Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking > Hlađenje
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.09.2023., 19:54   #1
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,032
Dileme oko disipacije toplog vazduha

Usrećio sam se s novim hardverom koji je povećao potrošnju za nekih stotinjak W pa mi je silent PC shema pala u vodu.
Dakle Define R3 je igri, dva 120 naprijed jedan 120 straga.
Mogu temperature držat pod kontrolom samo ako nafrljim sve ventove do daske.

Imam jedan 140mm koji mislim ubacit unutra al se dvoumim kam ga stavit. Može ić gore, dolje ili sa strane.
IMHO najoptimalnije bi mi bilo stavit ga gore tak da bude 140 plus ovaj postojeći 120 ispuh, 2X120 usis od naprijed.

Ili ga stavit na bok da puše po grafi a ove tri komada 120 stavit da budu ispuh (jedan odostraga, dva gore)?
Ili 2X120 naprijed plus 140 na boku usis, stvorit jaki tlak koji će tjerat topli zrak van preko otvorenih poklopaca gore?

Sugestije dobrodošle.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2023., 20:15   #2
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
a koji je hardver? O_o
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.09.2023., 20:43   #3
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,032
1060, R1200->1070ti,R3600, Arctic Freezer 34

Zbog nove igrice
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 01.09.2023., 22:05   #4
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,306
Ventilacija da ali to je malo previse ventova za nekog tko zeli tih komp. Koncetriraj se na bolje direktno hladenje vrucih komponenti (1070Ti > pocistit, izmjenit pastu - osobno bi lupio na grafu custom ventove sa vecom disipacijom (maknes plastiku s ventovima i svezes vezicama ventove okolo ili zaljepis malo sa superljepilom po coskovima)...2x120 mislim da bi pokrili sve - spojio 4pin dapterom na grafu). R3600 bi trebao biti sasvim zadovoljan pod Freezerom. Za ostalo > 2 venta naprijed za upuh , 1 za ispuh gore, 2 max i to je to. Ako nemas sumu od kablova i sve je picikato poslozeno imat ces tih komp koji ce se drzat u granicama normale sto se temperature tice. Define R3 nije najsretnije rijesenje ako zelis hladan komp ali dok su ti ocekivanja realna - da se.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 04:15   #5
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,032
Ma jok, u Silent scenariju mi čak i proc lupa temp limit u stress testu cijelog kompa. Grafu sam undervoltao pa opet lupa temp limit od 83 C. Nije do paste.
Rekoh, Silent scenarij ne prolazi, osim ako nafrljim sve ventove, a to nije silent.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 07:34   #6
the-rider
ha?
Moj komp
 
the-rider's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Poreč
Postovi: 491
a imas kavez za diskove?


140 ventove ubaci di god stanu i rijesen problem, svih 5 na kuciste stavis, pa ce i na malo okretaja nesto hladiti, a nece biti bucno, ja ne bi na bocnu stranicu stavljao
the-rider je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 08:50   #7
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,032
Stavio sam 140mm na dno tak da izbjegnem micanje zvučne izolacije gore.

Malo se poboljšala situacija, ovi prednji su očito bili hendikepirani mrežicom protiv prašine.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 10:26   #8
markecSMB
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Cro
Postovi: 945
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Ventilacija da ali to je malo previse ventova za nekog tko zeli tih komp. Koncetriraj se na bolje direktno hladenje vrucih komponenti (1070Ti > pocistit, izmjenit pastu - osobno bi lupio na grafu custom ventove sa vecom disipacijom (maknes plastiku s ventovima i svezes vezicama ventove okolo ili zaljepis malo sa superljepilom po coskovima)...2x120 mislim da bi pokrili sve - spojio 4pin dapterom na grafu). R3600 bi trebao biti sasvim zadovoljan pod Freezerom. Za ostalo > 2 venta naprijed za upuh , 1 za ispuh gore, 2 max i to je to. Ako nemas sumu od kablova i sve je picikato poslozeno imat ces tih komp koji ce se drzat u granicama normale sto se temperature tice. Define R3 nije najsretnije rijesenje ako zelis hladan komp ali dok su ti ocekivanja realna - da se.
Što više ventilatora, to je kompjuter tiši.

Ja ih imam 10 140mm svaki (3, naprijed usis, 2 dole, usis, 3 gore na AIO ispuh, jedan iza ispuh, i jedan na grafičkoj koji hladi RAM) , i svi rade na ispod 600okr.

Za tihi kompjuter poželjan je i undervolt/underclock/limiti snage i naravno dobar odabir komponenti....
markecSMB je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 10:38   #9
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,306
Citiraj:
Autor markecSMB Pregled postova
Što više ventilatora, to je kompjuter tiši.

Ja ih imam 10 140mm svaki (3, naprijed usis, 2 dole, usis, 3 gore na AIO ispuh, jedan iza ispuh, i jedan na grafičkoj koji hladi RAM) , i svi rade na ispod 600okr.

Za tihi kompjuter poželjan je i undervolt/underclock/limiti snage i naravno dobar odabir komponenti....
Ok….tisina je ionak subjektivan pojam dosta. Kod mene to znaci da ne zelim nikakvih vibracija ni sumova kad sam 5cm od kompa u idle — na kucistu optimiranom za protok zraka ne tisinu. Za ostale — zavisi koju razinu tisine zelis postici. Kanta iz siga — samo cpu vent na 300 rpm je aktivan u idle i kod surfanja. U loadu su ventovi na 600 rpm (2x bequiet silent wings 140 sprijeda i 1 120 gore). Grafa pali oba venta i drzi na max 1000 rpm. U loadu. Tad bi rekao da je komp tih. Sve iznad toga mi je za doma neprihvatljivo.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 14:11   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Tiha kućišta i jake komponente ne idu zajedno. Čak i entuzijast-level komponente teško prolaze u takvih kućištima.

Nabacati ventilatore posvuda nije najbolja ideja. Vrtložne struje ventilatora će se sudarati i učinak će biti slab.

Meni je uvijek ispalo bolje ako bi imao više ventova za ispuh nego usis. Koncetriraj se na izbacivanje vrućeg zraka iz kućišta jer je to tebi problem:

Staviti što veći ventilator iza CPU coolera.

Ventilatori na vrhu kućišta će smetati protoku zraka CPU coolera. To je mjesto za AIO. Tamo bi stavio ventove samo ako bi CPU cooler puhao prema gore odnosno prema vrhu kućišta.

Na bočnu stranicu staviti ventilator koji lagano puše PREMA VAN. Taj će lagano izbacivati vrući zrak od grafičke kartice koja ga razbacuje posvuda umjesto kroz slot.

Na kraju ćeš kupiti novo kućište.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.09.2023., 14:14   #11
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,145
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Sugestije dobrodošle.
Skini prednju masku da jadni ventovi prodišu :P
Šalu (?) na stranu, imao Define C, simpatičan silent kejs, ali sam se preporodio sa O11 Dynamic i prestao kuhati komponente. Protoka koliko hoćeš, pa si možeš namjestiti niže okretaje da sniziš buku. 12 ventova mi je u kompu, mrtva tišina u idleu. Vremena su se promijenila, nema više vješanja HDD-ova na laštike od gaća

Probaj taj 140mm ako može na bok, neki kažu da to ne valja radi turbulencije, ali možda ti pomogne za svježi zrak za grafičku. Nemaš što izgubiti.
__________________
PSN Steam
d0X je online   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 14:16   #12
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,957
Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Ma jok, u Silent scenariju mi čak i proc lupa temp limit u stress testu cijelog kompa. Grafu sam undervoltao pa opet lupa temp limit od 83 C. Nije do paste.
Rekoh, Silent scenarij ne prolazi, osim ako nafrljim sve ventove, a to nije silent.

Jesmo ti lijepo rekli da uzmeš gaming x
Nema taj 1070ti što dolaziti do 83C, pogotovo ako je undervoltan. Nisi valjda ostavio gore stvrdnutu pastu iz 2017?
Što se tiče ventilatora, pošto sam fanatičan pobornike tišine, samo ću se nasmijati na to da što više ventilatora to više tišine. Jedini ventovi koje imam su na procesoru (radi stalno, u idle na 500-600 rpm), na radeonu (ugašen u idle) i na napajanju (ugašen u idle). Ljudi koji imaju desetak ventova u kompu i tvrde mi kako im je komp tih vjerojatno (sigurno) imaju vrlo slab sluh. Doduše, nemaju svi okrenuto kučište kao kod mene pa da bočna stranica jednostavno ostane otvorena
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 02.09.2023., 18:23   #13
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,032
Isuse koji sam ja diletant.
Umjesto da testiram temperature u igri ja nafrljio "Power" verziju stability testa u OCCT-u.

Nije ni čudo da su mi temperature podivljale.
Sad sam izvrtio samu igru i skužio da problem uopće ne postoji, temperature ne prelaze 70C.

Ajd barem je Links zaradio 60kn na mom neznanju i nemoram odustat od Silent PC koncepcije, barem do Cyberpunka kad bude došlo vrijeme za OC.
kopija je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na