Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.01.2015., 16:48   #1
Infomathiker
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: zg
Postovi: 105
(riješeno) Napajanje ventilator problem

Jučer sam osjetio neugodan miris po zapaljenoj gumi iz PC-a, u to doba je bio pod opterećenjem jer su radila tri malo zahtjevnija programa paralelno. Po everestu temperatura se jedino podigla procesoru i to na nekih 60 stupnjeva (15 više nego inače), grafička je imala svoju normalnu temperaturu, pri gašenju programa temperatura se opet vratila u normalu ali je rad kompjutera bio bučniji odnosno neki ventilator je očito brže vrtio. Bilo je kasno pa nisam ništa dirao. Danas sam ga upalio kad opet smrdi ali vrlo malo jer nisam ništa zahtjevno radio. Ugasio sam PC, skinuo stranicu, kad vidim ne radi ventilator od napajanja. Pokrenuo sam ga ručno i vrtio se, ugasio PC, ponovno ga upalio i ventilator je vrtio cijelo vrijeme. Ugasio sam ga na 10 minuta, ponovno upalio i opet se ne vrti. Zaključak očito je neugodan miris prouzrokovalo napajanje tj. ventilator napajanja i zbog toga se podigla temperatura procesora jer je odmah ispod napajanja pa se valjda počeo grijat. Što savjetujete da činim? Nabavka novog napajanja? Popravak starog, što je uzrok? WD bi pomogao ili nema veze s problemom? Inače je riječ od Chieftec 400 W napajanju starom 6 godina.
Infomathiker je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 17:04   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sve ti piše u ovoj temi > http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=223085
u tom čufteku je vjerojatno Yate Loon D12SH-12 pa pročitaj preporuke u navedenoj temi.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.01.2015., 17:13   #3
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
WD40 je "preagresivan" i nema dobra svojstva podmazivanja, pa nabavi fino mašinsko ulje i pogledaj klipić ispod (ostavi vent priko noći naopako - da se ulje ocidi)
https://www.youtube.com/watch?v=hPyHBH3WwBM

Vent naravno prije vraćanja isprobaj npr. na matičnoj da li radi (ako ima 3pin. priključak).

Inače CHIEFTEC GPS serija (tajvanska Delta) koristi/la je sleeve odron ventove (tajvanski YL), i evo moj osvrt od prije 6g. (možda pomogne)
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=158177

BTW već vidim dok ovo pišem/uređujem da me Nikky prešiša
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 22:58   #4
Infomathiker
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: zg
Postovi: 105
Ekipa hvala na odgovorima, ovo neću popravljat ipak sam odlučio nabaviti drugo jer je sigurno u njemu problem dok se ne vrti ventilator.
Infomathiker je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2015., 23:16   #5
Purica/Tamara55
Premium
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Zagreb,Sesvete
Postovi: 139
Pa jednostavno otvori napajanje, izvadi ventilator i otrgni ga iz napajanja i zamijeni ga novime koji ćeš ukopčat u matičnu ploču.
__________________
The Chase Is Better Than the Catch
Purica/Tamara55 je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 00:00   #6
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
"Paz' vako" (vidim da ti triba bit napisano prosto ka pasulj)

1. ako komponente koje pogoni to napajanje sve skupa ne vride priko 500kn:

- isključi komp
- izvuci strujni kabel
- izvadi napajanje iz kejsa
- rastavi napajanje kacavidom
- ištekaj ventilator iz napajanja
- odvoji ventilator kacavidom
- podmaži ventilator s mašinskim uljem ispod one naljepnice (nek se priko noći ulje ocidi)
- vrati vent
- sklopi napajanje
- vrati ga u kejs
- uštekaj kabel od struje
- upali komp
- provjeri da li se ventilator u napajanju vrti

2. ako se kom upali, a vent i dalje ne vrti, ili je crka skroz ležaj, ili regulacija venta ne radi priko napajanja

- isključi komp
- izvuci strujni kabel
- izvadi napajanje iz kejsa
- rastavi napajanje kacavidom
- ištekaj ventilator iz napajanja
- provuci kabel ventilatora kroz onaj otvor odakle izlaze svi kabeli skupa
- sklopi napajanje
- vrati ga u kejs
- uštekaj kabel ventilatora od napajanja DIREKT U MATIČNU PLOČU
- upali komp
- provjeri da li se ventilator u napajanju vrti

3. ako se komp upali i vent u napajanju zavrti, čestitam - vent će izdržat još koju godinu, a crka je naponski sklop za regulaciju ventilatora u tom napajanju (ništa zabrinjavajuće - par Chiefteca iz GPS serije tako radi godinama s ventom uštekanim direkt u matičnu)

4. ako se komp upali i vent ne zavrti baci vent u škovace, pročitaj link iz 2. posta po redu i ponovi proceduru ugradnje iz točke 2.

5. ako ti sve ovo zvuči prekomplicirano, ili imaš komponente od par tisuća kuna spojene na taj Chief, otiđi u dućan i kupi novo napajanje po preporuci iz ove teme
http://forum.pcekspert.com/showthrea...73#post2719073

Laku noć - sad je 0:00
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 01:28   #7
Infomathiker
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: zg
Postovi: 105
Kad si tako detaljno napisao (hvala) nebi imalo smisla da te ne poslušam i pokušam, ovako sam napravio:

1. Pošto komp vrijedi više od 500 kn preskočio sam i išao na 2. korak, ali....

2. Sve napravljeno kao što si rekao, nažalost ventilator ima 2pin (2 rupe) na konektoru, a matična ima 3pin (3 iglice), pa ću sada napravit 1. korak nemam što izgubit, uglavnom ne znam kako se inače vrte ventilatori napajanja, ali ručno sam ga zavrtio i odmah stane, dosta teško ga je zavrtit za razliku od grafičke i proc-a gdje se ventilatori vrte 2-3 sek kad ih zavrtim. Ako ulje ne uspije do sutra, najbolje nabavka identičnog ventilatora i zamjena na napajanju kako mi se zasad čini, ali pričekat ću do sutra, možda pomogne ulje.
Infomathiker je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 12:22   #8
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Da li je ventilator napajanja (danima/koji tjedan) puštao čudne zvukove ("klepetanje / klapanje", ne šum protoka zraka) prije nego si ga naša tako "ugašenog"?

Ako jest, taj zvuk ležaja (sleeve) jest tako "napravljen" da korisnika upozori kako je pri kraju i zamjena mu ne gine.

BTW Kad rastaviš napajanje pogledaj da li ima tragova napuhnutih/iscurenih kondezatora, ili "nečega nagorenog" - npr PCB.


__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 14:25   #9
Infomathiker
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: zg
Postovi: 105
Drvoje tvoj savjet od sinoć pod brojem 1 je uspio. Sinoć sam podmazao ventilator, držao ga okrenutog cijelu noć, danas kad sam ga zavrtio okretao se par sekundi, očito je u tome bio problem. Inače je bilo kilu prašine unutar napajanja, sve sam očistio, provjerio kondezatore sve super izgleda, sklopio napajanje, pospajao na komponente, kompjuter radi i zvuči kao prvog dana, nema nikakvog neugodnog mirisa. Do sada sam ga par puta palio ali ne sumnjam da će se pri svakom sljedećem paljenju ventilator pokrenut jer je zaista bio zapekao, jedva sam ga sinoć pomjerao prstima, pa ne čudi zašto se nije htio vrtit iako je pokušavao tj. trzao kad sam gledao kroz mrežu ali očito nije imao snage pokrenuti se tako zapečen.

Eto ne znam što reći zaista si mi pomogao i malo je reći hvala Svaka čast
Infomathiker je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 14:38   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Svejedno razmisli o nabavci novog ventilatora, makar da ga imaš doma spremnog za zamjenu,
osim toga, ako na kućištu nemaš bar još jedan vent u funkciji izbacivanja toplog zraka van kućišta > nabavi ga i montiraj,
na taj način ćeš pomoći ovom ventu iz napajanja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.01.2015., 14:39   #11
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,033
Nema na čemu, da Delta nije proizvela to napajanje već neki fetivi kineski OEM, ne bi crklo samo napajanje, već bi bilo pitanje šta bi eventualno povuklo za sobom (moj prvi pick bi bila matična).

Uvik se isplati uložit u kvalitetno napajanje (bolje zaštite, bolji kondezatori, bolji DBB ventovi, veća efikasnost, dulje jamstvo bla bla..).

Nemoj čekat opet 2-3 godine, već 1 godišnje očisti napajanje od prašine i podmaži vent (i meni je moj vent crka jer ga nisam podmaza i očistija od prašine odma nakon isteka jamstva napajanju).

EDIT bog Nikky
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2015., 15:56   #12
Infomathiker
Premium
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: zg
Postovi: 105
Vas dvojica kao da se dogovorite, uvijek u isto vrijeme hehe

Obavezno ću nabavit drugi ventilator jer je on par desetaka kuna, a dobro ga je imati u rezervi ako bi ovaj otišao. Što se tiče dodatnog ventilatora, kučište mi ima na stranici ventilator promjera 10 cm koji se može regulirat preko potenciometra u sredini ventilatora. Što se tiče čišcenja napajanja, ja redovno čistim kučište, ali nikad nisam htio dirat napajanje, jer sam imao strah da ću nešto zeznut, sad ću prilikom čišćenja kučišta obavezno očistit i napajanje.

Hvala još jednom
Infomathiker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na