Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2021., 15:00   #8881
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Glasine su odavnina bile da za zen4 dolazi core/thread bump. Ako dolazi do bumpa logično je i da flagship ima više od 16c32t. Možda 24c48t ako se ide na 3 core chipleta, a chiplet po 8c16t. Mislim da će na 5nm bez problema stati dodatni čiplet čak i ovakve veličine socketa. No tko zna, možda malo povećaju socket za AM5 (ne sad baš kao za threadrippere)
Dok AMD pumpa jezgre, Intel će se i za Alder Lake koliko sam razumio držati 8 jezgri, onih punokrvnih, ostatak će biti "male" jezgre. Alder Lake će morati onda imati debelu single thread prednost kako bi bio konkurentan.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:03   #8882
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Samo me zanima kako stoje s DDR5 i da li dolazi sa Zenom 4, jer zbog toga odugovlačim nadogradnju konfe.
Naravno da dolazi. To je i jedan od glavnih razloga mijenjanja socketa, ako ne i glavni
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2021., 15:10   #8883
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Citiraj:
Autor Dr. Strange Pregled postova
Alder Lake će morati onda imati debelu single thread prednost kako bi bio konkurentan.
Vraćamo se na ono kaj smo pričali na Intelovoj temi za nadolazeće procesore - može Intel bez ikakvih problema imati najbolji singlethread procesor do kraja vječnosti.

Nažalost poslovanje im se ne svodi na to, niti budu drugi čekali da ih Intel dostigne u ostalom, jer imati samo jednu (upitnu) prednost, dok im ostatak ponude jede prašinu, baš i nije neki poslovni model.

Kaj se tiče AM5 + DDR5 podrške, sudeći po prošlim socket 939, AM2(+) i AM3(+) generacijama, ne mora novi socket nužno biti puno veći, tek toliko da imaju dosta pinova za DDR5 implementaciju i to je to.

Još, ako k tome kao dosad zadrže isti raspored oko socketa, pa odmah kao i na AM4 pašu stariji hladnjaci - bog-bogova.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:24   #8884
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,159
Znam da su predviđanja da će biti DDR5 s novim socketom, i da postoje spekulacije u dvostrukom kontroleru što je već viđeno. Ali bilo bi lijepo to i čuti u službenijoj formi
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:28   #8885
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,537
Sluzbeno nece se znati dok ih ne predstave, a ne bi se zacudio da to bude za godinu dana ili vise ako intel nece biti konkurentan
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:31   #8886
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Primjera radi, Tiger Lake i Renoir već sad imaju hibridni IMC, tako da ni jednoj firmi nije problem složiti isto rješenje za desktop, pogotovo AMD-u kad već imaju sve kockice. Pitanje je samo da li žele.

I zbog situacije s Intelom, nemaju pritisak, pa lagano diktiraju tempo, mada svake godine uredno dobimo nove serije proizvoda bazirane na podjednako novim ili poboljšanim arhitekturama.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:34   #8887
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Odinarius Pregled postova
Znam da su predviđanja da će biti DDR5 s novim socketom, i da postoje spekulacije u dvostrukom kontroleru što je već viđeno. Ali bilo bi lijepo to i čuti u službenijoj formi
Takve stvari se podrazumjevaju pa neće u suton 2022 god. novi socket bazirati na ddr4.
Prošlo je 6-7 god. od prvog ddr4 socketa, još ove godine što izađe izađe i to je to. Što rekoše gore već postoje linije sa dvostrukim kontrolerom. IMO najbolje je ići "cold turkey" i samo presjeći sa ddr5. Imao je intel na 1151 socketom ploča sa ddr3 supportom, no mislim da to nije bilo pretjerano popularno.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:47   #8888
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
IMHO, nebi se ja tako olako kladio da će DDR5 do kraja ove godine vanka. To bi se već sad bjesomućno trebali štancati DDR5 kitovi, a bome bi trebali imati i leakove kao i ploče na kojima bi se testiralo.

Zen4 bi mogal iznenađujuče ostati na AM4 socketu i ići na B550 i X570 ploče, sa odcvikanom podrškom za 400 seriju (kako su cvaknuli 300 ploče za Zen3).

Nove ploče tj ploče sa novim čipsetima mislim da se ne budu štancale jer i ovih trenutnih nema što se tiče popularnih modela. Bit će X570 i B550 refreshevi kao što sad imamo B450 refreševe, skoro 2 godine nakon predstavljanja tog čipseta.

Zen5 / DDR5 / AM5 - H2 2022. Mislim, Zen3 procesora 2 mjeseca nakon launcha i dalje ima na kapaljku, tako da imam filing da bude se sve fino pomaklo.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 15:54   #8889
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, ove godine (na ljeto) još moraju pustiti i Zen 3 Threadripper u opticaj, tak da je 2022. i to negde krajem više za Zen 4. Nema žurbe, jer trenutno kaj imaju je itekak sposobno za još nekoliko godina.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:00   #8890
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Citiraj:
Autor Drug Brko Pregled postova
IMHO, nebi se ja tako olako kladio da će DDR5 do kraja ove godine vanka. To bi se već sad bjesomućno trebali štancati DDR5 kitovi, a bome bi trebali imati i leakove kao i ploče na kojima bi se testiralo.

Zen4 bi mogal iznenađujuče ostati na AM4 socketu i ići na B550 i X570 ploče, sa odcvikanom podrškom za 400 seriju (kako su cvaknuli 300 ploče za Zen3).

Nove ploče tj ploče sa novim čipsetima mislim da se ne budu štancale jer i ovih trenutnih nema što se tiče popularnih modela. Bit će X570 i B550 refreshevi kao što sad imamo B450 refreševe, skoro 2 godine nakon predstavljanja tog čipseta.

Zen5 / DDR5 / AM5 - H2 2022. Mislim, Zen3 procesora 2 mjeseca nakon launcha i dalje ima na kapaljku, tako da imam filing da bude se sve fino pomaklo.
Neće ove godine, al nagodinu da. Osobno ne vjerujem u zen4 ove godine, kao ni alder lake, za koji znam da su kao najavili da će biti ove, no osobno i dalje smatram da će na kraju i to u 2022 god.

Mislim ono, godina je tek počela, ako ovo ide u 2022 nema potrebe još za kitovoma i leakovima
Sta će biti zen3+ nemam pojma, to je najveći misterij. Možda na kraju ispadne zen3 +200mhz....

Šzo se tice zen3 cini mi se da tu nema peoblema sa zalihama kao kod gpu. Može ih kupiti tko kod hoće već duže vrijeme. To je drugo što su skupi i što nema full lineupa. Cak im je počela cijena padat
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2021., 16:01   #8891
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Čak i to. Ne moraju uopće Zen4 bacat van ove godine. Lako krajem godine izbace XT modele od 5000 serije koji budu ujedno famozni Warhol iliti Zen3+ sa 3-5% povećanim IPCom i 200MHz podebljanim taktom (nešto ala "napredak" Zen+ naspram Zen) i s time dočekaju kraj 2022 i onda izbace Zen4 koji će imati IPC/core/clock bump na novoj plaftormi sa DDR5 kontrolerom.

Ionako Intel kaj god da baci van do kraja 2022, može im puhnut pod prozor. S ničim ih više nemre drastično potući do tada i sve to bude u 2-5% simotamo za HRR gamere ovisno o naslovu (kad se već gleda samo i isključivo prizma gaminga). Productivity nećemo ni spominjati jer kako kažu nebitan je (jer AMD tu rastavlja Intel na proste faktore).
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:05   #8892
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Je, ionak su sami u Intelu priznali da nemaju ništa do 2024./2025. i to u slučaju da po uzoru na AMD sve najavljeno stvarno i sprovedu u djelo - tek onda su možda poravnani.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:20   #8893
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Taman sam htio napisati di je kolega guerra da čujemo njegove prognoze, no onda vidim da je banan, pretjerao u trollanju?
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:43   #8894
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
ma pustite vi DDR5 recite vi meni el oni konačno planiraju maknit iglice s procesora i bacit ih na matičnu? pa svaki put imam male infarkte kad mijenjam pastu
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:46   #8895
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nema naznaka, mada moram priznati da mi se to nikad nije desilo, tj. da procesor ostane na cooleru. Opet s druge strane i (Intel ili AMD) LGA socket se može (lako) oštetiti.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 16:47   #8896
sharyn
Premium
Moj komp
 
sharyn's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: grubišno polje
Postovi: 553
meni se dogodilo 2 puta kako imam heatkiller na procesoru, nemozeš ga rotirat nego samo gore s njim i oba puta je proc ostao gore iako sam nakurio cb20 jedno 20 mins
__________________
sharyn je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 17:16   #8897
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Neće ove godine, al nagodinu da. Osobno ne vjerujem u zen4 ove godine, kao ni alder lake, za koji znam da su kao najavili da će biti ove, no osobno i dalje smatram da će na kraju i to u 2022 god.

Mislim ono, godina je tek počela, ako ovo ide u 2022 nema potrebe još za kitovoma i leakovima
Sta će biti zen3+ nemam pojma, to je najveći misterij. Možda na kraju ispadne zen3 +200mhz....

Šzo se tice zen3 cini mi se da tu nema peoblema sa zalihama kao kod gpu. Može ih kupiti tko kod hoće već duže vrijeme. To je drugo što su skupi i što nema full lineupa. Cak im je počela cijena padat
? Otkud onda ova najava (na više tech-portala):
https://www.techpowerup.com/277229/t...-starting-2021

Alder-Lake upitan za ovu god., a oni najavljuju već 5nm ove godine i 3nm procove! za iduću godinu...Wtf. Ne kužim pored tolike navale za waferima i problema sa isporukom za konzole i drugih sto k...., sad TSMC odjednom ima kapacitete za bar 20-25% totalne proizvodnje Intel-a. Rade debele koverte ispod stola, ili to računaju proizvoditi u nekim nepoznatim Fab-ovima. Ako se ne varam novi TSMC-Fab u Arizoni nije planiran za full-production bar za minimalno god-do dvije..
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 17:23   #8898
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
TSMC je službeno izjavil da nema privilegiranih narudžbi, tj. ono kaj Intel traži, niti misle za njih graditi dodatne kapacitete ili nekome od postojećih oduzimati zalihe.

Intel bude krajem ove i početkom 2022. samo krenul s probnim narudžbama za odabrane modele, a tek 2023., ako sve bude po planu možemo očekivati prvi novi TSMC Intel CPU.
Citiraj:
Autor sharyn Pregled postova
meni se dogodilo 2 puta kako imam heatkiller na procesoru, nemozeš ga rotirat nego samo gore s njim i oba puta je proc ostao gore iako sam nakurio cb20 jedno 20 mins
Eventualno da provjeriš da li postoji neki AM4 CPU holding bracket u stilu onih kakve der8auer slaže.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 13.01.2021. u 17:31.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 18:06   #8899
Dr. Strange
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2020
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 813
Kad i Intel pređe na TSMC bit će krvavo IPC natjecanje, isti temelji za obje kompanije, nema više ultra visokih taktova s kojima će Intel kompenzirati manjak IPC-a, slijedi turbulentno i zanimljivo razdoblje, klat će se dobrano i opuštanje znači smrt.
Dr. Strange je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2021., 18:11   #8900
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, mogu oni odmah sad prijeći na neku foru i kaj onda - imamo Radeon i nVidia situaciju - obje firme na TSMC-u, a razlike u performansama i arhitekturama su poveće. Intel prvo treba skroz novu arhitekturu.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 16.01.2021., 19:36   #8901
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
AMD Ryzen 7 5700G 8 Core Cezanne APU Performance Leaks Out, Overclocked To 4.75 GHz & Faster Than Ryzen 7 5800X

Link: https://wccftech.com/amd-ryzen-7-570...d-to-4-75-ghz/
BusMaster je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:09   #8902
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Između ostalog nova verzija SiSoftware Sandre dodaje podršku za nadolazeće AMD procesore:
Citiraj:
Preliminary AMD Ryzen (ZenX+) support; optimised Zen3 (series 5000) support
U slučaju da je riječ o Zen 3+ modelima o kojima smo već pričali i nagađali, vrlo lako da AMD stvarno priprema tranzicijska rješenja s hibridnim DDR4/DDR5 IMC-om.

Ili je jednostavno riječ o osvježenim Zen 3 modelima po uzoru na orginalni Zen+, pa opet nije ni to loše.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:33   #8903
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Prerano bi bilo za zen4, tako da može biti neki refresh (poput zen+) ili "refresh" (tipa XT)
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:34   #8904
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Prerano bi bilo za zen4, tako da može biti neki refresh (poput zen+) ili "refresh" (tipa XT)
Pod kojim geslom bude išao Zen3+ refresh? "Niste nabavili Zen3? E pa nećete ni ovaj"?
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2021., 22:36   #8905
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Nek bude sadašnji Zen 3, samo slože DDR4/DDR5 IMC i to je to, ne moraju ništa dodatno mijenjati. Skroz novi Zen 4 i isključivo DDR5 stiže onda kasnije.
Citiraj:
"Čekajte Zen 3+ kao što ste čekali Zen 3, jer tko čeka se načeka. #Intel 10nm."
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 13:56   #8906
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
AMD Reports Q4/FY 2020 Earnings: Record Revenues Repeat
Citiraj:
Needing no introduction, AMD this afternoon is the second of the PC chip titans to announce their earnings for the quarter and for the full 2020 calendar year. The company has continued to ride high on the success of its Zen architecture-based CPUs and APUs, as well as the recent launch of the Playstation 5 and Xbox Series X|S. As a result, these products have propelled AMD to another record quarter and another record year, as the company continues to hit revenue records while recording an increasingly tidy profit in the process. Looking forward, AMD is expecting a very promising first quarter of 2021 and beyond, albeit with expectations tempered by ongoing supply shortages. At this point the company has little trouble selling everything it can make, especially with the continued high demand for tech products spurred on by the pandemic. So a lot of what’s driving AMD’s future, especially over the next quarter or two, is based on just how many 7nm wafers the company can get out of TSMC.
Izvor: AnandTech
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 14:07   #8907
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
Mogla bi danas fino skocit dionica kad se otvore burze
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 14:38   #8908
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ujebote, rekordna zarada i to bez otkupljivanja vlastitih dionica. Baš fino.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 14:59   #8909
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Super je kak za isti tržišni segment imamo dvije verzije događaja.
Citiraj:
AMD
Citiraj:
We started shipments of Milan to key cloud customers in Q4, and we will continue in Q1 (full launch in March). With the manufacturing process, while it is one aspect of competitiveness, we've also focused on overall performance and system performance both in cloud and enterprise. Milan is the most balanced product we have both for enterprise applications as well as cloud applications. Our focus isn't to compete on price, but on overall value and total cost of ownership (TCO) as we go into 2021.
Intel
Citiraj:
Data center revenue was down 16% with both platform volumes and ASPs dropping versus the year-ago quarter. Intel cites the competitive marketplace and “cloud digestion cycle” for the difference, though Ice Lake Server only now shipping probably doesn’t help things. Part of Intel’s problem is that hyperscalers and cloud builders have their own cycles and sometimes they all line up to drive revenues and profits higher and sometimes they all take a pause to digest the servers they have already consumed.
The Exiled je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2021., 19:00   #8910
Lewis
Freelancer
Moj komp
 
Lewis's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Bilje (Osijek)
Postovi: 4,937
I nakon svih tih vijesti i super rezultata evo danas AMD dionica pala za 3% trenutno . Burza je davno prestala biti ono što bi trebala. Sad su to samo špekulacije .
__________________
RS1 - MB: WS X299 Asus Sage, CPU: i7 9800X, RAM:128GB, GPUs: 3*RTX 3090 24GB
RS2 - MB:Asus X99-E WS, CPU: i7 6850K, RAM:128GB, GPUs: 2*RTX 4090 24GB
Lewis je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na