Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 16.02.2021., 10:55   #751
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Momci...pitanje uz kratki backround...

Prošle godine negdje u trećem mjesecu su iz A1 kopali cijelu ulicu uz sam kolnik kuće radi instalacije optike, ali radi korone tada su stigli samo staviti bužire i asflat preko.

Evo sada nekoliko dana unazad se sve to ponovno pokrenulo pa je izvirila i bazna stanica, kopaju se susjedne ulice itd...

Međutim, jučer su došli radnici koji to rade, na vrata i pitaju gdje mogu staviti kutiju, na što sam odgovorio drugim pitanjem o kojoj kutiji je rijec (vanjska, unutarnja, itd...) a oni pojma nisu imali i rekli da će doći sutra opet.

da li mi može netko objasniti o cemu je tocno rijec i ako opet danas dodu bez nekih informacija da znam sta da napravim ?
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 16.02.2021., 18:37   #752
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
I ja sam još uvijek na Amis 100/100 i nemam (bar ne još) nikakvih problema. Za koji dan mi stiže novi router koji ću spojit na Telsey tako da će mi i Wi-Fi bolje proradit. Ja za sada zadovoljan.
Postovani imas PP, pozz
Cilim je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.02.2021., 20:12   #753
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Postovani imas PP, pozz
Odgovorio.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 13:11   #754
sniperxtt
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
I ja sam još uvijek na Amis 100/100 i nemam (bar ne još) nikakvih problema. Za koji dan mi stiže novi router koji ću spojit na Telsey tako da će mi i Wi-Fi bolje proradit. Ja za sada zadovoljan.
Ja imam šrot od routera, smeće ono njihovo na koje ima milion reklamacija.
Koji bi router bio best buy ?
Ne bih htio potrošit previše para jer nisam neki zahtjevan korisnik.
sniperxtt je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 13:25   #755
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor sniperxtt Pregled postova
Ja imam šrot od routera, smeće ono njihovo na koje ima milion reklamacija.
Koji bi router bio best buy ?
Ne bih htio potrošit previše para jer nisam neki zahtjevan korisnik.
Koji to tocno sroteks od routera imas...
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 16:34   #756
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor sniperxtt Pregled postova
Ja imam šrot od routera, smeće ono njihovo na koje ima milion reklamacija.
Koji bi router bio best buy ?
Ne bih htio potrošit previše para jer nisam neki zahtjevan korisnik.
Ja sam uzeo TP-Link Archer AX20 s Extreme Digitala. Inače mu je cijena oko 650 kn, ali u četvrtak mu je bila 406 kn i već je u petak vraćena na staro dok su popust zadržali na ostalim routerima. Inače to je najmanja cijena otkad je na tržištu, bar kod nas.

Router mi je danas stigao, a pošto sam na poslu nisam ga stigao spojit tako da ti ne mogu točno reći kakav je i kako radi. Ali prema onome što se piše na internetu, odličan za te pare.

Ima i još jedan jači model Archer AX73 što mi je zapeo za oko, ali je dosta skuplji; on je još uvijek na akciji kod njih i trenutno košta 792 kn.

Ako ne planiraš potrošiti puno Asus nemoj ni gledati. Njihovi routeri jesu kvalitetni, ali i puno skuplji. TP-Link nudi više toga za manje para. Asusovog routera jednakog mom AX20 nema ispod 1000 kn.

No koji god router odabrao, gledaj da podržava Wi-Fi 6, WPA3 zaštitu, što veću brzinu preko 2.4GHz i 5 GHz i još tebi korisne sitnice.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 17:13   #757
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Ne znam koliko ce mu wifi6 znaciti danas, niti hoce li imati smisla od toga sutra jer bi se mogao nacekati. Imho, wifi5 je toliko sazreo i rasiren da ne vidim potrebu za 6icom jos neko vrijeme s obzirom na napredak u performansama. Ne znam ni koliko ce to doprinijeti kucnim potrebama. Realnim potrebama Danas klijenti jedva imaju posten wifi5 i 3x3 mimo podrsku, tako da ni wifi5 ne koristimo u potpunosti. A wifi5 ruteri su postale mrcine samo takve.

Citiraj:
In order to take advantage of Wi-Fi 6 improvements, you need client devices that support Wi-Fi 6.*Until this happens, Wi-Fi 5 will do just fine in most homes. Most of the speed advances in 802.11ax (MU-OFDMA) will NOT materialize until ALL client devices are 802.11ax, which will take a LONG time. So an 802.11ax AP used today will actually be operating in (revert back to) 802.11ac (Wi-Fi 5) mode for many clients.
https://www.duckware.com/tech/wifi-in-the-us.html#wifi6
(updated November 25, 2020)

S obzirom da se wifi6 jos definira, barem obratite pozornost da su vam ruteri certificirani:
https://www.wi-fi.org/product-finder...c&categories=4

Trenutni progress razvitka 802.11ax standarda:
https://www.ieee802.org/11/Reports/802.11_Timelines.htm

Imho, radije bi danas uzeo killer ac ruter koji ima dediciranu wpa2-aes zastitu (ne racunam wpa/wpa2 mixed kombinaciju koja je manje sigurna) i prst u uho sljedecih 4-5 godina dok se uopce broj wifi6 uredjaja poveca, a ne preplacivati ruter za nesto sto danas ne mogu iskoristiti. Mojih 2 eurocenta
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 17:59   #758
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Odgovorio.
Imas PP.
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 18:05   #759
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Mobilni uređaji s Wi-Fi 6 već su u prodaji i sve ih je više i više. Trenutno ima oko 120 mobitela koji podržavaju taj standard (većinom top modeli), a to znači da bi uskoro taj trend mogao doći i na mid-range uređaje. Po meni već sad vrijedi ulagati u Wi-Fi 6 jer su routeri stvari koje nećeš mijenjati na godišnjoj bazi. Upravo iz tog razloga sam se odlučio na AX20; sada nadogradim mrežu i taj router planiram koristiti jako dugo.

Također sam gledao da ima i WPA3 jer je to budućnost. Za sada će Wi-Fi mreža biti zaštićena s WPA2-PSK/AES, ali jednom kada WPA3 uređaji dođu na tržište (a ima ih), u par klikova Wi-Fi postaje sigurniji.

I točno je da standard nije finaliziran, ali je pri kraju. Doslovno pri kraju. Dovoljno je toga definirano da se routeri i uređaji mogu pojaviti na tržištu.

Certificiranje me ne brine jer to baš ništa ne znači. Koristim router koji nije certificiran još od 2013., 0 problema. Uostalom, ako router nije certificiran, ne znači da ni neće biti, pogotovo ako je od poznatog brenda. AX20 je još uvijek nov router (predstavljen na CES 2020.). Ne sumnjam da će dobit nove funkcije i mogućnosti ažuriranjima fw.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 17.02.2021. u 18:41.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 17.02.2021., 18:43   #760
sniperxtt
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2021
Lokacija: Zagreb
Postovi: 109
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Koji to tocno sroteks od routera imas...
Eltek R3621-W2, već drugi ...
sniperxtt je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.02.2021., 12:29   #761
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Mali osvrt na AX20.

Za sada sve radi odlično bez ikakvih problema; 5 GHz gura jako daleko, a router nije na sredini stana. Prolazi kroz tri armirano betonska zida, na kraju 2/5 crtica. 2.4 GHz gura još dalje (logično).

Brzina naravno također odlična; easy preko 2.4 GHz povuče 85 Mb/s u preuzimanju i slanju. Preko 5 GHz nisam testirao, ali može biti samo još veća. Samo za usporedbu; Telsey ne može dati preko 45 Mb/s bez obzira koju frekvenciju odabrao.

WPA3 enkripcija je po zadanim postavkama isključena (jer može izazvati neke probleme na starijim uređajima), tako da, kao što rekoh, WPA2+AES i sve 5.

Instalacija je bila skroz jednostavna i trajala doslovno par minuta. Router sam spojio na GIGA port od Telseya za koji sam mislio da je WAN port, ali ispada da je Ethernet 4 i jedini gigabitni port koji Telsey ima.

Ako nekoga nešto zanima, pitajte.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 13:22   #762
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Mali osvrt na AX20.

Za sada sve radi odlično bez ikakvih problema; 5 GHz gura jako daleko, a router nije na sredini stana. Prolazi kroz tri armirano betonska zida, na kraju 2/5 crtica. 2.4 GHz gura još dalje (logično).

Brzina naravno također odlična; easy preko 2.4 GHz povuče 85 Mb/s u preuzimanju i slanju. Preko 5 GHz nisam testirao, ali može biti samo još veća. Samo za usporedbu; Telsey ne može dati preko 45 Mb/s bez obzira koju frekvenciju odabrao.

WPA3 enkripcija je po zadanim postavkama isključena (jer može izazvati neke probleme na starijim uređajima), tako da, kao što rekoh, WPA2+AES i sve 5.

Instalacija je bila skroz jednostavna i trajala doslovno par minuta. Router sam spojio na GIGA port od Telseya za koji sam mislio da je WAN port, ali ispada da je Ethernet 4 i jedini gigabitni port koji Telsey ima.

Ako nekoga nešto zanima, pitajte.
I hvala meni kojem si poslao jedno 734 poruke
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2021., 14:44   #763
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Da, puno ti hvala.

Jedino me sad zeza stranica za pristup routeru. Nekada uđe u nju, a nekada mi dođe poruka da nisam postavio router i da ga prvo moram postaviti da bi joj mogao pristupit. Kao rješenje se navodi da obrišem podatke pregledavanja u pregledniku što sam napravio više puta, ali i dalje ništa.

S tim se još moram zabaviti.

Btw htio sam verziju routera v1.2/v2 i nadao sam se da ću dobiti jednu od tih, no dobio sam v1.0 jer izgleda da se te novije verzije ne prodaju kod nas. Inače, razlika nigdje ne piše, jedino je na TP Link forumu netko iz tvrtke napisao da v1.2 ima malo poboljšani Wi-Fi, a da v2 ima isti Wi-Fi samo drugi chipset. Doduše, v1.0 ima jednu prednost; sve nove mogućnosti i funkcije prvo dođu za tu verziju, a tek onda kasnije na druge.

Sve u svemu, za 405 kn (450 kn s dostavom), prezadovoljan.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 18.02.2021. u 18:31.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 06:34   #764
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Da, puno ti hvala.

Jedino me sad zeza stranica za pristup routeru. Nekada uđe u nju, a nekada mi dođe poruka da nisam postavio router i da ga prvo moram postaviti da bi joj mogao pristupit. Kao rješenje se navodi da obrišem podatke pregledavanja u pregledniku što sam napravio više puta, ali i dalje ništa.

S tim se još moram zabaviti.

Btw htio sam verziju routera v1.2/v2 i nadao sam se da ću dobiti jednu od tih, no dobio sam v1.0 jer izgleda da se te novije verzije ne prodaju kod nas. Inače, razlika nigdje ne piše, jedino je na TP Link forumu netko iz tvrtke napisao da v1.2 ima malo poboljšani Wi-Fi, a da v2 ima isti Wi-Fi samo drugi chipset. Doduše, v1.0 ima jednu prednost; sve nove mogućnosti i funkcije prvo dođu za tu verziju, a tek onda kasnije na druge.

Sve u svemu, za 405 kn (450 kn s dostavom), prezadovoljan.
Ma zezam te malo, nemas frke. Samo sta nisam stalno tu pa kad ulovim vremena odg.
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 11:35   #765
Cilim
Premium
Moj komp
 
Cilim's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,542
Citiraj:
Autor Thermaltake Pregled postova
Ma zezam te malo, nemas frke. Samo sta nisam stalno tu pa kad ulovim vremena odg.
Postovani sused, imas PP
Cilim je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2021., 16:53   #766
Thermaltake
1
 
Thermaltake's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,318
Citiraj:
Autor Cilim Pregled postova
Postovani sused, imas PP
Double trouble
Thermaltake je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 02:00   #767
ARIAN585
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Mali osvrt na AX20.

Za sada sve radi odlično bez ikakvih problema; 5 GHz gura jako daleko, a router nije na sredini stana. Prolazi kroz tri armirano betonska zida, na kraju 2/5 crtica. 2.4 GHz gura još dalje (logično).

Brzina naravno također odlična; easy preko 2.4 GHz povuče 85 Mb/s u preuzimanju i slanju. Preko 5 GHz nisam testirao, ali može biti samo još veća. Samo za usporedbu; Telsey ne može dati preko 45 Mb/s bez obzira koju frekvenciju odabrao.

WPA3 enkripcija je po zadanim postavkama isključena (jer može izazvati neke probleme na starijim uređajima), tako da, kao što rekoh, WPA2+AES i sve 5.

Instalacija je bila skroz jednostavna i trajala doslovno par minuta. Router sam spojio na GIGA port od Telseya za koji sam mislio da je WAN port, ali ispada da je Ethernet 4 i jedini gigabitni port koji Telsey ima.

Ako nekoga nešto zanima, pitajte.
I ja razmisljam o kupnji ovog ili mozda malo jaceg AX73 tp link routera jer sam produljenjem ugovora u a1 sad dobio brzinu od 1 gigabit download i 500 megabita upload,ali toliko ide samo preko ethernet kabla. Preko wifi 5ghz na huawei routeru od a1 brzina je 500 megabita download i upload i ne ide iznad 500,530.Ako bi mi samo mogao reci koliku brzinu si izmjerio preko 5ghz wifi. Razumijem da je AX20 router sa wifi-em 6. generacije i da mi za to trebaju noviji flagship mobiteli kao i nova mrezna kartica sa wifi 6 na kompu i laptopu da bi dobio vecu brzinu, ali me zanima i kakvi su testovi na 5ghz sa uredajima koji su na ac odnosno na wifi 5-ici.

Zadnje izmijenjeno od: ARIAN585. 20.02.2021. u 02:07.
ARIAN585 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 15:56   #768
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor ARIAN585 Pregled postova
I ja razmisljam o kupnji ovog ili mozda malo jaceg AX73 tp link routera jer sam produljenjem ugovora u a1 sad dobio brzinu od 1 gigabit download i 500 megabita upload,ali toliko ide samo preko ethernet kabla. Preko wifi 5ghz na huawei routeru od a1 brzina je 500 megabita download i upload i ne ide iznad 500,530.Ako bi mi samo mogao reci koliku brzinu si izmjerio preko 5ghz wifi. Razumijem da je AX20 router sa wifi-em 6. generacije i da mi za to trebaju noviji flagship mobiteli kao i nova mrezna kartica sa wifi 6 na kompu i laptopu da bi dobio vecu brzinu, ali me zanima i kakvi su testovi na 5ghz sa uredajima koji su na ac odnosno na wifi 5-ici.
Mogao bi to postići i sa "starim" AC standardom na 5GHz bez problema, samo uz AP potrebna ti je kompatibilna oprema i s druge strane.
Kao i idealni uvjeti... Nemoj misliti da ćeš imati 1Gbit kroz 3 armirana zida
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 16:09   #769
ARIAN585
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 11
A koji ruter,tj. AP bi predlozio?
Ma jasno,ni ne ocekujem 1 gigabit na 5ghz izvan sobe u kojoj je ruter.
ARIAN585 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 16:14   #770
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor ARIAN585 Pregled postova
A koji ruter bi predlozio?
Ma jasno,ni ne ocekujem 1 gigabit na 5ghz izvan sobe u kojoj je ruter.
Ako ne izvodiš neke kerefeke tj. ne prčkaš po routeru, kupi si samo pošteni AP i postavi ga gdje ti najbolje odgovara u stanu/kući. Isključiš wifi na routeru od ISP-a i ostaviš samo upaljen na novom AP.
Ja osobno koristim Unifi uređaje koji su mi se pokazali odličnim u svim uvjetima i njih bi ti preporučio.
Kolege možda imaju super iskustva s drugim proizvođačima pa ti mogu i oni predložiti nešto drugo. Pogledaš rivjuove online i odlučiš na kraju što bi
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2021., 16:21   #771
ARIAN585
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 11
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Ako ne izvodiš neke kerefeke tj. ne prčkaš po routeru, kupi si samo pošteni AP i postavi ga gdje ti najbolje odgovara u stanu/kući. Isključiš wifi na routeru od ISP-a i ostaviš samo upaljen na novom AP.
Ja osobno koristim Unifi uređaje koji su mi se pokazali odličnim u svim uvjetima i njih bi ti preporučio.
Kolege možda imaju super iskustva s drugim proizvođačima pa ti mogu i oni predložiti nešto drugo. Pogledaš rivjuove online i odlučiš na kraju što bi
Hvala ti puno,pogledat cu.
ARIAN585 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 09:47   #772
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor ARIAN585 Pregled postova
I ja razmisljam o kupnji ovog ili mozda malo jaceg AX73 tp link routera jer sam produljenjem ugovora u a1 sad dobio brzinu od 1 gigabit download i 500 megabita upload,ali toliko ide samo preko ethernet kabla. Preko wifi 5ghz na huawei routeru od a1 brzina je 500 megabita download i upload i ne ide iznad 500,530.Ako bi mi samo mogao reci koliku brzinu si izmjerio preko 5ghz wifi. Razumijem da je AX20 router sa wifi-em 6. generacije i da mi za to trebaju noviji flagship mobiteli kao i nova mrezna kartica sa wifi 6 na kompu i laptopu da bi dobio vecu brzinu, ali me zanima i kakvi su testovi na 5ghz sa uredajima koji su na ac odnosno na wifi 5-ici.
Nekoliko je razloga zašto sam uzeo AX20;
- jeftin (kao što rekoh, 406 kn za Wi-Fi 6 router je super cijena)
- odlične recenzije
- najnoviji standard
- najnovija zaštita

Bez ikakvih problema, na laptopu koji podržava samo 2.4 GHz (do 150 Mb/s), Wi-Fi ide do 85/85 (s Telsey routerom; 45/45). Na televizoru (5 GHz) ide puna brzina 100/100 (prije 39/45).

Bez obzira što nemam Wi-Fi 6 uređaja, uzeo sam router koji podržava taj standard jer isti ne planiram mijenjati jako dugo. Dok ja dobijem gigabitni internet, dotle će Wi-Fi 6 doći i na mid-range uređaje koje osobno koristim. Pa eto, zašto ne imati najnovije...

Na router za sada nemam primjedbi. Jučer sam imao problem koji nisam primjetio jer se događao s pojedinim aplikacijama. Netflix nije radio na televizoru i mobitelima; jednostavno ga nije htjelo učitati dok je internet radio normalno. Ispalo je da MTU size treba smanjiti na 1480 što sam i napravio i od tada sve radi bez ikakvih problema.

Archer AX73 je također super po recenzijama. To mi je bio prvi izbor, ali koliko vidim, malo ga ima kod nas, pa malo ne. Odnosno, nude ga samo dvije trgovine iPon i Extreme Digital, dok AX20 možeš pronaći u doslovno bilo kojoj trgovini. 745 kn mi je malo previše za router i bez obzira što nudi veću brzinu; sumnjam da će tu brzinu ikada uvesti A1 (možda tek za 5 godina, ako ne i više). Zato sam se i odlučio na AX20 koji ima maksimalnu brzinu 1201 Mb/s (nešto manje u praksi); čisto solidno. Meni u principu više od gigabita ni ne treba. Već mi je ovo s jedva 45 Mb/s na 100/100 preporod.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 21.02.2021. u 09:53.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 13:46   #773
ARIAN585
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Nekoliko je razloga zašto sam uzeo AX20;
- jeftin (kao što rekoh, 406 kn za Wi-Fi 6 router je super cijena)
- odlične recenzije
- najnoviji standard
- najnovija zaštita

Bez ikakvih problema, na laptopu koji podržava samo 2.4 GHz (do 150 Mb/s), Wi-Fi ide do 85/85 (s Telsey routerom; 45/45). Na televizoru (5 GHz) ide puna brzina 100/100 (prije 39/45).

Bez obzira što nemam Wi-Fi 6 uređaja, uzeo sam router koji podržava taj standard jer isti ne planiram mijenjati jako dugo. Dok ja dobijem gigabitni internet, dotle će Wi-Fi 6 doći i na mid-range uređaje koje osobno koristim. Pa eto, zašto ne imati najnovije...

Na router za sada nemam primjedbi. Jučer sam imao problem koji nisam primjetio jer se događao s pojedinim aplikacijama. Netflix nije radio na televizoru i mobitelima; jednostavno ga nije htjelo učitati dok je internet radio normalno. Ispalo je da MTU size treba smanjiti na 1480 što sam i napravio i od tada sve radi bez ikakvih problema.

Archer AX73 je također super po recenzijama. To mi je bio prvi izbor, ali koliko vidim, malo ga ima kod nas, pa malo ne. Odnosno, nude ga samo dvije trgovine iPon i Extreme Digital, dok AX20 možeš pronaći u doslovno bilo kojoj trgovini. 745 kn mi je malo previše za router i bez obzira što nudi veću brzinu; sumnjam da će tu brzinu ikada uvesti A1 (možda tek za 5 godina, ako ne i više). Zato sam se i odlučio na AX20 koji ima maksimalnu brzinu 1201 Mb/s (nešto manje u praksi); čisto solidno. Meni u principu više od gigabita ni ne treba. Već mi je ovo s jedva 45 Mb/s na 100/100 preporod.
Hvala ti puno na odgovoru,pogledat cu jos neke recenzije.
Moram bit siguran da neki od tih routera ili AP moze preko wifi 5GhZ bilo da je to i preko wifi 6 isporucit brzinu od priblizno 1gigabit da ne bi bacio lovu bezveze.Slao sam mail i a1 szk iako ne vjerujem da ce mi oni ponudit bolji router od huaweija HG8245Q2. A ako cu morat ulozit vise od 1000 kn onda cu odustat,i 500d,500u je i vise nego dovoljno preko wifija.
ARIAN585 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 14:46   #774
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor ARIAN585 Pregled postova
Hvala ti puno na odgovoru,pogledat cu jos neke recenzije.
Moram bit siguran da neki od tih routera ili AP moze preko wifi 5GhZ bilo da je to i preko wifi 6 isporucit brzinu od priblizno 1gigabit da ne bi bacio lovu bezveze.Slao sam mail i a1 szk iako ne vjerujem da ce mi oni ponudit bolji router od huaweija HG8245Q2. A ako cu morat ulozit vise od 1000 kn onda cu odustat,i 500d,500u je i vise nego dovoljno preko wifija.
Bolje od Huaweija teško da ćeš dobit. U stvari, mislim da ni nemaju drugih routera u ponudi osim tog modela Huaweija. Znam da imaju Tehnicolor routere, ali to su kabelski routeri, ne za optiku.

Ako ne planiraš puno potrošiti, morat ćeš se zadovoljiti s TP-Linkom jer su Asusovi routeri dosta skupi za ono što nude.

Ali kažem, čitaj i gledaj recenzije, čitaj forume imaju li ljudi kakvih problema s određenim routerom tako da budeš spreman na sve. Ja sam pogledao i pročitao nekoliko recenzija, te pregledao brdo foruma prije nego što sam uzeo AX20 i s obzirom na cijenu; presretan svime što nudi.

Koliko sam vidio po speedtestovima; Wi-Fi 6 na mom routeru ide oko 850 Mb/s što je čisto dovoljno. Ako ću ikada htjeti maksimalnu brzinu i pokrivenost u cijelom stanu, AX20 podržava OneMesh, pa mogu kupit i neki drugi router/AP/extender iz ponude TP-Linka i napravit mesh mrežu. Za sada mi to nije potrebno, iako sumnjam da će mi ikada biti potrebno jer većinom surfam u sobi gdje je router, pa imam i jaki signal.

Ako se odlučiš na kupovinu, nabava.net i Google su ti najbolji prijatelji. Moja preporuka ti je da se registriraš, onda imaš mogućnost da te obavijesti kad padne cijena proizvoda. I nemoj zaboravit javit što si kupio...
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2021., 17:02   #775
ARIAN585
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 11
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Bolje od Huaweija teško da ćeš dobit. U stvari, mislim da ni nemaju drugih routera u ponudi osim tog modela Huaweija. Znam da imaju Tehnicolor routere, ali to su kabelski routeri, ne za optiku.

Ako ne planiraš puno potrošiti, morat ćeš se zadovoljiti s TP-Linkom jer su Asusovi routeri dosta skupi za ono što nude.

Ali kažem, čitaj i gledaj recenzije, čitaj forume imaju li ljudi kakvih problema s određenim routerom tako da budeš spreman na sve. Ja sam pogledao i pročitao nekoliko recenzija, te pregledao brdo foruma prije nego što sam uzeo AX20 i s obzirom na cijenu; presretan svime što nudi.

Koliko sam vidio po speedtestovima; Wi-Fi 6 na mom routeru ide oko 850 Mb/s što je čisto dovoljno. Ako ću ikada htjeti maksimalnu brzinu i pokrivenost u cijelom stanu, AX20 podržava OneMesh, pa mogu kupit i neki drugi router/AP/extender iz ponude TP-Linka i napravit mesh mrežu. Za sada mi to nije potrebno, iako sumnjam da će mi ikada biti potrebno jer većinom surfam u sobi gdje je router, pa imam i jaki signal.

Ako se odlučiš na kupovinu, nabava.net i Google su ti najbolji prijatelji. Moja preporuka ti je da se registriraš, onda imaš mogućnost da te obavijesti kad padne cijena proizvoda. I nemoj zaboravit javit što si kupio...
Hvala jos jednom,svakako cu javit na forumu ako kupim neki router ili AP i napisat koliki je speed test na wifi 5Ghz,mozda nekom pomogne tko je u slicnoj situaciji kao i ja.
ARIAN585 je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 11:24   #776
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor ARIAN585 Pregled postova
Hvala jos jednom,svakako cu javit na forumu ako kupim neki router ili AP i napisat koliki je speed test na wifi 5Ghz,mozda nekom pomogne tko je u slicnoj situaciji kao i ja.
Za punih 1gbps preko WiFi, a da ne stojiš pored antene routera ipak treba malo ozbiljnija oprema, barem AX50 ili AX6000, kad se spoji još uređaja. No, koliko sam vidio, na tržištu nema praktički niti jedna USB kartica s WiFi adapterima koja podržava WiFi 6 na velikim brzinama, najbolje što sam vidio je D-Link AX1800 koja može 1200mbps na 5GHz. Tako da bi to sve bilo, džabe si krečio.

A i kad vidim veličinu tih eksternih kartica za WiFi, i još antena, rađe odma povučem kabel do uređaja ako ima utor.

Bolji router ti ništa ne znači ako nemaš i adekvatnu opremu i na drugoj strani.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 12:09   #777
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Pravih 1 Gbps na wifi-ju je bas lotto i vjerojatno ces izgubiti u startu Wifi je half duplex tako da ce ti deklarirana brzina u startu biti manja, racunaj da bilo kakvi dodatni uredjaji na wifi mrezi mogu napraviti samo losije stanje (smanjuje se air time po uredjaju cim vise uredjaja imas na mrezi i brzine dodatno padaju). Udaljenost od rutera je isto bitna. Na par metara udaljenosti umjesto 1 Gbps ces vidjeti 866 Mbps itd... S druge strane imas pitanje antene na klijentu sto Exo spominje.

Kod mene to sto uredjaj pokazuje 1 Gbps ne znaci puno jer je realna brzina transfera oko 100 Mbps (ovisi od uredjaja do uredjaja, antene do antene).

Prouci to malo. Meni je sve bitno na zici bas zato jer mi wifi 5 s postojecim uredjajima u mrezi nije ni blizu tim marketinskim brzinama koje se prikazuju.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 12:12   #778
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Za punih 1gbps preko WiFi, a da ne stojiš pored antene routera ipak treba malo ozbiljnija oprema, barem AX50 ili AX6000, kad se spoji još uređaja. No, koliko sam vidio, na tržištu nema praktički niti jedna USB kartica s WiFi adapterima koja podržava WiFi 6 na velikim brzinama, najbolje što sam vidio je D-Link AX1800 koja može 1200mbps na 5GHz. Tako da bi to sve bilo, džabe si krečio.

A i kad vidim veličinu tih eksternih kartica za WiFi, i još antena, rađe odma povučem kabel do uređaja ako ima utor.

Bolji router ti ništa ne znači ako nemaš i adekvatnu opremu i na drugoj strani.
AX50 mi je glupost jer nema WPA3. Znači ako podržava Wi-Fi 6, onda bi bilo logično da podržava i WPA3 kao najnoviji standard šifriranja. Čak je bilo planirano da ta mogućnost dođe na isti, ali navodno Intelov hardver ne radi dobro s tom novom enkripcijom, pa su odustali od toga.

Još jedan razlog zbog kojeg sam odustao od AX50 jest pregrijavanje. Prema svim recenzijama, AX50 se nenormalno grije, pa nekada zna pasti i brzina zbog toga. Toliko se grije da ekipa preporučuje da se stavi neki cooler dolje. AX20 i ostali routeri nemaju tih problema jer nemaju ništa Intelovo i arhitektura je drugačija.
AX21,73 imaju poboljšan dizajn upravo radi boljeg hlađenja.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 22.02.2021. u 12:20.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 12:46   #779
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,072
jedno vrijeme se spominjao 60ghz za kućnu upotrebu pa je to tiho tiho nestalo s tržišta i ostalo samo kao outdoor rješenje.
i čak pri 60-70ghz i bandwidthu od 2ghz (vs 160mhz na 5ghz) deklarirano je kao 1gbit fullduplex link.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2021., 19:10   #780
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
jedno vrijeme se spominjao 60ghz za kućnu upotrebu pa je to tiho tiho nestalo s tržišta i ostalo samo kao outdoor rješenje.
i čak pri 60-70ghz i bandwidthu od 2ghz (vs 160mhz na 5ghz) deklarirano je kao 1gbit fullduplex link.
802.11ad routeri postoje, ali su ekstremno skupi i nekako sumnjam da će ikada taj standard zasjati u punom sjaju. Ne samo radi cijene nego i baš radi tih 60 GHz; bit će odlično ako ćeš metar od routera imat dobar signal signal u stanu. 60 GHz ima potencijala pokriti jednu malu prostoriju bez prepreka, pa bi za pokrivenost u cijelom stanu bilo potrebno napraviti mesh mrežu od hrpe AP-ova.

Nasljednik Wi-Fi 6 je Wi-Fi 6E, ali i taj standard je još daleko u razvoju. Štoviše, tek su prošli mjesec na CES-u predstavljeni Wi-Fi 6E routeri što znači da ih još jako, jako dugo neće biti u prodaji. Osim toga, Wi-Fi 6 se tek počeo polako primati i širiti dostupnost, pa vjerujem da ništa od 6E dok 6 ne proširi marketshare.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na