Forumi

Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori

Uređivanje
Staro 28.10.2016., 01:08   #1
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp

Immortalis's Avatar

Datum registracije: Sep 2007
(riješeno) Problemi sa XMP nakon BIOS updatea

Imam asus z170-a maticnu, 6700k i 4x8 Gb Kingston DDR4 HX Savage

Ovaj njihov ez update me smarao da apdejtam bios, pa reko ajde, skinuo sam ga manualno i kroz UEFI sam ga apdejtao kao i svaki put do sada...
Nakon toga, sve je krenulo nizbrdo.
Kad idem overclokirati, odaberem XMP za Ai overclock tuner, i jednostavno ne zeli bootati.
Jedino zeli bootat kad je ukljucen XMP sa 2x8 Gb ram-a, ali 4x8 jednostavno ne rade.
Prvo sam mislio da mi jedna plocica iz seta riknula, medjutim, probao sam sa 2x8 sa oba para u svim slotovima za ram, boota normalno.
Mem check mi javlja za oba 2x8 da je sve u redu i za 4x8 da je sve u redu.
Ram postavljam uvijek u paru kako je kupljen i u isti channel, nisam ih mijesao (znaci, 1-3, 2-4).
Probao sam downgradeati bios, ali koju god verziju da odaberem dobijem obavijest - selected file is not a proper bios
Naravno, probao sam i vaditi bateriju, ali nista nije pomoglo...

Nakon sto mi se ne zeli bootati, ugasim ga drzeci duze tipku za paljenje i nakon toga prvi boot mi javlja - overclocking failed, please enter setup to re-configure your system

Jedino rjesenje koje sam nasao je da kupim novi bios chip sa ebaya i to promijenim.
Koliko bi mi to stvarno pomoglo, jer ono, 70-100 kn je, i ako to je stvarno jedino rjesenje, koliko mi to garancija pokriva?
Ili ako netko ima kakvu ideju, bio bih stvarno uzasno zahvalan!
Mislim da sam napisao sve sto sam probao...
Hvala!
Immortalis je offline   Reply With Quote
Staro 28.10.2016., 10:15   #2
danijel_b
Premium
Moj komp

danijel_b's Avatar

Datum registracije: Jun 2004
Novi Bios vjerojatno ne daje dovoljno napona u Auto modu za IMC koji je dodatno opterecen kad su 4 keksa unutra. Moraš ručno postelati napone pa će ti raditi

Oglas
Staro 16.11.2016., 10:59   #3
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp

Immortalis's Avatar

Kontakirao sam Asus support, rekli su da nemaju pojma sta je i da nosim maticnu u servis.
Problem je sto mi neda downgrade biosa.
Staro 16.11.2016., 12:47   #4
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp

Tihomir111's Avatar

Datum registracije: Feb 2008
probaj ovo i probaj ocat proc

My solution is:
Change Fast-Boot to disabled.
Change VCCIO to 1.175v.
Change VCCSA to 1.225v.
Save and reboot.
Change memory profile to XMP.
Save and reboot.
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2016., 19:37   #5
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp

Immortalis's Avatar

Probao sam upravo sada i to, nece :/

Nego, mali apdejt. Poslao sam na garanciju u protis plocu, odbili su mi ju uz objasnjenje "Spigani pinovi u socketu." Ne znam sta znaci spigani, pretpostavljam da to znaci pokidani?

Uglavnom, danas sam primio plocu nazad, i iglom sam ih lagano vratio na svoje mjesto. Nisu bili pokidani ni nista slicno, jednostavno su se ta 3 pina malo uzdigla, tj. strsala su van, ali vjerujem da kad procesor tu dodje, da se oni vrate na svoje mjesto. Takodjer, koristio sam pri instalaciji procesora uvijek onaj CPU tool (ona neka plastika sto namjesti savrseno cpu u socket). Tako da mi ta njihova prica bas ne drzi vodu.

Temp procesora su uvijek bile u granicama normale, i sad sam ga isto ostavio da renderira par sati, temp normalne, nema crashanja ili slicnih gluposti.

Evo i slike sto su mi poslali
https://www.dropbox.com/s/9zgfpc4x16...4_Pro.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/xl4b7dx06f...7_Pro.jpg?dl=0

Narucio sam sada bios chip, pa cu to probat promijeniti.. nadam se da ce to pomoci.
Staro 29.11.2016., 12:09   #6
Tihomir111
ZeNgE_Tiho_Cro
Moj komp

Tihomir111's Avatar

Datum registracije: Feb 2008
Taj chip ti netko mora flesat preko eproma, ili si narucio chip koji vec ima bios? Salji mail proizvodacu mbo, nadi njihov forum, to se mora dat i ovak rijesit. Btw ramovi mogu radit i bez xmp profila. Samo rucno poslozi frekvu.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
Tihomir111 je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 12:30   #7
nino
PizzoZder
Moj komp

nino's Avatar

Datum registracije: Jan 2003
Tvoj problem je vjerojatno i uzrokovan spiganim pinovima, obzirom da je mem. kontroler u cpu.

Ako si uspio namjestiti pinove, moguce da neces imati problema sa xmp profilom. Btw, kako taj cpu tool izgleda, 2x godina ubacujem proceve u sockete, nisam ni znao da to postoji.

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 14:20   #8
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp

Cuky's Avatar

Datum registracije: Sep 2005
+1

Uvijek samo lagano polozim cpu u socket, bitno da su oni utori sa strane na pravilnoj poziciji i nikad problema.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2016., 17:01   #9
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp

Immortalis's Avatar

https://www.youtube.com/watch?v=uFlBPyQbJZw

Pa nesto razmisljam... pinovi su bili uzdignuti prema gore, nisu bili udubljeni, tak da... ne znam sta sam to tocno mogao napraviti da uspijem zahvatit ta tri pina i podic ih gore (povuc prema gore).
Nije mi ovo prvi pc koji sam sastavljao, do sad nisam imao nikakvih problema sa instalacijom procesora.

Napisao sam u prvom postu, 4x8 radi kad je sve postavljeno na auto, cim ukljucim XMP, 4x8 ne radi. Takodjer, 4x8 je radilo na prijasnjoj verziji bios-a na XMP. Znaci, nesto mi je bios zablesavio, nema sanse da mi je flashanje biosa ostetilo te pinove (tj. ne vjerujem uopce da su osteceni)
Drugi problem je sto ne mogu flashati bios ni na koju raniju verziju.

Kontaktirao sam asus support, preusmijerili su mi upit nekom liku iz Srbije iz asusa, i nakon sto im/mu je trebalo jedno 4 dana da mi odgovore na jedan mail, pa opet tjedan dana na jos jedan mail, rekao mi je da nosim maticnu na servis. A napisao sam kako je to zavrsilo...

Narucio sam flashan bios chip sa zadnjom verzijom biosa na kojoj mi je sve radilo kako treba.
Ne mogu ponovno bit tjedan dana ili vise bez maticne, posao mi trpi...

btw: sta tocno znaci to "spigani" ?
Staro 29.11.2016., 17:41   #10
Sinac
...samo te gledam...
Moj komp

Sinac's Avatar

Datum registracije: Mar 2007
"Spigani" znači savinuti. Ovo je samo još jedan primjer da treba sve snimiti digitalnom kamerom prije slanja. Isto tako je neki "serviser" mogao lijevom rukom ubacivat CPU u ležište i spigat pinove.
Sinac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Staro 12.12.2016., 16:43   #11
Immortalis
Slobodan leni seronja
Moj komp

Immortalis's Avatar

Dobio bios chip sa prethodnim bios-om, stavio, sve radi kako je i trebalo raditi
Rijeseno... moze lock
Oglasni prostor
Oglas

Oglas
Odgovori

Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke