A da pritom naravno još uvijek isti radi i nakon 10godina - jer hej, ti si vlasnik, mogu da ti duvaju.
Nisi ti vlasnik to svi znamo.
Ali, i to je jako vazan ali, ti placas to koristenje i to koristenje tocno tog broja koji su ti dodijelili.

I dokle god ga uredno placas po njihovim odredbama, nemaju ti ga pravo oduzeti.

Znaci tebi uskrate uslugu koju placas i jos tvoj broj dodijele nekom drugome.

Na to nemaju pravo.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 22:02   #28
Pentel33
Banned
 
Datum registracije: Feb 2020
Lokacija: Zagreb
Postovi: 327
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Tebe prijatelju muči balkanski mentalitet - ako ti nešto plaćaš automatski si vlasnik toga.
jok ti si vlasnik, i evo HT moze sutra uzeti moj broj i dati ga tebi, bitno da ja imam balkanski mentalitet.


Citiraj:
Retoričko pitanje za laku noć - ako si vlasnik broja, zašto te operater tjera da ga aktivno koristiš, da plaćaš pretplatu ili bonove? Tko ti brani da ga izvadiš i 10 godina držiš na zidu, te se hvališ po kvartu da si vlasnik broja npr 098111222 A da pritom naravno još uvijek isti radi i nakon 10godina - jer hej, ti si vlasnik, mogu da ti duvaju.
Sad si vec poceo lupetat...
Operater ima pravila koja ja trebam postivati, ako ta pravila kazu da moram nadoplatiti bon barem 2 puta godisnje ili ce se broj ugasiti - onda ja to moram napraviti.
Ja moram izvrsiti svoju duznost i dok to radim moj broj funkcionira i ja sam njegov vlasnik.
Pentel33 je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2020., 23:12   #29
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
A to što broj mobitela danas nije samo broj nego puno više od toga? Što se hrpa servisa veže uz mobitel? Što recovery kodovi stižu na mobitel? Što 2FA kodovi stižu na mobitel? Pa to je veliki security issue što se mene tiče. Otkud znaš koje su namjere novog vlasnika i da neki hacker nije potplatio studenta u SZK da nekome otme broj iz tko zna kojih interesa? Na stranu sad priče tko bi mene provjeravao, nemam ja ništa,...
To što si napisao je upravo problem, telefonski brojevi nikad nisu ni bili zamišljeni da budu korišteni kao autentifikacijski korak niti bi se za to trebali koristiti.

Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Za sve nevjerne Tome: https://www.hrvatskitelekom.hr/resou...d=1549&rtype=2 Članak 12:
Znači, ti si *korisnik* kojem se *dodjelio* sim s brojem ili si povezao broj koji *koristis* sa *dodjeljenim* sim-om (prijenos broja). Vlasnik si jedino telefona kojeg koristis ako je privatni a ne službeni EOD
To što si u naveo se apsolutno niti jednom ne spominje povezanost s telefonskim brojem. Jedino SIM kartica. SIM kartica NIJE isto što i broj. Da je broj vlasništvo telekoma, onda se brojevi ne bi mogli samo tako prenositi između različitih telekoma. To što ti pričaš nije baš neka logika i nema smisla.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2020., 10:45   #30
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 986
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Nisi ti vlasnik to svi znamo.
Ali, i to je jako vazan ali, ti placas to koristenje i to koristenje tocno tog broja koji su ti dodijelili.

I dokle god ga uredno placas po njihovim odredbama, nemaju ti ga pravo oduzeti.

Znaci tebi uskrate uslugu koju placas i jos tvoj broj dodijele nekom drugome.

Na to nemaju pravo.

Mislim da si ti u pravu ovdje. Kopao sam po HAKOMovim pravilniciima, ali tamo se uglavnom vrte oko prijenosa broja, ali ne kažu tko je vlasnik, ali po onome što mi se čini iz pročitanog, korisniku broj pripada dok god on poštuje uvjete telekoma, a u tim uvjetima nisam vidio da telekom može jednostrano oteti korisniku broj dok korisnik plaća račune ili za prepaid dok uplaćuje bonove plus naravno onih par mjeseci grace perioda. I ovaj slučaj oko kojeg je tema krenula to potvrđuje, broj je vraćen starom vlasniku što znači da ima uporišta u tome da mu ga telekom ne može oteti. Opet, to je samo moje shvaćanje situacije, nisam pravnik.



Eto ako ima netko tko bi lijepo znao sastaviti upit i poslati HAKOMu pa da ovdje objavi odgovor to bi bilo super.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na