Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 15.02.2014., 09:13   #271
lutherus
Premium
Moj komp
 
lutherus's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Dubai UAE
Postovi: 714
Ono ako svi vrta kak kažu orginalan softver u firmama onda se nemaju čega bojati.
__________________
Note to the AMD haters: nobody cares
lutherus je offline  
Staro 23.04.2014., 18:42   #272
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
uskoro otvaram obrt pa me zanima nekoliko stvari
1. Imam relativno novi laptop s legalnim windows i office - samo modul word. Mogu nastavit koristit taj kompjutrer i za potrebe obrta? Ako mogu trebam li ga onda negdje upisat u imovinu obrta?
2. Ako kupim novo računalo s OEM windowsima, je li to trajno legalno rješenje? negdje sam čitao da OEM licenca vrijedi samo 6 mjeseci (ili 3) od dana kupnje.
3. Je li legalno za obrt s jednim zaposlenikom koristiti microsoft office online?
4. Je li legalno koristiti Adobe Reader za koji piše da je free software?
damir1999 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.04.2014., 18:48   #273
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
i zaboravio još jedno pitanje
Uredski dio posla kojim ću se baviti obavljat ću u svom stanu. Ako kupim posebno računalo za posao i na njemu je sve legalno, ima li inspekcija pravo kopati i po drugom kompjuteru koji se nalazi u stanu a koji nije imovina obrta već moj privatni (ili od neke druge fizičke osobe)
damir1999 je offline  
Staro 23.04.2014., 18:55   #274
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
A zašto ne bi instalirao neki Linux (Ubuntu, Mint) sa Open ili Libra Ofisom i nemaš brige?
Dac je offline  
Staro 23.04.2014., 19:05   #275
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
probao sam već koristit Openoffice i još jedan kineski. Problem je da svoje word dokumente šaljem drugoh firmi koja koristi Office word, i kad oni otvore dokument koji sam ja radio u openofficu, sve im je razbacano: header, footer, slike, sadržaj.. uglavnom nije prihvatljivo za drugu stranu
damir1999 je offline  
Staro 23.04.2014., 19:14   #276
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
LibreOffice ti se jako popravio po pitanju kompatibilnosti sa MS formatima, probaj, a uvijek možeš i slati u PDF-u.

Uglavnom, kako se god odlučiš, nevidim zašto OEM verzija windowsa nebi bila priznata ako si je dobio sa računalom.
Čak vidim na internetu da je u Njemačkoj dozvoljeno kupovati OEM verzije programa i instalirati na bilo koje računalo (sud presudio). Bilo bi ljepo kada bi se na to mogao pozvati i u HR.
Mikeyy je offline  
Staro 23.04.2014., 19:18   #277
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
probat ću još najnoviji libre, kad kažeš da se popravio. Pdf opet nije opcija jer dokument mora bit u wordu jer se još piše naknadno u njega nakon što ga pošaljem
Ovo za OEM rekao je prodavač u trgovini, kaže da je to Microsoftovo pravilo, ali da oni nikad ne rade nekom problem oko toga. Što ne znači da mi neće i neka inspekcija radit, pa zato pitam, ako netko zna nešto o tome.
damir1999 je offline  
Staro 23.04.2014., 19:21   #278
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
samo ti pokažeš račun laptopa tj. bilo kojeg stroja koji je došao sa predinstaliranim os-om i stvar riješena.

adobe reader također legalan, tj. free je i za home i za biznis.
syss je offline  
Staro 23.04.2014., 21:20   #279
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor damir1999 Pregled postova
probat ću još najnoviji libre, kad kažeš da se popravio. Pdf opet nije opcija jer dokument mora bit u wordu jer se još piše naknadno u njega nakon što ga pošaljem
Probaj novi Libre, kako su ti već rekli, stvarno je dosta kompatibilan.
Imali sličnih problema s Libre+Word+doc kombinacijom (ne znam za docx) u firmi. Problem se javljao jedino kad su se dijeljeni dokumenti ažurirali malo u libre malo u wordu. Obično se raspadali TOC, poneko formatiranje, ali ništa strašno. Doduše, nisu bili niti neki komplicirani dokumenti, većinom programska dokumentacija za krajnje korisnike koja im se na kraju isporučivala u PDF-u. Dalo bi se i tako raditi, ali obzirom da se ključni korisnici (čitaj: uprava) nisu mogli prebaciti na libre (jer tu ipak treba i nešto novo učiti), na kraju vratili sve djelatnike na Word kad je isti dobio mogućnost poštenog exporta u PDF
c-shadow je offline  
Staro 23.04.2014., 21:42   #280
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor damir1999 Pregled postova
Ovo za OEM rekao je prodavač u trgovini, kaže da je to Microsoftovo pravilo, ali da oni nikad ne rade nekom problem oko toga. Što ne znači da mi neće i neka inspekcija radit, pa zato pitam, ako netko zna nešto o tome.
OEM je licenca koja ide uz brandirano računalo i nema problema dok se ne promjene 3+ komponente. Onda se mora ponovno aktivirati. Uglavnom, kupiš HP, DELL, ASUS... i imaš sistem. Dokle god su ti kompovi/laptopi živi, dotle imaš licence. Umiru (obićno) sa računalima, iako i tu ima mjesta za produljenje.
Najbolje je nazvati 0800 300 300 i pitati. MS Hrvatska sigurno zna više od tog prodavača, a on stvarno priča gluposti .
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.04.2014., 07:53   #281
damir1999
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2014
Lokacija: veprinac
Postovi: 5
hvala svima koji su mi dali odgovore, a ako netko zna odgovore na ono što dosad nije odgovoreno bio bi zahvalan da napiše nešto, posebno ako mogu legalno koristiti u budućem obrtu računalo s legalnim softverom koje sam kupio prije 7 mjeseci kao fizička osoba, i drugo, ako kupim novo računalo za posao, ima li mi kontrola pravo kontrolirati i privatni laptop u stanu (koji mi je ujedno i uredski prostor za posao)?
damir1999 je offline  
Staro 24.04.2014., 08:27   #282
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Nisam ti 100% siguran, ali ukoliko računalo uneseš u firmu (papirnato), mislim da ti sve vrijedi pošto računalo postaje vlasništvo firme.
Naravno, ukoliko imaš račun.
Mikeyy je offline  
Staro 24.04.2014., 18:08   #283
zbuzanic
fx
Moj komp
 
zbuzanic's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 225
mozes imat oem i mozes za firmu koristiti, bitno da imas racun i naljepnicu na kompu ako se radi o xp/w7. Libre je najbolji free, kuzim tvoj problem, ali ako imam takav word koji nece u libre koristim google docs, cuda radi
zbuzanic je offline  
Staro 24.04.2014., 20:48   #